99 Eser Cumhuriyet Sergi Yarışması

Kepez Belediyesi tarafından, çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri ve sanatçıları desteklemek, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı yaklaşırken Türkiye’de resim sanatındaki başarılı çalışmaların kayıt altına alınması, gelecek nesillere aktarılması ve sanatsal üretimi destekleyen Cumhuriyetimize ve onun kurucularına saygı amaçlarıyla 99 Eser Cumhuriyet Sergi Yarışması düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

99 Eser Cumhuriyet Sergi Yarışması

Düzenleyen:Kepez Belediyesi
Kategori:Tasarım Yarışması, Sanat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:30 EYLÜL 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:15 EKİM 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 13.000 ₺
İkincilik Ödülü: 8.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 3.000 ₺ (8 Adet)
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Amacı

Bu sene ilki düzenlenecek olan Geleneksel 99. Yıla Özel 99 Eser Cumhuriyet Sergisi Yarışması, çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve sanatçılara destek olmak amacıyla ayrıca Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı yaklaşırken Türkiye’de resim sanatındaki başarılı çalışmaların, kayıt altına alınması, gelecek nesillere aktarılması ile sanatsal üretimi sağlayan, destekleyen Cumhuriyetimize ve onun kurucularına bir saygı duruşu amacıyla düzenlenmektedir.

Kepez Belediyesi olarak ilk kez bu yıl gerçekleştirilecek olan 99. Yıla Özel 99 Eser Cumhuriyet Sergisi sadece bir yarışması olarak değil bir “prestij” sergisi olarak geleneksel hale getirilmesi amaçlanmıştır.

Yarışmanın Konusu

Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. Yılına özel olarak yapılan yarışmanın teması serbest olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Kapsamı

Yarışma; ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımına açıktır. Yaş sınırı yoktur.

Katılım Şartları

 • Yarışmaya gönderilecek eserlerde her türlü üretim tekniği ve malzemesi kullanılabilir. Eser ölçülerinde en 120 cm altında olmamalıdır. Boy serbesttir.
 • Katılımcılar yarışmaya tek bir eserle katılabilirler.
 • Yarışmaya gönderilen eserler daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış ve sergilenmemiş olmalıdır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği çalışmanın tümüyle kendisine ait olduğunu ve beyan ve taahhüt eder. Yarışmaya gönderdiği çalışma kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılacak ve gerekli işlem yapılacaktır.
 • Eserin arka kısmına silinmeyecek şekilde katılımcının belirlediği RUMUZ yazılmalıdır.
 • Katılımcı, katılım formunu doldurmakla yarışmaya katılacağı çalışmanın eser sahibi olduğunu ve bu eser(ler) üzerinde haiz olduğu ve 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21.-25. madde hükümlerinde tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü naklinde yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarını münhasır olmayan basit ruhsat şeklinde herhangi bir yer, süre ve sayı kısıtlaması olmaksızın ve 3. kişilere devir hakkını da kapsayacak surette Kepez Belediyesi, söz konusu eser(ler)i sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde çoğaltmak ve yayınlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu peşinen beyan ve kabul etmiş sayılır.
 • Katılımcının yarışmaya katılacağı eser(ler)in ödül veya mansiyon alması halinde, katılımcı derece veya mansiyon alan eser(ler)in sahibi olduğunu ve yarışmaya gönderdiği asıl eserin mülkiyetini proje ortaklarına devrettiğini, eser üzerinde haiz olduğu 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21.,25. madde hükümlerinde tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü naklinde yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarının kullanım haklarını, bunların 3. kişilere devir haklarını da kapsar şekilde herhangi bir yer, süre ve sayı kısıtlaması olmaksızın söz konusu eser(ler)i sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde çoğaltmak ve yayınlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu, devre konu mali haklar bakımından kendisinin tasarruf yetkisinin kalmadığını ve bu nedenle devir edilen mali haklar ile ilgili olarak 3. kişilerle işlem yapmayacağını peşinen kabul ve beyan etmektedir. Ödül alan eserlerin her türlü kullanımı ve telif hakları Kepez Belediyesi, bu eserleri etkinliklerinde, afiş, katalog, broşür gibi her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma, yazılı ve görsel medyada yayınlama haklarına sahip olacaktır ve bu işlemler için katılımcıya ayrıca bir bedel ödemeyecektir.
 • Katılımcı, yarışmaya katılırken vermiş olduğu kişisel bilgilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanun’u kapsamında proje çerçevesinde iletişim ve yarışmaya katılım amaçlarıyla işleneceğini, aktarılacağını ve başvurunun başarısız olması halinde dahi kişisel verilerin mevzuatın öngördüğü süre boyunca proje ortakları tarafından saklanacağını, ayrıca yarışmaya katılım ile ilgili bilgilerin jüri, basın ve yayın organları ve diğer ilgili kişiler ile paylaşılacağını, ödül alınması veya eserinin yayınlanması durumunda eser sahibi olarak bilgilerinin kamuoyuyla paylaşılacağını ve bu konuda kendisine gerekli bilgilendirmenin yapıldığını kabul ve beyan etmiş sayılır.
 • Yarışmada dereceye giren eserler Kepez Belediyesinin olacaktır. Bunların dışında kalan çalışmalar yarışma sonuçlarının ilan edildiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde Kepez Belediyesi’nden geri alınmalıdır veya masrafları katılımcıya ait olmak şartıyla kargoyla adresine gönderilmesi talep edilmelidir. Belirtilen bu süre içerisinde geri alınmayan çalışmalar yarışmayı düzenleyen proje ortaklarına bırakılmış kabul edilecektir.
 • Jüri, dereceye girmeye layık eser bulamaz ise 1. ,2. , ve 3. seçmeyebilir.
 • Yarışmacının yarışmaya gönderdiği eser ödül almış veya mansiyon kazanmışsa yarışmacı eserini kesinlikle yarışmadan geri çekme hakkına sahip değildir. Yarışmacı eserinin gönderdikten ve jüri değerlendirme yaptıktan sonra eserini geri çekme hakkına sahip değildir.
 • Çalışmalar elden teslim edilebilir veya kargo ile gönderilebilir. Kargo masrafları katılımcıya ait olup kargoda oluşabilecek sorun ve hasarlar için düzenleme kurulu sorumlu sayılamaz. Yırtılma, kaybolma vb. sebeplerden ötürü düzenleme kurulundan herhangi bir hak talep edilemez.
 • Yarışmaya katılıp ekteki formu dolduran her eser sahipleri bu şartnamede belirtilen tüm şartları ve jüri kararlarını kabul etmiş olacaktır.

Çalışmaların Gönderileceği Adres

Kepez Belediyesi Erdem Bayazıt Kültür Merkezi Yeni Emek Mahallesi Sakarya

Bulvarı No:233 07060 KEPEZ/ANTALYA

Düzenleme Kurulu

 • HAKAN TÜTÜNCÜ – ANTALYA KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI
 • MUSTAFA ÖZSOY –KEPEZ BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI
 • ZÜBEYDE YAVUZ- PROJE SORUMLUSU / KÜRATÖR

Jüri

 • PROF.DR.ERGİN İNAN
 • EKREM KAHRAMAN – SANATÇI
 • PROF. DR. ZAHİD BÜYÜKİŞLEYEN
 • PROF.DR.KEMAL İSKENDER
 • PROF.DR.FATİH BAŞBUĞ
 • ZÜBEYDE YAVUZ – SANATÇI-KÜRATÖR

Değerlendirme

 • Jüri değerlendirmesi 5 Ekim / 10 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Herhangi bir problem oluşması durumunda jüri üyeleri değişebilir.
 • Sonuçlar 15 Ekim 2022 mesai bitimine kadar ilan edilecektir.
 • Değerlendirme yapıldıktan sonra katılımcılara e-mail üzerinden bilgi verilip, sosyal medya hesaplarından ilan edilecektir.
 • Cumhuriyetin ilanının 99. Yılı etkinlikleri kapsamında 1.2. 3. Olan eserler yapılacak olan ‘’Geleneksel 99. Yıla Özel 99 Eser Cumhuriyet Sergisi’’nde sergilenecektir.

Yarışma İletişim

Ayşegül ATAY –Zübeyde KARAISLI

Telefon  (0242) 325 60 60  –       (0242) 325 73 74  –  (0242) 325 75 25

Fax: (0242) 326 21 47                 

Web: www.kepez-bld.gov.tr / www.kepezkultur.com

e-posta: kultur@kepezkultur.com

99 Eser Cumhuriyet Sergi Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 13.000 ₺
İkincilik Ödülü: 8.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 3.000 ₺ (8 Adet)

Yarışma Takvimi

Eserlerin Son Teslim Tarihi: 30 EKİM 2022

Sonuç Açıklanma Tarihi: 15 EKİM 2022

Ödül Töreni: 28 EKİM 2022

99 Eser Cumhuriyet Sergi Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.kepez-bld.gov.tr/event_12_99-eser-cumhuriyet-sergi-yarismasi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap