Oktay Akbal Edebiyat Ödülü 2022

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, Oktay Akbal adını yaşatmak, Türk edebiyatını desteklemek, yaygınlaştırmak ve başarılı yazarları ödüllendirmek amaçlarıyla Oktay Akbal Edebiyat Ödülü 2022 düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

Oktay Akbal Edebiyat Ödülü 2022

Düzenleyen:Muğla Büyükşehir Belediyesi
Kategori:Deneme Yarışması, Yazı Yarışması, Edebiyat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:7 OCAK 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
+ “Ödül Belgesi” + “Ödül Plaketi”
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Oktay Akbal Edebiyat Ödülü, Cumhuriyet’in 100. Yılının kutlanacağı 2023 yılında, ‘Cumhuriyetin 100. Yılı’ konu başlığıyla deneme/köşe yazısı dalında yazılmış eserlere verilecek.  

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Oktay Akbal’ın adını yaşatmak, Türk Edebiyatını desteklemek, yaygınlaştırmak ve başarılı yazarları ödüllendirmek amacıyla ‘Oktay Akbal Edebiyat Ödülü’ yarışması düzenliyor. 2021 yılında ilk olarak hikâye dalında, 2022 yılında ise Roman Dalında gerçekleştirilen edebiyat ödülü, 2023 yılında ise ‘Cumhuriyetin 100. Yılı’ konu başlığıyla deneme/köşe yazısı dalında gerçekleştiriliyor.

Ödülün Amacı

Oktay Akbal, modern Türk edebiyatının kurucularından, cumhuriyeti, cumhuriyetin temel değerlerini savunan, sevilen bir yazardır. Gazeteci, yazar olarak ve ortaya koyduğu yapıtları öykü, roman, deneme, eleştiri olarak ülkemizi aydınlatan yazarlardandır.

Bu ödül, Oktay Akbal adını yaşatmak, Türk edebiyatını desteklemek, yaygınlaştırmak ve başarılı yazarları ödüllendirmek amacıyla verilir.

Aday Olma

Ödül için adaylar kendileri ya da başka kişiler, kurum ve kuruluşlar da aday başvurusunda bulunabilirler. Seçiciler Kurulu üyeleri de aynı hakka sahiptir. Bu durumda ilgili kişiler ya da kurumlar ve kuruluşlar adaylık için gerekli koşulları yerine getirmek zorundadırlar.

Adaylık Koşulları               

  • Ödüle başvuracak kişinin, Cumhuriyetin 100 Yılı konulu bilgisayarda yazılmış deneme/köşe yazısı yazılarının her birinin 7 adedini, kişinin özgeçmiş yazısıyla birlikte, dosya halinde teslimi ya da gönderilmesi gerekir.
  • Adaylık başvurusu, yayımlanmış/yayımlanmamış en az 3, en çok 5 deneme yazısı, en çok 3.500 karakter vuruşla yazılmış olmalıdır. Başvuru, 7 Ocak 2023 tarihinde sona erer.
  • Adaylık başvurusu yapmış bir kişi yaşamını yitirirse, aday olma hakkını yitirmez. Kazanırsa ödül yasal mirasçılarına ödenir.

Seçiciler Kurulu

Ödülü değerlendirecek olan Seçiciler Kurulu yedi üyeden oluşur. Seçiciler Kurulundan ayrılan üyenin yerine gerekli görülürse, yeni üye atanabilir.

Edebiyat Yarışması Başvuru Süreci

Ödül Koordinatörlüğü başvuruları, yönetmelik koşullarına uygun olup olmadığını inceler ve koşullara uygun olmayanları geçersiz sayar. Her iki biçimde de yazılar başvuranlara geri verilmez.

Ödül Koordinatörlüğü, zaman zaman ödülün amacı, başvuru koşulları, seçiciler kurulu ve adaylıklar konusunu açıklayarak, adaylara medya yoluyla açık çağrıda bulunur.

Biçim ve içerik açısından yönetmeliğe uygun olan tüm yapıtları, Seçiciler Kuruluna sunar. 

Ödüle Başvuru Adresi

Muğla Büyükşehir Belediyesi, “ Oktay Akbal Edebiyat Ödülü Koordinatörlüğü”

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Adres: Orhaniye Mahallesi Bülent Önuçan Sokak No:2 48000 Muğla

Telefon: 4444801 – 1952  (Belediye Santral) başvuruda bulunabilecek.

Seçiciler Kurulunun Çalışması

Seçiciler Kurulu – Ödül Koordinatörü çalışma takvimi hazırlar. Buna bağlı olarak üç derece ödülü saptanır.

Kararlar üye tam sayısının yarıdan bir fazlasının oyuyla alınır. Ödülün bölünüp bölünmemesi kararı için de aynı oy çokluğu aranır.

Seçiciler Kurulu karar için gerekli gördüğü sayıda/uygun bulduğu yöntemle toplantı yaparak oylamayı gerçekleştirir.

Toplantıya katılamayan Seçiciler Kurulu Üyesi, oyunu kapalı bir zarf içinde ya da e-posta yoluyla Seçiciler Kuruluna verilmek üzere Ödül Koordinatörüne gönderir.

Seçiciler Kurulunun kararı kesindir, itiraz üzerine yeniden değerlendirme yapılmaz.

Seçiciler Kurulu

Oktay Akbal Roman Ödülü 2023 Yılı Seçiciler Kurulu (soyad sırasıyla) şu kişilerden oluşur:

  • Hikmet ALTINKAYNAK
  • Işık KANSU
  • Arif KIZILYALIN
  • Kemal KOCABAŞ
  • Tuncay MOLLAVEİSOĞLU
  • Ahmet ÖZER
  • Öner YAĞCI

Ödül Koordinasyonu

Bu ödül, Muğla Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından yürütülür.

Ödül Koordinatörü daire başkanıdır. Koordinatör çalışmaların aksamadan yürütülmesini, seçiciler Kurulu toplantılarının, ödül törenlerinin aksamadan yapılmasını, ödül duyurularının kamuoyuyla paylaşılmasını sağlar. Ödülün daha etkin gerçekleştirilmesi için çaba gösterir.

Ödül Töreni

Ödül, Muğla’da Oktay Akbal’ın doğum günü olan 20 Nisan’da düzenlenen bir törende verilir. (Olağandışı koşullar nedeniyle bu tarih ve yer değiştirilebilir.)

Oktay Akbal Edebiyat Ödülü 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
+ “Ödül Belgesi” + “Ödül Plaketi”

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 7 OCAK 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi: 2023

Ödül Töreni: 20 NİSAN 2023

Oktay Akbal Edebiyat Ödülü 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.mugla.bel.tr/haber/oktay-akbal-edebiyat-odulu-basvurulari-basladi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap