TEKNOFEST 2023 Dikey İnişli Roket Yarışması

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda bireyleri desteklemek, toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmak, ilkokul, ortaokul, lise, lisans ve üzeri, mezun-girişimci ve özel sektör katılımcılarının fikirlerini destekleyerek hayallerine ulaşmalarına katkı sunmak amaçlarıyla TEKNOFEST 2023 Dikey İnişli Roket Yarışması düzenleniyor. Bu yıl 30 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST teknoloji yarışmaları 2023 başvuruları devam ediyor.

TEKNOFEST 2023 Dikey İnişli Roket Yarışması

Düzenleyen:Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Kategori:Teknoloji Yarışmaları, Proje Yarışmaları, Fikir Yarışmaları,
Öğrenci Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye, KKTC ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören lisans ve lisansüstü
öğrencileri ve mezunları.
Son Başvuru Tarihi:30 KASIM 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 100.000 ₺ 
İkincilik Ödülü: 80.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 60.000 ₺ 

Yarışma Hakkında

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Dikey İnişli Roket Yarışması düzenlenmektedir.

Dikey İnişli Roket yarışması, TEKNOFEST kapsamında 2022 yılında ilk kez düzenlenmiştir. Bu yarışma, Soğuk Gaz İtki Sistemi ile tahrik edilen Dünya’da düzenlenen ilk Dikey İnişli Roket Yarışması olma özelliğine sahiptir.

Yarışmanın amacı; ülkemizin gelecek 10 yıldaki Teknolojik İlerleme Yol Haritasında yer alan Roket İtkili İniş Sistemleri hakkında Lisans ve Yüksek Lisans Seviyesinde eğitim görmekte olan öğrencilerinin bilgi edinmesini sağlamak ve gençlere farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübeye sahip üyelerle takım halinde tasarım yapma yeteneğini kazandırmaktır.

Dikey İniş Kategorisinde; takımların tasarlayacakları roketin, Yarışma Komitesi tarafından sağlanacak olan Havada Askıda Tutma Sistemi (Örn. Vinç) ile adaptasyonunu sağlayacak, Roketin Serbest bırakılmasına müteakip Soğuk Gaz İtki Sistemi kullanarak kontrollü bir şekilde yere inmesini amaçlayacaklardır.

  Dikey İnişli Roket Yarışması Ödülleri

  Birincilik Ödülü: 100.000 ₺ 
  İkincilik Ödülü: 80.000 ₺ 
  Üçüncülük Ödülü: 60.000 ₺ 

  Yarışma Takvimi

  Son Başvuru Tarihi: 30 KASIM 2022

  Sonuç Açıklanma Tarihi: 2023

  TEKNOFEST 2023 Dikey İnişli Roket Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.teknofest.org/tr/competitions/competition/87

  Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

  Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

  Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.215 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
  Cinsiyet
  Yorum Yap