Aklıma Bir Fikir Geldi İletişim Fikirleri Yarışması

Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM), fikir eserlerinin korunması, korsanla mücadele konusunda kamuoyunun uyarılması ve sektörel bilincin geliştirilmesi amaçlarıyla Aklıma Bir Fikir Geldi Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması düzenliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Katkılarıyla gerçekleştirilen yarışma kapsamında radyo, televizyon, yeni medya ve gazete/dergi mecralarında yayınlanabilecek korsanı önleyici nitelikte eserlerin ortaya konulması hedeflenmektedir. Her kategoride ayrı para ödülü verilecek olan Aklıma Bir Fikir Geldi Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması üniversite öğrencilerinin başvurusunu bekliyor.

 

Aklıma Bir Fikir Geldi Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması

  Düzenleyen: Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM)
  Kategori: Kültür-Sanat, Proje, Edebiyat
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurtdışı Üniversiteleri
  Kimler Başvurabilir: Önlisans ve Lisans öğrencileri.
  Son Başvuru Tarihi: 10 Aralık 2019 (17:00)
  Sonuç Açıklanma Tarihi: Aralık 2019
  Başvuru & Detaylı Bilgi: https://www.aklimabirfikirgeldi.org/
  Ödüller:

Televizyon Kategorisi

Birinci: 4.000 TL

İkinci: 3.000 TL

Üçüncü: 2.000 TL

Radyo Kategorisi, Yeni Medya Kategorisi ve Gazete – Dergi Kategorisinde ayrı olarak:

Birinci: 2.000 TL

İkinci: 1.500 TL

Üçüncü: 1.000 TL

- Advertisement -

Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya yurt içi ve yurt dışında Yüksek Öğretim Kurumu’nda kaydı bulunan üniversitelerin  önlisans ve lisans düzeyinde öğrenim gören tüm öğrencileri katılabilir.
 • Çalışmalar, Türkçe olarak üretilmelidir.
 •  Sosyal Sorumluluk Kampanyası olarak düşünülen, iletişim fikirleri kapsamında hazırlanacak olan televizyon, radyo, yeni medya ve basın uygulama örnekleri 10 Aralık 2019 saat 17.00’a kadar teslim edilmiş olacaktır.
 •  Yarışmaya katılacak eserler, orijinal olmalı ve üçüncü şahısların başta fikri haklar olmak üzere yasal haklarını ihlal etmemelidir.
 •  Daha önceki yıllarda “Aklıma Bir Fikir Geldi” yarışmasına katılmış eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 •  Yarışmaya katılacak eserler genel ahlak kurallarına aykırı olmamalıdır. Bu tür eserler, doğrudan değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 •  Yarışmaya katılacak eserler, benzer yarışmalarda ödül almamış olmalıdır. Bu tür eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 •  Yarışmaya kişi veya grup olarak başvuru yapılabilir. Ancak ortak başvurularda bir eserde hak sahibi öğrenci sayısı en fazla 5 olabilir. Öğrenciler, diledikleri kategoride yarışmaya katılabilirler ancak her kategoride en fazla 2 eser ile başvuru yapabilirler. Aynı eserin tamamı veya parçaları ile birden fazla kategoride başvuru yapılamaz.
 •  Yarışma şartlarına uymayan, yanlış veya eksik beyanla gönderildiği saptanan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışma koşullarına uymadığı sonradan anlaşılan eserler, ödüle layık görülmüş olsa bile ödül geri istenecektir.
 •  Yarışmada ödüle değer görülen eserlerin tüm görsel, işitsel, yazılı ve yeni medya yayın hakları ve ilgili diğer tüm hakları RATEM’e aittir. Eserler RATEM tarafından yayımlanabilir veya elektronik ortamda paylaşılabilir. Katılımcılar eserlerinin bu kapsamda RATEM tarafından kullanılmasını kabul etmiş sayılırlar.
 •  RATEM, yarışmaya gönderilen eserlerin içeriği hakkında hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmemektedir.
 •  Yarışma genel veya özel şartlarında, yarışmanın herhangi bir sürecinde öngörülemeyen bir durum hâsıl olduğunda, RATEM’in genel ve özel şartlarda yer alan hükümlerde değişiklik yapma hakkı münhasıran saklıdır.

Aklıma Bir Fikir Geldi Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması Kategorileri

Gazete – Dergi Kategorisi ve Koşullar

Tam sayfa dergi ilanı şeklinde üretilecek eserler, dijital olarak JPG, JPEG,PNG formatlarında olmalı, A4 boyutunda basılı olmalıdır. Ayrıca üretilen eserlerde “Kültür ve Turizm Bakanlığı”, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü” ve “Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği – RATEM” logolarına yer verilmelidir.

Televizyon Kategorisi ve Koşullar

Sesli ve görüntülü olarak, 30 saniyeyi geçmeyecek şekilde, en az 1080p x 720p HD çözünürlükte, MPEG4, MOV, AVI formatında olmalıdır. Ayrıca üretilen eserlerde “Kültür ve Turizm Bakanlığı”, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü” ve “Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği

Radyo Kategorisi ve Koşullar

Sesli olarak, 30 saniyeyi geçmeyecek şekilde  MP3 veya WAV formatında hazırlanmalıdır.

Yeni Medya Kategorisi ve Koşullar

Mobil uygulama; mobil teknoloji altyapıları ile gerçekleştirebilecekleri yaratıcı fikirlerini ortaya çıkarmak ve sonucunda bir prototip üretebilmeleri için oluşturulmuş yarışma ortamıdır. İlgili konuya odaklanmış uygulama fikri ve tasarımıyla katılım sağlanabilir. Kullanılabilirlik, Fonksiyonellik, Yaratıcılık, Uygulanabilirlik, Verimliliğe Katkısı, Özgünlük değerlendirme kriterlerinden olacaktır. Uygulama tasarım mantığı  iOS, Android, Windows 8 platformlarında kullanılabilecek nitelikte olmalıdır. Hazırlanan tasarımsal çalışmalar “50*70 poster” boyutunda basılı olmalıdır. Ayrıca üretilen mobil uygulama tasarımlarında “Kültür ve Turizm Bakanlığı”, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü” ve “Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği – RATEM” logolarına da yer verilmelidir.

Eserlerin Gönderimi ve Başvuru

 • Katılım formuna www.aklimabirfikirgeldi.org adresli web sitesinden ulaşılabilir.
 • Yarışmaya gönderilecek tüm eserler, CD/ DVD üzerinde yarışmaya katılan kişi ya da grubun sadece rumuz bilgisini bulundurmalıdır.  Ayrıca yarışmaya katılan kişi ya da gruplar katılım formunda istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve imzalamalıdır. Kapalı zarf içinde, CD/ DVD ortamına aktarılan eserler ile katılım formu bulunmalı, Kapalı zarf üzerinde sadece rumuz yazılarak RATEM adresine kargo şeklinde ya da elden teslim edilmelidir.
 • Ortak başvurularda, katılım formunda tüm grup elemanlarının bilgileri ve rumuz bulunması zorunludur. Para ödülü ve ödül heykelciği eser başına verilecektir.

Yarışmada dereceye giren eserler 2019 yılı Aralık ayı içinde gerçekleştirilecek ödül töreni ile kamuoyuna duyurulacaktır.

Aklıma Bir Fikir Geldi Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.aklimabirfikirgeldi.org/

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap