Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması 2022

Kapadokya Üniversitesi tarafından, UNWTO’nun “En İyi Turizm Köyü” ilan ettiği Mustafapaşa’nın önemli bir kültür mirası olarak korunması, geleneksel mimarisinin, kültürel/tarihi mirası ile doğal yapısının fotoğraflanarak kayıt altına alınması ve görsel arşiv oluşturularak gelecek nesillere aktarılması amaçlarıyla Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması 2022 düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması 2022

Düzenleyen:Kapadokya Üniversitesi
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:1 HAZİRAN 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:10 HAZİRAN 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 3.000₺
İkincilik Ödülü: 2.000₺
Üçüncülük Ödülü: 1.000₺
Sergileme: 250 ₺
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Üniversitemiz tarafından Kapadokya bölgesinin en önemli destinasyonlarından olan Mustafapaşa köyü (Sinasos) için görsel bir arşiv oluşturma çalışmaları kapsamında düzenlenen “4. Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması“6 Nisan 2022’de başlayacaktır.

Kapadokya Üniversitesi’nin (KÜN) merkezinin de bulunduğu Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa Köyü, UNWTO tarafından dünyanın “En İyi Turizm Köyleri’nden” biri seçildi. Eski adı Sinasos olan Mustafapaşa, Orta Çağ’dan (Bizans) Osmanlı’ya, Osmanlı’dan erken cumhuriyet dönemine kadar çeşitli dönemlerde inşa edilmiş 200 civarında tescilli yapısı, yerel kültürü ve gelenekleri ile öne çıkmaktadır. Lozan Mübadelesi öncesi dönemde gayrimüslim ve Müslüman halkın birlikte yaşadığı Mustafapaşa, mübadele sonrası gelen Makedonya göçmenlerinin de etkisi ile benzersiz bir yaşayan kültür mirasına dönüşmüştür.

Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması, Mustafapaşa’nın doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra geleneksel yaşamının da belgelenmesi amacıyla gerçekleştirilecektir.

Yarışma Organizasyonu

Yarışma, Kapadokya Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi ile Fotoğraf ve Sinema Topluluğu tarafından düzenlenmektedir.

Yarışmanın Konusu

“Mustafapaşa’nın doğal ve kültürel zenginlikleri ile geleneksel yaşamı.”

Yarışmanın Amacı

UNWTO tarafından “En İyi Turizm Köyü” ilan edilen Mustafapaşa’nın önemli bir kültür mirası olarak korunması, ülkemiz ve tüm dünya ile birlikte özellikle üniversitemizin sorumluluğunda bulunan geleneksel mimarisinin, kültürel/tarihi mirası ile doğal yapısının fotoğraflanarak kayıt altına alınması ve görsel arşiv oluşturularak gelecek nesillere aktarılması.

Etkinlik Puanı: Yarışma şartnamesindeki kurallara uygun bir şekilde başvuru yapmış ve gönderdiği fotoğraf veya fotoğraflar seçici kurul tarafından değerlendirmeye alınmış olan tüm Kapadokya Üniversitesi öğrencileri, dereceye girip girmediklerine bakılmaksızın, 15 etkinlik puanı almaya hak kazanacaklardır.

Fotoğraf Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışma, herkesin katılımına açıktır. Düzenleme kurulu, jüri üyeleri ve bu kişilerin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • Her yarışmacı en fazla 4 (dört) adet dijital (sayısal) renkli veya siyah-beyaz fotoğraf ile yarışmaya katılabilir.
 • Yarışmaya katılan fotoğrafların yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Deneysel kategori olmadığı için fotoğrafların orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklenmesi veya çıkarılması kural ihlali sayılır. Jürinin takdiri bu konuda esastır.
 • Yarışmanın konusu dışındaki (Mustafapaşa’nın doğal, kültürel ve tarihi öğeleri ile insan öğelerinden herhangi birini barındırmayan) fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Katılımcı, yarışma için gönderdiği tüm fotoğrafların kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Katılımcının kendisine ait olmayan fotoğraflar ile yarışmaya katılması, fotoğraflar üzerinde değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklik kural ihlali sayılır. Yarışmadan diskalifiye edilme sebebidir.
 • Kural ihlalinin tespit edilmesi halinde katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve tüm kazanımları geri alınır. Ödül yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, dereceye girmiş veya girememiş diğer yarışmacılara talep hakkı doğurmaz.

Fotoğrafların İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi

 • Yarışma için gönderilen fotoğraflar sadece e-posta yolu ile kabul edilecektir.
 • Fotoğraflar kunyarisma@gmail.com adresine gönderildikten sonra 24 saat içerisinde fotoğrafların alındığına dair teyit e-postası alınmaması halinde yeniden gönderim yapılmalıdır.
 • Fotoğraflar e-posta yoluyla iletildikten sonra, her katılımcının Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi’ne muvafakatname imzalayarak teslim etmesi zorunludur.
 • Fotoğraflara isim verilmesi zorunludur.
 • Fotoğraflar boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri yapıldıktan sonra tek bir e-posta ile gönderilmelidir.
 • Fotoğraflar jpg/jpeg formatında, 150-300 dpi ve kısa kenarı en az 1920 piksel olacak şekilde gönderilmelidir. Her bir fotoğraf 2 Mb’tan küçük ve 4 Mb’tan büyük olmamalıdır.
 • Fotoğrafların kenarında çerçeve veya boşluk olmamalı. Fotoğraflar üzerinde tarih, isim, imza gibi herhangi bir işaret bulunmamalıdır.
 • Katılımcıların gönderdikleri fotoğrafların mahalle/sokak bilgilerini fotoğraf isimleri ile açıklayan bir metni de e-postaya eklemeleri gerekmektedir.

Telif (Kullanım) Hakları

 • Yarışmada ödül alan fotoğrafların yayın, telif, kullanım ve sergileme hakkı eser sahipleriyle birlikte Kapadokya Üniversitesine ait olacaktır. Bu eserler Kapadokya Üniversitesi arşivinde saklanacaktır. Ödül ve mansiyon alan eserler Kapadokya Üniversitesi tarafından kitap, katalog, reklam, broşür, internet sitesi, sosyal medya hesapları ve benzeri basılı yayınlarda kullanılabilir. Söz konusu eserlerin fotoğrafçının isminin belirtilmesinin uygun olacağı sergi, kitap vb. mecralarda yayınlanması halinde fotoğrafçının ismi ile birlikte yayınlanır.
 • Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin/muvafakatname için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görsellerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir. Böyle bir durumda fotoğrafın asıl sahibi yarışmaya katılmış sayılmaz.
 • Fotoğraflarda bulunan canlı veya cansız obje ile ilgili her türlü telif, izin vb. hususlara ilişkin sorumluluk fotoğrafı çeken ve yarışmaya gönderene aittir. Yarışmacılar gerekli izinlerin (eserde yer alan kişi, araç, mekân, eser, kavram vb. için) kendileri tarafından alınmış olduğunu; doğabilecek ihtilaflarda tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmektedirler. Bu konuda oluşabilecek ihtilaflarda Kapadokya Üniversitesi sorumlu tutulmayacaktır.
 • Kapadokya Üniversitesi, ödül ve sergileme kazanan fotoğrafların asıl/ham dosyalarını katılımcıdan talep edebilir.
 • Fotoğraflar bastırıldıktan sonra Kapadokya Üniversitesi arşivine dâhil olacak ve serginin dolaşımı söz konusu olduğunda bu dolaşımda yer alabilecektir.
 • Şartnamede belirtilen ödüller, hak sahiplerine banka çeki olarak teslim edilecektir. Ödül bedeli, sonuç bildirim tarihinden itibaren 1 (bir) ay sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif, fotoğrafın yayından kaldırılması vb. hiçbir talebi olamaz.
 • Yarışma sonuçları Kapadokya Üniversitesinin internet sitesinde duyurulacaktır.
 • Yarışmacılar yarışma şartnamesindeki koşulları kabul etmiş sayılır.
 • Şartnamede belirtilmeyen durumlar için Düzenleyici Kurum kararı geçerlidir.

Yarışma Başvuru Şekli

Fotoğraflar aşağıda belirtilmiş olan kurallar dahilinde kunyarisma@gmail.com adresine gönderilmelidir.

Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 3.000₺
İkincilik Ödülü: 2.000₺
Üçüncülük Ödülü: 1.000₺
Sergileme: 250 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 1 HAZİRAN 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 10 HAZİRAN 2022

Kapadokya Üniversitesi Fotoğraf Yarışması 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://kapadokya.edu.tr/etkinlikler/4-kun-fotograf-yarismasi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.169 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap