Apple Shot on iPhone Challenge Fotoğraf Yarışması

Apple tarafından, iPhone 13 Pro ürün serisinin kamera yeteneklerinin ortaya konulması, küçük detayların etkileyici ve güzel yönlerini ortaya koyacak fotoğraflar çekilmesi için Apple Shot on iPhone Challenge Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

 Apple Shot on iPhone Challenge Fotoğraf Yarışması

Düzenleyen:Apple
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Mobil Fotoğrafçılık
Kapsadığı Şehir:Tüm Dünya ve Türkiye
Kimler Başvurabilir:18 yaş ve üzeri herkes.
Son Başvuru Tarihi:16 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:12 NİSAN 2022
Ödüller:İlk 10 Fotoğraf: Apple Newsroom’da, apple.com adresinde,
Apple Twitter (@Apple), Apple Instagram (@apple), Apple WeChat
ve Apple Weibo hesaplarında paylaşılacak ve Apple Store
mağazalarında, reklam panolarında, Apple kurum içi sergilerinde,
dijital reklamlarda ve sergilerde kullanılacaktır.
Kullanılan fotoğrafların sahiplerine Lisans Ücreti ödenecektir.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Apple, makro fotoğraflar için Shot on iPhone Challenge ile iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max kullanıcılarını küçük detayları büyük ve etkili bir şekilde fotoğraflamaya davet ediyor. Bugünden itibaren başlayan yarışma 16 Şubat 2022’ye kadar devam edecek. Kazananlar Nisan ayında açıklanacak.

iPhone 13 Pro ürün serisi, şimdiye kadar bir iPhone’da yer alan en gelişmiş kamera sistemine sahip. Üstelik kullanıcılar ilk kez en az 2 santimetre odak uzaklığıyla net ve etkileyici fotoğraflar çekebiliyorlar. Apple, sizi makro çekim özelliğini kutlamayı amaçlayan bu yarışmaya katılmak için iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile çektiğiniz favori makro fotoğraflarınızı #ShotoniPhone ve #iPhonemacrochallenge etiketlerini kullanarak Instagram ve Twitter’da paylaşmaya davet ediyor. Sektördeki ve Apple’daki uzmanlardan oluşan bir jüri, dünyanın her yerinden gönderilen fotoğrafları değerlendirip kazanan 10 fotoğrafı belirleyecek. Kazanan fotoğraflar Apple Newsroom’daki bir galeri ve apple.com/tr sayfasının yanı sıra Apple Instagram (@apple) ve diğer resmi Apple hesaplarında kutlanacak. Kazanan fotoğraflar dijital kampanyalarda, Apple Store’larda, reklam panolarında veya herkese açık bir fotoğraf sergisinde de yer alabilecek.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’teki pro kamera sisteminde, Apple tasarımı A15 Bionic çipin benzersiz performansından güç alan yeni Ultra Geniş, Geniş ve Telefoto kameralar bulunuyor. Yepyeni Ultra Geniş kamera, loş ışık koşullarında yüzde 92 oranında iyileşme sağlayarak daha parlak ve net görüntüler oluşturan daha büyük bir ƒ/1.8 diyaframa ve yeni bir otomatik netleme sistemine sahip. Yeni lens tasarımı, iPhone’daki Ultra Geniş lense ilk kez gelen otomatik netleme özelliği ve gelişmiş yazılım, kullanıcıların süjelerin gerçek hayattakinden çok daha büyük göründüğü etkileyici makro fotoğraflar çekmelerine imkan veriyor.

Makro çekimlerin en etkileyici örneklerinden bazıları arasında saç fırçası, yiyecekler gibi her gün kullanılan nesneler veya buz, kar, kuş tüyü, çiçek, böcek ya da evcil hayvanlar gibi doğada yer alan süjeler bulunuyor. Makro çekimin güzelliği, sıradan olanı sıra dışı hale getirebilmesinden ileri geliyor.

iPhone 13 Pro ile Makro Çekim İpuçları

 • Süjenize yakınlaştığınızdan emin olun. Fotoğraflamak istediğiniz süjeye 2 santimetre (yaklaşık bir inç) kadar yaklaşabilirsiniz.
 • Başlıca odak noktasını kadrajın ortasına yakın bir yere yerleştirin. iPhone ile makro çekim yaparken en net odak noktası burasıdır.
 • Belirli bir odak noktası ayarlamak için vizörde bir alana dokunun.
 • Ultra Geniş görüş alanıyla çekim yapmak için .5x ayarını kulanın ya da daha dar bir kadraj için 1x ayarıyla çekim yapın. Siz süjenize yakınlaştıkça, iPhone 1x kadrajı korurken kameralar arasında otomatik olarak geçiş yapar.

Yarışma Jürisi

 • Anand Varma
 • Apeksha Maker
 • Peter McKinnon
 • Paddy Chao
 • Yik Keat Lee
 • Arem Duplessis
 • Billy Sorrentino
 • Della Huff
 • Kaiann Drance
 • Pamela Chen

Yarışma Başvuru Şekli ve Fotoğraf Gönderme

 • Yarışmaya katılmak için iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile çektiğiniz en iyi makro fotoğraflarınızı, #ShotoniPhone ve #iPhonemacrochallenge etiketlerini kullanarak Instagram ve Twitter’da paylaşın. Weibo kullanıcıları #ShotoniPhone# ve #iPhonemacrochallenge# etiketlerini kullanarak yarışmaya katılabilirler.
 • Lütfen fotoğrafınızı çekerken hangi iPhone modelini kullandığınızı açıklamaya ekleyin. Dilerseniz en yüksek çözünürlükteki fotoğraflarınızı, dosyayı “ad_soyadı_macro__iPhonemodeli” biçiminde adlandırarak mail yoluyla shotoniphone@apple.com adresine de gönderebilirsiniz. Konu satırında “Shot on iPhone Macro Challenge Submission” yazmalıdır.
 • Fotoğraflar doğrudan kamerayla çekilmiş haliyle veya Fotoğraflar uygulamasında Apple’ın düzenleme araçları kullanılarak ya da üçüncü taraf yazılımlarla düzenlenmiş şekliyle gönderilebilir.
 • 25 Ocak 2022 06:01 (PST) ile 16 Şubat 2022 23:59 (PST) arasında yapılan gönderimler kabul edilecektir.
 • Yarışmaya katılmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
 • Yarışmaya Apple çalışanları veya onların birinci derece yakınları katılamaz.
 • Kazanan on fotoğraf Apple Newsroom’da, apple.com adresinde, Apple Twitter (@Apple), Apple Instagram (@apple), Apple WeChat ve Apple Weibo hesaplarında paylaşılacak ve Apple Store mağazalarında, reklam panolarında, Apple kurum içi sergilerinde, dijital reklamlarda ve her türlü sergide yer alabilecektir.
 • Kazananlara 12 Nisan 2022’de veya yakın bir tarihte bilgi verilecektir.
 • Sosyal medya üzerinden gönderilen fotoğraflar herkese açık olarak paylaşılmalıdır.
 • Telif hakkı, ticari marka, gizlilik, reklam veya diğer tüm fikri mülkiyet hakları ya da vatandaşlık hakları dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere başka bir kişinin haklarını ihlal eden; cinsellik veya çıplaklık içeren, müstehcen, şiddet içerikli ya da itiraz edilebilir veya uygun olmayan başka bir içeriğe sahip olan ya da Apple’ı veya diğer herhangi bir kişiyi ya da tarafı herhangi bir biçimde kötüleyen fotoğraflar katılıma uygun değildir.
 • Apple sanatçıların işlerinin karşılığını alması gerektiğine inanır ve kazanan 10 fotoğrafçıya fotoğraflarının Apple pazarlama kanallarında kullanımı için lisans ücreti ödeyecektir.
 • Fotoğrafınızla ilgili haklar tarafınıza ait olmaya devam eder; ancak fotoğrafınızı göndererek Apple’a fotoğrafı bir yıl süreyle Apple Newsroom’da, apple.com adresinde, Apple Twitter (@Apple), Apple Instagram (@apple), Apple WeChat ve Apple Weibo hesaplarında kullanması, değiştirmesi, yayınlaması, sergilemesi, dağıtması, fotoğrafın türevi çalışmalar üretmesi ve çoğaltması ve Apple Store mağazalarında, reklam panolarında, Apple kurum içi sergilerinde, dijital reklamlarda ve her türlü sergide fotoğrafa yer verebilmesi için telifsiz, dünya çapında geçerli, geri alınamaz, münhasır olmayan bir lisans vermiş olursunuz.
 • Çoğaltılan tüm fotoğraflarda fotoğrafçının adı belirtilecektir.
 • Fotoğrafınız pazarlama materyallerinde sergilenmek üzere seçilirse, Apple’a lisansın süresi boyunca fotoğrafçıya ait münhasır ticari kullanım haklarını vermeyi de kabul etmiş olursunuz.

Yarışma İletişim

Basın İletişim Bilgileri

Gökçe Şahin Himmetoğlu

Apple

gokce@apple.com

00800 448 827 001

Füsun Feridun

Apple

fferidun@apple.com

00800 448 827 001

Apple Medya Yardım Hattı

media.tr@apple.com

00800 448 827 001

Apple Shot on iPhone Challenge Fotoğraf Yarışması Ödülleri

İlk 10 Fotoğraf: Apple Newsroom’da, apple.com adresinde, Apple Twitter (@Apple), Apple Instagram (@apple), Apple WeChat ve Apple Weibo hesaplarında paylaşılacak ve Apple Store mağazalarında, reklam panolarında, Apple kurum içi sergilerinde, dijital reklamlarda ve sergilerde kullanılacaktır.
Kullanılan fotoğrafların sahiplerine Lisans Ücreti ödenecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 16 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 12 NİSAN 2022

Apple Shot on iPhone Challenge Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.apple.com/tr/newsroom/2022/01/share-your-best-iphone-macro-photos-for-apples-shot-on-iphone-challenge/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap