Kadın Yaşam Ahşap Heykel Yarışması

Fındıklı Belediyesi tarafından toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının artırılması ve kadın cinayetlerine karşı sanatsal bir tavır geliştirmek amacıyla Kadın Yaşam temalı Kadın Yaşam Ahşap Heykel Yarışması düzenleniyor. Ödüllü heykel tasarımı yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Kadın Yaşam Ahşap Heykel Yarışması

  Düzenleyen: Fındıklı Belediyesi
   Kategori: Heykel Yarışmaları, Kültür-Sanat Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye 
  Kimler Başvurabilir:

TC vatandaşı olan plastik sanatlar eğitimi almış sanatçılar, sanat eğitimine devam eden öğrenciler ve bu alanda çalışmaları bulunan herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 11 HAZİRAN 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 25 HAZİRAN 2021
  Ödüller:

Başarı Ödülü(5 adet): 5.000 ₺

   

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Yarışma, toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının artırılmasını ve kadın cinayetlerine yönelik sanatsal bir tavır alışla, kentsel mekânda kültür ve sanatın toplumla buluşmasını sağlamayı amaçlıyor. Yarışma sonucunda elde edilecek eşdeğer eserlerin üretim süreci Fındıklı Belediyesi tarafından düzenlenecek Ahşap Heykel Sempozyumunda sanatçıların katılımı ile üretilecek.

Yarışmanın Organizasyonu

Bu sanat yarışması, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Fındıklı Belediyesi, Fındıklı  Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Başvuru Koşulları

Ulusal ve tek kademeli olarak düzenlenen yarışmaya katılım esasları şöyle belirlendi:

 • Yarışmaya seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınlıkları olanlar dışında, TC vatandaşı olan plastik sanatlar eğitimi almış sanatçılar, sanat eğitimine devam eden öğrenciler ve bu alanda çalışmaları bulunan herkes katılabilecek. 
 • Her sanatçı yarışmaya ödül almamış ve sergilenmemiş bir eserle katılabilir
 • Sanatçılar, yarışmaya katılmakla eserlerinin özgün olduğunu beyan ve taahhüt etmiş olurlar. Bu konuda çıkacak bir anlaşmazlık durumunda tüm sorumluluk yarışmaya katılan sanatçıya aittir.
 • Yarışmaya, yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları, ortakları arasında olanlar, yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemi hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanlar, jüri üyelerini ve raportörleri öneren, belirleyen ve/veya atayanlar arasında olanlar, jüri üyeleri ve raportörler ile bunların birinci dereceden akrabaları, ortak, yardımcı ve çalışanları arasında olanlar, jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılanlar katılamayacak.
 • Bu şartlara uymayanlar, eser teslim etmiş olsalar bile, yarışmaya katılmamış sayılacak.
 • Yarışma 3 aşamada değerlendirmeye tabi tutulacak.
 • Yarışmada ilk değerlendirmeyi, jüri, danışman, asil ve yedek jüri üyeleri yapacak. İkinci değerlendirme ise yöre halkının da katılımıyla pandemi koşullarına göre gerçekleşecek. Üçüncü değerlendirme ise jüri den en az 5 kişinin katılımı ile tamamlanacak.

Yarışmacılardan İstenenler

Eser

 • Heykeller açık hava koşullarına uygun boyut ve dayanıklılıkta olmalıdır.
 • Malzeme olarak ahşap kullanılmalıdır.
 • Tasarlanan ahşap heykelin eserin 1/5 ölçekte maketi,
 • Maketin her açıdan görünmesine olanak sağlayacak en az 4, en fazla 6 fotoğraf, 300dpi-jpg ya da png dosya formatında gönderilecektir.
 • Fotoğraflar, maket ve katılımcı tarafından sağlanacak bilgiler üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda  5 eser uygulanmak üzere seçilecektir.
 • Her eserde  2 cm. yüksekliğinde iki harf ve dört sayıdan oluşacak bir RUMUZ yer alacaktır ve aynı rumuz teslim edilen bütün belgelerin (rapor vb, CD’lerin, kimlik zarfının ve ambalajın) sağ üst köşesine yazılacaktır.

Kimlik Zarfı

Sanatçılar eserin  teslim edildiği ambalajın içine proje ile aynı rumuzu taşıyan ve üzerinde şablon ya da bilgisayar ile yazılmış “Fındıklı Kadın Yaşam Ahşap Heykel Yarışması Kimlik Zarfı” ibaresi yazılı bir zarfın içine:

a) Sanatçının TC Kimlik fotokopisi

b) Sanatçının özgeçmişi (A4 sayfasını aşmayan)

c) Sanatçının kendi fotoğrafı

d) Heykelin temasını ve boyutlarını açıklayan açıklama raporu

e) İletişim için e-posta ve telefon numarası

Yarışmaya katılan eser sahipleri yarışma aşamaları tamamlandıktan sonra kimliklerinin açıklanarak sergilenmesini kabul etmiş sayılacaklardır.

Telif Hakkı

Tüm projelerin telif hakkı müellife/müelliflere ait olacak, ancak yarışmayı düzenleyen kuruluşlar müellifin/müelliflerin isimlerini belirtmek koşulu ile yayınlama, sergileme ve yayına dönüştürme hakkına sahip olacaktır.

Eserler hiçbir nedenle satılamayacak ya da bağışlanamayacaktır. Eserlerin kitap veya katalog yapılması için slayt ve fotoğrafların çekilmesi; genel tanıtım filmlerinin yapımı sırasında kullanılmak üzere filmlerin çekilmesi ve bunların basına gönderilmesi yoluyla tanıtım yapılması, düzenleyici kurumların izniyle mümkün olabilecektir.

Teslim edilen eserler yarışmacılara geri verilmeyecek, secici kurulun ve düzenleyici kurumların görüşleri doğrultusunda sergilenmek üzere kullanılacaktır.

Yarışmaya katılanlar bu koşulları kabul ederler.

Seçici Kurul

Danışman Jüri Üyeleri

Aylin Alişan Yetkin, Aylin Nazlıaka, Ayşe Uzunhasanoğlu Pirpir,  Ece Yoltay, Fulya Candaş Uyar, Gülşen Mahmutyazıcıoğlu, Meryem Cengiz, Muteber Osmanpaşaoğlu, Nihal Evirgen, Nilgün Çervatoğlu, Tözey Bozkurt, Seçil Sarı, Seda Cengiz, Teşrife Boysan, Yasemin Bakırdan oluşuyor.

Asıl Jüri Üyeleri

Canan Demir, Canan Güllü, Derya Köse, Deniz Şengenç, Füsun Kavalcı, Necla Rüzgar, Pınar Türenç, Seval Şener, Tezcan Karakuş Candan

Yedek Jüri Üyeleri

Aysel Alver, Ayşe Güven, Mısra Özyaman, Melike İnanç, Sanem Abdullahoğlu, Yeliz Tüyloğlu

Yarışma Sekreteryası

E-posta:  kadinyasam@kadinyasamahsapheykel.org 

Kadın Yaşam Ahşap Heykel Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 5.000 TL (5 Adet)

Jürinin yapacağı değerlendirme sonucunda seçilen 5 eşdeğer eser 16-25 Temmuz 2021 tarihinde Rize Fındıklı’da açık alanda gerçekleşecek Fındıklı Ahşap Heykel Sempozyumunda, eser sahibi tarafından üretilecektir. 

Eserin tamamlanması ve teslim edilmesinden sonra, her bir sanatçıya 5000 TL (beşbin lira) telif ücretinin ödenmesi Fındıklı Belediyesi tarafından koordine edilecektir.

Yarışmanın sonucunda Seçici Kurul’un layık gördüğü eşdeğer ödül alan eserlerin bu yarışmadan önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı başka bir yarışmaya katıldığının, yarışma sonucunun ilan edildiği tarihten önce yayımlandığının veya eserin başkasına ait olduğunun ortaya çıkması durumunda ödül iptal edilir. 

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 11 HAZİRAN 2021
Sonuçların Açıklanması: 25 HAZİRAN 2021

Kadın Yaşam Ahşap Heykel Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://kadinyasamahsapheykel.org/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap