Bursa Teknik Üniversitesi Reels Yarışması

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla, Bağımlılık ana başlığı altında madde, alkol, tütün ve davranışsal (internet, sosyal medya ve  oyun bağımlılığı vb.) bağımlılığı konularında gençlerin farkındalığını artırmak, bilinçlendirmek, sosyal medyada da kullanılmak üzere ilgili alanlardaki sorunlara dikkat çekerek çözüm katkısı sağlamak amaçlarıyla Bursa Teknik Üniversitesi Reels Yarışması düzenleniyor. Ödüllü video yarışması başvuruları devam ediyor.

Bursa Teknik Üniversitesi Reels Yarışması

Düzenleyen:Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla
Kategori:Kısa Film Yarışması, Video Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Herkes.
Son Başvuru Tarihi:13 AĞUSTOS 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:20 AĞUSTOS 2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 3.000
İkincilik Ödülü: 2.000
Üçüncülük Ödülü: 1.000

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı ve Konusu

Bağımlılık ana başlığı altında madde, alkol, tütün ve davranışsal (internet, sosyal medya ve  oyun bağımlılığı vb.) bağımlılığı konularında gençlerin farkındalığını artırmak, bilinçlendirmek sosyal medyada da kullanılmak üzere ilgili alanlardaki sorunlara dikkat çekerek çözüm katkısı sağlamak amaçlanmaktadır.

Yarışma Başvuru Koşulları 

 • Reelslerin bütün kullanım hakları Bursa Teknik Üniversitesine ait olacaktır.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin konusu, Bağımlılık temasının alt temaları olan madde, alkol, tütün ve davranışsal (internet, sosyal medya ve  oyun bağımlılığı vb.) konularından en az birini kapsayacak şekilde olmalıdır.
 • Ocak 2023 tarihinden itibaren yayınlanan eserler değerlendirilmeye alınacaktır.
 • Adaylar yarışmaya birden fazla eser ile başvurabilir ancak birden fazla ödül alamaz.
 • Başvurular https://btu.edu.tr  internet sitesinde yer alan banner’a tıklayarak gerçekleştirilecektir.
 • Son başvuru tarihinden sonra gönderilen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. 
 • Eser sahibi telif hakları konusunda her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul eder. Yarışmaya gönderilecek içeriklerde özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakları ile ilgili konular eser sahibinin sorumluluğundadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi bu durumdan hukuken sorumlu tutulamaz. Eser sahibi, eser vasıtasıyla üçüncü kişilerin telif haklarını ihlal edecek olursa, Bursa Teknik Üniversitesi’nin uğrayacağı her türlü doğrudan ve dolaylı zararları tazminle mükelleftir. 
 • Eserde yer alan oyunculardan ve oyuncular haricinde eserde kimliklerini ortaya çıkaran veya ortaya çıkarabilecek görüntüleri, sesleri vb. her türlü bilgileri yer alan kişilerden 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili diğer düzenlemeler gereğince açık rızalarının alınmasına ilişkin her türlü yükümlülük başvuru sahibine aittir. Eser sahibi, Bursa Teknik Üniversitesi tarafından talep edilmesi halinde, bu madde kapsamına ilgili kişilerin bilgilendirmeye dayanan ve özgür iradeyle açıklanan açık rızalarının alındığını gösterir kayıtları Bursa Teknik Üniversitesi ile paylaşacaktır.
 • Bursa Teknik Üniversitesi yarışma sonucunun ilan edilmesinden önceki herhangi bir aşamada, herhangi bir sebep göstermeksizin, yarışmayı düzenlemekten vazgeçme veya yarışmayı iptal etme veya ileride aynı yarışmayı devam ettirmeme hakkına sahiptir. Yarışma’nın düzenlenmemesi veya iptal edilmesi halinde, eser sahipleri tarafından Bursa Teknik Üniversitesi’ne gönderilen veya teslim edilen hiçbir eser Bursa Teknik Üniversitesi tarafından kullanılamaz. 
 • Yarışmaya, jüri üyeleri ve bunların birinci derece yakınları katılamazlar.
 • Yarışmaya başvurular ücretsizdir.
 • Dereceye giren filmler ve ödül töreni ile ilgili daha sonra açıklama yapılacaktır.
 • Yarışmaya katılan kullanıcıların paylaşmış oldukları videolara sahte/bot beğeni ve izlenme sayısı ekledikleri tespit edildiği takdirde değerlendirmeye alınmayacak.
 • Şiddet, argo, hakaret içeren ses, dini ve kültürel açıdan uygunsuz kabul edilen ve müstehcenlik gibi içeriklerin kullanıldığı, sahte ve saldırganlık içeren videolar değerlendirmeye alınmayacak ve haklarında yasal işlem başlatılacak.
 • Video içeriği kısa film mantığında olmak zorunda değildir. Sempatik, duygusal ve hatta reels trend müzikleri, akımlar kullanılarak da yapılabilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur.
 • Yarışmaya katılanların sosyal medya hesabı herkes tarafından görünür olmalıdır. Ayrıca başvuru sayfasında yer alan e-posta adresine ( yarisma@btu.edu.tr) paylaşım linki gönderilmelidir. Ayrıca ilgili e-posta adresine yarışma şartnamesinin her sayfası imzalı örneği de PDF formatında  gönderilmelidir.
 • Yukarıdaki şartlara uymayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. 
 • Yarışmaya katılan adaylar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılır, sonradan bir hak iddia edemez.

Teknik Şartlar

 • Süresi, Jenerik de dâhil olmak üzere 1 (bir) dakikayı geçmeyen eserler başvurabilir. Kurmaca, belgesel, deneysel, animasyon vb. türlerde de çekilmiş eserler başvurabilir. 
 • Eserler internet sitemizde belirtilen formatta teslim edilecektir.
 • Yukarıdaki şartlara uymayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Jüri: Finale kalan eserleri değerlendirecek olan jüri üyeleri, Bursa Teknik Üniversitesi belirlenir. Jüri, sinema, sanat alanlarında uzman 5 kişiden oluşur. Jüri, finale kalan eserleri değerlendirir ve ödüle hak kazanan eserleri belirler.

Puanlama

 • Yarışmaya katılan videoların jüri tarafından yorumlanması 100 puan üzerinden yapılacaktır.

Finale Kalan Eserler 

 • Ödül almaya hak kazanan eserler Bursa Teknik Üniversitesi https://btu.edu.tr  internet sitesinden açıklanacaktır.
 • İmza sahipleri söz konusu belgelerdeki bilgilerin doğruluğunu taahhüt eder. Belirtilen bilgiler nedeniyle doğacak hukuki sorumluluk, imza sahiplerine aittir. Bilgilerde yanlış ve/veya eksik bilgi tespit edildiği takdirde, kişi ödül almış dahi olsa, ödül iptal edilerek geri tahsil edilir. 
 • Finale kalan eserlerin yönetmeni ve/veya yapımcısı, filmin ticari amaç gözetmeksizin, eser sahiplerinin adı belirtilerek Bursa Teknik Üniversitesi tarafından internet, sosyal medya, yurtiçi/yurtdışı etkinlikler ve bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla her türlü mecrada sınırsız süre ile gösterilmesine müsaade eder. 
 • Başvuruda bulunan eser sahipleri film üzerindeki çoğaltma, yayma, temsil ile işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkını; eserin ödül alması, ticari amaç gözetilmemesi ve eser sahiplerinin adının belirtilmesi kaydıyla basit lisans vasıtasıyla Bursa Teknik Üniversitesine kullandıracağını kabul ve taahhüt eder. 
 • Ödül almaya hak kazanan eser sahiplerinin basit lisans verilmesine ilişkin gerekli işlemleri gerçekleştirmekten kaçınması halinde, eser sahipleri hak ettikleri ödüllerden feragat ettiklerini kabul eder. Böyle bir durumda, söz konusu ödül iptal edilir, başkasına verilmez.

Ödül Töreni

Ödül töreni ve saati kazananlara telefonla bildirilecektir. Ödüle layık görülen eserler katılımcılara izletilecek, eser gösterimi ve ödül günü https://btu.edu.tr sitesinden ilan edilecektir.

Bursa Teknik Üniversitesi Reels Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 3.000
İkincilik Ödülü: 2.000
Üçüncülük Ödülü: 1.000

Yarışmada dereceye giren eserlerin ödüllerin  maddi desteği   Bursa Büyükşehir Belediyesinin sponsorluk katkısıyla sağlanacaktır. Ayrıca yarışmaya başvuruda bulunan eserlerin değerlendirilmesi  alanında uzman kişilerden  oluşan Jüri tarafından yapılacaktır.

Yarışma Takvimi

Başvuru tarihi: 16 HAZİRAN 2023

Bitiş tarihi: 13 AĞUSTOS 2023

Finale kalan eserlerin açıklanacağı tarih: 20 AĞUSTOS 2023

Bursa Teknik Üniversitesi Reels Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://erasmus.btu.edu.tr/tr/duyuru/detay/45578/ba%C4%9F%C4%B1ml%C4%B1l%C4%B1k-temal%C4%B1-bt%C3%BC-k%C4%B1sa-film-ve-reels-yar%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1-duyurusu

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap