Çukurova Öykü Yarışması 2022

Çukurova Belediyesi ve Yeni Adana Gazetesi tarafından, göçün ve göçmenliğin türlü hallerinin öyküleştirilerek kaleme alınması, edebiyatı ve yazarları desteklemek amaçlarıyla Çukurova Öykü Yarışması 2022 düzenleniyor. Ödüllü öykü yarışması başvuruları devam ediyor.

Çukurova Öykü Yarışması 2022

Düzenleyen:Çukurova Belediyesi ve Yeni Adana Gazetesi
Kategori:Hikaye Yarışması, Öykü Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen 18 yaş ve üzeri herkes.
Son Başvuru Tarihi:1 EKİM 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:25 ARALIK 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 6.000 ₺
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 4.000 ₺

Yarışma Hakkında

Çukurova Belediyesi ile Yeni Adana gazetesinin birlikte düzenlediği Çukurova Öykü Yarışmasının 2022 yılı başvuruları başladı. İlki geçen yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören yarışma “Emeğin Çukurova’sı” başlığıyla yapılmıştı. Yarışmanın bu yılki konusu ise “Göç ve Göçmenlik” olarak belirlendi.

Yarışma Konusu

Göç ve Göçmenlik

Yarışma Amacı

Bir yanda, siyasal, toplumsal, ekonomik nedenlerle doğduğu, yaşadığı yeri bırakmak zorunda kalanlar, diğer yanda, kıyıya vuran göçmen bir bebeğin cesedine kısa bir süre üzülüp ötekileştirenlerin safına hızla geçiş yapanlar… Her şeyin, her gün biraz daha kötüye gittiği, türlü savaşlar, belirsizlikler çağında kuşku yok ki her birimiz birer göçmen adayıyız artık. Her an yaşadığımız toprakları bırakıp yollara düşmek, herhangi bir ülkenin ikinci sınıf vatandaşı olabilmek için yanıp tutuşmak mümkün.

Geçmişte göçten nasibini alan bölgelerin en başında gelmekte Çukurova. Bugüne gelindiğindeyse, göçü tetikleyen farklı unsurlarla, “Küreselleşmenin kıskacında her yer biraz Çukurova, Çukurova’ysa artık her yer” diyebiliriz rahatlıkla.    

Ve biz bu yıl “Göç” diyoruz… Yazarlarımızı “Çukurova Öykü Ödülü” kapsamında göçün ve göçmenliğin türlü halleri üzerine yazmaya davet ediyoruz.

İstiyoruz ki edebiyatımıza dünden bugüne çok sayıda eser ve yazar kazandıran Çukurova, bu yarışma sebebiyle yeni kazanımlara olanak sağlasın, yeni eser ve isimlerin ortaya çıkmasının, fark edilmesinin yolunu açsın.

Öykü Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma, 18 yaş üzeri, Türkçe yazabilen -amatör, profesyonel ayrımına gitmeksizin- herkese açıktır. 
 • Her yazar, yarışmaya yalnızca 1 öykü ile başvurabilir.
 • Yarışmaya gönderilen öyküler, dijital ve basılı hiçbir alanda yayımlanmamış, herhangi bir ödül almamış olmalıdır. Aksinin ispatı halinde kazanılmış tüm hakların iptali söz konusu olacaktır.  
 • Öyküler, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, “1,5” satır aralığında yazılacaktır. Öyküler en fazla 7 sayfa olacaktır.
 • Yarışmaya başvurular elektronik posta yoluyla cukurovaoykuyarismasi@gmail.com adresinden yapabilecekler.
 • Gönderilen elektronik postada ekli 2 dosya bulunacaktır. Birinci dosyada öykünüz, ikinci dosyada ise kısa özgeçmişiniz ile iletişim bilgileriniz yazılı olacaktır. Rumuz kullanılmayacaktır.  Her iki dosya da yarışmacının adıyla kayıt edilecek, birine özgeçmiş, diğerine öykü adı eklenecektir. Süreyya Köle Özgeçmiş/ Süreyya Köle “ÖYKÜ ADI” vb şeklinde.
 • Yarışmada dereceye girenler ve seçici kurulun yayımlanmaya değer gördüğü öyküler ortak bir kitapta toplanabilecek, yarışmaya öykü gönderenler bu şartı kabul etmiş sayılacaklardır. Kitapta öyküsü yer alan yazarlara 3 adet kitap gönderilecektir.
 • Yarışmada dereceye girenler Çukurova Belediyesi tarafından Adana’da 3 gün misafir edilecek, plaket ve şartnamede belirtilen nakit tutar ile ödüllendirileceklerdir.
 • 1 Ekim 2022 tarihinden sonra gönderilen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Sonuçlar, Yeni Adana Gazetesi’nin 105. yayın yılına giriş tarihi olan, 25 Aralık 2022 tarihinde basın yoluyla duyurulacak, dereceye giren yarışmacılarla ödül töreni için ayrıca iletişime geçilecektir.

Uyarı: Yarışmaya başvuranların, yarışma şartnamesini okuduğu ve koşulsuz “olur” verdiği kabul edilecektir. 

Seçici Kurul

 • Nursel Duruel,
 • Nihat Ziyalan,
 • Murat Yalçın,
 • FeryalTilmaç,
 • Mustafa Balel,
 • Mehmet Erte,
 • Süreyya Köle 

Ön Seçici Kurul

 • Gamze Güller,
 • Deniz Dengiz Şimşek

Yarışma İletişim

İletişim: cukurovaoykuyarismasi@gmail.com

Çukurova Öykü Yarışması 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 6.000 ₺
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 4.000 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 1 EKİM 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 25 ARALIK 2022

Çukurova Öykü Yarışması 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.yeniadana.net/haber/cukurova_oyku_yarismasinda_goc_ve_gocmenlik_anlatilacak-72770.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.833 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap