Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2024

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından, insanların düşüncesi ne olursa olsun savaşın kabul edilemez olduğunu ve barış dolu dünyanın insanlık hatta tüm canlı cansız varlıklar için mutlu ve huzurlu bir yaşamın anahtarı olduğunu tekrar gündeme getirmek ve halkın, insanlığın bilinçlenmesine katkı sağlamak amaçlarıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2024 düzenleniyor. Ödüllü karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2024

Düzenleyen:Denizli Büyükşehir Belediyesi 
Kategori:Karikatür Yarışması, Sanat Yarışması, Tasarım Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
Kimler Başvurabilir:Amatör ve profesyonel karikatürcüler.
Son Başvuru Tarihi:25 ŞUBAT 2024
Sonuç Açıklanma Tarihi:02-03 MART 2024
Ödüller:Birincilik Ödülü 20.500  
İkincilik Ödülü: 15.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 10.000 
Mansiyon Ödülü (3 Adet): 5.000
18 Yaş Altı (3 Adet): 3.000

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Bizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün barışı işaret eden “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünü gönülden benimsiyoruz. Bunun için barışa katkı verebileceğimiz her noktada devletimizin yanında bulunuyoruz. Ayrıca Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak; halkımızın sosyal faaliyetler, seminerler, konferanslar ve eğitim programlarıyla bilinçlenmesine katkı veriyoruz. 

Konuyu “Savaş ve Barış” olarak belirlememizin nedeni de tarafların düşüncesi ne olursa olsun savaşın kabul edilemez olduğunu ve barış dolu dünyanın insanlık hatta tüm canlı cansız varlıklar için mutlu ve huzurlu bir yaşamın anahtarı olduğunu tekrar gündeme getirmek ve halkımızın, insanlığın bilinçlenmesine katkı vermektir.

Bu konuda üreteceğiniz ilginç, özgün karikatürlerinizle bize yardımcı olacağınıza inancımızı belirterek tüm sanatçı dostlarımıza başarılar diliyorum.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Yarışma amatör ve profesyonel bütün dünya karikatürcülerine açıktır.
 • Yarışmaya gönderilecek karikatürlerin daha önce yayınlanmış ya da yayınlanmamış olmaları aranmayacaktır. Ancak daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirilmeyecektir.
 • Yarışmaya en fazla üç adet karikatür ile katılabilinir.
 • Karikatürcüler yarışmamıza dijital olarak karikatürlerini göndereceklerdir. Her karikatür;  A4 boyutunda, 150-300 dpi arasında,  JPEG formatında ve en az 1 MB en fazla 10 MB olmalıdır.
 • Yarışmaya gönderilen karikatürler arasından jüri tarafından seçilen bazı karikatürler bir karikatür albümünde toplanabilecektir.  Sergilenmeye değer görülen eserler de Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin uygun gördüğü yerde ve zamanda sergilenecektir. Jüri tarafından sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ücret ödenmeyecektir.
 • Yarışmada ödül kazananların bir gecelik konaklaması ve yemek giderleri Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır.

Diğer Hükümler

 • Denizli Büyükşehir Belediyesi, yarışmada ödül alan ve almayan tüm çalışmaları, katılımcının ismi açık olarak belirtilerek 5846 sayılı yasa kapsamında kullanma hakkına sahip olacaktır.
 • Katılımcılar, Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devretmiş sayılacakları kullanım hakkıyla eserlerinin Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin tüm çalışmalarında, tanıtımlarında, etkinliklerinde ve eğitimlerinde kullanılmasını kabul ederler. İlaveten, Denizli Büyükşehir Belediyesi afiş, katalog, broşür, hediye kitap ve bunun gibi her türlü tanıtım malzemelerinin tedarik etme ve medyada yayınlama için eserlerin kullanım hakkına sahiptir. Ek olarak, Denizli Büyükşehir Belediyesi çoğaltma, yayma, dağıtım ve sergilemede eserlerin kullanım hakkına da sahiptir.
 • Ödül alan veya almayan katılımcının eserleri, teslim edildiği andan itibaren, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin amaçları doğrultusunda yazılı basın, radyo ve televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarında kullanılabilir. Bunun yanı sıra katılımcılar, internet ortamındaki yayınlar, afişler, broşürler, kataloglar, ajandalar, posterler, CD’ler, DVD’ler ve tüm dijital ortamlarda ya da takvimler yoluyla eserlerinin kullanım hakkını Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin devraldığını kabul ve taahhüt eder. 
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan eder.  Bu yapıt nedeniyle, katılımcı 3. kişilerin 5846 sayılı FSEK ve diğer yasalardan kaynaklanabilecek isteklerinin tek ve mutlak muhatabının kendisi olduğunu taahhüt eder. İlaveten, katılımcı esere ilişkin hukuki ve cezai sorumluluğun da tümüyle kendisine ait olduğunu kabul eder. Sayılan hususlara ilişkin olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluğunun bulunmadığını (eser sahibine rücu hakkının saklı tutulduğunu) taahhüt eder.
 • Kullanım hakkı eser sahibine ve yarışmayı düzenleyici kurum olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne aittir.
 • Yarışmaya katılan kişiler yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde katılımcı ile Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, Seçici Kurul hakemlik yapacaktır. Anlaşmazlık halinde Seçici Kurul yetkilidir.

Seçici Kurul

 • Serhat Akbulut (Genel Sekreter Yardımcısı)
 • Hüdaverdi Otaklı (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı) – Yarışma Koordinatörü
 • Arif Duru (Kültür ve Sanat Şube Müdürü)
 • Samet Başer (Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü)
 • Gülsün SAĞLIK (Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü)
 • Şevket Yalaz (Karikatürist)
 • Savaş Ünlü (Mizah Yazarı)
 • Mehmet Selçuk (Karikatürist)
 • Abdülkadir Uslu (Karikatürist)    
 • Altan Özeskici (Karikatürist)
 • Ali Şur (Karikatürist)         
 • Kübra Deligöz (Karikatürist)

Yarışma İletişim

Kübra DELİGÖZ (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Personeli / Karikatürist)                       

GSM: +90 (554) 647 26 85

Santral: +90 (258) 280 20 20

E-Posta: denizli@denizli.bel.tr

Web: http://www.denizli.bel.tr/

Adres: Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah.                                                                                                                                                            

Lise Cad. No:2 20100/Denizli

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2024 Ödülleri

Birincilik Ödülü 20.500  
İkincilik Ödülü: 15.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 10.000 
Mansiyon Ödülü (3 Adet): 5.000
18 Yaş Altı (3 Adet): 3.000

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 25 ŞUBAT 2024

 Jüri Değerlendirme Toplantısı: 02-03 MART 2024

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 08 MART 2024

Ödül Töreni ve Sergi: 15 MART 2024 Cuma günü, Denizli Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda yapılacaktır. (Ödül töreni ve serginin zaman ve mekânı Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından değiştirilebilir.)

Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması 2024 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.denizli.bel.tr/karikaturyarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.236 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap