KTÜ Öğrencileri Arası Şiir Yarışması

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, pandeminin getirdiği kısıtlamalar ve olumsuzluklar sonrasında toplumun ve gençlerin geleceğe umutla bakmalarını sağlamak, onların kişisel gelişimine katkı sağlamak ve duygu ve düşüncelerini edebiyat yoluyla dışa vurmalarını teşvik etmek amaçlarıyla KTÜ Öğrencileri Arası Şiir Yarışması düzenleniyor. Ödüllü şiir yarışması başvuruları devam ediyor.

KTÜ Öğrencileri Arası Şiir Yarışması

Düzenleyen:Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü
Kategori:Şiir Yarışması, Edebiyat Yarışması, Üniversite Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Trabzon
Kimler Başvurabilir:Karadeniz Teknik Üniversitesinde eğitim gören bütün üniversite öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:4 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:7 MART 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 6.000 ₺
İkincilik Ödülü: 4.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 2.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 1.000 ₺

Yarışma Konusu

Umut Yeniden

Yarışma Amacı

Pandeminin getirdiği kısıtlamalar ve olumsuzluklar sonrasında toplumun özellikle de gençlerimizin geleceğe umutla bakmalarını sağlamak, onların kişisel gelişimine katkı sağlayıp öz güvenlerini artırmak, duygu ve düşüncelerini sanat yoluyla dışa vurmalarına yardımcı olmak.

Yarışma Kapsamı

Yarışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesinde eğitim gören bütün üniversite öğrencileri katılabilir.

Şiir Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmamız sadece Karadeniz Teknik Üniversitesi önlisans ve lisans programlarında eğitim alan tüm öğrencilerin katılımına açıktır.
 • Şiirin konusu “Umut Yeniden” dir.
 • Yarışmaya katılan şiirler daha önce hiçbir yerde (sosyal medya ortamı dahil olmak üzere) yayımlanmamış ve ödül almamış olmalıdır.
 • Eserlerin dili Türkçe olmalıdır ve yazımında Türk Dil Kurumu (TDK) Yazım Kılavuzu esas alınmalıdır. Eserler milli ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun olmalıdır.
 • Yarışmaya katılım bireyseldir ve sadece tek bir (1) şiir ile katılım sağlanabilir.
 • Şiirlerde tarz ve ekol sınırlaması yoktur.
 • Başvuru için “şiir”, “kimlik dosyası” ve “taahhütname belgesi” olmak üzere elektronik ortamda üç ayrı dosya hazırlanmalı ve umutyeniden2021@ktu.edu.tr adresine gönderilmelidir. Başvurular sadece elektronik ortamda kabul edilecektir. E-postanın konu kısmına “Umut Yeniden Şiir Yarışması Başvurusu” ve “Rumuz” yazılmalıdır.

Başvuru sırasında sunulacak olan “kimlik dosyası” ve “taahhütname belgesi” ne www.ktu.edu.tr/umutyeniden2021 web sitesinden ulaşılabilir.

Başvuru Sırasında Sunulacak Olan Dosyalar

Şiir Dosyası

Şiirler, Microsoft Office Word programıyla A4 kâğıt boyutunda, bir buçuk satır aralığıyla, 12 punto, Times New Roman karakteriyle yazılmalı ve gönderilen şiirlerin uzunluğu 100 satırı aşmamalıdır. Daha uzun hazırlanan şiirler değerlendirme dışı bırakılacaktır. Şiir dosyasına kesinlikle isim yazılmamalı, sayfanın sağ üst köşesine büyük harflerle ‘RUMUZ’ yazılmalıdır. Yarışmaya katılacak şiiri içeren MS Word dosyasının adı, şiirin adı olmalıdır.

Kimlik Dosyası

Yarışmacı, “rumuz, adı-soyadı, yaşı, cinsiyeti, okuduğu fakülte/bölüm/yüksekokul/meslek yüksekokulu, sınıf, telefon numarası, e-posta adresi, posta adresi bilgilerini içeren kimlik bilgilerini, web sitesinde (www.ktu.edu.tr/umutyeniden2021) mevcut olan Kimlik Dosyasını indirerek doldurmalı ve başvuru belgelerine eklemelidir.

Taahhütname Belgesi

Yarışmacı, web sitesinde mevcut olan Taahhütname Belgesi’ ni indirerek doldurmalı, imzalamalı ve başvuru belgeleriyle birlikte imzalı belgeyi taratarak sisteme yüklemelidir.

 • Yarışmaya katılan şiirler, gerek görüldüğü takdirde, telif hakları Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğünde olmak kaydıyla yazarın adıyla yayımlanabilecektir.
 • Yarışmaya katılan yazarlara (yayınları bastırılıp çoğaltılmış olsa da) telif ücreti veya ücret yerine geçecek herhangi bir karşılık ödenmeyecektir. Yarışmaya katılanlar, eserleriyle ilgili telif haklarını Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne devredeceklerdir.
 • Seçici Kurulda görev alan kişiler, bu kişilerle birinci dereceden kan bağı olanlar ile onların yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • Seçici Kurulun verdiği kararlar nihai kararlardır. Sonuçlara yapılacak itirazlar kabul edilmeyecektir.
 • Yarışmaya katılan eserlerin, intihal (çalıntı) veya suç unsuru içermesi ve benzeri durumlarda, yayınların içindeki tüm bilgilerin hukuki ve cezai sorumluluğu yazarına aittir.
 • İhtilaf halinde Türkiye Cumhuriyeti Trabzon Mahkemeleri yetkilidir.
 • Yarışmaya başvuranlar, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılacaktır. Şartnameye uymayan katılımcıların eserleri değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.
 • Yarışmayla ilgili her türlü duyuru www.ktu.edu.tr/umutyeniden2021 adresinden ilan edilecektir.

Seçici Kurul Üyeleri

Prof. Dr. Figen CELEP EYÜPOĞLU (KTÜ Tıp Fak.)

Prof. Dr. Ülkü ELİUZ (KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı)

Prof. Dr. Mukaddes KALYONCU (KTÜ Tıp Fak.)

Prof. Dr. Sibel YILDIZ (KTÜ Orman Endüstri Mühendisliği)

Dr. Öğr. Üyesi Bilge TUNCEL (KTÜ Tıp Fak.)

Dr. Öğr. Üyesi Tülay KAMAŞAK (KTÜ Tıp Fak.)

Ali Kemal MUTLU Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Mehmet Nebi BOSTANCI Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Yasemin UZUN Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Yarışma Koordinatörü

Prof. Dr. Figen CELEP EYÜPOĞLU (KTÜ Tıp Fak.)

Tel: 0 (462) 3777941

Yarışma İletişim ve Sekreterya

Dr. Öğr. Üyesi Bilge TUNCEL Tel:0 (462) 3775943

Dr. Öğr. Üyesi Fulya BALABAN YÜCESAN Tel: 0 (462) 3777884

Web adresi: www.ktu.edu.tr/umutyeniden2021

KTÜ Öğrencileri Arası Şiir Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 6.000 ₺
İkincilik Ödülü: 4.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 2.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 1.000 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 4 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 7 MART 2022

KTÜ Öğrencileri Arası Şiir Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.ktu.edu.tr/umutyeniden2021-etkinlik38315

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

close

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.731 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap