“20 Yaşına Ne Söylerdin?” Konulu Öykü ve Deneme Yarışması

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından, 60 yaş üstü bireylerin deneyimleriyle gençlere ışık tutmasını ve düşüncelerini yazarak üretmesini teşvik etmek amacıyla “20 Yaşına Ne Söylerdin?” Konulu Öykü ve Deneme Yarışması düzenleniyor. Ödüllü öykü yarışması başvuruları devam ediyor.

“20 Yaşına Ne Söylerdin?” Konulu Öykü ve Deneme Yarışması

Düzenleyen:Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Kategori:Öykü Yarışması, Deneme Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Eskişehir
Kimler Başvurabilir:Eskişehir‘de yaşayan ve 60 yaşının üzerinde tüm bireyler.
Son Başvuru Tarihi:29 EYLÜL 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:6 KASIM 2023
Ödüller:Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülüne değer görülen eser sahiplerine Plaket verilecektir.

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı ve Konusu        

Yarışma 60 yaş üstü bireylerin deneyimleriyle gençlere ışık tutmasını ve düşüncelerini yazarak üretmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenmiştir.

“20 yaşına ne söylerdin?” 

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya Eskişehir‘de yaşayan ve 60 yaşının üzerinde tüm bireyler katılabilmektedir.  
 • Bir kişi yalnızca 1 (bir) öyküyle ya da 1 (bir) denemeyle yarışmaya katılabilir.
 • Birden fazla kişi tarafından ortaklaşa yazılmış eserler yarışmaya kabul edilmez.
 • Başvuruların şartnameye uygunluğu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi öninceleme kurulu tarafından format açısından incelenecektir. Yarışmaya uygun bulunmayan eserler, seçici kurul değerlendirilmesine alınmayacaktır.
 • Şartnameye uygun olarak ve zamanında teslim edilen aday eserler ön elemeden geçirilerek, seçici kurul tarafından değerlendirilir. Birincilik, ikincilik ve üçüncülüğe değer görülen kişilere plaketleri, daha sonra duyurusu yapılacak bir törenle verilecektir.  
 • Yarışmaya eser gönderen her yarışmacı, yarışmaya gönderilen eserlerin telif haklarının süresiz, bedelsiz ve koşulsuz olarak yarışmayı düzenleyen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiş olduğunu kabul etmiş sayılır. Dolayısıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, yarışmaya katılan eserler üzerinde süresiz tasarruf yetkisine sahiptir. Ayrıca yarışmaya katılan eserlerin muhafazası da süresiz ve koşulsuz olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olup; yarışmaya katılanlar tarafından geri istenemeyecektir.
 • Yarışmaya katılan eserler üzerinde, seçici kurul tarafından gerek görüldüğü takdirde editörlük çalışması yapılabilir, fazla sayıda noktalama ve yazım hatası içeren eserler değerlendirme dışı bırakılabilir.
 • Yarışmaya katılan eserlerin daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş, başkası tarafından yazılmamış, kısmen ya da tamamen başka bir metinden kopya edilmemiş ve daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişi, eserin tümüyle kendisine ait, özgün ve başka bir yarışmada ödül alınmadığını kabul ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu taahhütleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri derece ve unvan geri alınır.
 • Yarışmanın ön inceleme kurulu Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimidir. Seçici Kurul ise konusunda uzman kişilerden oluşturulacak ve kurul üyeleri ileri bir tarihte bildirilecektir. Seçici kurul, eserleri rumuzları ile okuyacak, yazarların gerçek isimleri gizli tutulacaktır.
 • Eserlerin değerlendirilmesinde konuya bağlılık, Türkçeyi kullanma gücü, kurgu becerisi, yaratıcılık, özgünlük, anlatımda akıcılık, noktalama ve yazım kurallarına uygunluk gibi özellikler aranacaktır.
 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne son başvuru tarihinden sonra ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışma seçici kurulu kararı kesindir, itiraz edilemez.
 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, yarışma şartnamesinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 • Jüri kararı ile ödüle layık görülen eserler arasından öykü ve deneme dalında ayrı ayrı birinci, ikinci ve üçüncü öykü belirlenecektir.  Ayrıca jüri uygun bulursa iki dalda da jüri özel ödülü verebilecektir.

Eser Formatıyla İlgili Koşullar

 • Metin, öykü ya da deneme türüne uygun biçimde, Türkçe dil kurallarına uygun olarak yazılmalıdır.  
 • Öykü ya da deneme A4 boyutunda, 12 punto “Times New Roman” yazı karakteriyle yazılmalıdır.
 • Öykünün uzunluğu 1,5 satır aralığıyla, en az iki (2) A4 sayfa, en fazla dört (4) A4  Sayfa olmalıdır.
 • El yazısıyla yazacaklar için en az bin (1000) sözcük, en fazla iki bin (2000) sözcük olmalıdır.
 • Öykü ya da deneme adı ve yazan kişinin rumuzu, eserin başında belirtilmelidir. Yazan kişinin adı sadece başvuru formunda yer almalıdır.

Eser Gönderim Koşulları

Öykü ya da deneme başvuruları 3 şekilde yapılabilecektir. 

 • E-Posta ile gönderim: Başvuru formunun pdf ya da jpeg  halinde taranmış formatı ile birlikte yazılan eser mail yoluyla yaraticiyazar@eskisehir.bel.tr adresine gönderilebilir.  
 • Elden Teslim: Başvuru formunun ıslak imzalı bir kopyası ve yazılan eser zarfla birlikte Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimine teslim edilebilir. 

Adres: İstiklal Mahallesi Şair Fuzuli Caddesi No:40/5 Odunpazarı /ESKİŞEHİR

 • Posta İle Gönderim: Başvuru formunun ıslak imzalı bir kopyası ve yazılan eser zarfla birlikte Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimine iadeli taahhütlü şekilde gönderilebilir.  

Adres: İstiklal Mahallesi Şair Fuzuli Caddesi No:40/5 Odunpazarı /ESKİŞEHİR

Yarışma İletişim

Başvuru sahipleri, yarışma koşullarıyla ilgili bilgi almak ya da başvuruların ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimi’ne ait aşağıdaki telefon ve e-posta adresinden iletişim kurabilirler.

Tel: 0 222 230 79 70

Adres: İstiklal Mahallesi Şair Fuzuli Caddesi No:40/5 Odunpazarı  

E-Posta Adresi: yaraticiyazar@eskisehir.bel.tr

“20 Yaşına Ne Söylerdin?” Konulu Öykü ve Deneme Yarışması Ödülleri

Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülüne değer görülen eser sahiplerine Plaket verilecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 29 EYLÜL 2023

Sonuç Açıklanma Tarihi: 6 KASIM 2023

“20 Yaşına Ne Söylerdin?” Konulu Öykü ve Deneme Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.eskisehir.bel.tr/dosyalar/icerik/8871-2-2023-06-16-39083b2b.pdf

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap