Çizimlerle 40 Hadis Yarışması

Türkiye Gençlik Vakfı Ortaokul Koordinatörlüğü tarafından, öğrencilerin yeteneklerini ortaya koyabilmeleri ve görüş, düşünce ve inanç konusunda kendilerini geliştirebilmeleri amacıyla Çizimlerle 40 Hadis Yarışması düzenleniyor. Ödüllü resim yarışması başvuruları devam ediyor.

Çizimlerle 40 Hadis Yarışması

  Düzenleyen: Türkiye Gençlik Vakfı Ortaokul Koordinatörlüğü 
  Kategori: Resim Yarışması, Kültür-Sanat Yarışmaları, İlkokul-Lise Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye 
  Kimler Başvurabilir:

MEB’e bağlı okullardaki 5, 6, 7, 8.  sınıf öğrencileri.

  Son Başvuru Tarihi: 14 ŞUBAT 2021 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 8 MART 2021
  Ödüller:
1, 2, 3, 4  5.’ye: Elektrikli Scooter
 
6, 7, 8, 9, 10.’ya: Tablet 
 
11 – 20.’ye: Akıllı Bileklik 
   

- Advertisement -

Yarışma Amacı

Çizimlerle 40 Hadis isimli proje TÜGVA’nın ortaokul öğrencileri arasında tertip ettiği bir resim yarışmasıdır. Bu sosyal ve kültürel yarışma ile öğrencilerimize; yeteneklerini geliştirebilme, farklı görüş, düşünce, inanç ve kültürel değerleri yorumlayabilme, aldığı görevi istekle yapabilme, sorumluluk alabilme, bireysel olarak veya iş birliği içinde çalışabilme ve uygulayabilme gibi tutum, davranış ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Resim Yarışmanın Konusu

Ortaokul çağındaki öğrencilerine yönelik olan yarışmada, Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (S.A.V.)’in hayatından; öğrencilerimizin gelişimine yön vermek üzere seçilmiş 40 adet Hadis-i Şerifin, yarışma şartnamesinde belirtilen kurallarca resmedilmesi istenmektedir. Öğrenciler seçecekleri Hadis-i Şerif’i konu olarak belirleyip resmedecektir.

Resim Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma, Türkiye’deki ortaokullarda öğrenim gören tüm öğrencileri ( T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarında öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. Sınıflarında okuyan öğrenciler) kapsamaktadır.
 • Yarışmaya ortaokul öğrencileri, büyüklüğü en az A4 ölçülerinde kâğıtlara yapılmış resimler ile katılabilir.
 • Resimler, resim kâğıdı boyutundaki bir mukavva karton üzerine yapıştırılacak ve resimlerin yıpranmaması için iki mukavva karton arasında gönderilecektir.
 • Resim yarışması katılımcıları, istedikleri boya malzemeleri ve tekniği kullanmakta serbesttir.
 • Yarışmaya her öğrenci en fazla 3 çalışma ile katılacaktır.
 • Yarışmaya katılacak öğrenciler TÜGVA web sitesindeki (www.tugva.org) başvuru formunu doldurulmalıdır. Resimler başvuru formundaki ilgili kısma eklenecektir.

Not: Online başvuru formuna resim yüklemesi yapılmaması başvuruyu olumsuz yönde etkilemektedir.

 • Yarışmacıya ait olan resmin ön yüzünde hiçbir bilgi bulunmayacaktır. Resmin arka yüzünün sağ üst bölümünde ise öğrencinin adı-soyadı, ili, okulu, sınıfı, çizdiği hadis ve iletişim bilgisi yazılacaktır.
 • Başvuru yapıldıktan sonra yarışmacı eserini posta, kargo yolu veya elden TÜGVA il temsilciliklerine ulaştırması gerekmektedir. (İl Temsilcilik adresleri www.tugva.org adresinden yayımlanacaktır. İl temsilciliğine kargonun ulaşamaması halinde resimler TÜGVA Genel Merkez (Defterdar Mah. Savaklar Cad. No:45 Eyüpsultan/İstanbul)’e gönderilebilecektir.
 • Çizimlerle 40 Hadis Yarışmasına son katılım tarihi olan 14 ŞUBAT 2021 tarihidir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir. Online başvuru yapmayan yarışmacıların resimleri değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.
 • İlk değerlendirmeyi geçip resimleri sergilenecek olan öğrencilerin isimleri sosyal medya ve internet sitesi üzerinden ilan edilecektir.
 • Dereceye giren eserlerin, il finali ve Türkiye geneli finali yapılacaktır. Gerekli koşulların sağlandığı illerde, il finalleri gerçekleştirilecektir. İl finallerini gerçekleştirmek üzere il temsilciliği ile bulunduğu ilin Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle sergi yapılacak, mekân ve tarih istişare edilecektir. Türkiye büyük finali ise Genel Merkezin belirlediği ilde yapılacak olup, mekân ve zaman ileri bir tarihte belirlenecektir. Türkiye Gençlik Vakfı il temsilciliğine ulaşılamadığı taktirde illerden yapılan başvurular Genel Merkez tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Ayrıca 100 başvurunun altında olan illerimizde il ödül töreni yapılması TÜGVA Genel Merkez inisiyatifinde olacaktır. Bununla ilgili duyuru TÜGVA web sitesinden takip edilecektir. Pandemi şartlarına göre ödül töreni yapılış şekli değişim gösterebilir.
 • Resimlerin posta veya kargo bedelleri katılımcılara aittir. Resimlerin posta veya kargo yoluyla ulaşması gereken son tarih 26 ŞUBAT 2021’dir.

Kullanım Hakları ve Diğer Hususlar

 • Yarışmaya katılan tüm katılımcılar yukarıda belirtilen şartları kabul etmiş sayılır. Yarışma şartlarına uymayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Belirlenen 40 hadis dışında farklı bir hadisin referans alarak çizim yapılması durumunda, eser derecelendirmeye tabii tutulmayacaktır.
 • Gerçekleşecek olan Büyük Türkiye Finali’nde konaklama, yol ücretleri ve benzeri harcamalar katılımcılara ait olacaktır.
 • Yarışmaya katılan resimlerin tüm kullanım hakları Türkiye Gençlik Vakfı’na aittir. Türkiye Gençlik Vakfı, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili maddeleri şekilde yarışmaya katılan tüm eserlerin; işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkının yanı sıra sergilemek ve katılan tüm eserlerin başka kamu kurumlarına devretmek üzere herhangi bir bedel ödemeksizin sahip olacaktır.
 • Türkiye Gençlik Vakfı, yarışma başvuru yöntemi ve süresi, eserlerin değerlendirme şekli ve eserlerin ödüllendirilme yönteminde değişiklik yapma hakkını saklı tutmaktadır.
 • Yarışmayla ilgili itirazların son tarihi 22 MART 2021’dir.
 • Türkiye Gençlik Vakfı Çizimlerle Kırk Hadis Yarışmasıyla ilgili değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 • Pandemi şartlarına göre şartnamede değişiklik yapılabilir.

Çizimlerle 40 Hadis Yarışması Ödülleri

1, 2, 3, 4  5.’ye: Elektrikli Scooter  

6, 7, 8, 9, 10.’ya: Tablet   

11 – 20.’ye: Akıllı Bileklik

Yarışma Takvimi

Online Son Başvuru Tarihi: 14 ŞUBAT 2021

Elden Son Teslim Tarihi: 26 ŞUBAT 2021

Sonuç Açıklanma Tarihi: 8 MART 2021

İl Ödülleri ve Sergisi: 2021 MART

Türkiye Finali Ödülleri ve Sergisi: 2021 NİSAN

Çizimlerle 40 Hadis Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://tugva.org/cizimlerle-40-hadis/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap