Çay Simit Edebiyat Etkinlikleri Şiir Yarışması

Simit-Çay Platformu tarafından şiire ilgi duyanları yazmaya özendirmek amacıyla başlangıçlar temalı Çay Simit Edebiyat Etkinlikleri Şiir Yarışması düzenleniyor. Bu yıl 5.’si düzenlenen ödüllü şiir yarışması başvuruları devam ediyor.

Çay Simit Edebiyat Etkinlikleri Şiir Yarışması

  Düzenleyen: Çay-Simit Platformu
  Kategori: Şiir Yarışması, Edebiyat Yarışmaları, Kültür-Sanat Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan herkes. 

  Son Başvuru Tarihi: 15 ARALIK 2020 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 01 OCAK 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü:  400 ₺ + e-başarı Belgesi
İkincilik Ödülü:  250 ₺ + e-başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü:  100 ₺ + e-başarı Belgesi

   

Yarışma Hakkında

Yarışmada “bir işe yeni bir başlangıç yapma” veya “baharın, aşkın vb. başlangıcı” gibi konular ele alınacaktır. Şiirlerin başlıklarında “başlangıç” kelimesinin geçmesi zorunlu değildir. Bununla birlikte her şiirin içerisinde “başlangıç kelimesinin geçtiği” bir üst başlık kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Yarışma Konusu

Başlangıç

Şiir Yarışması Başvuru Şartları

 • Katılımcılar için herhangi bir şehir veya bölge sınırlaması yoktur. Yurt içi ve yurt dışından katılımlar mümkündür. Ancak yurt dışında belirtilen adres ve banka hesaplarına ödül gönderimi yapılmaz. Seçici kurul ve seçici kurula dâhil olan kişilerin yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya katılan şiirin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir süreli yayında veya şiir sitesinde* yayımlanmamış olması gerekir. Bunun yanında, kısmen veya tamamen alıntılanmış şiirler de değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 • Her yarışmacı, yarışmaya en fazla iki (2) şiirle katılabilir. Şiirlerin dili, Türkiye Türkçesi ile anlaşılabilmesi kaydıyla herhangi bir Türk lehçesi olabilir. Yarışmada konu “başlangıç, başlama, başlayış” olup tarz sınırlaması yoktur. Ayrıca katılımcılardan hiçbir ücret talep edilmeyecektir.
 • Yarışma genel ağ (internet) üzerinden gerçekleştirilecektir. Elden dosya teslimi yapılmayacaktır. Formdaki (*) ile işaretlenen ad, soyad, adres gibi tüm bilgilerin doğru biçimde doldurulması zorunludur. Yarışmada tüm katılımcılar kendi bilgilerini doğru bildirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde kazanılan ödül iptal edilecektir.
 • Yarışmaya katılan şiirler yapıt sahibine geri verilmeyecektir. Eserlerden uygun görülenler, herhangi bir telif hakkı iznine gerek kalmaksızın, yapıt sahibinin ismi zikredilmek koşuluyla yarışmayı düzenleyicileri tarafından bir kitapta toplanabilir, dergi, gazete, e-yayın, sosyal medya veya genel ağ sayfasında yayımlanabilir.
 • Yarışmaya katılan eserler üzerinde Seçici Kurul tarafından dil bilgisine ilişkin düzenleme yapılabilir. (Ki ve de bağlacının yanlış yazılması, “herkes”in “herkez” biçiminde bilinçli olmayarak yazılması vb. durumlarda yazım düzeltmesi yapılabilir; estetik kaygılarla yapılan özgün imlaya karışılmaz.)

Covid-19 Salgını Önlemleri Doğrultusunda;

 • Fiziki ortamda herhangi bir ödül töreni yapılmayacaktır.
 • Kazanılan para ödülleri Türkiye’de hizmet veren bir banka şubesindeki -bizzat kazanan kişiye ait- IBAN numarasına 16 Mart 2021 tarihine kadar yatırılacaktır. Ödül kazanılması durumunda yonetici@simitcay.com’a gönderilen IBAN beyanları dikkate alınacaktır. Beyan hususunda yaşanan herhangi bir aksaklıktan yarışma kurulu sorumlu değildir.
 • Başarı belgeleri posta ile gönderilmeyecek olup sadece belirtilen e-posta adreslerine 6 Mart 2021 tarihine kadar aktarılacaktır.
 • Etkinlik düzenleyicileri gereken hâllerde yarışma koşullarında değişiklik yapabilir, yarışmayı iptal edebilir, belirli bir sırayı paylaştırabilir [iki birinci seçme gibi (bu durumda bir sonraki sıra belirlenmez)] ya da iptal edebilir. Düzenleyiciler yarışma takviminde her türlü değişikliği yapmaya yetkilidir.
 • Şiirlerin değerlendirilmesindeki tüm yetki seçici kurula aittir.
 • Şiirlerin içeriği ile ilgili bütün sorumluluk eser sahibine aittir. Yarışmaya katılan toplumun genel hassasiyetlerine ve yasalara aykırı eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışma sonucu açıklandıktan itibaren 10 gün içerisinde katılım esnasında beyan edilen e-postaya yonetici@simitcay.com e-posta adresinden gönderilen bildirime yanıt vermeyen -ulaşılamayan- kişilerin ödülleri iptal edilecektir. Bu ödüller bir başkasına devredilmeyecektir.
 • Yarışmaya şiir gönderen şairler bu şartları kabul etmiş sayılacaktır.
 • Şiir sitelerinde yayımlanan şiirler, sonuçların açıklanmasının ardından 12 saat içerisinde mevcut siteden kaldırılmalıdır. Şiirin yayımlandığı yer ile oluşabilecek her türlü uzlaşmazlıktan şiirin sahibi sorumludur.

Seçici Kurul

Ensar KILIÇ
Seda Nur KURT
Hayati SARIEKİZ
İrem HATIL
Tolga ALVER

Değerlendirme Süreci

İlk 3 ödülün yanı sıra Topluluk özel ödülü yarışma sonucu açıklandıktan sonra 3, 4, 5 ve 6. olan eserlerin Instagram hesabında paylaşılması ve 1 Ocak 2021-8 Ocak 2021 saat 21.00 arasında bu eserlerin aldığı yorumlu beğeni sayısına göre (en çok yorumlu beğeni alan) belirlenecektir. Bu hususta şu kurallar geçerlidir:

 1. Yapılan beğenilerin kabul edilmesi için beğenilen gönderinin altına “Beğendim.” veya “Oyumu bu şiirden yana kullanıyorum.” tarzında oy kullanımını açıklayıcı bir yorum yapılması zorunludur. Tek başına beğeni “geçerli oy” olarak kabul edilmez. Yorum yapma zorunluluğunun sebebi Instagram yorumlarında tarih ve zaman bilgisinin bulunmasıdır. Bu sayede kullanılan oyun geçerli zaman diliminde kullanılıp kullanılmadığı tespit edilecektir.
 2.  Yorumlu beğenilerde tanınan süre sonunda eşitlik olması hâlinde, yalnızca eşitlik durumundaki şiirler için oy verme işlemi 8 Ocak 2021 saat 22.00’da başlamak kaydıyla 10 Ocak 2021 saat 21.00’a kadar uzatılacaktır.
 3.  Şiirler için oy verme işlemi (yorum yapma) saat tam 8 Ocak 2021 saat 21.00’de kapatılacaktır. 21.00 oy verme saatine dâhil değildir. 21.00 ve daha sonrasında yapılan yorumlar (oylar) dikkate alınmayacaktır. Eşitlik hâlinde yapılacak yeniden oylamada da ilk oylamada yarışma süresinin dışında gönderilen oy (yorum) varsa bunlar dikkate alınmayacaktır.
 4.  Her Instagram hesabının bir eser için yalnızca bir oy verme hakkı vardır. Mükerrer oylar bir oy kabul edilecektir. Bununla birlikte bir hesap sahibi birden fazla eser için oy (yorum) kullanabilecektir. Yani bir Instagram kullanıcı hem A şiirine hem de B şiirine oy verebilir ancak bir şiir için yalnızca 1 adet oyu geçerli sayılır.
 5. Eser sahipleri de dâhil olmak üzere dileyen herkes oy kullanabilir.

Bu üç kişi dışında kalan 3 kişiye ise e-başarı belgesi (.pdf formatında) verilecektir. Ayrıca bu altı eser “Betik“in Ocak 2021 sayısında yayımlanacaktır.

Çay Simit Edebiyat Etkinlikleri Şiir Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü:  400 TL + e-başarı Belgesi
İkincilik Ödülü:  250 TL + e-başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü:  100 TL + e-başarı Belgesi

Yarışma Takvimi

Son Katılım Tarihi : 15 ARALIK 2020
Sonuç Açıklanma Tarihi : 1 OCAK 2021

Çay Simit Edebiyat Etkinlikleri Şiir Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://simitcay.com/2020/06/21/odullu-2020-siir-yarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.167 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap