Uluslararası MEB Robot Yarışması 2023

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından, ülkemizde mesleki ve teknik eğitimdeki niteliğin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, öğrencilerin eğitim süreçlerinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilmeleri, ürün geliştirebilmeleri, bilimsel düşünebilmeleri, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmeleri, öğrencilere endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve bu konudaki deneyimlerinin paylaşılması amaçlarıyla Uluslararası MEB Robot Yarışması 2023 düzenleniyor. Ödüllü MEB Robot Yarışması başvuruları devam ediyor.

Uluslararası MEB Robot Yarışması 2023

Düzenleyen:Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü
Kategori:Lise Yarışmaları, Dijital Yarışmalar, Fikir Yarışmaları,
Tasarım Yarışması, Öğrenci Yarışmaları, Teknoloji Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Ortaokul, Lise ve Yükseköğretim öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:30 ARALIK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:16 OCAK 2023
Ödüller:14 Kategorinin Her Birinde Ayrı Olmak Üzere TÜBİTAK Ödülleri
Birincilik Ödülü: 9.000 ₺ / Danışman Ödülü: 3.500₺
İkincilik Ödülü: 8.000 ₺ / Danışman Ödülü: 2.500₺
Üçüncülük Ödülü: 6.000₺ / Danışman Ödülü: 2.000₺

Yarışma Jüri Özel Ödülü: 5.500₺ / Danışman Ödülü: 3.000₺
Yarışma En İyi Tasarım Ödülü: 5.500₺ / Danışman Ödülü: 3.000₺
Yarışma Fairplay Ödülü: 5.500₺ / Danışman Ödülü: 3.000₺

MEB Ödülleri
İlk 3 Dereceyi Alan Ekipler Adına: Dizüstü Bilgisayar veya 3D Yazıcı + Madalyon + Kupa + Derece Belgesi

Yarışma Hakkında

Ülkemizde mesleki ve teknik eğitimdeki niteliğin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, ortaokul ve dengi okullar, ortaöğretim ile yükseköğretim öğrencilerinin eğitim süreçlerinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilmeleri, ürün geliştirebilmeleri, bilimsel düşünebilmeleri, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmeleri, öğrencilere endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve bu konudaki deneyimlerinin paylaşılması, öğrencilerin kendilerine güven duyabilmeleri, sosyal ilişkilerde anlayışlı ve saygılı olabilmeleri amaçları ile Bakanlığımız tarafından Uluslararası MEB Robot Yarışması düzenlenmektedir. Mesleki eğitimi tanıtma ve mesleki eğitime yönlendirme kapsamında bu yılki yarışmada ortaokul ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler belirlenen kategorilerde yarışmaya katılabilecektir.

Uluslararası MEB Robot Yarışması, 2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Bu yıl 15’incisi Bursa Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksinde 08-11 Mart 2023 tarihlerinde yapılacaktır. Endüstriyel Robot Kol, Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Hızlı Çizgi İzleyen, İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Mini Sumo, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Ustası, Tozkoparan Robot (Temel Seviye), Serbest Proje ve Temalı kategorilerine ek olarak bu yıl ilk defa Su Altı Aracı (ROV) ve Otonom Araç kategorileri de eklenerek 14 (on dört) kategoride gerçekleştirilecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve ACROME Robotik Mekatronik Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. arasında, Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü imzalanmıştır. Bu protokol çerçevesinde, Hızlı Çizgi İzleyen ve Mini Sumo kategorilerinde Sanal Robot Yarışması ile ön eleme yapılacaktır. Ön elemede başarılı olanlar Bursa’da yapılacak Uluslararası MEB Robot Yarışması’na katılmaya hak kazanacaktır.

Çizgi izleyen (Temel Seviye), Çizgi izleyen (İleri Seviye), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Labirent Ustası, Endüstriyel Robot Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Tozkoparan Robot (Temel Seviye), Serbest Proje, Temalı, Otonom Araç ve Su Altı Aracı (ROV) kategorilerine başvuranlar, Bursa’da yapılacak Uluslararası MEB Robot Yarışması’na doğrudan katılacaktır.

Ortaokul ve dengi okul öğrencileri, sadece Çizgi İzleyen (Temel Seviye) ve Tozkoparan Robot (Temel Seviye) kategorilerinde yapılacak yarışmalara başvurabilecekler; ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencileri ise bu kategorilere başvuru yapamayacaklardır.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) ve Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde düzenlenecek 15’inci Uluslararası MEB Robot Yarışması’nın teması “Cumhuriyet ve Teknoloji”, sloganı ise “Ahican Cumhuriyet’in İzinde, Teknolojinin Peşinde Bursa’da”olarak belirlenmiştir.

MEB Robot Yarışması Başvuru Koşulları

Sanal Robot Ön Eleme Yarışması

Uluslararası MEB Robot Yarışması’nda Hızlı Çizgi İzleyen ve Mini Sumo kategorilerinde sanal yarışmaya katılabilmek için http://robot.meb.gov.tr/ adresine kayıt olmuş kullanıcılar, kişisel veriler paylaşılmadan başvuruda oluşan başvuru numarasıyla (ID) sistemde oluşturulan köprüden (link) Riders platformuna yönlendirilecektir. Yarışmacılar, yarışmanın onay tarihinden başlamak üzere 30 Aralık 2022 tarihine kadar başvuru yapabilecektir. Başvurdukları andan itibaren 05 Aralık 2022-02 Ocak 2023 tarihine kadar bu platformun kullanımı konusunda eğitim alacak, 02-13 Ocak 2023 tarihleri arasında katıldıkları kategorilere göre belirlenen tarih aralıklarında Sanal Robot Yarışması’na katılacaktır.

Organizasyon Yürütme Kurulu, Sanal Robot Yarışması kategorilerine başvuran robot sayılarını dikkate alarak her kategoriden kaç robotun ön elemeyi geçeceğini ve 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması’na katılacağını belirleyecektir. Belirlenen bu sayılar 16 Ocak 2023 tarihine kadar http://robot.meb.gov.tr/ adresinde ilan edilecektir.

Sanal Robot Yarışması’nın yapılacağı 2 kategoriden herhangi birine katılan yarışmacılardan Riders platformundaki eğitimi alan ve eğitimdeki görevlerden en az %50’sini tamamlayanlar, Sanal Robot Yarışması performansına göre sıralanacaktır. Organizasyon Yürütme Kurulunun bu sıralamaya göre kategori bazında belirlediği sayıdaki robotlar, ön elemeyi geçmiş olup 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması’na katılabilecektir.

Robot ekibindeki iki öğrenci de Sanal Robot Yarışması’nın eğitimine katılacak ve eğitim sonrasında yarışacaktır. Öğrenciler, yarışmaya katıldıkları kategoride takvimde belirtilen süre içinde istedikleri kadar yarışabilir. Öğrencilerin bu yarışmalardan elde ettiği en yüksek skor değerlendirmeye alınacaktır. Öğrencilerden yüksek skor alana göre sıralama yapılarak ön eleme gerçekleştirilecektir. Ön elemeyi geçen robot ve ekibi, 16 Ocak 2023 tarihinde http://robot.meb.gov.tr/ adresinde ilan edilecek ve kurumu adına Bursa’daki yarışmaya katılacaktır.

Sanal Robot Yarışması’nda kullanılacak pistlerin özellikleri ve kuralları ile değerlendirme ölçütleri kategori kılavuzlarında belirtilecektir.

Riders platformundaki eğitimi alan ve eğitimdeki görevlerden en az %80’ini tamamlayan öğrencilere “Dijital Riders Platformu Eğitim Sertifikası” verilecektir. Ön eleme amacıyla yapılan Sanal Robot Yarışması’na katılan öğrencilere “Dijital Katılım Belgesi” verilecektir.

Kayıt Süreci

 • Yarışmaya doğrudan katılacak kategorilerde yarışma başvurusu, yarışmanın onay tarihinden başlamak üzere 05 Aralık 2022-17 Şubat 2023 saat 23:59’a kadar; ön elemesi Sanal Robot Yarışması ile yapılacak kategorilerde ise yarışmanın onay tarihinden başlamak üzere 05-30 Aralık 2023 tarihi saat 23.59’a kadar www.robot.meb.gov.tr adresinden yapılacaktır.
 • Yarışmaya başvurular kurumsaldır, kişisel başvurular kabul edilmeyecektir.
 • Daha önce kaydı olmayan kurumlar öncelikle belirtilen adresten kurum kaydı oluşturmalıdır.
 • Oluşturulan kurum kaydı ile sisteme giren öğrenci ve öğretmenler, bilgilerini eksiksiz girmeli ve fotoğraflarını sisteme eklemelidir. Başvuru esnasında sisteme yüklenecek vesikalık fotoğraflar son bir yıl içinde çekilmiş olmalıdır. Sisteme vesikalık fotoğraf yüklenmesinden, danışman ve okul yönetimi sorumludur. Sisteme uygun fotoğraf yüklenmemiş ise bu kılavuzun 41’inci maddesi uygulanacaktır.
 • Başvuru formu; robot ismi, kategorisi ve ekip üyeleri belirlenerek her bir robot için ayrı ayrı doldurulmalıdır.
 • Ekip üyeleri ve robotlar için gerekli izin belgeleri ve taahhütnameler doldurulup sisteme yüklenmeli, 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması Başvuru Formu (EK-1) oluşturulmalı ve başvuru tamamlanmalıdır.

Başvuru Belgeleri

Bilimsel Etik ve Proje Katkı Beyanı (Serbest Proje Başvuruları için)

 • Serbest kategoride yarışacak robot/projeler için kayıt yapılırken kategori sayfasında yer alan Serbest Proje Raporu formatında hazırlanacak, çıktısı alınıp imzalanacak, sisteme PDF formatında yüklenecektir. Evrakın aslı değerlendirme/sunum esnasında görevlilere teslim edilecektir.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Onayı

 • Kayıt yaptıran her üye, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metni’ni (EK-4) okuyarak Açık Rıza Onayı’nı kabul etmekle yükümlüdür. Ancak kişisel veri sahiplerinin, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin taleplerde bulunma hakları vardır. Bu haklarını kullanmak isteyen başvuru sahipleri EK-4 içerisindeki Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak formda belirtilen yöntemlerden biri ile Organizasyon Yürütme Kuruluna iletmelidir. Veri Sahibi Başvuru Formu’nu gönderen üyelerin yarışmaya katılıp katılmayacağı Organizasyon Yürütme Kurulunca karara bağlanacaktır.

İzin Belgesi ve Taahhütname

 • Üyeliğin  tamamlanabilmesi,  katılımcı  ve  robot  eklenebilmesi  için  KVKK Aydınlatma Metni’nin (EK-4) okunarak dijital olarak onaylanması gerekmektedir.
 • Yarışma  başvurusu  oluşturmak  için  EK-2  belgesinde  ortaokul  ve  dengi  okul öğrencileri ile ortaöğretim öğrencileri “Veli İznini Gösterir İmza ve Taahhütname”, üniversite öğrencileri “Taahhütname” kısımlarının ıslak imzalı hâli sisteme yüklenmelidir. Islak imzalı belgeler görevlilere yarışma öncesi kura kaydı sırasında teslim edilmelidir.

Feragatname (Bilim Sanat Merkezleri için)

 • Ortaokul ve dengi okullar ile ortaöğretim öğrencilerinden bilim ve sanat merkezlerinde eğitim alanlar, öğrenim gördükleri okul veya bilim sanat merkezi adına yarışacaktır. Bu durumda kayıt başvurusu sırasında tarafların mutabakatı ile birinin yarışmadan feragat ettiğine ilişkin “15. Uluslararası MEB Robot Yarışması Feragat Sözleşmesi” (EK-3) yarışmacı okul/kurum tarafından robot kaydı sırasında sisteme yüklenecektir.

Söz konusu belgenin sisteme yüklenmemesi hâlinde yarışmacı ekibin kayıt başvuruları kabul edilmeyecek, bu ekipler yarışma ile ilgili herhangi bir hak talebinde bulunamayacaktır.

Robot Üretim Raporu

 • Başvuru yapan öğrenci ve danışmanın yarışmaya katılacakları robotun kendileri tarafından tasarlandığını ve yapım üretim sürecini belgeleyen rapordur. Bu raporun başvuru sistemine yüklenmesi; Serbest Proje kategorisi için 14.02.2023 tarihi, Çizgi izleyen (Temel Seviye), Çizgi izleyen (İleri Seviye), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Labirent Ustası, Otonom Araç, Endüstriyel Robot Kol, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Tozkoparan Robot (Temel Seviye), Su Altı Aracı kategorisi (ROV) ve Temalı kategorileri için 17.02.2023 tarihine kadar yapılmalıdır. Detaylı bilgiler kendi kategori kılavuzlarında belirtilecektir.

Ekip Oluşumu ve Danışmanın Görevleri

 • Ekip, iki öğrenci ve bir danışmandan oluşur.
 • Danışman; ortaokul ve dengi okullar, ortaöğretim okul/kurumlarında görev yapan öğretmenler, yükseköğretimde ise görev yapan akademisyenlerden oluşur. Yükseköğretimden yarışmaya katılacak ekiplerde danışman zorunluluğu aranmayacaktır.
 • Öğrenci; ortaokul ve dengi okullar, ortaöğretim okul/kurumlarına devam eden öğrenciler ile yükseköğretimde öğrenim gören ön lisans ve lisans öğrencileridir.
 • Yarışmaya katılacak öğrencilerin, yarışmanın yapıldığı tarih itibariyle okul/kurumlarında 20 yaşından, üniversite öğrencilerinin ise 27 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
 • Ekipler yarışmaya kendi okul/kurumları adına katılacaktır. Ekipteki tüm üyeler aynı okul/kurumdan ve aynı okul seviyesinde olmak zorundadır.
 • Danışmanlar, kendi okul/kurumundan ve aynı okul seviyesinde olmak kaydıyla birden fazla ekibin danışmanı olabilir.
 • Danışmanlar, yarışma başvurularının başlamasından yarışmaların bitimine kadar yarışmacı öğrencilere rehberlik etmek durumundadır.
 • Danışmanlar, ekibindeki yarışmacıların her türlü davranışından sorumlu olup yarışma süresince yarışma alanında bulunacaktır.
 • Danışmanlar, yarışma başvurularında ekip üyelerine ait sisteme girilen bilgiler ve yüklenen vesikalık fotoğrafın doğruluğundan sorumludur.
 • Danışmanlar; ekibindeki yarışmacıları yarışma kuralları ve ahlaki değerlere göre hareket etme, kazanan ve kaybedene nezaket kurallarına uygun davranma hususlarında bilgilendirecektir.

Robot İsimlendirme ve Kısıtlamaları

 • Robot isimleri en fazla 12 karakter ve Latin alfabesinden oluşturulacaktır. Robot isimlerinin aşağılayıcı, hakaret edici, siyasi ve müstehcen kelimeler içermesi veya çağrıştırması durumunda; ekiplerin başvuruları onaylanmayacaktır. Yarışmaya kaydı yapılan robotun ismi ve yarışma kategorisi değiştirilemez.
 • Yarışmaya katılan robot isimleri aynı olamaz. Aynı olması hâlinde ilk başvuran robot ismi kabul edilecektir.
 • Kaydı yapılan robot için ihtiyaç duyulması hâlinde danışman ve öğrenci isimlerinde başvuru süresince güncelleme yapılabilir.
 • Okul/kurumlar; Tasarla-Çalıştır kategorisinde bir, diğer tüm kategorilerde ise kategori başına en fazla iki robotla katılabilecektir.
 • Okullar ön elemeli Sanal Robot Yarışması’nın tüm kategorilerine katılabilir. Okulu adına yarışan ekip üyesi öğrenciler, Sanal Robot Yarışması’nın tüm kategorilerinde yarışabilir ancak aynı kategoriye yalnızca bir robotla katılabilir.
 • Her robot sadece kendi kategorisinde yarışacaktır.

Konaklama, Yemek ve Sigorta

 • Yarışmacı ekiplerin konaklama ve yol masrafları kendilerine aittir. Yarışmalara katılan ekip üyelerinin kura kayıt günleri ile yarışma süresince öğle ve akşam yemek ihtiyaçları karşılanacaktır.
 • Yarışmacı ekipler ve yarışma organizasyonunda görevlendirilen resmî görevliler, gönüllü öğrenciler yarışma süresince ferdî/grup kaza sigortası ile sigortalanacaktır.

Kura Kaydı ve Robotların Yarışmaya Hazırlanması

 • Yarışmanın kura kayıt işlemi Yarışma Başvuru Formu’nun (EK-1) teslim edilmesi ile gerçekleştirilecektir. Belgenin çıktısı, ortaokul ve dengi okullar ile ortaöğretim ve meslek yüksekokullarında okul müdürlüğünce, üniversitelerde anabilim dalı başkanlığınca imzalanıp mühürlenecektir. Rapor, kura kayıt tarihlerinde ekip danışmalarınca (üniversite katılımcılarının kendileri) yarışma salonundaki kayıt yetkililerine teslim edilecektir. Kurum adına tek bir danışmanın bu belgeyi teslim etmesi yeterlidir. Başvuru formu okul/kurumlarınca onaylanmayan ekiplerin başvurusu kabul edilmeyecektir.
 • Kura kaydı esnasında yarışmacı ekipler, robotları/projeleri yanlarında bulundurulacaktır. Robotlarını/projelerini yanlarında bulundurmayan veya yarışacak şekilde tamamlamamış olan ekibin kura kayıt işlemi yapılmayacaktır.
 • Yarışmacı ekiplere yarışma kimlik kartlarının yanı sıra robotlarının üzerinde görünecek şekilde yapıştırmaları için robota özel 20X20 mm ebatında bir etiket verilecektir. Etiket yapıştırılan robotun fotoğrafı görevlilerce kura kaydı esnasında fotoğraflanıp sisteme yüklenecektir. Bu etiket, yarışmalar bitene kadar robot üzerinden sökülmeyecektir. Müsabaka başlamadan hemen önce robot ile robotun sistemdeki fotoğrafı maçın hakemi tarafından karşılaştırılacaktır. Eşleşme gerçekleşmezse veya eşleşmenin gerçekleşmediği sonradan tespit edilirse yarışmacının ve danışmanın tüm robotları dereceye girmiş olsa bile diskalifiye edilecektir.

Kuraların Çekilmesi, İlanı ve Yarışmacıların Alana Davet Edilmesi

 • Yarışma kuraları daha sonra ilan edilecek kategorilere özel olarak belirlenen tarih ve saatlerde Organizasyon Yürütme Kurulu gözetiminde çekilecektir.
 • Yarışmalar 8 Mart 2023 Çarşamba günü başlayacak olup açılış töreni aynı gün saat 10.00’da Sayın Bakanımızın teşrifleriyle yapılacaktır.
 • Kura sonuçları http://robot.meb.gov.tr adresinde ve yarışma alanındaki kiosklarda veya bilgilendirme ekranlarında yayınlanacaktır.
 • Yarışmacılar, yarışma alanına hakemler tarafından gönderilecek iki aşamalı kısa mesaj daveti ile alınacaktır. İlk kısa mesaj ile yarışmacılar, yarışmacılara ayrılan tribünde yerini alacak, ikinci kısa mesaj ile yarışma alanına giriş izni verilecektir.
 • Temalı, Tasarla-Çalıştır, İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Serbest Proje, Su Altı Aracı (ROV) ve Otonom Araç yarışma kategorilerinde iki, diğer kategorilerde ise bir yarışmacı müsabaka için sahaya girecektir.
 • Yarışma sahasına Organizasyon Yürütme Kurulu, hakemler, jüri, bilişim çalışanları, yarışma pistlerinden sorumlu belirlenen görevliler, sunucu, teknik danışmanlar, canlı yayın ekibi ve yarışma sırası gelen yarışmacılar dışında kimse alınmayacaktır.
 • Yarışmacıların yarışma yaka kartları görevliler tarafından kontrol edilip doğrulanarak kayıt altına alınır ve turnikeden geçerek yarışma alanına girmelerine izin verilir. Lüzum görülmesi durumunda kimlik kontrolü yapılacaktır. Doğrulama gerçekleşmezse yarışmacının yarışma alanına girişine izin verilmez.
 • Yarışmalara sahte kimlik ve/veya belge ile katılan, rakiplerine, hakemlere ve görevlilere uygun olmayan davranış sergileyen yarışmacı ve danışmanlar; tüm kategorilerdeki yarışmacı ve robotları ile birlikte yarışmadan diskalifiye edilecektir.
 • Yarışmalardan diskalifiye edilenler düzenlenecek sonraki iki Uluslararası MEB Robot Yarışması’na kabul edilmeyecektir.

Yarışmaların İcrası

 • Müsabaka esnasında tek yetkili,  yarışma hakemi veya hakemlerdir.
 • Teknik danışmanlar, hakemlerin kendi kategorilerinde yarışma kurallarına uygun bir şekilde müsabakaları yönetmeleri için hakemleri bilgilendirerek yarışma süresince rehberlik edecektir.
 • Hakemler kendi kurumlarının müsabakalarını yönetemeyecektir.
 • Yarışma alanına getirilen robotların kendi kategorilerine ait kontrolleri (ağırlık, boyut, fotoğraf, vb.) yapıldıktan sonra yarışma başlatılacaktır.
 • Yarışmacılar için SMS ve kiosk listeleri ile yapılan saha davetinden sonra belirtilen süreler içinde yarışma sahasına girmeyen yarışmacılar o müsabakadan elenecektir.
 • Yarışma başladıktan sonra pistlerin konumu, salonun veya çevrenin doğal ışık durumu, doğal etkenler ve duyurularla ilgili konulardaki itirazlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışma süresince herhangi bir sebeple pistlere zarar veren robotlar bulundukları yarışmadan elenecektir.
 • Robotların yarışma öncesi veya yarışma esnasında görebilecekleri zararlardan yarışmacı ekipler sorumludur.

İtirazlar

 • İtirazlar http://robot.meb.gov.tr adresinden üye girişi ile yapılabilecektir.
 • Yarışmacı ekiplerin her bir robot için her turda bir itiraz hakkı bulunmaktadır. Yarışmacının müsabaka sonucunun ilan edilmesinin ardından ilk 20 dakika içinde itiraz etme hakkı vardır. İtirazlar, ait olduğu tur tamamlanmadan sonuçlandırılacaktır. İtiraza ait sonuç bilgisi SMS ile itiraz sahiplerinin sistemde kayıtlı cep telefonuna, sonucun ayrıntıları ise kayıtlı e-posta adresine bildirilecektir.
 • Yarışma süresince yapılan itirazlar, Serbest Proje kategorisinde jüri heyeti, diğer kategorilerde teknik danışmanlar tarafından karara bağlanacaktır.
 • Jüri üyeleri, hakemler, gönüllü öğrenciler ve teknik danışmanlar; yarışmacı ekip üyesi olamaz.

Güvenlik

 • Robotlarda kullanılan piller, yanmaz güvenlik çantası (Li-Po safe bag) içinde bulundurulmalıdır.
 • Yarışmacılar, müsabakalarda ihtiyaç duydukları bilek korumalığı, tozluk (koruma çarığı), koruma gözlüğü, çelik/steril eldiven ve yarışma kategorilerine özgü diğer güvenlik ekipmanlarını yarışma öncesinde kendileri temin edecektir.

Sponsorluk ve Reklam

 • Yarışma platform ve pistlerine Organizasyon Yürütme Kurulunun izni dışında isim ya da reklam konulmayacaktır.
 • Yarışmacı ekipler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Millî Eğitim Temel Kanunu ile Millî Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’ne uygun olarak ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde, denetimleri ve izinleri ilgili okul, ilçe/il millî eğitim müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmek kaydıyla kıyafetlerinin ve/veya robotlarının üzerine sponsorlarının reklamını alabilecektir.

Diğer Hususlar

 • Yarışmanın teknik detayları her kategorinin kendi yarışma kılavuzunda verilmiştir.
 • Teknolojik çalışma ve gelişmelerin paylaşılması, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulması amacıyla okul/kurumların çalışmalarını sergilemeleri için yarışma salonunun fiziki şartları doğrultusunda sınırlı sayıda stant kurulacaktır. Stant talepleri okul/kurum yönetimlerince yapılacaktır. Stant ile ilgili iş ve işlemler http://robot.meb.gov.tr adresinden ilan edilecektir.
 • Organizasyon Yürütme Kurulu gerekli gördüğü durumlarda organizasyon ile ilgili değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında 15. Uluslararası MEB Robot Yarışması’na müracaat edilen Tasarla-Çalıştır, Temalı, Yumurta Toplama, Mini Sumo, Labirent Ustası, Hızlı Çizgi İzleyen kategorileri arasından tahsis edilen yarışma alanının büyüklüğüne göre seçme yapılacaktır. Seçilen kategorilerden sıralamaya göre belirlenecek sayıda robot ve ekibi 30 Nisan – 06 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) Robotik Yarışmaları”na katılacaktır. Kategori kuralları, yarışmacı sayıları ve yarışma tarihleri konuyla ilgili çalışmalar tamamlandığında ayrıca duyurulacaktır. “Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) Robotik Yarışmaları”na katılacak kategorilerin yarışma kılavuzları yenilenecek ve yeni kurallara göre yarışmalar ve üst finaller yapılacaktır.
 • Varsa engellilik durumunu başvuru yaparken bildiren yarışmacılar için gerekli önlemler alınacaktır.

  Uluslararası MEB Robot Yarışması 2023 Ödülleri

  Her kategoride ilk üç dereceye giren ekip üyelerine TÜBİTAK tarafından verilecek para ödülleri

  Her KategorideÖdül DereceleriEkip ÜyeleriDanışmanEkibe VerilecekToplam Ödül
  Birinci Ekip9.000 TL3.500 TL12.500 TL
  İkinci Ekip8.000 TL2.500 TL10.500 TL
  Üçüncü Ekip6.000 TL2.000 TL8.000 TL

  Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her kategoride ilk üç dereceye giren ekiplere verilecek ödüller

  Her Kategoride Ödül DereceleriÖdülÖdülü Alacak Kurum/Okul
  İlk Üçe Giren EkiplereDizüstü Bilgisayar veya 3D YazıcıEkiplerin okul/kurumlarına
  İlk Üçe Giren EkiplereMadalyon + Kupa + Derece BelgesiEkiplerin okul/kurumlarına

  Teşvik Ödülleri (TÜBİTAK tarafından birer adet verilecektir.)

  Yarışma Jüri Özel Ödülü5.500 TL3.000 TL8.500 TL
  Yarışma En İyi Tasarım Ödülü5.500 TL3.000 TL8.500 TL
  Yarışma Fairplay Ödülü5.500 TL3.000 TL8.500 TL
  • Ayrıca yarışmaya katılan tüm yarışmacı ekip üyelerine “Dijital Katılım Belgesi” ve bir çanta içinde promosyon ürünleri verilecektir.
  • Ödül ve ödül töreni ile ilgili ayrıntılar http://robot.meb.gov.tr adresinden duyurulacaktır.
  • TÜBİTAK tarafından verilecek ödül miktarının artırılması hâlinde gerekli duyuru http://robot.meb.gov.tr adresinden yapılacaktır.

  Yarışma Takvimi

  Ön Elemesi Yapılmayacak Kategorilerin Yarışma Başvuru Tarihi (Çizgi izleyen (Temel Seviye), Çizgi izleyen
  (İleri Seviye), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Labirent Ustası, Endüstriyel Robot Kol, Tasarla- Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Tozkoparan Robot (Temel Seviye), Serbest Proje, Temalı, Otonom Araç ve Su Altı Aracı Kategorisi (ROV)): 05 ARALIK 2022 – 17 ŞUBAT 2023

  Ön Elemesi Yapılacak Kategorilerin Yarışma Başvuru Tarihi (Hızlı Çizgi İzleyen ve Mini Sumo): 05 ARALIK 2022 – 30 ARALIK 2022

  Ön Elemesi Yapılacak Kategorilerin riders.ai Yarışma Ortamını Kullanma Eğitimi: 05 ARALIK 2022 – 02 OCAK 2023

  riders.ai Yarışma Ortamında Sanal Robot Ön Eleme Yarışmalarının Yapılması (Belirlenen takvimde kategoriler için belirlenen tarih aralıkları ayrıca ilan edilecektir.): 02 – 13 OCAK 2023

  riders.ai Yarışma Ortamında Sanal Robot Ön Eleme Yarışmasını Kazanan Robotların İlanı: 16 OCAK 2023

  Stant Başvuru ve Kabul İşlemleri: 05 ARALIK 2022 – 17 ŞUBAT 2023

  Kura Kayıt İşlemleri: 06 – 07 MART 2023 09.00-17.00 saatleri arası

  Tur Kuralarının Çekilmesi (Temalı Kategori Hariç): 07 MART 2023

  Açılış Töreni ve Temalı Kategori Kurası: 08 MART 2023 Saat:10.00

  Yarışmalar: 08 – 11 MART 2023

  Ödül Töreni: 11 MART 2023

  Uluslararası MEB Robot Yarışması 2023 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://robot.meb.gov.tr/haberler/15–uluslararasi-meb-robot-yarismasi-basliyor

  Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

  Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

  Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.215 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
  Cinsiyet
  Yorum Yap