Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması

İnsan Hakları Akademisi tarafından, yapay zekanın topluma fayda sağlayan yaratıcı bağlamlarda kullanılmasını teşvik ederek, yapay zekanın sosyal adalet ve insan haklarını destekleme potansiyelini göstermek amaçlarıyla Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması düzenleniyor. Ödüllü sanat yarışması başvuruları devam ediyor.

Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması

Düzenleyen:İnsan Hakları Akademisi
Kategori:Resim Yarışması, Tasarım Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:14 MAYIS 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 2.500 ₺ (12 Adet)
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

İnsan Hakları Akademisi, geniş mezun ağı ve seçkin eğitmen kadrosuyla ulusal ve uluslararası düzeyde kurslar düzenlemektedir. İHA, forumlar, atölye çalışmaları, kurslar ve açık dersler aracılığıyla güncel gelişmelerin insan hakları üzerindeki etkisini çeşitli yönleriyle ele almıştır. Şimdi de “Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü: Dijital Sanat Yarışması’nı düzenleyerek etkinliklerine bir yenisini daha ekliyoruz.

Yarışma Amacı

Yapay zeka ilerlemeye devam ettikçe, ifade özgürlüğü ve gazetecilik alanını etkilemesi kaçınılmazdır. Yapay zeka, insan hakkı ihlallerini öngörmek ve önlemekten marjinal topluluklar için adalete erişimi iyileştirmeye kadar insan hakları konularına yaklaşımımızda devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, önyargı, mahremiyet ve hesap verebilirlikle ilgili endişeleri de beraberinde getirmektedir. Bu yarışma, dijital hakların önemini vurgulamayı ve teknolojinin çevrimiçi hak ve özgürlüklerimizi nasıl etkilediği konusunda bir tartışma başlatmayı amaçlamaktadır. Yarışma, yapay zekanın topluma fayda sağlayan yaratıcı bağlamlarda kullanılmasını teşvik ederek, yapay zekanın sosyal adalet ve insan haklarını destekleme potansiyelini göstermeyi hedeflemektedir.

Katılımcılar tarafından sunulan sanat eserleri aracılığıyla, sanatçıların dijital haklar konularının karmaşıklığını ve çeşitliliğini ifade etmek için yapay zekayı nasıl kullanabileceklerini sergileyecek ve sanatçılar, teknoloji meraklıları, ifade özgürlüğü ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere geniş bir kitleyi dijital haklar ve bunların toplum üzerindeki etkileri hakkındaki konuşmalara dahil etme fırsatı sunacaktır. Seçilen eserler, Ankara’daki Alman Büyükelçiliği’nde düzenlenecek bir panel çerçevesinde sergilenecek. Yarışmanın kazananları da panel öncesinde görsellerinin hikayelerini anlatma fırsatı bulacaktır.

Yarışma Başvuru Koşulları

• Yarışmaya katılım ücretsizdir.

• Başvuru sahipleri birden fazla resim gönderebilirler. Her çalışma için ayrı bir başvuru yapılması gerekmektedir. Bir kişi toplamda 3 (üç) eser gönderebilir. Üçten fazla eser gönderilmesi durumunda yalnızca ilk üç eser dikkate alınacaktır.

• Başvuru sahipleri, dijital haklar veya yapay zekanın ifade özgürlüğü üzerine etkisi konulu ve yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir görsel sunmalıdır. Görselin konusu “dijital haklar” ve/veya “yapay zekanın ifade özgürlüğü üzerindeki etkisi” olmalıdır.

• Başvuruların 14 Mayıs 2023 tarihine kadar İnsan Hakları Akademisi web sitesi

(insanhaklariakademisi.org) üzerinden yapılması gerekmektedir.

• Görüntü̈ bir yapay zeka aracı veya algoritması kullanılarak oluşturulmalıdır.

Resimler orijinal olmalı ve daha önce sergilenmemiş olmalıdır.

• Yapay zeka tarafından oluşturulan görseller için bazı kırmızı çizgilerimiz var. Lütfen saldırgan, ayrımcı veya nefret söylemini teşvik eden içeriklerden kaçının. Şiddet, çıplaklık veya kaba dil içeren görseller kabul edilmeyecektir. Bu yönergeleri ihlal eden herhangi bir eseri diskalifiye etme hakkı saklı tutulur.

Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 2.500 ₺ (12 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 14 HAZİRAN 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi: 2023

Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.insanhaklariakademisi.org/news/0cb6c77c-f2b4-4b2f-9aa5-7f960c61b9fa

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap