Bursa’da İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Konulu Fikir Yarışması

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, kenti iklim değişikliğinin kuraklık etkisine karşı dirençli hale getirmek, suyun doğru kullanımını sağlamak ve su kaynaklarının israfını önleyerek suyun etkili kullanımını sağlamak adına yeni fikirler üretilmesi ve projeler geliştirilmesi amaçlarıyla Bursa’da İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Konulu Fikir Yarışması düzenleniyor. Ödüllü proje yarışması başvuruları devam ediyor.

Bursa’da İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Konulu Fikir Yarışması

Düzenleyen:Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı
Kategori:Proje Yarışmaları, Fikir Yarışmaları, Tasarım Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen 18-39 yaş aralığındaki herkes.
Son Başvuru Tarihi:14 NİSAN 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:19 NİSAN 2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 50.000 ₺ Hediye Çeki
İkincilik Ödülü: 35.000 ₺ Hediye Çeki
Üçüncülük Ödülü: 20.000 ₺ Hediye Çeki
Başarılı 15 Ekibin Tüm Üyelerine: Teleferik ile Uludağ’a Gidiş-Dönüş Bileti
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Amacı

İklim değişikliğinin kuraklık etkisine karşı kentimizi dirençli hale getirmek için su kıtlığı, sel taşkın, atık suların yeniden kullanımı, yağmur suyu hasadı, gri su kullanımının arttırılması, su tasarrufu, su kaynaklarının korunması, tarımsal sulamada su kaybının en aza indirilmesi, şebekedeki su kayıp kaçaklarının kontrolü, dere ıslahı vb. konularda yeni fikirler üretilmesi ve projeler geliştirilmesi.

Yarışma Kapsamı

İklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele konusuna ilgi duyan fikir geliştirmek, proje üretmek isteyen 18-39 yaş arası herkes en az 5 en fazla 7 kişiden oluşan ekipler halinde yarışmaya başvuru yapabilecektir.

İdeathon Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir
 • Şehir dışından gelecek katılımcıların ulaşımları ve konaklama ücretleri kendilerine aittir.
 • Yarışmaya bireysel katılım mümkün değildir, ekip olarak katılmak ve yarışmak esastır. Takımlar en az 5 en fazla 7 kişiden oluşabilir. Her takımın bir takım kaptanı olacaktır. Takım üyeleri 18-39 yaş arasında olacaktır. Etkinlik katılımcıları sadece bir ekibin üyesi olabilirler.
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinde çalışanlar yarışmada yer alamaz.
 • Her ekibin kendi üyeleri tarafından belirlenmiş bir ekip ismi olmalıdır. Ekip isimleri ve ekiplerin ideathon boyunca davranışları, etik, adil ve eşitlikçi olmalıdır. Ekiplerin fikirleri gibi, isimleri de herhangi bir şirkete veya tescilli ticari markaya bağlı olamaz veya şiddeti teşvik eden, müstehcen, ayrımcı ya da hakaret doğuracak herhangi bir ifadeyi içeremez. Bu tür ekip isimleri ve ekip davranışları kabul edilmeyecektir.
 • Yarışmaya katılabilmek için Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi üzerinden (yarismalar.bursa.bel.tr) online başvuru formunun doldurulması zorunludur. Başvuru formunda takım ismi altında istenilen bilgilerin tüm ekip üyeleri için tek tek doldurması gerekmektedir.
 • Her bir ekip üyesi kayıt aşamasında verdiği kişisel bilgilerin doğru ve kesin olduğunu taahhüt eder, ayrıca etkinlik organizasyonuyla ilgili ideathon organizatörleri tarafından alınan her kararı koşulsuz olarak kabul etmiş sayılır.
 • Online başvuru formunu doldurarak yarışmaya başvuran ekiplerin başvuru formları Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından incelenerek eğitim durumu, ekip çalışmasına yatkınlık, proje geliştirme konusunda tecrübe vb. kriterlere göre ön elemeye tabii tutulacaktır. Başvuru formunu dolduranlar arasında seçilen en fazla 15 ekip yarışmaya davet edilecektir.
 • Başvurusu kabul edilen ekipler Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinden (yarismalar.bursa.bel.tr) ilan edilecek olup ayrıca başvurusu kabul edilen ekiplere e-mail ile de ulaşılacaktır. Kazanan ekiplere hazırlık yapmaları için doküman ve kaynaklar paylaşımında bulunulacaktır.
 • Etkinlik günlerinde (çalıştay, mentör toplantıları, yarışma, ödül töreni) takımlar başvuru formunda belirtilen sayıda hazır olmalıdır. Geçerli bir sebep haricinde etkinlik günlerine takım halinde katılmak zorunludur.
 • Bütün katılımcılar tüm etkinliklere kendi bilgisayarları ile gelecektir.
 • Etkinlik esnasında takımlar arasında değişiklik yapılamayacaktır, takım üyeleri yalnızca dahil oldukları takımla devam edebileceklerdir.
 • Final sunumlarına ekip üyelerinin takım halinde katılım sağlaması zorunludur. Bu projelerin hayata geçirilmesi için gerekli paydaşları, adımları ve süreçleri belirleyecek şekilde hazırlanan sunumların proje ekibinden jüri önünde sunulması istenecektir.
 • Ekipler, önceki dönemlerde başka bir yarışmada sunulmuş veya hayata geçmiş bir projeyi sunmamayı taahhüt edeceklerdir.
 • Sunumların Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenecek sunum kriterlerine göre hazırlanması zorunludur.
 • Finalist takımlar üyeleri ile birlikte ödül alacaklardır.
 • Ideathon’da paylaşılacak fikirlerin fikri mülkiyet hakları, kullanım hakları ve her türlü hakları Bursa Büyükşehir Belediyesine ait olacaktır. Bursa Büyükşehir Belediyesi bu projeleri hayata geçirmek ve geçirmemek hakkını saklı tutar. Yarışmaya katılan herkes bu hükmü kabul etmiş sayılır.
 • Her bir katılımcı etkinlik kurallarını, video, fotoğraf veya kişisel bilgilerinin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmasına onay verdiğini kabul etmiş sayılır. Kişisel bilgiler sadece Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından görülecek ve ilgili mahalli mevzuata uygun şekilde işleme konulacaktır.
 • Katılımcılar sunulan her projenin orijinal eser olduğunu ve hiçbir şekilde, tamamen veya kısmen, başkalarının fikri veya sınai mülkiyet haklarını ihlal etmeyeceğini ve herhangi bir üçüncü taraf tarafından verilen zarara yönelik tazminata ilişkin her türlü sorumluluk, yükümlülük veya talebinden Bursa Büyükşehir Belediyesinin muaf olacağını beyan eder.

Değerlendirme

Aşağıda sıralanan kurum ve kuruluşlardan dokuz adet mentör seçilerek Proje Yürütme Kurulu oluşturulacaktır. Mentörler ideathon süresince, seçilen ekiplere öncelikle çalıştayda kurumlarının iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele konusunda yürüttüğü çalışmalar ve karşılaştığı sorunlar hakkında bilgilendirme sunumları yaparak eğitim verecek, ekipleri yönlendirecek, çalıştay sonunda belirlenen sorunların çözümüne ilişkin proje fikirlerinin geliştirilmesi için görüşmeler yapacak, proje sunumlarının hazırlanması vb. konularda destek vereceklerdir.

 • DSİ 1.Bölge Müdürlüğü
 • Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi
 • BUSKİ Genel Müdürlüğü
 • Bursa Uludağ Üniversitesi,
 • Bursa Teknik Üniversitesi
 • Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)
 • TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanlığı

Mentörlerin Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi tarafından yapılacak ön bilgilendirme toplantısı ile ekiplerle yapılacak iki adet mentör görüşmesine katılmaları zorunludur.

 • Yarışma Jüri kurulunun vereceği nihai karar fikrin orjinalliği, yarattığı fayda ve kitlesel etkisi, ulusal/yerel ölçekli uygulanabilirliği, yaygınlaştırılabilirliği, çevreye/iklime duyarlılığı, çevresel sürdürülebilirliği, görsel materyallerin kalite ve cezbediciliği, yenilikçiliği, sunum kalitesi vb. parametrelere göre şekillenecektir.
 • Yarışma Jüri kurulu tarafından her parametre puanlanacak ve katılan her ekibin sırasını aldığı puanlar toplamı belirleyecektir.
 • Değerlendirme sonucunda en yüksek puanı alan ilk üç ekip belirlenecektir.
 • Yarışma sonuçları, Haziran ayında Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenecek Ödül Töreninde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Yarışma İletişim

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı

Zafer Mah. Ankara Yolu Cad. No:1, A Blok, Kat:3

Osmangazi / BURSA

 • Ayşegül FAKI (Çevre Yük. Müh.)
 • Tarık DÖNMEZ (Çevre Müh.)
 • Fatih YILDIZ (Çevre Müh.)

Telefon: 0 224 716 20 00

Dahili: 2013 – 2050 – 2081

Faks: 0 224 716 20 60

E-posta: sifiratikveiklimdegisikligi.sbmd@bursa.bel.tr

Bursa’da İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Konulu Fikir Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 50.000 ₺ Hediye Çeki
İkincilik Ödülü: 35.000 ₺ Hediye Çeki
Üçüncülük Ödülü: 20.000 ₺ Hediye Çeki
Başarılı 15 Ekibin Tüm Üyelerine: Teleferik ile Uludağ’a Gidiş-Dönüş Bileti

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 14 Nisan 2023

Başvurusu Kabul Edilen Ekiplerin İlanı: 19 Nisan 2023

Çalıştay: 27 Nisan 2023

Birinci Mentör Görüşmeleri: 08/09 Mayıs 2023

İkinci Mentör Görüşmeleri: 29/30 Mayıs 2023

Yarışma Günleri: 07/08 Haziran 2023

Dereceye Giren Ekiplerin İlanı: 08 Haziran 2023

Ödül Töreni: 09 Haziran 2023

Bursa’da İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Konulu Fikir Yarışması Bilgi ve Başvuru için: https://yarismalar.bursa.bel.tr/yarisma/bursada-iklim-degisikligi-ve-kuraklik-konusunda-fikir-gelistirme-ve-proje-uretme-yarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap