Junio Show Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması

Bebek ve çocuk giyim alanında sektöre yenilikçi tasarımlar kazandırılması için BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) ve BEKSİAD (Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İş adamları Derneği) tarafından “4.Junioshow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması” düzenleniyor.

 

  Düzenleyen:BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) ve BEKSİAD (Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İş adamları Derneği)
  Kategori:Tasarım
  Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Tekstil, giyim, tekstil/giysi tasarımı ve moda ile ilgili ön lisans programlarında, lisans bölümlerinde veya yüksek lisans programlarında öğrenci olanlar ile bu bölümlerden son 6 ay içinde mezun olmuş kişiler.

  Son Başvuru Tarihi:22 Kasım 2019 – Saat:17.00
  Sonuç Açıklanma Tarihi:
  Başvuru & Detaylı Bilgi:https://junioshowyarismasi.com/sartname/
  Ödüller:

Birinci: 10.000 ₺,

İkinci 5.000 ₺,

Üçüncü 2.500 ₺ (Her bir kategori için)

 

Yarışmanın Amacı

 • Bebek ve çocuk giyim alanında katma değeri yüksek tasarımların geliştirilmesine destek vermek,
 • Sektörün uluslararası pazardaki rekabet gücünü artırmak,
 • Tasarımcıların ilgisini bu alana çekmek ve onları sektörle buluşturmak,
 • Bebek ve çocuk giyim sektöründe özgün ve yenilikçi tasarımlar ile yaratıcı tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak,
 • Sektöre yenilikçi ürünler kazandırmak,
 • 2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşecek altyapıyı oluşturmaktır.

Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılacak öğrencilerin; üniversitelerin tekstil, giyim, tekstil/giysi tasarımı ve moda ile ilgili ön lisans programlarında, lisans bölümlerinde veya yüksek lisans programlarında öğrenci olmaları gerekmektedir. Adı geçen bölümlerden son 6 ay içinde mezun olmuş kişiler de yarışmaya başvuru yapabilir.
 • T.C. ve K.K.T.C. vatandaşı olup yurtiçi ve yurtdışında okuyan ya da son 6 ay içinde mezun olmuş; aynı zamanda yukarıdaki koşulları sağlayan kişiler katılabilir.
 • Yarışmaya katılan her projede özgün olma şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa BTSO tarafından ödülü nakden ve defaaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.

Yarışmanın Kapsamı

4.Junioshow Bebek ve Çocuk Giyim Genç Tasarımcılar Yarışması” nda ilan edilen tema kapsamında, yarışmada 2 ayrı kategoride toplam 6 ödül olmak üzere; 1.’lik, 2.’lik, 3.’lük ödülü verilmektedir.

Yarışmanın Teması

“Dünyayı Keşfediyorum, Oyunla Büyüyorum”

Yarışma Kategorileri

1. Kategori 0 -1 Yaş Bebek Ürünleri

Bu kategoride katılımcılardan hastane çıkış ürünleri (tulum, body, önlük, şapka, alt zıbın, tek alt ve battaniye) tasarımlarının yer aldığı bir koleksiyon hazırlanılması istenmektedir.

Hazırlanacak paftalarda, hastane çıkış ürünleri grubuna ait (tulum, body, önlük, şapka, alt zıbın, tek alt ve battaniye vb.) birbiriyle uyumlu (en az 5 en fazla 15 adet) farklı ürün tasarımını içeren kapsül bir koleksiyon yer almalıdır.

2. Kategori 1-10 Yaş Çocuk Giysi Ürünleri

Bu kategoride katılımcılardan kız çocuk giysi ürünleri için; elbise ve abiye elbise, etek, bluz, ceket, hırka, yelek, eşofman takım, sweatshirt, t-shirt, mont, palto, yağmurluk, atkı-bere-eldiven, pijama ürün tasarımlarının yer aldığı bir koleksiyon hazırlanılması istenmektedir.

Erkek çocuk giysi ürünleri için ise ceket, pantolon, gömlek, takım elbise, hırka, yelek, eşofman takım, sweatshirt, t-shirt, mont, palto, yağmurluk, atkı-bere-eldiven, pijama ürün tasarımlarının yer aldığı bir koleksiyon hazırlanılması istenmektedir.

Hazırlanacak paftalarda bir ürün grubuna ait ürünler (örnek: mont koleksiyonu, abiye elbise koleksiyonu, takım elbise koleksiyonu, gömlek koleksiyonu) olabileceği gibi, birkaç farklı ürün tasarımını (etek, bluz, pantolon, hırka, gömlek gibi ürünleri) içeren kapsül bir koleksiyon (en az 2 parçadan oluşan kombinler) da olabilir.

Bu kategori için hazırlanacak kapsül koleksiyonun; birbiriyle uyumlu 3’ü kız ve 3’ü erkek çocuk ürün tasarımı olacak şekilde 6 farklı (tek parça elbise veya en az 2 parçadan oluşan kombinler) tasarımdan oluşması gerekmektedir.

Yarışma Başvurusu İçin Dijital Ortamda Yüklenmesi Gerekenler

 • Yarışma başvuruları, dijital ortamda internet üzerinden yapılacaktır. Proje sahiplerinin başvuru sırasında aşağıda yer alan tüm belgeleri, sisteme PDF formatında taratarak yüklemeleri gerekmektedir.
 • Tasarım Yarışması Fotoğraflı & Islak İmzalı Taahhütname/Başvuru Formu (Şartname ekinde yer alan EK1) (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Islak İmzalı 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu İle İlgili Aydınlatma/Bilgilendirme Formu (Şartname ekinde yer alan EK2) (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Okuduğu okuldan alınan güncel tarihli, ıslak imzalı, kaşeli Öğrenci Belgesi (E-devlet çıkışlı resmi öğrenci belgesi de kabul edilecektir) (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Mezun ise diploması (Son 6 ay içinde mezun olmuş olması gerekmektedir)
 • Fotoğraflı Özgeçmiş (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)
 • Proje Paftaları (Tema paftası, ürün anlatım paftası ve teknik çizim paftası) (pdf formatında taratılarak yüklenecektir)

Yarışma Aşamaları

1.Aşama: Online Eleme

Online eleme aşamasında; tüm başvurular aşağıda belirtilen eleme kriterlerine göre jüri üyeleri tarafından incelenerek değerlendirilecek ve değerlendirme sonucunda final elemeye katılma hakkı kazanan 0-1 yaş bebek kategorisinde 10 proje ve 1-10 yaş çocuk kategorisinde 10 proje olmak üzere toplamda 20 proje belirlenecektir.

2. Aşama: Final Elemesi

Final eleme jürisi, her bir kategoride ödül almaya hak kazanacak ilk 3 finalisti, toplamda 6 finalisti belirleyecektir.

Diğer Hususlar

 • Yarışmaya katılacak proje sahipleri ön eleme aşaması için 22 Kasım 2019 tarihi saat:17.00’ye kadar web sitesi üzerinden talep edilen şartlara uygun olarak dijital ortamda başvurularını yapmaları gerekmektedir.
 • Sisteme yüklenen tüm evrak asıllarının (ıslak imzalı ve elle doldurulmuş halde) online eleme aşamasını geçerek final elemeye kalmaya hak kazanan yarışmacı tarafından tamamlanarak, Yarışma Sekretaryası’na teslim edilmesi zorunludur.
 • BTSO gerekli olabilecek diğer tüm belge ve bilgileri isteyebilir.
 • Ödül kazanan proje sahibi talep edilen evrakları göndermez ise ödüle ilişkin ödeme yapılmayacaktır.
 • Yarışmacılar tek bir kategoriden sadece bir proje ile başvurabileceği gibi; her iki kategoriden de başvurmak istedikleri takdirde, her bir kategoriden sadece bir proje olmak üzere toplamda en fazla iki proje ile başvurabilirler. Her bir proje bağımsız olarak değerlendirilecek olup her bir projeye özgün bir rumuz atanacaktır.
 • Başvuru esnasında yüklenecek olan pafta üzerinde, rumuz dışında yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir ibare veya işaret bulunmamalıdır. Sunum paftaları üzerinde rumuz dışında yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir işaret veya belirleyici herhangi bir iz görülmesi durumunda proje yarışma kapsamından çıkarılacaktır. (Paftanın sol üst köşesinde sistem tarafından yarışmacıya iletilen 3 harf ve 3 rakamdan oluşan rumuz bulunmalıdır. Örneğin; ABC123)
 • Yarışma başvuru dosyaları online eleme ve final elemesi olmak üzere iki aşamada değerlendirilecektir.
 • Yarışmaya katılan tüm kişiler, taahhütname ile katılım sırasında katılım koşullarını harfiyen kabul ettiklerini ve uygun koşulları yerine getirdiklerini kabul ve beyan etmiş sayılırlar.
 • Yarışmaya gönderilen tasarımlarda özgünlük, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, ticarileşmemiş olması, düzenlenen başka bir yarışmada ödül almamış olması şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, yarışmacı yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa BTSO tarafından ödülü nakden ve defaaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve nakit tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen tasarımların özgün bir eser olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.
 • Yarışmaya katılım bireyseldir, grup katılımı kabul edilmez.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmacıların tasarımlarında özgün ve yenilikçi öneriler geliştirilmesi beklenmektedir. Jüri ödüle layık proje bulmadığı takdirde ödül kademelerinden herhangi birini boş bırakabilir. Ödüllere ilişkin ödemeler evraklarını eksiksiz olarak göndermiş proje sahiplerinin hesabına duyuru tarihinden itibaren 3 ay içinde yatırılacaktır. Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödüller dışında herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez (tasarımları ödül alsın ya da almasın) ve yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler.
 • Jüri üyeleri, BTSO tarafından oluşturulacak olup, BTSO zorunlu hallerde jüride değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Jüri tarafından verilen kararlar kesin olup, itiraz yolu kapalıdır.
 • Katılımcılar bu hususu kabul etmiş sayılırlar. Yarışmacılar, Jürinin kararlarına saygı göstereceklerini, yarışmaya katılmış olmakla beyan etmiş olurlar.
 • Yarışmaya son başvuru tarihi 22 Kasım 2019 tarihi saat 17:00’a kadardır. Ancak BTSO yarışma takviminde yer alan tüm tarihleri ve saatleri değiştirme hakkını saklı tutar.

Ödüller

Bebek ve Çocuk Giyim Tasarım Yarışması için yukarıda belirlenen katılımlarda başarılı bulunan projeler ödül töreninde açıklanacak, ödüllere ilişkin ödemeler eksiksiz evrak göndermiş proje sahiplerinin hesabına ödül töreninden itibaren 3 ay içinde yatırılacaktır.

Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödüller dışında, herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez, tasarımları ödül alsın ya da almasın yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler.

Her Bir Kategori İçin

Birincilik Ödülü: 10.000 TL,

İkincilik Ödülü: 5.000 TL,

Üçüncülük Ödülü: 2.500 TL. 

Yarışma Takvimi

 • Son Başvuru Tarihi: 22.11.2019 – Saat:17:00

Detaylı Bilgi ve Başvuru İçin: 
https://junioshowyarismasi.com/sartname/
close

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 585 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments