Denizbank İlk Senaryo İlk Film Yarışması

DenizBank ile TÜRSAK Vakfı iş birliğinde, senaryo geliştirme konusunda ilk uzun metraj senaryolarını yazan senaristleri desteklemek, yapım öncesi sinemamızın yazınsal sorunlarına katkı sağlamak; nitelikli sinema eserlerinin gelişmesini desteklemek ve genç sinema profesyonellerini sinema filmi yapımına teşvik etmek amaçlarıyla 4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nı düzenliyor.

 

DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması
  Düzenleyen: DenizBank ile TÜRSAK Vakfı
  Kategori: Edebiyat, Kültür-Sanat
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir: 18 yaş üstü herkes
  Son Başvuru Tarihi: 2 Aralık 2019 (Film) 1 Kasım 2019 (Senaryo)
  Sonuç Açıklanma Tarihi:
  Başvuru & Detaylı Bilgi: http://ilksenaryo.tursak.org.tr/ilksenaryo/index
  Ödüller:

Film – Birinci: 25.000 ₺

Senaryo – Birinci: 25.000 ₺, İkinci 15.000 ₺, Üçüncü 10.000 ₺

- Advertisement -

Film Kategorisi Katılım Koşulları

 • “4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması” 18 yaşını doldurmuş, 1 Ağustos 2018 – 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında ilk uzun metraj filmini çekmiş yönetmenlere açıktır.
 • “4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışmasının” en önemli şartı yönetmenlerin ilk uzun metraj filmleriyle katılmasıdır.
 • Yarışmaya katılacak filmlerin 1 Ağustos 2018 ve 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Son Başvuru Tarihi öncesinde herhangi bir festival veya yarışmada “En İyi Film”, “En İyi İlk Film” ve benzeri herhangi bir ödül almış filmler yarışmaya katılamaz. Son Başvuru Tarihi sonrası alınan ödüller yarışmaya katılıma engel teşkil etmez.
 • Filmler en az 60 dakika uzunluğunda olmalıdır.
 • http://ilksenaryo.tursak.org.tr adresinde bulunan başvuru formundaki tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş olmalıdır.
 • Filmlerin ön izleme kopyaları Vimeo’ya yüklenmeli, adresleri ve şifreleri formda ilgili alanlara doğru olarak girilmeli ve şifreleri Ödül Töreni tarihine kadar değiştirilmemeli veya çok büyük bir gereklilikten dolayı şifre değiştirilirse, yeni şifre hemen ilksenaryo@tursak.org.tr adresine bildirilmelidir.

Başvuru

Proje başvuruları, filmin yönetmeni tarafından yapılmalıdır. Filmin birden fazla yönetmeni olması halinde, filmin, tüm yönetmenlerin ilk filmi olması gerekir. Yarışmaya her bir film için sadece tek bir yönetmen başvurabilir ve başvuru formuna girilen banka hesap bilgileri, başvuruyu yapan yönetmene ait olmalıdır. Filmin yasal sahibi başvuran kişi değilse veya filmin birden fazla yasal sahibi varsa, filmin tüm sahiplerinin imzası olan, filmin yarışmaya katılmasına izin verdiklerini beyan eden bir yazı form üzerinden yüklenmelidir. Eser sahipleri başvurularını en geç 2 Aralık 2019 Cuma günü saat 18:00’e kadar yapmış olmalıdır.

Senaryo Kategorisi Katılım Koşulları

 • “4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması” 18 yaşını doldurmuş, ilk filmini oluşturmak için senaryosunu yazan ve katılım koşullarına uyan tüm senaristlere açıktır.
 • “4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışmasının” en önemli şartı senaristlerin ilk uzun metraj senaryolarıyla katılmalarıdır. Başvuru sahibi ve varsa diğer senaristler daha önce senaryo ya da senaryolar yazmış olsalar dahi bu senaryoların filme çekilmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca daha önce başka yarışmalarda ödül almış ve bu yarışmaya önceki yıllarda başvurmuş senaryolar bu yarışmaya katılamaz. Yarışmalarda finalistlere verilen plaketler ve finalist olma durumu ödül kapsamına girmemektedir.
 • Yarışmaya uzun metraj kurmaca ve animasyon filmler katılabilir.
 • Senaryolar Amerikan senaryo yazım formatında olmalıdır.
 • Senaryolar 60 – 120 sayfa arasında olmalıdır.
 • Senaryonun hiçbir yerinde katılımcının kimliğini belli eden herhangi bir ibare (ad, soyadı, vb.) yer almamalıdır.
 • Senaryolarda sahne numaraları ve sayfa numaraları yer almak zorundadır.
 • Her yarışmacı sadece bir eser ile başvuruda bulunabilir.
 • Senaryo ve sinopsisler Times New Roman fontu 12 punto ile yazılmalıdır, satır aralığı 1,5 satır, kenar boşlukları (alt, üst, sağ, sol) 2,5 cm olarak ayarlanmalıdır.
 • Celtx ve Final Draft benzeri senaryo yazım programlarında yazılmış senaryolar, programın Adobe PDF formatında çıktısı olarak 8. maddedeki format koşullarına bağlı olmadan sisteme yüklenebilir.
 • Sinopsis bir sayfa olmalıdır.
 • Filmin en az 8, en fazla 10 sayfa uzunluğundaki öyküsünün sisteme yüklenmesi zorunludur. Öyküsü olmayan senaryolar, yarışma dışı kalır.
 • Senaryo, sinopsis ve öyküler bilgisayar ile yazılmalı, bilgisayar üzerinden yapılan başvurularda Microsoft Word veya Adobe PDF formatında, mobil cihazlar üzerinden yapılan başvurularda Adobe PDF formatında olmalıdır.

http://ilksenaryo.tursak.org.tr web sitesindeki başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.

Başvuru

Proje başvuruları senaryo yazarı tarafından yapılmalıdır. Birden fazla senarist varsa başvuru bir kişi adına yapılmalıdır. Ödemeler ve senaryo çalışmaları başvuru ismi üzerinden yapılacaktır. Senaryo birden fazla kişi tarafından yazılmışsa, senaryo çalışması toplantılarına en fazla iki senarist katılabilir.

Senaryo eser sahipleri başvurularını en geç 1 Kasım 2019 günü saat 18:00’e kadar yapmış olmalıdır.

Ödüller

Film Kategorisi:

Birincilik Ödülü: 25.000 TL’dir.

Senaryo Kategorisi:

Birincilik Ödülü: 25.000 TL ve senaryo doktorluğu çalışmasıdır.

İkincilik Ödülü: 15.000 TL ve senaryo danışmanlığıdır.

Üçüncülük Ödülü: 10.000 TL ve senaryo danışmanlığıdır.

Yarışma Takvimi

Film Kategorisi Son Katılım Tarihi: 2 Aralık 2019

Senaryo Kategorisi Son Katılım Tarihi: 1 Kasım 2019

Detaylı Bilgi ve Yarışma Şartnamesi: http://ilksenaryo.tursak.org.tr/ilksenaryo/index 

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorumları Göster (2)