TAD 100. Yıl Karikatür Yarışması

Türk Amerikan Derneği (TAD) tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına özel yeni ve nitelikli eserler kazandırmak amacıyla TAD 100. Yıl Karikatür Yarışması düzenleniyor. Ödüllü karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

TAD 100. Yıl Karikatür Yarışması

Düzenleyen:Türk Amerikan Derneği (TAD)
Kategori:Karikatür Yarışması, Sanat Yarışması, Tasarım Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:18 yaş üstü herkes.
Son Başvuru Tarihi:15 ARALIK 2023 Saat: 17.30
Sonuç Açıklanma Tarihi:21 ARALIK 2023
Ödüller:Birincilik Ödülü 7.500  + Başarı Belgesi
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü: 3.000  + Başarı Belgesi

- Advertisement -

Yarışma Amacı ve Konusu

72 yıldır kesintisiz olarak eğitim ve kültürel değişim programları düzenleyen Türk Amerikan Derneği (TAD), Türkiye’nin en eski ve prestijli iki uluslu merkezlerinden biri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 2016 yılında 65. kuruluş yıldönümünü kutlayan TAD, bu vesile ile ilk kez bir Karikatür Yarışması düzenlemiş ve Türkiye çapında büyük ilgi görmüştür. TAD, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına özel olarak yarışmayı yeniden düzenleme kararı almıştır.

Konusu: “Yaşasın Cumhuriyet”

Yarışma Başvuru Koşulları

  • Yarışma; Seçici Kurul üyeleri, TAD çalışanları ve birinci derece akrabaları dışında Türkiye topraklarında yaşayan 18 yaş üstü herkese açıktır.
  • Her sanatçı yarışmaya, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış en çok üç eseri ile katılabilir.
  • Yarışmaya eser verecek olan sanatçılar, kendi anlatım biçimlerine uygun tekniği (siyah-beyaz veya renkli) kullanmakta serbesttirler.
  • Yarışmaya gönderilecek karikatürler A4 boyutunda “300 dpi çözünürlükte, jpg yada pdf” formatında olmalıdır. Yarışma karikatürleri ödül alsın veya almasın iade edilmez. Katılımcılar ödül alsın ya da almasın karikatürlerin her türlü kullanım hakkı, eser sahibinin yanı sıra TAD’a aittir.

Yarışma Değerlendirme

Seçici Kurul, Aralık ayının 3. haftası Ankara’da toplanarak toplama merkezine verilen eserleri birlikte değerlendirerek sergiyi oluşturur. Eserler içinden ödülleri ve sergilenecek olanları belirler. Sonuçlar 21 Aralık 2023 tarihinde Türk Amerikan Derneği web sitesinden (www.taa-ankara.org.tr) ve Instagram hesabından (@taaprograms) açıklanacak olup, eserleri ödül kazanan veya sergilenecek olan sanatçılara bizzat bildirilecektir.

Eser Gönderim Şekli ve Adresi

  • Karikatürler en son 15 Aralık 2023 Cuma 17.30’a kadar TAD’ın şartnamede belirtilen taaprograms@taa-ankara.org.tr adresine ulaşmış olmalıdır.
  • Yarışmaya katılmak isteyenler “Adı, Soyadı, Doğum Tarihi ve Şehir” bilgilerini eksiksiz yollamaları gerektiğini ve eserlerini yollarken e-posta başlığına sanatçının adı ile birlikte “TAD 100. Yıl Karikatür Yarışması” ibaresini yazmak zorunda olduğunu kabul eder.
  • Katılımcının yarışmaya katılacağı karikatür (ler) in üzerinde haiz olduğu ve 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21.-25. Madde hükümlerinde tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü naklinde yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarının kullanım haklarına ilişkin olarak münhasır olmayan basit rusat şeklinde herhangi bir yer, süre ve sayı kısıtlaması olmaksızın ve 3. Kişilere devir hakkını da kapsayacak surette Türk Amerikan Derneği’ne lisans verdiğini, Türk Amerikan Derneği’nin söz konusu karikatür(leri) sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde yayınlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu peşinen beyan ve kabul etmektedir.
  • Ödül almayan veya sergilenmeyen karikatürler, sahiplerinin 30 gün içerisinde TAD’a yazılı olarak başvurmaları halinde karşı ödemeli olarak iade edilecektir. Eserler TAD’dan bizzat da alınabilir. Bu süre geçtikten sonra TAD’ın yükümlülüğü sona erer ve eserlere gelebilecek zarardan veya kayıplardan sorumlu tutulamaz.
  • Dereceye giren veya eseri sergilenmeye değer görülenlerin ödül törenine gelmeleri için gereken yol ve konaklama giderleri TAD tarafından karşılanmaz.


Sergileme


TAD Karikatür Yarışması Sergisi, 26 Aralık – 5 Ocak tarihleri arasında Türk Amerikan Derneği Emin Hekimgil Sanat Galerisi’nde sergilenecektir. Ödül töreni tarihi eserleri ödül kazanan veya sergilenecek olan tüm sanatçılara bildirilecektir.

Yarışmaya katılan tüm sanatçılar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde Türk Amerikan Derneği’nin kararları geçerlidir.

Seçici Kurul

  • Emre Yılmaz / Karikatürist / Karikatür Derneği Başkanı – Jüri Başkanı
  • N. Hazal Başarır / İllüstrasyon Sanatçısı / Karikatür Derneği YK Üyesi
  • Mustafa Çakırcalı / Karikatürist & İllüstrasyon Sanatçısı / Karikatür Derneği YK Üyesi
  • Mustafa Saryal / Karikatürist / Karikatür Derneği YK Üyesi
  • Ali T. Kemaloğlu / TAD Yönetim Kurulu Başkanı
  • Dilek Dengizek Ersanal / TAD Genel Müdürü
  • Naz Etçioğlu / TAD Dış İlişkiler ve Programlar Direktörü

TAD 100. Yıl Karikatür Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü 7.500  + Başarı Belgesi
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü: 3.000  + Başarı Belgesi

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 ARALIK 2023, Saat 17:30

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 21 ARALIK 2023

Sergi Tarihi: 26 ARALIK – 5 OCAK

TAD 100. Yıl Karikatür Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe8KlVjf4waLi9r5VXiJdb6aUx16e3EJnyvOSh5hTx9uHMBZg/viewform

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.236 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap