19. Devlet Fotoğraf Yarışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından fotoğraf sanatının gelişimini ve yaygınlaşmasını sağlamak, ülkemizdeki fotoğraf sanatçılarının çalışmalarını desteklemek ve gerektiğinde uluslararası platformlarda ülkemizi temsil edebilecek nitelikte fotoğraf sergileri oluşturmak amacıyla 19. Devlet Fotoğraf Yarışması düzenlenmektedir.

 

19. Devlet Fotoğraf Yarışması

  Düzenleyen:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

  Kategori: Fotoğrafçılık, Kültür-Sanat, Diğer
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları

  Son Başvuru Tarihi: 12 EKİM 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi:
  Ödüller:

Her bir kategoride;

Başarı Ödülü: 3 (üç)’er adet olmak üzere;  8.000 ₺ + Başarı Belgesi

Sergileme: her bir fotoğraf için 600 ₺ + Katılım Belgesi

   

- Advertisement -

Fotoğraf Yarışmasının Kategorileri

 • İnsan ve Yaşam
 • Tarihi Yapılar
 • Deneysel Çalışmalar
 • Patara

Fotoğraf Yarışmasının Konusu

 • “İnsan ve Yaşam Kategorisi”, “Tarihi Yapılar Kategorisi” ve “Deneysel Çalışmalar Kategorisi” kapsamındaki başvuru fotoğraflarının kategori temasına uygun ve ülkemiz sınırları içinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Patara Kategorisi: Ülkemiz kültür ve turizm değerlerinin yurtiçi ve yurtdışında tanıtılarak, Türkiye markası ve imajının geliştirilmesi için uluslararası alanda tescillenmiş tarihi ve arkeolojik eserlerimizi temel alan kültür yılı uygulaması kapsamında Patara Antik Kenti’ne vurgu yapılması amacıyla 2020 senesi “PATARA YILI” olarak ilan edilmiştir.    Bu çerçevede 19. Devlet Fotoğraf Yarışması dâhilinde açılan “Patara Kategorisi” kapsamında başvuru fotoğraflarının; Antalya’nın Kaş ilçesine 42 kilometre uzaklıkta bulunan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan Patara Antik Kenti ile çevresine ilişkin kültürel, tarihi, arkeolojik ve doğal değerler konulu olması gerekmektedir.

Yarışmaya Katılım Koşulları

 • Yarışma; yarışmanın Seçici Kurul Üyeleri ile Seçici Kurul Üyeleri’nin birinci derece yakınları dışında, yarışmanın son başvuru günü itibarıyla 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açıktır.
 • Katılımcılar, yarışmaya birden fazla kategoride katılabilir, ancak her kategoride sadece 1 adet başvuru fotoğrafıyla katılım sağlayabilirler.
 • Katılımcılar; belirlenen kategorilerde kendi anlatım biçimlerine uygun farklı bakış açıları, yaklaşım ve yorum kullanmakta serbesttirler.
 • Katılımcılar, başvuru fotoğraflarının özgün ve kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Bu konuda çıkacak bir anlaşmazlık ve tereddüt durumunda tüm sorumluluk katılımcıya aittir.
 • Daha önce düzenlenmiş olan ya da eş zamanlı yapılan herhangi bir yarışmada (sosyal medya, youtube vb. platformlarda düzenlenen yarışmalar da dâhil) ödül ve sergileme almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların deklanşör farklılığı içeren başvuru fotoğrafları 19. Devlet Fotoğraf Yarışması’na katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
 • Kural ihlali yaptığı tespit edilen katılımcıların, ödül ve/veya sergileme almış olmaları durumunda aldıkları ödül ve/veya sergileme iptal edilir; bu durumda katılımcı kazandığı para ödülünü (yasal faizi ile) ve başarı/katılım belgesini iade ile mükelleftir.
 • Başvuru fotoğraflarında bulunan her türlü nesne ve/veya kişilerle ilgili telif, izin vb. sorumluluk başvuru sahibine aittir. Kültür ve Turizm Bakanlığı yarışmaya gönderilen fotoğrafların içeriği ile ilgili hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmez.
 • Yarışma ile ilgili tüm güncellemeler ve bilgilendirmeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitelerinde aktif olarak duyurulur. Başvuru fotoğrafı ödüle veya sergilemeye değer bulunan katılımcılara, lüzumlu hallerde, başvuru sisteminde belirttikleri e-posta adresine gönderilen iletiler ve ekleriyle gerekli bilgilendirmeler yapılır.
 • Katılımcılar, çevrimiçi olarak sistemden yarışmaya başvurduğu andan itibaren bu şartnamedeki tüm koşulları okumuş ve peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma ile ilgili diğer bilgilere Yarışma Şartnamesinden ulaşabilirsiniz.

Yarışma Ödülleri

 • Devlet Fotoğraf Yarışması kapsamında her bir kategoride;

Başarı Ödülü: 3 (üç)’er adet olmak üzere;  8.000 TL + Başarı Belgesi

Sergileme: her bir fotoğraf için 600 TL + Katılım Belgesi verilecektir.

 • Ödüller, birden fazla katılımcı arasında paylaştırılabilir.
 • Seçici Kurul, ödüllerin tümünü ya da bir kısmını dağıtıp dağıtmamakta serbesttir.
 • Yarışma sonuçları, Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet sitelerinden duyurulacaktır.
 • Para ödülleri, yarışma sonuçları açıklandıktan sonra hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına gönderilecektir. Hak sahibinin hesap numarasını yazılı olarak bildirmemesi durumunda ödül ve sergileme bedeli, 2020 yılı sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı:  31 AĞUSTOS 2020

Proje Teslim Son Tarih ve Saati: 12 EKİM 2020 (saat: 18:00)

Sonuçlarının Açıklanma Tarihi: Web sitesinden takip edebilirsiniz.

19. Devlet Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://gorselsanat.ktb.gov.tr/

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap