3 Boyutlu Modelleme Yarışması

ODTÜToplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TBM) tarafından “Engelsiz Yaşam İçin 3 Boyutlu Modelle!” temalı 3 Boyutlu Modelleme Yarışması düzenleniyor. Online katılım sağlanabilen tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

 

3 Boyutlu Modelleme Yarışması

  Düzenleyen:

ODTÜToplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TBM)

  Kategori: Tasarım Yarışması, Teknoloji Yarışması, İlkokul-Lise Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Ortaokul (5. – 8. sınıf) ve lise (9. – 12. sınıf) öğrencileri.

  Son Başvuru Tarihi: 20 KASIM 2020 Saat: 17:00
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 3 ARALIK 2020
  Ödüller:

 

Birincilik Ödülü: 1 adet 3 Boyutlu Yazıcı

İkincilik Ödülü: 1000 ₺ 

Üçüncülük Ödülü: 750 ₺

   

.

Tasarım Yarışması Katılım Koşulları

 • “Engelsiz Yaşam İçin 3 Boyutlu Modelle!” yarışması tüm ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımına açıktır.
 • Katılımcıların ortaokul (5. – 8. sınıf) veya lise (9. – 12. sınıf) düzeyinden olması şarttır. Katılımcılar bireysel veya ekip olarak yarışmaya katılabilirler.
 • Katılımcılar, başvuru formunu (https://tbm.metu.edu.tr/3b-yarisma-basvuru/) doldurup tasarladıkları 3 boyutlu modellerin “.stl” uzantılı dosyalarını başvuru formundaki ilgili alana yükleyerek en geç 20 Kasım 2020 Cuma günü 17:00’ye kadar işbu yarışmaya katılabilecektir.

Yarışmanın Teknik Koşullar

 • Yarışmaya katılacak 3 boyutlu model tasarımlarının aşağıdaki kriterleri sağlaması gerekmektedir. Yarışmanın kriterlerine uymayan 3 boyutlu modeller değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Katılımcılar, engelsiz yaşama destek için günlük hayatımızdan bir olay/olgu/konu bağlamında belirledikleri probleme, 3 boyutlu model tasarımı yaparak çözüm sunacaklardır.
 • Birden fazla tasarımla başvuru yapan katılımcıların/ekiplerin başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 • Yarışmaya katılacak 3 boyutlu model tasarımlarının, yalnızca “.stl” uzantılı dosyaları başvuru formuna eklenmelidir. “gcode” dosyası gönderilen başvurular dikkate alınmayacaktır.
 • Hazırlanan tasarımların dosya isimleri, bireysel katılımlarda “ad_soyad.stl” şeklinde, ekip olarak katılımlarda ise “ekipadi.stl” şeklinde olmalıdır. (Örneğin, yarışmaya bireysel olarak katılıyor ve ad-soyadınız “Ali Can” ise, göndereceğiniz belge “ali_can.stl”; takım olarak katılıyor ve takımınızın adı “coders” ise başvuru formuna ekleyeceğiniz belge “coders.stl” olmalıdır.)
 • Tasarlanan 3 boyutlu modeller kesinlikle özgün olmalıdır. Tasarımlarında intihal tespit edilen katılımcıların başvuruları kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır.

Değerlendirme Koşulları

 • Tasarlanan 3 Boyutlu Modeller ODTÜ TBM ve ODTÜ’nün farklı birim/bölümlerinde görev alan akademisyenlerden oluşturulmuş jüri tarafından değerlendirilecektir. Gelen başvurular doğrultusunda farklı kategoriler oluşturulabilecektir.
 • Aşağıdaki temel kriterler doğrultusunda değerlendirme yapılacaktır:
 • Yaratıcılık,
 • Amaca uygunluk,
 • İşlevsellik/kullanışlılık,
 • Tasarımsal estetik
 • Katılımcılar, yarışmaya katılmak için istenen bilgileri doğru olarak ibraz etmekle ve başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmakla yükümlüdür. Yanlış ve/veya eksik bilgi nedeniyle kendisi ile iletişime geçilemeyen katılımcı(lar) herhangi bir hak talebinde bulunamayacaktır.
 • Değerlendirme kriterlerini sağlayan uygun bir tasarım bulunmadığı takdirde, yarışma için oluşturulan jüri birinci seçmeme hakkına sahiptir.

Diğer Koşullar

 • Katılımcılar, yükledikleri 3 boyutlu modelin özgün ve kendi eseri/eserleri olduğunu, hazırlanan tasarımın üçüncü şahısların kişilik ve gizlilik haklarını ve/veya fikri ve sinai mülkiyet haklarını ihlal etmediğini, bu içeriğin Türk Ceza Kanunu, 5651 Sayılı Kanun ve yürürlükte olan mevzuata aykırı olmadığını ve ayrıca söz konusu içeriğin suç teşkil edebilecek unsurlar içermeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Suç teşkil edecek unsurların daha sonra ortaya çıkması halinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmayacaktır.
 • Katılımcılar, modelin tüm haklarının kendilerine ait olduğunu ve buna istinaden 3 boyutlu model tasarımının değerlendirmeye alınması halinde, söz konusu tasarımın Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve sponsorlar tarafından kendilerine ait internet sayfalarında, sosyal medyada, model paylaşım sitelerinde ve benzer mecralarda yer ve sayı sınırlaması olmaksızın 3 yıl süreyle kullanılabileceğini ve herhangi bir zamanda herhangi bir ad altında ücret talep etmeyeceklerini kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Değerlendirme sonucunda ilk üçe giren model tasarımları 3 Aralık 2020 Perşembe günü ilan edilecektir. Sonuçların açıklandığı aynı gün tüm başvuru sahiplerinin katılımına açık ve ödül kazanan tasarımların gösterileceği çevrim içi bir ödül töreni düzenlenecektir. Ödül töreni için detaylı bilgiler daha sonra https://tbm.metu.edu.tr/3b-modelleme-yarismasi/ sayfasında duyurulacaktır.
 • Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre düzenlenen yarışma şartları ve işbu katılım koşulları ile ilgili ihtilaflarda Ankara Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili olacaktır.
 • Yarışma içeriğinin tüm hakları münhasıran Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne aittir.
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi gerektiğinde katılım koşullarını değiştirip güncelleme hakkını haizdir. Katılım koşullarındaki değişiklik ve güncellemeleri takip etmek katılımcının sorumluluğundadır. Yarışma ile ilgili güncel bilgileri https://tbm.metu.edu.tr/3b-modelleme-yarismasi/ adresinden takip edebilirsiniz.

Yarışma İletişim

Öğr. Gör. Merve AYTEKİN

Tel         : +90 312 210 60 45

E-posta: mervea@metu.edu.tr

3 Boyutlu Modelleme Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 1 adet 3 Boyutlu Yazıcı

İkincilik Ödülü: 1000 ₺ 

Üçüncülük Ödülü: 750 ₺

Ayrıca, ödül kazanan tasarımların 1 adet 3 boyutlu baskısı alınarak katılımcının/ekip sözcüsünün adresine posta ile gönderilecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 20 KASIM 2020 Saat: 17.00

Sonuçların Açıklanması: 3 ARALIK 2020

3 Boyutlu Modelleme Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://tbm.metu.edu.tr/3b-modelleme-yarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.220 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap