Umre Ödüllü Bilgi Yarışması – Lise Öğrencileri

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında gençlerin temel dini bilgiler konusunda birikimlerini artırmayı teşvik etmek ve Kudüs konusunda farkındalığı artırmak amaçlarıyla Umre Ödüllü Bilgi Yarışması – Lise Öğrencileri düzenleniyor. Ödülü bilgi yarışması başvuruları devam ediyor.

Umre Ödüllü Bilgi Yarışması – Lise Öğrencileri

Düzenleyen:Diyanet İşleri Başkanlığı
Kategori:Bilgi Yarışmaları Lise Yarışmaları, Öğrenci Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Örgün ve açık öğretime devam eden lise öğrencileri arasından 1 Ocak 2005 ve sonrasında doğanlar.
Son Başvuru Tarihi:01 MART 2024
Sonuç Açıklanma Tarihi:MART-NİSAN 2024
Ödüller:Yarışma neticesinde her ilden birincilik elde eden ile birincilik elde edenler dışında Türkiye genelinde dereceye giren ilk 44 öğrenci Umre ile ödüllendirilecek; ayrıca müftülükler dereceye giren diğer öğrencileri imkânları nispetinde ödüllendirebileceklerdir.

- Advertisement -

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya, yalnızca örgün ve açık öğretime devam eden lise öğrencileri arasından 1 Ocak 2005 ve sonrasında doğanlar katılabilecektir.
 • T.C. vatandaşı olmayan yabancı uyruklular yarışmaya başvuru yapamayacaklardır.
 • Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kadrolu ve sözleşmeli personeli (fahri ve vekil olanlar dahil) yarışmaya katılamayacak; ancak daha önce fahri ve vekil olarak görev yapmış olup aktif olarak görevde bulunmayanlar sınava katılabileceklerdir.
 • Daha önceki yıllarda Başkanlıkça düzenlenen herhangi bir yarışmada umre ödülü ile ödüllendirilen öğrencilerin yarışmada ödüle hak kazanmaları halinde sıralamada yer alan bir sonraki yarışmacı ödülü kazanmış olacaktır.
 • Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları hususunda kendi beyanları esas alınacak olup yarışmayı kazandıkları takdirde bilgilerini ibraz etmeleri istenecektir. Aranan şartlara uymayan yarışmacı başarısız sayılacaktır.
 • Yarışmacılar Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından “Dinim İslâm Temel Bilgiler ve Mukaddes Miras Kudüs” isimli eserlerden sorumlu olacaklardır.
 • Umre ödülüne hak kazanan öğrenciler yurt dışı harcı ve pasaport işlemlerini kendileri yapacaklardır.
 • Yarışmaya ilişkin itirazlar yarışma ön sonuçlarının açıklanmasından itibaren 5 iş günü içerisinde elektronik posta yoluyla yarisma@diyanet.gov.tr adresine yapılabilecektir.
 • Yarışma sonuçları yarisma.diyanet.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Her yarışmacı yarisma.diyanet.gov.tr adresine bırakılan linkten T.C. kimlik numarasını girmek suretiyle yalnızca kendisine ait puanı, il sıralaması ve ülke sıralaması,  doğru/yanlış işaretlediği soru, boş bıraktığı soru sayısı verilerine ulaşabilecektir.

Yarışma Süreci ve Detayları

 • Yarışma süresi 80 dakikadır ve yarışma 50 sorudan oluşup her bir soru 2 puan değerinde olacaktır. Yarışma sonrasında komisyon kararı ile iptal edilen sorular doğru kabul edilecektir.
 • Yarışmada yanlış cevaplar dikkate alınmayacak sadece doğru cevaplar üzerinden puanlama yapılacaktır.
 • Yarışma puanları eşit olan adaylardan, yaşı büyük olana öncelik verilecektir. Yaşta da eşitlik olması halinde öğrenciler il müftülüğüne davet edilip çekilecek kura ile kazanan öğrenci tespit edilecektir.
 •  İl birincileri sistem üzerinden sonuçlarını görebileceklerdir.

Yarışma İletişim

Başvurular yarisma.diyanet.gov.tr adresinden yapılacak olup yarışmaya ilişkin tüm duyurulara bu site üzerinden ulaşılabilecektir.

T.C. Cumhurbaşkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Üniversiteler Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı No:147/A Çankaya / Ankara

Umre Ödüllü Bilgi Yarışması – Lise Öğrencileri Ödülleri

Yarışma neticesinde her ilden birincilik elde eden ile birincilik elde edenler dışında Türkiye genelinde dereceye giren ilk 44 öğrenci Başkanlığımız tarafından umre ile ödüllendirilecek; ayrıca müftülükler dereceye giren diğer öğrencileri imkânları nispetinde ödüllendirebileceklerdir.

Yarışma Takvimi

Yarışma Tarihi: 09 MART 2024, Saat 14.00’ te yüz yüze ve yazılı olarak yapılacaktır.

Son Başvuru Tarihi: 01 MART 2024

Sonuçların Açıklanma Tarihi: MART-NİSAN 2024

Umre Ödüllü Bilgi Yarışması – Lise Öğrencileri Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://yarisma.diyanet.gov.tr/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.236 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap