Enstitü İstanbul İSMEK Cumhuriyetin 100. Yılı Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, katılımcılarının eğitim aldıkları alanlarda öğrendikleri farklı teknikleri birleştirerek özgün, nitelikli, multidisipliner çalışmalar üretebilmelerine fırsat vermek amacıyla Enstitü İstanbul İSMEK Cumhuriyetin 100. Yılı Yarışması düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

Enstitü İstanbul İSMEK Cumhuriyetin 100. Yılı Yarışması

Düzenleyen:İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Kategori:Tasarım Yarışması, Fikir Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
Kimler Başvurabilir:Enstitü İstanbul İSMEK eğitimi almış veya halen eğitim
programlarına devam eden katılımcılar.
Son Başvuru Tarihi:20 KASIM 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi: 22-23 KASIM 2023
Ödüller:Düzenleyen kurumdan bilgi alınabilir.

Yarışmanın Amacı

Cumhuriyet’in 100. Yılı Yarışması Enstitü İstanbul İSMEK katılımcılarının eğitim aldıkları alanlarda öğrendikleri farklı teknikleri birleştirerek özgün, nitelikli, multidisipliner çalışmalar üretebilmelerine fırsat vermek amacıyla düzenlenmektedir.  100.Yıl nedeniyle Cumhuriyet’in simgelerinin özgün bir tarzla görsel unsurlar ile anlatılması yarışmanın ana temasını oluşturmaktadır.  

Yarışmanın Kategorileri

Yüzey Sanatları kategorisinde 

 Resim, fotoğraf, çizim, illüstrasyon, minyatür, tezhip, ebru ve bu tekniklerin birlikte kullanılmasıyla yapılacak özgün çalışmalar (40 cm x150 cm).

Hacim Sanatları kategorisinde

Seramik, porselen, cam, çini, ahşap oyma-boyama, cam üfleme, cam boyama, rölyef ve hacim oluşturan karışık teknikte yapılmış özgün çalışmalar (Boyutlar maksimum yükseklik 1,5 m, derinlik ve genişlik ise 1m, minimum yükseklik, derinlik ve genişlik en az 30 cm olmalıdır).

Tekstil Tasarımı-Takı Tasarımı kategorisinde

Moda tasarımı, giyim, el nakışı, makina nakışı, kırkyama, dekoratif ev tekstili ve ana materyali kumaş ve ip olan karışık teknikte yapılan işler ile takı ve kuyumculuk alanlarının tüm malzeme ve tekniklerinden yararlanılarak yapılacak çalışmalar değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

Yarışma Başvuru Koşulları

  • Enstitü İstanbul İSMEK Sanat ve Tasarım Yarışması’na Enstitü İstanbul İSMEK eğitimi almış veya halen eğitim programlarına devam eden katılımcılar başvurabilir.  Yarışmaya katılım için yaş sınırı yoktur, ancak Enstitü İstanbul İSMEK eğitimleri için geçerli olan yaş kısıtları yarışma için de bağlayıcıdır.
  • Yarışmaya bireysel veya grup halinde başvurulabilir, grup sayısı ile ilgili bir kısıtlama yoktur.
  • Yarışma başvurusu açıklanan Enstitü İstanbul İSMEK Eğitim Merkezlerine 20 Ekim 2023 tarihinden itibaren şahsen yapılacaktır.
  • Yarışmacılar başvuru yaptıklarında 5849 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında herhangi bir hak iddia etmeyeceklerini beyan ve taahhüt etmiş sayılacaktır.
  • Yarışma çağdaş sanat anlayışına uygun olarak Yüzey Sanatları, Hacim Sanatları ve Tekstil Tasarımı, Takı Tasarımı olmak üzere 4 kategoride düzenlenecektir.
  • Yarışmacılar başvurdukları her eser-ürün-işi, çalışmayı anlatan 1500 vuruşluk “Eser Tanıtım Metni” ile teslim edecektir.
  • Yarışmaya katılan eserler profesyonel kişilerden destek alınmadan tasarlanmış ve üretilmiş tamamen özgün eserler olmalıdır. Daha önce herhangi bir yarışmaya katılmış veya tanıtımı yapılmış eserlerle yarışmaya başvuru yapılamaz. Başvuru yapanlar eserlerinin özgün ve kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaktır.
  • Özgünlük ve estetik açıdan sergilenmeye değer görülen eserler 24 Kasım 2023 tarihinden itibaren sergilenecektir. Bu eserlerle ilgili eser sahibinin adı, eserle ilgili bilgiler, eserle ilgili görseller, yarışma ile ilgili yapılan organizasyon görselleri vb. tanıtım amacıyla Enstitü İstanbul İSMEK sosyal medya hesaplarında ve diğer iletişim mecralarında kullanılacak ve gerek görülmesi halinde düzenlenecek sergi kataloğuna eklenecektir.
  • Sergi sonunda eserler sahiplerine geri verilecektir.
  • Yarışma ile ilgili her türlü değişiklik yapma hakkı saklıdır.

Enstitü İstanbul İSMEK Cumhuriyetin 100. Yılı Yarışması Ödülleri

Düzenleyen kurumdan bilgi alınabilir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 20 KASIM 2023

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 22-23 KASIM 2023

Enstitü İstanbul İSMEK Cumhuriyetin 100. Yılı Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://enstitu.ibb.istanbul/portal/haber_detay.aspx?RegID=17179

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.167 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap