Ramazan Ayının Işığını Yakala Uluslararası Fotoğraf Yarışması

Nun Eğitim Ve Kültür Vakfı tarafından çocuk ve gençlerin gözünüzden Ramazan ayını görmek, Ramazan ayını anlatan kareleri, sofraları, teravih cemaatini, mukabeleleri, camileri, Ramazan şenliklerini yansıtan karelerin ortaya çıkarılması amaçlarıyla Ramazan Ayının Işığını Yakala Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2023 düzenleniyor.

Ramazan Ayının Işığını Yakala Uluslararası Fotoğraf Yarışması

Düzenleyen:Nun Eğitim Ve Kültür Vakfı
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Gençlik Yarışmaları, Çocuk Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:Dünyadaki tüm ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:23 NİSAN 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:4 MAYIS 2023
Ödüller:İlkokul Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: Tablet
İkincilik Ödülü: Instax Fotoğraf Makinesi
Üçüncülük Ödülü: Kablosuz Kulaklık

Ortaokul Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: Aksiyon Kamerası
İkincilik Ödülü: Tablet
Üçüncülük Ödülü: Instax Fotoğraf Makinesi

Lise Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: Aksiyon Kamerası
İkincilik Ödülü: Aksiyon Kamerası
Üçüncülük Ödülü: Instax Fotoğraf Makinesi
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Ramazan tüm heyecanıyla geri geldi…

Faziletleri ve merhametiyle bizi kuşatan Ramazan’ı gelin bir de fotoğraflarla yaşayalım. “Ramazanın Işığını Yakala” fotoğraf yarışmasıyla, hem muhabbetimizi arttıralım hem de fotoğraflarla Ramazan’ı karşılayalım.

Çocuklar, gençler haydi, hep beraber Ramazan’ın ışığını yakalayalım. Sizin gözünüzden Ramazan ayını görmek ve ışığı ile aydınlanmak istiyoruz. Bu Ramazan ayında da, bu ayı anlatan kareleri bizimle paylaşmaya ne dersiniz? Sofranızdan, teravih cemaatinizden, mukabelelerden, camilerimizden, Ramazan şenliklerinden… Ramazan ayını hangi açıdan görmek isterseniz, seçim size kalmış. Sizin Ramazan ayınızı, âdetlerinizi, gelenek ve göreneklerinizi görmek, sizin evlerinize misafir olmak istiyoruz. Fotoğraf yarışasına katılmanızı bekliyoruz. Fotoğrafı sizin çekmenizi, yeni ve daha önce paylaşılmamış bir fotoğraf olmasını bekliyoruz.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • “NUN Eğitim ve Kültür Vakfı Uluslararası Fotoğraf Yarışması”, dünyadaki tüm ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine açıktır. Düzenleme kurulu ve jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • Katılımcılar, doğrudan fotoğraf tekniğini kullanarak elde ettikleri görüntüler ile yarışmaya katılabilirler. Fotoğrafların fotoğrafçının kendisine ait olması gerektiği ve fotoğrafta kullanılan obje, nesne ile ilgili şikâyetlerde sorumluluğun fotoğrafçıya ait olduğu katılımı yapan fotoğrafçı tarafından kabul edilir. Aynı koşullar fotoğrafta bulunan bireylerin şikâyet etmeleri halinde de geçerlidir.
 • Fotoğrafların fotoğrafçıya ait olduğunun kabulü yarışmaya katılım ile kabul edilmiş olur. Aksi bir durumun tespiti halinde ödül ve/veya sergileme kazanılmış olsa dahi iptal edilir. Yarışmada yer alan fotoğraflar yanı sıra ödül ve sergileme alan fotoğraflar sosyal medya, yazılı medya ve internet sitelerinde tanıtım amaçlı ve yarışmanın amacına uygun olarak kullanılabilir. Yarışmacı katılımı sebebi ile bu konuda onay vermiş olarak kabul edilir. Yarışmacı fotoğraflarının sergi ile ilgili medyada yayın ve/veya ekranlarda yayın için ücretsiz olarak yayınlanmasına izin verir. Fotoğrafın kullanım hakkı her koşulda fotoğrafçıya aittir. Sponsorlar web siteleri üzerinde fotoğrafları düşük çözünürlükte yarışma ile ilgili ilanlarında kullanabilirler.

Kategoriler

NUN Eğitim ve Kültür Vakfı Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2023;

 • Ortaokul
 • Lise

olmak üzere 3 kategoriden oluşmuştur. “Ramazan Ayının Işığını Yakala” başlığı altında yapılacak yarışmada her bir kategoride fotoğraflar dijital şekilde NUN Eğitim ve Kültür Vakfına iletilecektir.

Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatta, 300 DPI çözünürlükte, uzun kenarı en fazla 1920 piksel ve dosya boyutu en az 1 MB en fazla 4 MB olarak ayarlanarak internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Çözünürlük ayarlarına dikkat edilmeli ve JPEG formatında kayıt edilmelidir. Her bir katılımcı yarışmaya en fazla (4) fotoğraf ile katılabilir. Fotoğraflar dijital ortamlardaki programlarda işlenmeden, ham halleriyle paylaşılmalıdır.

Başvuru Şekli ve Süreci

 • Yarışmacılar yarışmaya katılabilmek için www.nunokullari.com web adresine girerek yarışma şartnamesini onaylamak zorundadırlar.
 • Onay kutucuğunu işaretlemek yolu ile katılımcılar şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş olurlar.
 • Yarışmaya katılım web sitesi üzerinden olacağından, gönderilen fotoğraflarda sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde NUN Eğitim ve Kültür Vakfı ile (capturethelight@nunokullari.com) e-mail adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecektir. Bu adres sadece fotoğraf yükleme problemi yaşanılan anlar oluşmuşsa kullanılacaktır. E-mail yoluyla fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılmış olunması anlamında değerlendirilmez ve katılım kesinlikle kabul edilmez.
 • Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer görülen fotoğraflar, (www.nunokullari.com) internet sitesinde yayınlanacak ve belirlenecek olan alanlarda sergilenecektir. Ayrıca Yarışmada ödül, mansiyon ve özel ödül alan fotoğraflar NUN Eğitim ve Kültür Vakfının hazırlayacağı yahut hazırlatacağı broşürlerde yer alacaktır.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi kural ihlali yapmış sayılır.
 • Kural ihlali yapan katılımcının ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. İptal edilen ödülün yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın/yapıtların tümüyle kendisine ait olduğunu, fotoğraflarda yer alan ve telif konusu oluşturabilecek konularda gerekli tüm izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda NUN Eğitim ve Kültür Vakfı sorumlu olmayacaktır.
 • Yarışma sonucu NUN Okulları web sitesi (www.nunokullari.com) adresinde duyurulacaktır.

Yayın ve Telif (Kullanım) Hakkı

 • Ödül ve sergileme alan fotoğraflar NUN Eğitim ve Kültür Vakfının arşivinde saklanacaktır. Bu fotoğraflar sahiplerinin isimleri belirtilmek kaydı ile NUN Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından haber, reklam amaçlı ve sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçının ismi belirtilerek kullanılabilecek ve ayrıca bir telif ücreti ödenmeyecektir (Fotoğraflarla kolaj vb. grafiksel çalışmalarda isim kullanılamamaktadır).
 • NUN Eğitim ve Kültür Vakfı bu fotoğrafları sergileme, yayınlarında, basılı evrakında, dokümanlarında (takvim, ajanda, posta kartı, katalog, web sayfası, elektronik iletişim ve kayıt ortamları vs) ve diğer platformlarda tanıtım amaçlı olarak serbestçe kullanılabilecektir. Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserlerinin yukarıdaki şekilde kullanılmasını men etmeyeceğini veya bu izin/ muvafakatname için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder. NUN Eğitim ve Kültür Vakfı eserler için katılımcının yukarda verdiği izin/muvafakatname karşılığında ayrıca telif hakkı bedeli ödemeyecektir. Eserlerin kullanım hakkı eser sahibi ile NUN Eğitim ve Kültür Vakfının olacaktır. NUN Eğitim ve Kültür Vakfı hiçbir koşul altında, fotoğrafların başka amaçlar için kullanılmasına izin vermez.
 • Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması ve ilgili mevzuat uyarınca izin verdikleri, katılımcıların bu hususta mevzuattan kaynaklı olarak tüm yükümlülüklerini yerine getirdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
 • Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer görülen fotoğraflar, NUN Eğitim ve Kültür Vakfının internet sitesinde yayınlanacak ve belirlenecek olan alanların kapasitesine bağlı olarak sergilenecektir. Ayrıca Yarışmada ödül ve mansiyon alan fotoğraflar NUN Eğitim ve Kültür Vakfının Sosyal Medya (Facebook, Instagram, Twitter vb) hesaplarında tanıtım amaçlı olarak yayınlanabilecektir.
 • Katılımcılar; NUN Eğitim ve Kültür Vakfının (www.nunkullari.com) web adresine fotoğraflarını yüklemekle yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Bu şartname, yarışmacının yarışma fotoğraflarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Katılımla birlikte yarışmacılar bu şartname hükümlerini okumuş ve kabul etmiş sayılır. Yarışmacıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.

Fotoğrafların İşaretlenmesi/İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi

 • Yarışmaya katılacak fotoğraflar jpg/jpeg formatta, 300 dpi çözünürlükte, uzun kenarı en fazla 1920 piksel ve dosya boyutu en az 1 MB en fazla 4 MB olarak ayarlanarak internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Çözünürlük ayarlarına dikkat edilmeli ve jpg formatında kayıt edilmelidir.
 • Fotoğraflara isim verilmesi zorunludur.
 • Fotoğraflar online (çevrimiçi) olarak (www.nunokullari.com) web adresi kullanılarak yüklenecektir.
 • Katılımcılar, yükleme sayfasındaki yönergeye uygun biçimde katılım formunu eksiksiz doldurarak tamamlayacaklar; sonra fotoğraflarını yükleyeceklerdir.
 • Elden teslim, e-posta yoluyla ya da CD/DVD/Taşınabilir bellek gönderimi ile fotoğraf kabul edilmeyecektir.
 • Fotoğraflar, kenarında çerçeve ya da boşluk olmadan yüklenecektir. Fotoğraf üzerinde isim, tarih, imza vb. bilgiler yer almamalıdır.
 • Her bir fotoğraf dosyasının ismi 31 karakteri geçmeyecektir.
 • İsimlendirmede ç, ı, ğ, ö, ş, ü karakterleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi (_) kullanılabilir.
 • Fotoğrafların yükleme, değiştirme silinme ve kategorize edilmesi sırasında ortaya çıkabilecek olası sorunlardan NUN Eğitim ve Kültür Vakfı sorumlu olmayacaktır.

Sonuç Bildirimi ve Katalog Gönderilmesi

 • Sonuçlar NUN Okulları (www.nunokullari.com) web adresinde 05.05.2023 tarihinde açıklanacaktır.
 • Yarışma sonrasında, ödül alan ve sergilemeye değer görülen fotoğrafların yer aldığı bir albüm hazırlanacak ve tüm katılımcılara Web Katalog Linki e-posta ile gönderilecektir. Tüm ödül alanların ödülleri ayrıca posta ile gönderilecektir. Gönderilen katalog ve ödüllerin postada zarar görmesi halinde NUN Eğitim ve Kültür Vakfı sorumluluk taşımayacaktır.

Ramazan Ayının Işığını Yakala Uluslararası Fotoğraf Yarışması Ödülleri

İlkokul Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: Tablet
İkincilik Ödülü: Instax Fotoğraf Makinesi
Üçüncülük Ödülü: Kablosuz Kulaklık

Ortaokul Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: Aksiyon Kamerası
İkincilik Ödülü: Tablet
Üçüncülük Ödülü: Instax Fotoğraf Makinesi

Lise Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: Aksiyon Kamerası
İkincilik Ödülü: Aksiyon Kamerası
Üçüncülük Ödülü: Instax Fotoğraf Makinesi

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 23 NİSAN 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi: 4 MAYIS 2023

Ramazan Ayının Işığını Yakala Uluslararası Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.nunokullari.com/basvurular/ramazanin-isigini-yakala-fotograf-yarismasi-basvuru-formu

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap