Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması

Arbella Makarna tarafından, kadının toplumdaki yerinin ve öneminin vurgulamak ve bunun yer aldığı fotoğraflara yer vererek fotoğraf sanatını ve sanatçıyı desteklemek amacıyla Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. Dört ayrı kategoride düzenlenen ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması

  Düzenleyen: Arbella Makarna
   Kategori: Fotoğraf Yarışmaları, Kültür-Sanat Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 18 NİSAN 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 30 NİSAN 2021
  Ödüller:

FIAP En İyi Fotoğrafçı Ödülü Tüm bölümlerde toplamda en fazla kabul (sergileme+ödül) alan fotoğrafçı
FIAP Altın Madalya ve 600 USD
TFSF Altın Madalya ve 600 USD
GPU Altın Madalya ve 600 USD
FIAP Gümüş Madalya ve 400 USD
TFSF Gümüş Madalya ve 400 USD
GPU Gümüş Madalya ve 400 USD
FIAP Bronz Madalya ve 200 USD
TFSF Bronz Madalya ve 200 USD
GPU Bronz Madalya ve 200 USD
Mansiyonlar Her bölümden 6 adet
Mansiyonlar Her bölümden 6 adet
Arbella Özel Ödülü Plaket (Tüm bölümlerden 1 adet, Arbella temsilcisi tarafından seçilecektir)
Sergilemeler Her bölümden en fazla 75 adet

   

Yarışmanın Amacı

Arbella Makarna olarak, kurumsal kimliğimizi sosyal sorumluluk ve sanatsal projelerle de pekiştirmek üzere çıktığımız bu yolda Türk ve dünya fotoğrafçılarını buluşturan bir platform oluşturmayı hedeflemekteyiz. Bu sene on birincisini düzenlediğimiz Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın ana kategorisini “Kadın Her Yerde” olarak belirledik.
Bir ülkenin her alanda güçlü ve iyi durumda olabilmesi için cinsiyet ayırımı yapılmaksızın her bireye eşit
şartlar sunulmalıdır. Arbella Makarna olarak kadının toplum içindeki ve üretimdeki yerinin, öneminin ve
gerekliliğinin farkındayız. Kurum olarak kadına yönelik uygulanan psikolojik ve fiziksel şiddete her zaman karşı durduk ve karşı durmaya devam edeceğiz. Bu sebeple kadının, yaşamın en önemli parçalarından biri olduğunu vurgulamak için 11. Yılımızda “Kadın Her Yerde” diyerek yaşamın her alanında yer alan üreten, özgürce hareket eden, fark yaratan, yaşama hayat katan kadınların fotoğraflarını görmek için sabırsızlanıyoruz.
Ayrıca 2019 yılı sonunda Çin’de başlayıp 2020 yılı boyunca tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs
salgını hepimizin hayatını farklı şekillerde etkiledi. Bu etkileri her alanda görebilmek için bir diğer kategorimizi “Covid-19 Etkisi” olarak belirledik.

Yarışmanın Organizasyonu

Bu fotoğraf yarışmasının organizasyonu Arbella Makarna tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yarışma Kategorileri

Arbella 11.Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2021 Sayısal (Dijital) kategoride toplam 3 bölümden
oluşmaktadır:
a. Kadın Her Yerde (Renkli ve/veya) – (Sayısal) – (TRAD)
b. Covid-19 Etkisi (Renkli ve/veya Siyah-Beyaz)- (Sayısal) – (TRAD)
c. Serbest (Renkli ve/veya Siyah-Beyaz) – (Sayısal) – (TRAD)

Başvuru Koşulları

 • Yarışma, amatör veya profesyonel fotoğrafa meraklı herkese açıktır. Düzenleme kurulu, jüri üyeleri ve TFSF temsilcisi ile birinci dereceden yakınları ve Arbella Makarna çalışanları yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmada toplam 3 ayrı bölüm vardır. Yarışmacılar her bölüme en fazla 4 (dört) fotoğraf ile katılabilirler.
 • Gönderilen fotoğraflar, en fazla 300 dpi çözünürlükte, uzun kenar maksimum 3840 piksel, maksimum dosya boyutu 5 MB olan bir jpg / jpeg formatında gönderilmelidir.
 • Yarışmacılar, manipülasyon (orijinal fotoğrafın bütünlüğünü bozan ve herhangi bir obje ekleme çıkartma işlemi) hariç geleneksel veya modern her türlü fotografik tekniği özgürce kullanabilirler. Manipülasyon içeren çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Geleneksel Fotoğraf, minimal düzeltmelerle orijinal görüntünün içeriği ve mekânın gerçekliği değiştirilmeyen, doğal görünen fotoğraftır. Kadrajlama (cropping) dışında orijinal Fotoğraf üzerinde düzenleme, değiştirme, ekleme ve çıkarmalar kesinlikle yapılamaz.
 • Kamerada veya çekimden sonar yapılmış HDR (High Dynamic Range) veya focus-stacking teknikleri ile yapılmış fotoğraflar kesinlikle yasaktır.
 • Siyah-Beyaz fotoğraflar FIAP’ın siyah-beyaz tanımına uygun olmalıdır. “Koyu gri’den (siyah ) açık gri’ye (beyaz) dönen siyah ve beyaz bir çalışma çeşitli gri tonları ile bir monokromdur. Tamamen tek renkle yapılmış siyah beyaz tonlarda bir çalışmada monokrom sayılarak siyah-beyaz kategorisine girer; böyle bir çalışma FIAP yarışma kataloğu için siyah-beyaz olarak yeniden yapılandırılabilir. Öte yandan siyah ve beyaz bir çalışma kısmi tonlamalarla ya da bir rengin katılımı (çok renklilik) ile değişikliğe uğratılmış ise renkli bir çalışma olur ve renkli kategorisine dâhil edilir.”
 • Tüm bölümler için hazırlanan fotoğraflar internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Yarışmaya baskı veya CD/DVD ile fotoğraf kabul edilmemektedir.
 • Daha önce Uluslararası Arbella fotoğraf yarışmalarında ödül alan fotoğraflar bu yarışmaya kabul edilmeyecektir.
 • Fotoğraf üzerinde isim, çerçeve ve paspartu olmamalıdır.
 • Katılımcılar www.arbella.tv adresine internet üzerinden ulaşarak Arbella 11. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na katılabileceklerdir.
 • Yarışmacılar yarışmaya katılabilmek için www.arbella.tv sitesine üye olmak ve yarışma şartnamesini
 • onaylamak zorundadırlar. Onay kutucuğunu işaretlemek yolu ile katılımcılar şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
 • İnternet üzerinden yarışmaya gönderilen fotoğraflarda sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde iletisim@arbella.tv adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecektir. Bu adres sadece fotoğraf yükleme problemi yaşayanlar için kullanılacak olup, buradan fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılmış olunması anlamında değerlendirilmez ve katılım kesinlikle kabul edilmez.
 • Yarışma sonuçları www.arbella.tv ve https://tfsfonayliyarismalar.org/ internet sitelerinde duyurulacak; ayrıca tüm katılımcılara e-posta ile bildirilecektir.
 • Yarışmada ödül alan ve kabul edilen fotoğraflar, www.arbella.tv ve https://tfsfonayliyarismalar.org/ internet sitelerinde yayınlanacaktır. Ayrıca yarışmada ödül, mansiyon ve özel ödül alan fotoğraflar TFSF’ nin sosyal medya (Facebook, Instagram, Twitter vb) hesaplarında yayınlanacak ve TFSF yayını Almanak 2021’de kurumumuza ayrılan sayfalarda yer alacaktır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserleriyle ilgili olarak her hangi bir yasal sorunun sorumlusu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder.
 • Eser gönderenler bu konuda gereken izinlerin kendileri tarafından alınmış olduğunu, doğabilecek anlaşmazlıklarda tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmektedirler. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda Arbella Makarna sorumlu olmayacaktır.
 • Ödül alan eserlerin kullanım hakları Arbella Makarna ve eser sahibine ait olacaktır. Ödül alan fotoğraflar, ödülleri veren firma olan Arbella Makarna tarafından haber, reklam amaçlı ve sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçının ismi belirtilerek kullanılabilir. Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talepleri sürmeyeceklerini şimdiden kabul ederler.
 • Yarışmanın kurallarına göre, eserlerin çoğaltılması, eser sahibi tarafından açıkça yasaklanmadığı sürece, basılı veya dijital kataloğa girmesine izin verilir. Bu konuda telif hakkı ile ilgili kurallara uyulmalıdır. Hiçbir koşul altında, Arbella Makarna fotoğrafların başka amaçlar için kullanılmasına izin vermez.
 • Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, eser kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı kural ihlali yapmış sayılır.
 • Kural ihlali yapan katılımcılara “TFSF U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi’nin 13. Maddesi’nde ki yaptırımlar uygulanır. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer katılımcılara ekstra bir hak tanımaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
 • Haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden ve FIAP kırmızı listesinde yer alan katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
 • Düzenleyici kurum; jüri değerlendirilmesinden önce TFSF kısıtlamalılar listesi ile FIAP Kırmızı Liste’de olup bu yarışmaya katılan kişileri tespit ederek eleme yoluna gidecektir.
 • TFSF, FIAP ve GPU patronajlı bir yarışmaya katılmakla yarışmacı, FIAP ve GPU üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde FIAP kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır. TFSF, FIAP ve GPU elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF, FIAP ve GPU ile işbirliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF, FIAP ve GPU tarafından yasaklanır ve ismi her şekilde teşhir edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir. Bir katılımcının resimleri jüriye ardışık olarak sunulmayacaktır. Bir katılımcının dört fotoğrafı, dağıtılmış olarak değerlendirmeye sunulacaktır. Fotoğraflar jüri heyetine katılımcı tarafından sunulduğu düzende sunulacaktır
 • Arbella Makarna, ödül alan ve kabul edilen fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.
 • Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için Arbella Makarna sorumlu olmayacaktır.
 • Yarışmada ödül alamayan ve kabul edilmeyen fotoğraflar sonuç bildirim tarihinden itibaren sistemden 90 (doksan) gün sonra silinecektir.
 • Şartnamede belirtilmeyen yada olası anlaşmazlıklarda TFSFU/UA Yarışma Düzenleme Standartları
 • Yönergesi ile TFSF/YK kararları geçerlidir.
 • Ödül alan ve kabul edilen fotoğrafların sunumu 30 Mayıs 2021 tarihinden itibaren www.arbella.tv adresinden indirilebilecektir.

Seçici Kurul

Coşkun ARAL : Haberci – TR
Reha BİLİR : (ESFIAP, AFIAP, Hon.SSS, Hon.GiFSAD, Hon.Altınoran, Hon.MOF, Hon SiFAD,
Hon. iZFAK, Hon.AvTvISO) Fotoğraf Sanatçısı – TR
Erol DOĞANER:(EFIAP, GPU CR2, Hon.SSS, Hon. Altınoran) GĠFSAD Kurucu Üyesi – Fotoğraf Sanatçısı-TR
Murat GÜR : (EFIAP) – Fotoğraf Sanatçısı – TR
Gülçin ARSLAN HAZAR : Durum Gıda Genel Müdürü – TR Alperen AKHARMAN: TFSF Temsilcisi
Yarışma Jürisi Arbella Makarna Mersin merkez binası toplantı salonunda toplanacaktır.

Yarışma İletişim

İrtibat Kişisi: Tuba Demirkale
Adres: Arbella Makarna Durum Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Kazanlı Mah. Cumhuriyet Blv.73/4
33281 Akdeniz – MERSİN / Türkiye

Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması Ödülleri

FIAP En İyi Fotoğrafçı Ödülü: Tüm bölümlerde toplamda en fazla kabul (sergileme+ödül) alan fotoğrafçı
FIAP: FIAP Altın Madalya ve 600 USD
TFSF: TFSF Altın Madalya ve 600 USD
GPU: GPU Altın Madalya ve 600 USD
FIAP: FIAP Gümüş Madalya ve 400 USD
TFSF: TFSF Gümüş Madalya ve 400 USD
GPU: GPU Gümüş Madalya ve 400 USD
FIAP: FIAP Bronz Madalya ve 200 USD
TFSF: TFSF Bronz Madalya ve 200 USD
GPU: GPU Bronz Madalya ve 200 USD
FIAP: Mansiyonlar Her bölümden 6 adet
GPU: Mansiyonlar Her bölümden 6 adet
Arbella Özel Ödülü: Plaket (Tüm bölümlerden 1 adet, Arbella temsilcisi tarafından seçilecektir)
Sergilemeler: Her bölümden en fazla 75 adet

Yarışma Takvimi

Yarışmaya Katılım Başlangıç Tarihi : 01 OCAK 2021
Son Fotoğraf Yükleme Tarihi : 18 NİSAN 2021 Pazar günü saat: 23.00 (TSI)
Seçici Kurul Toplantısı : 24- 25 NİSAN 2021
Sonuç Bildirimi : 30 NİSAN 2021
Ödül Alan Eserlerin Web Sitesinde Yayınlanması : 30 NİSAN 2021
Dijital Katalog Paylaşımı : 30 MAYIS 2021

Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://tfsfonayliyarismalar.org/writable/uploads/yarisma-dosyalari/2021-006/2021-006-Sartname-TR.pdf

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap