Malatya Kayısı Çiçeği Şenliği Fotoğrafçılar Maratonu 2022

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve MAFSAD tarafından Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle, Malatya’nın tarihi ve arkeolojik dokusu, doğal güzellikleri, gastronomik unsurları, kültürel zenginlikleri, günlük sosyal yaşamının izleri ve kayısı çiçeği konseptinin fotoğraflanması amaçlarıyla Malatya Kayısı Çiçeği Şenliği Fotoğrafçılar Maratonu 2022 düzenleniyor. Bu yıl 2.’si düzenlenen para ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Malatya Kayısı Çiçeği Şenliği Fotoğrafçılar Maratonu 2022

Düzenleyen:Malatya Büyükşehir Belediyesi ve MAFSAD tarafından
Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle.
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen 18 yaş ve üzeri herkes.
Son Başvuru Tarihi:29 MART 2022 Saat: 17.00
Sonuç Açıklanma Tarihi:31 MART 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 7.000 ₺
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺
Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü: 3.000
Fırat Kalkınma Ajansı İnstagram Ödülü: 2.000
Yeşilyurt Belediyesi Özel Ödülü: 2.000 ₺
Battalgazi Belediyesi Özel Ödülü: 2.000 ₺
Kale Belediyesi Özel Ödülü: 2.000 ₺
Arapgir Belediyesi Özel Ödülü: 2.000 ₺
Akçadağ belediyesi Özel Ödülü : 2000 ₺
İnönü Üniversitesi Özel Ödülü: 2000 ₺
Mansiyon: 2.000 ₺ (3 adet)
Malatya Ticaret Borsası Özel Ödülü: 1.000
Sergileme Ödülü: 350 ₺ (30 Adet)
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Fotoğrafçılar Maratonunun Konusu

Yarışmanın ana konsepti Malatya’nın tarihi ve arkeolojik dokusu, doğal güzellikleri, gastronomik unsurları, kültürel zenginlikleri, günlük sosyal yaşamının izleri ve kayısı çiçeği konsepti çerçevesinde olacaktır.

Fotoğrafçılar Maratonunun Amacı

 • Tarih, kültür ve turizmle iç içe yaşayan, ülkemizin en güzel köşelerinden Malatya’nın tanıtılmasına katkıda bulunmak,
 • Türkiye’nin birçok bölgesinden gelenler ile Malatya halkının kucaklaşmasını, kaynaşmasını sağlamak, oluşan dostluğu fotoğrafçılar aracılığı ile daha geniş kitlelere ulaştırmak,
 • Malatya’da yaşayan insanların fotoğraf sanatına ilgi duymasına, sanatsal faaliyetlere katılımın arttırılmasına ve etkinlik aracılığı ile fotoğraf sanatının gelişmesine katkıda bulunmak,
 • Fotoğrafçılar Maratonu katılımcılarının Malatya fotoğraf arşivine bırakacakları fotoğraflar ile bu arşivi zenginleştirmek ve günümüzü yarına taşıyabilmektir.

Yarışma Bölümleri

Yarışma, Dijital (sayısal) Renkli fotoğraf olmak üzere tek kategoridedir.

Yarışma Organizasyonu

Yarışma Malatya Büyükşehir Belediyesi ve MAFSAD tarafından organize edilip Fırat Kalkınma Ajansı’nca desteklenecektir.

Fotoğrafçılar Maratonu Genel Şartları

 • Yarışma; Seçici Kurul üyeleri ve TFSF Temsilcileri ile birinci dereceden yakınları dışında, ülkemizde yerleşik amatör ve profesyonel 18 yaş üstü tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır. Haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
 • Maraton katılım başvuruları, 25 Mart 2022 Cuma günü saat 09.00 ile 29 Mart 2022 Salı saat 12.00 arasında, Fotoğraf Makinesi Müzesi’nde kayıt masasından “Katılım Başvuru Formu” doldurularak yapılabilecektir.
 • Kayıt sırasında fotoğraf makinesinin tarih güncellemesi ve bellek kartının sıfırlaması yapılır ve makinenin seri numarası alınır. Kayıt sırasında T.C. kimlik kartı bulunması gereklidir. Fotoğrafçılar Maratonu kayıt masasında yapılacak kayıt ve belirlenen bir görüntünün çekilmesi ile başlayacaktır. Bu fotoğraf, yarışmacı tarafından ödül törenine kadar saklanacak, gerektiğinde beyan edilecektir. Kayıt esnasında çekilecek fotoğrafın exif bilgileri (çekildiği tarih ve saati) kayıt sırasında kaydedilecektir.

Bir makine bir kişi adına kayıt yaptırılabilir, aynı makine ile ikinci bir kişinin başvurusu kabul edilmeyecektir. Birden fazla fotoğraf makinesi kullanımı durumunda her makine ile çekilen ilk fotoğrafın exif bilgilerinin kayıt ettirilmesi gerekecektir.

 • Yarışmaya sadece Fotoğrafçılar Maratonu’nda 25 Mart 2022 Cuma günü saat: 09.00 ile 29 Mart 2022 Salı günü saat 17.00 arasında Malatya il sınırları içerisinde çekilen fotoğraflar teslim edilebilir. Daha önceden çekilmiş fotoğraflar değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 • Fotoğrafçı en fazla 5 (beş) fotoğrafla yarışmaya katılabilir.
 • Yarışma belge niteliği taşıyacağından, basit düzeltme ve iyileştirme işlemlerinin fotoğrafik müdahaleler kabul edilir. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar, yarışmaya kabul edilmez. (Manipülasyon ile oluşturulan fotoğraflar yarışma dışında kalır.)
 • Fotoğraf büyük baskılara uygun şekilde, uzun kenarı en az 2400 piksel ve 300 dpi çözünürlüğünde, 12 sıkıştırma kalitesinde, 2:3 en/boy oranında ve JPEG formatında teslim edilmelidir (gerektiğinde RAW istenecektir). Teslim edilecek her bir fotoğraf dosyası 2 MB’dan küçük olmamalıdır. Panoramik fotoğraflar yarışmaya katılamazlar. EXIF bilgilerine bilgisayar müdahalesi yapılan fotoğraflar değerlendirme dışı bırakılacaktır.) Drone ile çekilmiş fotoğraflar kabul edilecektir.
 • Fotoğrafların üzerinde tarih, isim, imza gibi işaretlemeler olmayacak; çerçeveleme yapılmayacak, kenarlarında boşluk olmayacaktır. Cep Telefonu çekimleri yarışma dışında kalacaktır.
 • Kayıt yaptıran yarışmacılar, yarışma şartnamesini kabul etmiş ve kurallara uymayı taahhüt etmiş sayılırlar. Şartnameye uymayan yarışmacılar yarışma dışı bırakılır.
 • Katılımcılar kendi belirleyecekleri 6 rakamdan oluşan ‘Rumuz ’la isimlendirilen klasör içinde fotoğraflarını teslim etmelidir. (123456 gibi) Birden fazla fotoğrafla katılanlar klasör içindeki fotoğraflarını şu şekilde isimlendirmelidirler

(123456-1), (123456-2) … gibi

 • Fotoğrafçı fotoğraflarını dijital ortamda teslim eder ve teslim ederken katılım formunu imzalar. Katılımcılar fotoğrafları kayıt ofisine teslim etmelidir.
 • Fotoğrafların tesliminde tek yöntem uygulanacaktır. 29 Mart 2022 tarihi saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırdığı yere taşınabilir bellek (USB) ile teslim etmesi gerekir. Belirlenen saatten sonra fotoğraf teslim alınmayacaktır. Teslim edilen fotoğraf dosyalarının hasarlı olması, dosyaların virüs vb içermesi, belleklerin açılamaması gibi durumlardan yarışmacı sorumludur. Böyle bir durumda fotoğraflar yarışma dışında kalacaktır.
 • Yarışmada ödül ve sergileme alan fotoğraflar sahiplerinin isimleri belirtilmek kaydı ile Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD) ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından afiş, broşür, katalog vb. basılı yayınlarda ve dijital ortamlarda tanıtım amaçlı kullanılabilecektir.
 • Katılımcı, yarışma için teslim ettiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır. Bu durumda oluşacak bütün yasal yükümlülükle yarışmacıya aittir.
 • Yarışmada ödül (derece, özel ödül, mansiyon ve sergileme) alan ve satın alma uygulanan fotoğrafların yayın, kullanım ve sergileme hakkı eser sahipleriyle birlikte Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD) ve Fırat Kalkınma Ajansına ait olacaktır. Eserin kullanım hakkı üçüncü bir kişi ya da kuruma satılamaz/devredilemez. Bu eserler düzenleyici kurum tarafından sergilenecek ve arşivinde saklanacaktır.
 • Ödül alanlar Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD) ve Fırat Kalkınma Ajansı Sosyal Medya Hesapları, web sayfası ve sosyal paylaşım platformlarında yayınlanacaktır. Ayrıca ödül alan eserler Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (MAFSAD) ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yapılabilecek sergilerde sergilenecek ve basılacak kitaplarda yer alacaktır. Ödül kazanan katılımcıların ödülleri en geç 1 ay (30 gün ) içerisinde hesaplarına aktarılacaktır.
 • Yarışmacılar, doğal bir ortamda yarıştıkları için her türlü doğal tehlikeye karşı gereken önlemleri bizzat kendileri almak zorundadır. Yarışma sırasında meydana gelebilecek olası her türlü kaza ve zarardan yarışmacılar bizzat kendileri sorumludur.
 • Fotoğrafçılar Maratonu ve yarışmaya katılım için gelecek olan fotoğrafçılar giderlerini kendileri karşılayacaklardır.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine; fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Fotoğraflarda yer alan kişiler ile ilgili bütün yasal sorumluluk yarışmacılara aittir.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda nesne olarak kullanılmış olan mimari yapı, sanat eseri, insan yüzü vb. unsurların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına yönelik izinlerin alındığı kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
 • Kural ihlallerinde, “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Ulusal/Uluslararası Yarışma Düzenleme Yönergesi” madde 13’deki yaptırımlar uygulanır. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmiş ise katılımcının ödülü aykırılığın tespit edildiği tarihten 7 (yedi) iş günü içerisinde düzenleyici kuruma iade edilir.
 • TFSF onaylı/patronajlı bir yarışmaya katılmakla yarışmacı, TFSF üyesi federe dernek üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde TFSF kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır; TFSF elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF tarafından yasaklanır ve adı her şekilde teşhir edilir.

*Yarışma, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından “TFSF 2022-042” numara ile onaylanmıştır.

*Yarışma sürecinde salonda TFSF temsilcisi bulunacaktır.

Instagram Fotoğraf Yarışması Kuralları

Instagram yarışması TFSF onay kapsamı dışında, @firatikesfet Instagram hesabı üzerinden yapılacaktır. Yarışmada TFSF kuralları geçerli değildir, bağımsız olarak değerlendirilecektir.

Bu ödüle başvuru yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • Başvuru sahibi, firatikesfet instagram (@firatikesfet) hesabını takip etmelidir.
 • @firatikesfet ınstagram hesabından çekiliş ile ilgili gönderiye ‘’Katıldım’’ şeklinde yorum yapmalıdır. Çekilişe katılacak olan kullanıcının hesabı gizli olmamalıdır. Fotoğraf sahiplerinin çekilişe katılabilmesi için bu şartın yerine getirilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahipleri fotoğraflarını, instagram hesaplarından #kayısıçiçeğifestivali ve #firatikesfet hashtagleri ile paylaşacaklardır.
 • Fotoğraflar eklenirken @firatikesfet hesabı etiketlenmelidir.
 • Yarışmanın ana konsepti Malatya’nın tarihi ve arkeolojik dokusu, doğal güzellikleri, gastronomik unsurları, kültürel zenginlikleri, günlük sosyal yaşamının izleri ve kayısı çiçeği konsepti çerçevesinde olacaktır.
 • Malatya dışında çekilmiş fotoğraflar geçersiz sayılacaktır.
 • Kura sonucu belirlenen fotoğrafın orijinali fotoğraf sahibinden talep edilecek ve değerlendirme orijinal fotoğraf üzerinden yapılacaktır. Fotoğraf, Malatya’ya ait olma ve yarışma ana konseptine uygunluğu kriterini sağlamaması durumunda ödül alamayacak ve çekilişte bir sonraki fotoğraf değerlendirmeye alınacaktır.
 • Çekiliş sonucu @firatikesfet hesabından ilan edilecek olup kazanan fotoğraf sahibi ile yine aynı hesaptan dm yoluyla iletişime geçilecektir.
 • Çekiliş 14 Mart 2022 tarihinde başlayacak olup 29 Mart 2022 tarihi saat 18:00’da sona erecektir. Çekiliş sonuçları 31 Mart 2022 tarihinde açıklanacaktır. Yukarıda belirtilen şartlara uygun olarak paylaşılan fotoğraflar değerlendirmeye alınacaktır.

Yarışma Seçici Kurulu

 • Abdulvahap YOĞUNLU: Fırat Kalkınma Ajansı-FKA Genel Sekreteri
 • Ahmet Niyazi SERTKALAYCI: (EFIAP/Gold) / Arka Plan Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
 • Akif ÖZBİLDİRİCİ: Fotoğraf Sanatçısı – Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü
 • Hakan TOKUÇ: EFIAP- GPUCR2
 • İnan ORHAN: MAFSAD Başkanı
 • Seçkin YILMAZ: Fotoğraf Sanatçısı
 • Sezgin YALÇINER: MUFSAD Başkanı

*(Seçici kurul isme göre alfabetik olarak sıralanmıştır. Seçici kurul en az 3 üye ile toplanır)

TFSF Temsilcisi: Yakup YENER

Yarışma Sekretaryası ve İletişim

Ahmet Emre İNAN

Tel: 0 543 654 36 73

E-posta: emre_1nan@hotmail.com

Malatya Kayısı Çiçeği Şenliği Fotoğrafçılar Maratonu 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 7.000 ₺

İkincilik Ödülü: 5.000 ₺

Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺

Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü: 3.000

Fırat Kalkınma Ajansı İnstagram Ödülü: 2.000

Yeşilyurt Belediyesi Özel Ödülü: 2.000 ₺

Battalgazi Belediyesi Özel Ödülü: 2.000 ₺

Kale Belediyesi Özel Ödülü: 2.000 ₺

Arapgir Belediyesi Özel Ödülü: 2.000 ₺

Akçadağ belediyesi Özel Ödülü : 2000 ₺

İnönü Üniversitesi Özel Ödülü: 2000 ₺

Mansiyon: 2.000 ₺ (3 adet)

Malatya Ticaret Borsası Özel Ödülü: 1.000

Sergileme Ödülü (30 Adet)            : 350 ₺

Ödüllerle İlgili Açıklama

Fırat Kalkınma Ajansı Özel Ödülü: Instagram üzerinden paylaşılan fotoğraflar üzerinden belirlenecektir.

Sergileme: En fazla 30 adet sergileme ödülü seçilecektir. Satın alma ise kurumun talebi ve isteği doğrultusunda belirlenecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 29 MART 2022 Saat: 17.00
Sonuç Açıklanma Tarihi: 31 MART 2022

Malatya Kayısı Çiçeği Şenliği Fotoğrafçılar Maratonu 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/yarisma/detay/malatya-2-kayisi-cicegi-senligi-fotografcilar-maratonu-tr

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap