15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli İrade Afiş Yarışması

Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle şehit ve gazileri anmak, demokrasi bilincini ve milli birlik ruhunu gelecek kuşaklara aktaracak görsel miras bırakmak amaçlarıyla 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli İrade Afiş Yarışması düzenleniyor. Ödüllü afiş tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli İrade Afiş Yarışması

Düzenleyen:Karadeniz Teknik Üniversitesi
Kategori:Afiş Tasarım Yarışması, Grafik Tasarım Yarışması, Tasarım Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:18 yaş ve üstündeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları.
Son Başvuru Tarihi:15 HAZİRAN 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:1 TEMMUZ 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Başarı Belgesi
İkincilik Ödülü: 4.000 ₺ + Başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü: 2.000 ₺ + Başarı Belgesi
Mansiyon Ödülü: 1.000 ₺ (2 Adet) + Başarı Belgesi
Sergileme: Katılım Belgesi (50 Adet)
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Konusu

Yarışma Amacı

15 Temmuz 2016 yılında hain FETÖ tarafından bir darbe gerçekleştirilmeye çalışılarak Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasisi ve bağımsızlığı hedef alınmış, hain kalkışma Türk milletinin azim ve kararlılıkla gösterdiği direniş sayesinde bertaraf edilmiştir Düzenlenen afiş yarışması ile milletçe kıyısından döndüğümüz bu uçurumu betimleyecek eserlerin ortaya çıkarılmasını sağlamak, şehit ve gazilerimizi anmak, demokrasi bilincini ve milli birlik ruhunu gelecek kuşaklara aktaracak görsel bir miras bırakmak hedeflenmektedir.

Afiş Tasarım Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmaya yalnızca 18 yaşın üstündeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilir.
 • Türkiye genelindeki tüm üniversitelerin Grafik, Grafik Tasarım, Görsel İletişim Tasarımı, Sanat ve Tasarım bölümlerinde/programlarında öğrenim görmekte olan ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri katılabilir.
 • Seçici kurul üyeleri ve birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.
 • Her sanatçı/tasarımcı yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ya da sergilenmemiş (sosyal medya platformları dahil) en fazla 2 eser ile katılabilir.
 • Başvuru eserinin daha önce sergilendiğinin ve/veya herhangi bir yarışmaya katılmış olduğunun ve/ veya özgün eser olmadığının tespiti halinde ilgili eserin adaylığı/ başvurusu iptal edilecektir. Bu hususun ödül kazandıktan sonra tespiti halinde aday kazandığı para ödülünü (yasal faizi ile) ve başarı/katılım belgesini iade ile mükellef olacaktır.
 • T.C. Karadeniz Teknik Üniversitesi gerekli gördüğü takdirde yarışma takviminde, yarışma şartnamesinde değişiklik yapabilir veya yarışmayı herhangi bir aşamada iptal edebilir.
 • Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde düzenleyici T.C. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin kararları geçerlidir.
 • Seçici kurul gerek gördüğü takdirde afiş sahibinden afiş üzerinde değişiklik yapmasını isteyebilir.
 • Yarışmaya katılan adaylar, yarışmaya katılmak üzere başvuru yaptığı andan itibaren bu şartnamedeki tüm koşulları peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Teknik Koşullar

 • Afiş tasarımları 70×100 cm ebadında, CMYK, 300 DPI çözünürlükte ve dikey olarak hazırlanacaktır.
 • Afişlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesai (başlık, slogan vb.) kullanılabilir.
 • Afişte kullanılan fontlar convert edilmiş olmalıdır.
 • Tasarımların üzerinde herhangi bir logo kurum adı, işaret veya katılımcının kimliğini belli eden herhangi bir öge olmamalıdır.
 • Afiş tasarımlarında ve yarışma ile ilgili her türlü yazışma ve/veya dokümanda kullanılacak dil Türkçedir.
 • Eserlerin profesyonel bilgisayar destekli grafik tasarım araçları ile (Photoshop, İllustrator vb.) hazırlanması zorunludur.
 • Grafik Tasarım alanında yaygın olarak kullanılmayan ya da görsel düzenleme işlemleri gerçekleştirilebilen mobil uygulamalar aracılığıyla hazırlanmış çalışmalar ve/ veya dijital olmayan (tablo, eskiz vb.) çalışmalar kabul edilmez.

Afiş Tasarım Yarışması Başvuru Şekli

 • Başvurular 15temmuzyarisma@ktuedu.tr adresine eposta yoluyla yapılacaktır. Fiziksel başvurula kabul edilmeyecektir.
 • Başvuru için gönderilen epostanın “Konu” kısmında “Yarışma Başvurusu” ibaresi yer almalı konu kesinlikle boş bırakılmamalıdır
 • Başvuru epostası ekinde;
 1. Islak imzalı başvuru formu
 2. e-Devlet üzerinden alınmış, barkod/ karekod içeren öğrenci belgesi
 3. Afiş tasarımlarının 2953 x 4134 piksel ölçülerinde, CMYK, 150 DPI, JPG formatında kaydedilmiş kopyası bulunmalıdır (Master dosyalar dereceye giren ve sergilemeye hak kazanan tasarımcılardan yarışma sonunda talep edilecektir)
 • Dosya isimlendirmeleri

AdSoyadBaşvuru_Formu

AdSoyadÖğrenci.Belgesi

AdSoyadAfiş_Tasarımı şeklinde olmalıdır.

2 eser ile başvuru yapacak tasarımcılar eserlerini AdSoyadAfiş_Tasarımı_l,

AdSoyadAfiş_Tasarımı_2 şeklinde isimlendirmelidir.

Jüri

Jüri üyelerinin isimleri ileri bir tarihte T.C. Karadeniz Teknik Üniversitesi resmi web sayfasında (www.ktu.edu.tr) duyurulacaktır.

Telif Hakkı

Yarışma sonunda ödüle, mansiyona, sergilenmeye değer görülen eserlerin görselleri, bütün telif haklarıyla T.C. Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından basit ruhsat şeklinde mali hakları devralınmış gibi işlem görür. T.C. Karadeniz Teknik Üniversitesi ödül, mansiyon ya da sergilenmeye değer bulunan tasarımların görsellerini; T.C. Karadeniz Teknik Üniversitesi internet sayfalarında, televizyon yayınlarında, internet ve sosyal medya sitelerinde, etkinliklerde ve eğitim faaliyetlerinde afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım malzemeleri olarak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun ilgili maddelerinde belirtilen şekilde; işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkının yanı sıra sergilemek üzere kullanma ve gösterme hakkı da dâhil olmak üzere tüm telif haklarına herhangi bir bedel ödemeksizin kullanma hakkına sahip olacaktır. T.C. Karadeniz Teknik Üniversitesi, söz konusu eserleri amaç ve faaliyetlerini gerçekleştirmek için kaynak oluşturmak amacıyla kullanma hakkını saklı tutar. Aday bu hususa herhangi bir itirazda bulunmayacağını ve yasal yollara başvurmak hakkından şimdiden gayrikabili rücu feragat ettiğini beyan, kabul ve taahhüt eder.

Yarışma İletişim

Sorularınız için 15temmuzyarisma@ktu.edu.tr adresine eposta gönderebilirsiniz.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli İrade Afiş Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Başarı Belgesi
İkincilik Ödülü: 4.000 ₺ + Başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü: 2.000 ₺ + Başarı Belgesi
Mansiyon Ödülü: 1.000 ₺ (2 Adet) + Başarı Belgesi
Sergileme: Katılım Belgesi (50 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 HAZİRAN 2022

Sonuç Açıklama Tarihi: 1 TEMMUZ 2022

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli İrade Afiş Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.ktu.edu.tr/ktu-duyuru41147

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap