Uludağ Kısa Film Yarışması

Bursa Yıldırım Belediyesi tarafından, çevre bilincini artırmak ve toplumu çevresel sorunlara karşı daha duyarlı hale getirmek amaçlarıyla Uludağ Kısa Film Yarışması düzenleniyor. Ödüllü kısa film yarışması başvuruları devam ediyor.

Uludağ Kısa Film Yarışması

Düzenleyen:Bursa Yıldırım Belediyesi
Kategori:Kısa Film Yarışması, Video Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:18 yaşını doldurmuş herkes.
Son Başvuru Tarihi:14 KASIM 2023, Saat 16.00
Sonuç Açıklanma Tarihi:13 OCAK 2024
Ödüller:Birincilik Ödülü: 20.000
İkincilik Ödülü: 15.000
Üçüncülük Ödülü: 10.000 ₺

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Yıldırım Belediyesi olarak bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Uludağ Kısa Film Yarışması, ‘Çevre‘ temasıyla büyük bir heyecanla başlamış bulunmaktadır. Amacımız, çevre bilincini artırmak ve toplumumuzu çevresel sorunlara karşı daha duyarlı hale getirmektir.

İnsanların doğayla bütünleştiği bir dünyada, çevreyle uyumlu yaşamak, toplumumuzun geleceğini şekillendiren temel bir unsurdur. Ancak, günümüzde çevresel faktörler ve sorunlar, insanlığın bu kıymetli ilişkisini tehdit etmektedir. İşte bu sebeple, çevre ve insan arasındaki kesişme noktasında anlam ve farkındalık yaratmayı hedefleyen bir kısa film yarışması düzenliyoruz. Bu yarışma, sinema sanatının gücünü kullanarak toplumu çevre meselelerine odaklanmaya, doğayla olan bağımızın önemini yeniden hissetmeye davet etmeyi amaçlamaktadır.

Yaratıcı ve etkileyici filmlerin yarışacağı bu etkinlikte, çevresel sorunlara odaklanan güçlü bir mesaj ile toplumumuzun bilinçlenmesine katkı sağlayacağını umut ediyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak, her geçen yıl büyüyen ve güçlenen Uludağ Kısa Film Yarışması ile çevre konusunda farkındalık yaratma misyonumuzu sürdürüyoruz.

Sinema aracılığıyla çevre meselelerine dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığa katkıda bulunmak isteyen herkes yarışmaya katılabilir.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılacak filmlerin teması ‘ÇEVRE’ olmalıdır. Filmin temaya uygunluğunun belirlenmesi yarışma jürisinin uhdesindedir.
 • Yarışmaya 18 yaşından büyük, şartname yükümlülüklerini yerine getiren yurtiçinden herkes katılabilir.
 • Yarışmaya 1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış eserler katılabilir.
 • Film/filmlerin, daha önce herhangi bir festivale ve/veya yarışmaya katılmış olması veya ödül almış olması yarışmaya başvurmasına engel teşkil etmez.
 • Yarışmacılar en fazla 2 (iki) filmle yarışmaya katılabilirler.
 • Yarışmada 20 dakikayı geçmeyen kurmaca filmler değerlendirmeye alınacaktır.
 • Orijinal dili Türkçe olmayan filmler için Türkçe altyazısı zorunludur.
 • Katılımcılar filmlerini bulundurdukları depolama platformları (Youtube, Vimeo, Dropbox, Google Drive vb.) aracılığıyla, bağlantı bilgileriyle (kullanıcı adı, şifre ve bağlantı linki) 14.11.2023 tarihine kadar göndermelidir. Bağlantı linkleri ön eleme süreci bitene kadar aktif olmalıdır. Ön elemeyi geçen filmler yarışmanın web sitesinden duyurulacaktır. Ön elemeyi geçen filmlerin gösterim kopyaları talep edildiğinde yarışmacılar tarafından koordinatörlüğe ulaştırılmalıdır.
 • Filmler en az 1080p çözünürlükte, mp4, mpeg2 ya da mov formatında olmalıdır.
 • Başvurular yarisma@uludagkisafilm.com e-posta adresine gönderilecektir.

Başvuru formu site üzerinden doldurulduktan sonra aşağıda yer alan belgeler mail ile gönderilmelidir. Mail konusuna eser sahibinin adı, soyadı ve eserin adı yazılmalıdır.

 • Kısa filmde kullanılacak hikâye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve/veya benzeri materyalin telif hakkı veya kullanım hakkı yarışmacıda olmalıdır. Yarışmacı başvuru formunda belirtildiği üzere bu hususta doğacak ihtilaflardan sorumludur.
 • Gönderilen kısa filmler ön jüri tarafından ilk değerlendirmeye tabi tutulacak; yapılan derecelendirme neticesinde finale kalan 10 film ödüllendirme için asıl jüriye gönderilecektir.
 • Yarışmaya ekip halinde katılım sağlanması durumunda dahi, başvuru formu ve sözleşme ekip içerisinden bir kişi tarafından imzalanmalıdır. Ödül, belgelerde imzası bulunan kişiye verilecektir.
 • Ön jüri değerlendirmesinin sonucunda finale kalan filmlerin yönetmen ya da temsilcileri ödül törenine davet edilecek, yol ve festival programına bağlı olarak belirlenen gün sayısınca gecelik otel konaklama masrafları Yıldırım Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
 • Sonuçlar ödül töreninde açıklanacak olup ödül kazananlara önceden bir bildirim yapılmayacaktır.
 • Yarışmada dereceye giren filmlerin yönetmenlerinin ya da temsilcilerinin ödül törenine katılması zorunludur. Katılmamaları durumunda ödülleri verilmeyecektir.
 • Yarışmacıların yarışmaya gönderdikleri özgün eser ile hikâye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve/veya benzeri materyalin telif hakları yarışmacıda olmak kaydıyla, ticari olmayan faaliyetlerde kullanım hakları ise eserin sahibini bilgilendirmek şartı ile Bursa Yıldırım Belediyesi’ne aittir.

Hangi nedenle olursa olsun son müracaat tarihinden sonra gelecek filmler, burada belirtilen şartlara uygun olmayan usulünce yapılmayan başvurular dikkate alınmaz ve değerlendirme dışı bırakılır.

Yarışma Hak ve Yükümlülükleri 

 • Yarışmacılar yarışmaya gönderdikleri filmlerin ve burada kullanılan hikâye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve/veya benzeri materyalin telif haklarının ve/veya kullanım haklarının kendilerine ait olduğunu kabul ve beyan etmektedirler.
 • Yarışmaya film gönderenler bu şartları kabul etmiş sayılırlar. Yarışmaya gönderilen eserler, yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılıkları tespit edildiğinde yarışma dışı bırakılır.
 • Yıldırım Belediyesi www.yildirim.bel.tr adresinden ilan etmek koşuluyla şartnamede değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Şartnamede belirtilmeyen hususlarda Yıldırım Belediyesi yetkilidir.
 • İhtilaf durumunda Bursa Mahkemeleri yetkilidir.

Yarışma Jürileri

 • Derviş Zaim
 • Nevzat Çalıkuşu
 • Prof. Dr. Ali Sait Liman
 • Osman Nail Doğan

Yarışma İletişim

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Piremir Mahallesi 2. Olcay Sokak No:48-1 Yıldırım Bursa
Hançerli Kültür Merkezi

444 16 02 Çağrı Merkeziden veya 0224 326 77 66 numaralı hattan direk bağlanabilirsiniz.

E-Mail: yarismq@uludagkisafilm.com

Uludağ Kısa Film Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 20.000
İkincilik Ödülü: 15.000
Üçüncülük Ödülü: 10.000 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 14 KASIM 2023, Saat 16.00

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 13 OCAK 2024

Değerlendirme sonuçları 13 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek törenle ilan edilecektir. Finale kalan eser sahiplerine ödül töreninden önce telefon ve e-posta yolu ile bilgi verilecektir. Yarışmacılar, başvuru formunda belirttikleri iletişim bilgilerinin, yarışmaya ilişkin hususların ve yarışma sonuçlarının kendilerine bildiriminde tebliğ adresi olarak kullanılacağı hususunu kabul etmiş sayılırlar. İletişim bilgilerinin değişmesi halinde değişikliği en geç üç gün içinde bildirmek yarışmacının sorumluluğundadır.

Uludağ Kısa Film Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.uludagkisafilm.com/2023/06/25/uludag-kisa-film-yarismasi-cevre/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap