ARED Ödülleri Yarışması

Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği tarafından belirlenen temaya yönelik endüstriyel reklamı tasarlayan genç tasarımcıları desteklemek, cesaretlendirmek ve ödüllendirmek aynı zamanda gençlerin endüstriyel reklam sektörüne ilgisini artırmak ve endüstriyel reklam sektörünün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla bu yıl 6. kez ARED Ödülleri Yarışması düzenlenmektedir.

6. ARED Ödülleri Yarışması

  Düzenleyen:

Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği

  Kategori: Tasarım Yarışmaları, Proje Yarışmaları, Diğer
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Ülkemiz sınırları içinde öğrenim gören, reklam, tasarım, mimarlık fakültelerindeki öğrenciler.

  Son Başvuru Tarihi: 30 KASIM 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 25 ARALIK 2020
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: Dizüstü bilgisayar (laptop/notebook)

İkincilik Ödülü: Grafik çizim tableti

Üçüncülük Ödülü: Aksiyon kamerası

Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü: 2TB depolama alanına sahip taşınabilir disk 

Dereceye giren 3 öğrenciye 2021 yaz dönemi için staj imkanı sağlanacaktır.

   

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

ARED Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği, endüstriyel reklam sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerini bir çatı altında toplamak, üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak, sektörün sorunlarına çözüm bulmak, endüstriyel reklam sektörünü özel ve resmi kurum ve kuruluşlarda, yurtdışında temsil etmek amaçlarıyla 2000 yılında İstanbul’da kuruldu. Endüstriyel reklamcılık dünyasının temsilcilerinden oluşan ARED, kar amacı gütmeden faaliyetlerini sektörü geliştirmek için yürütüyor.

ARED, global basım işleri federasyonu FESPA ile ortak olarak Avrasya bölgesinde baskı dünyasının en büyük fuarı olan FESPA Eurasia’yı 2013 yılından bu yana düzenliyor. Yarışmada her kategori için jüri tarafından yapılan ön eleme ile belirlenen 3 finalistin dereceleri ve mansiyon ödülü kazananları, FESPA Eurasia 2020 Fuarı süresince fuar katılımcıları ve ziyaretçilerinin oylamalarıyla belirleniyor, bunun yanı sıra oylamaya katılanlar da ödül kazanıyor. COVID-19 salgını dolayısıyla FESPA Eurasia 2020 Fuarı ile ilgili alınan erteleme kararı sebebiyle bu yıl düzenlenen 6. ARED Ödülleri’20 yarışmasının oylama süreci çevrimiçi ortamda yürütülecek.

Yarışma Kategorileri

Bu yıl pandemi nedeniyle her yıl gerçekleştirdiğimiz “En İyi Endüstriyel Tasarım Ödülü” kategorisini gerçekleştirmeme kararı alınmıştır. Yarışma tamamen çevrimiçi olarak ve “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olarak tek kategoride düzenlenmektedir.

Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü

En yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve maliyet avantajı sağlayan, yenilikçi bir malzemeyle üretilebilecek, işlevsel vb. endüstriyel reklamı tasarlayan genç tasarımcıyı ödüllendirmek, gençlerin endüstriyel reklam sektörüne ilgisini artırmak, endüstriyel reklam sektörünün kalifiye eleman arayışına destek vermek amacıyla düzenlenmektedir.

Tasarım Yarışması Başvuru Koşulları

 • Covid-19 sonrası yeni normal dönemde, kamusal alanlarda oluşabilecek mecburi veya keyfi yoğunluğa karşılık, toplumsal sağlığı koruyucu ve teşvik edici uygulamalar geliştirmek hayati bir önem kazanacaktır.
  Bu nedenle bu yarışmaya, son başvuru tarihi olan 30 Kasım 2020 tarihine kadar yaratıcı, yenilikçi, estetik, katma değer ve/veya maliyet avantajı sağlayan malzemelerle üretilebilecek;   
  • Sosyal mesafe temalı şehir mobilyaları
  • Havalimanı, AVM, otel, market, mağaza içi vb. kapalı alan girişlerinde kullanılan, üzerinde reklam alanı barındıran hijyen uyarı ürünleri, hijyen servis cihazları veya üniteleri, 
  • Havalimanı, AVM, otel, market, mağaza içi vb. kapalı alanlardaki sosyal mesafe temalı uygulamalar kategorilerindeki endüstriyel reklam ürünü tasarımlarıyla katılabilirler.
 • Tasarımı yapılacak ürün/ürün grupları ARED web sayfasında duyurulmaktadır.
 • Aynı öğrenci en çok 4 adet tasarım ile başvurabilir, her biri için ayrı katılım formu doldurulması zorunludur.
 • Yarışmaya başvuran öğrencinin, kendisine ait olmayan gelecek vadeden tasarımı kabul edilemez, bu şartı içerdiği sonradan anlaşılan başvuruların tüm yarışma hakları iptal edilir.
 • Katılım koşullarına uygun olup olunmadığı konusunda kararı jüri verir.
 • Yarışmaya gönderilen malzemeler iade edilmez. ARED bunları yarışmayla ilgili her türlü tanıtım ve yayınlarda kullanabilir. Kitap oluşturmak için kullanabilir. Yarışma katılımcısı ARED’den telif talep edemez, yarışmaya katılırken bu kuralları kabul eder.
 • Yarışmanın birinci bölümünde jüri seçimiyle belirlenen 3 başvuru ve “Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü” kazananı ARED’in web sitesinde ve sosyal medya adreslerinde yayınlanacaktır. Ayrıca finale kalan bu üç başvuru, ARED tarafından, 2021 yılında gerçekleştirilecek olan FESPA Global Expo 2021 Fuarı’ndaki “The FESPA Awards 2021’ye (FESPA Ödülleri 2021)” aday olarak gönderilecektir, başvuru sahipleri bu şartı kabul ederler.
 • Ayrıca 20 ve üzeri öğrenci başvurusu alınan üniversitelerin yarışmaya başvuruda bulunmuş olan öğrencileri için endüstriyel reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin fabrika bölümünde teknik gezi düzenlenecektir.

Seçici Kurul

 • Yarışmaya katılan tasarımlar; Yenilikçilik, özgünlük, yaratıcılık, üretilebilirlik, yarışma temasına ve teknik koşullara uygunluk kriterlerine uygun olması durumunda jüri tarafından bir bütün olarak değerlendirilecektir.
 • Yarışmanın web sitesine yüklenen tüm tasarımlar ön jüri tarafından ön elemeye tabi tutulacaktır. Elemeyi geçen tasarımlar ise www.tasarimadeger.com adresi üzerinden dijital halk oylamasına tabi tutulacaktır. (Tasarımların özgün, yaratıcı, yenilikçi, üretilebilir ve yarışma temasına uygun nitelikte olması gerekmektedir.)
 • Dijital halk oylamasında herkes oy verebilecek, fakat bir yarışmacı için aynı kişi sadece tek bir oy kullanılabilecek.
 • Dijital halk oylaması sonuçlarına göre dereceye giren tasarımlar jüri değerlendirmesine sunulacaktır. Juri değerlendirme toplantısı sonucuna göre yarışmanın birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belirlenecektir.
 • 5 Şubat 2021 teslim tarihinden sonra gönderilen projeler kabul edilmeyecektir.

Seçici Kurul

 • ARED Başkanı: Ahmet ÖZDEMİREL – ARED BAŞKANI, DUYGU ENDÜSTRİYEL REKLAM LTD. ŞTİ.
 • Reklam veren: Dilek KAFALI – TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. MEDYA MÜDÜRÜ
 • Reklam Ajansı: Ender MERTER – İLANCILIK REKLAM AJANSI EŞ BAŞKANI
 • STK: Halil İbrahim YILMAZ – ANKARA KENT KONSEYİ BAŞKANI
 • Reklam Ajansı: Ömer ŞENGÜLER – GLOBAL MAGIC BRANDS KURUCUSU
 • Akademisyen: Prof. Dr. Gülay HASDOĞAN – ODTÜ ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI BÖLÜM BAŞKANI
 • ARED Duayen: Seyfettin IŞIĞIBOL – FOLPA REKLAM SAN. TİC. LTD. ŞTİ KURUCUSU

6. ARED Ödülleri Yarışması Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülleri

Çevrimiçi ortamda yapılan oylamalar sonucunda, 6. ARED Ödülleri Yarışması Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü’nün

 • Birincilik Ödülü: bir adet dizüstü bilgisayar (laptop/notebook),
 • İkincilik Ödülü: bir adet grafik çizim tableti,
 • Üçüncülük Ödülü: bir adet aksiyon kamerası 

* Dereceye giren 3 öğrenciye 2021 yaz dönemi için staj imkanı sağlanacaktır.

Mahmut Güldoğan Mansiyon Ödülü: Jüri üyelerince belirlenecek “20. Yıl Mansiyon Ödülü”nün sahibi bir adet 2TB depolama alanına sahip taşınabilir disk kazanacaktır. 

Yarışmada kazanılan ödüller paraya çevirilemez.

* Ayrıca 20 ve üzeri öğrenci başvurusu alınan üniversitelerin yarışmaya başvuruda bulunmuş olan öğrencileri için endüstriyel reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin fabrika bölümünde teknik gezi düzenlenecektir.

Yarışma Takvimi

Başvuruların Başlaması: 1 MAYIS 2020

Başvuruların Tamamlanması ve Kayıt İçin Son Tarih: 30 KASIM 2020

Jüri değerlendirme haftası: 1-6 ARALIK 2020

Jüri listesinin yayımlanması: 9 ARALIK 2020

Çevrimiçi Oylama: 10 ARALIK – 21 ARALIK 2020

Sonuçların Açıklanması: 25 ARALIK 2020

ARED Ödülleri Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.aredodulleri.com/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap