Etkileşimi Yakala Liseli Öğrencileri Fotoğraf Yarışması

Özyeğin Üniversitesi tarafından iklimin özellikleri, yaşanan iklim değişiminin sonuçları, iklim değişikliğine sebep olan etmenler ve insanların bu konudaki girişimleri temalı Etkileşimi Yakala Liseli Öğrencileri Fotoğraf Yarışması düzenlenmektedir.

Etkileşimi Yakala Liseli Öğrencileri Fotoğraf Yarışması

  Düzenleyen: Özyeğin Üniversitesi
  Kategori: İlkokul-Lise Yarışması, Fotoğraf Yarışması, Kültür-Sanat
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir: İlgi duyan tüm lise öğrencileri.
  Son Başvuru Tarihi: Yakın zamanda ilan edilecektir.
  Sonuç Açıklanma Tarihi: Yakın zamanda ilan edilecektir.
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: Apple iPad      İkincilik Ödülü: Apple iPad        Üçüncülük Ödülü: Apple iPad

Mansiyon Ödülü: 4 adet Özyeğin Üniversitesi Lise Yaz Okulu bursu (1 tam, 1 yarım, 2 çeyrek burs)

   

- Advertisement -

.

Yarışmanın Konusu ve Amacı

Sevgili lise öğrencileri,
Altıncısını düzenlediğimiz Etkileşimi Yakala 2020 fotoğraf yarışmamızın bu yılki konusu İKLİM. İklim, Dünya’nın olduğu gibi Türkiye’nin de en çok tartışılan konularından biridir. Bunun başlıca sebebi, son yıllarda iklimde yaşanan gözle görülür değişikliklerdir. Dört mevsimin yaşanabildiği bir ülke olarak Türkiye’de de bu değişiklikler görülmektedir. Peki, fotoğraf aracılığı ile bu değişiklikleri saptamak ve başkalarına iletmek mümkün müdür?

Bu yarışma aracılığı ile lise öğrencilerini Türkiye’deki ve Dünya’daki iklimin fotoğraflarını paylaşmaya davet ediyoruz. İklimin özellikleri, yaşanan iklim değişiminin sonuçları, iklim değişikliğine sebep olan etmenler ve insanların bu konudaki girişimleri fotoğraflarınızın konuları olabilir.

Katılım Koşulları

 • Yarışma Türkiye’de, yarışmanın takvimi süresince herhangi bir liseye kayıtlı olan bütün lise öğrencilerine açıktır.
 • Yarışmaya renkli ya da siyah beyaz; dijital yollarla manipüle edilmiş ya da edilmemiş tüm fotoğraflar kabul edilmektedir.
 • Fotoğraflar sadece dijital formatta kabul edilip değerlendirilecektir, fotoğraf baskısı kabul edilmeyecektir.
 • Her katılımcı yarışmaya en fazla 3 adet fotoğrafla katılabilir.
 • Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.
 • Özyeğin Üniversitesi katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Teknik Koşullar

Eserlerin Gönderilmesi
Yarışmacılar bu linkte bulunan katılım formunu eksiksiz doldurmalı ve fotoğraflarını yüklemelidirler. Katılım formunu eksiksiz dolduran ve fotoğraflarını yükleyen bütün yarışmacılar Katılım Koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılacaklardır.

Fotoğraf Dosyalarınızın İsimlendirilmesi
Yarışmacılar fotoğraf dosyalarını belirledikleri bir rumuz ve devamına da bir fotoğraf numarası yazarak isimlendirilmelidirler. (Örnek: “Rumuz-1, Rumuz-2, Rumuz-3”).

Fotoğraf dosyalarına isim verilirken, rumuz ve numara dışında, yarışmacıyı çağrıştıracak herhangi bir kişisel işaret, harf ya da kelime kullanılması durumunda, söz konusu fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Fotoğraflarınızın Özel İsimleri
Eğer yarışmaya gönderdiğiniz fotoğraflarınızın özel bir ismi varsa (Örneğin, Babamın Şaşırması ya da İstanbul’da Bir Yaz Günü gibi), bu isimleri Katılım Formunda belirtebilirsiniz. Eğer fotoğraflarınızın özel bir ismi yoksa, Katılım Formundaki bu alana “İsimsiz” yazabilirsiniz ya da bu alanı boş bırakabilirsiniz.

Kullanım Hakkı
Yarışmaya gönderilen eserlerin telif hakları katılımcılara aittir. Yarışmaya gönderilen eserler ancak eser sahibinin izniyle yayınlanabilirler.

Yarışmaya gönderdiğiniz bütün fotoğraflarınızın Özyeğin Üniversitesi’nin basılı ve görsel yayınlarında, web sitesinde ve Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy Kampüsü’ndeki kapalı ve açık alanlarında, duyuru ve tanıtım amaçlı olarak kullanılmasına izin verebilirsiniz.

Katılımcılar gönderdikleri fotoğraflarda görünebilecek insanların ve/veya mekânların sahiplerinin, fotoğraf çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine izin verdiklerini taahhüt eder. Söz konusu kullanımlardan dolayı çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

Değerlendirme Kurulu

Yarışmaya gönderilen fotoğraflar, fotoğrafların sahipleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmayan aşağıdaki 5 kişilik bir Seçici Kurul tarafından, maskeli değerlendirme (blind review) yöntemiyle değerlendirilecektir:

 • Merih Akoğlu (fotoğraf sanatçısı, küratörü)
 • Metin Çavuş (Özyeğin Üniversitesi)
 • Yonca Karakaş (fotoğraf sanatçısı)
 • Ömer Orhun (Yldız Teknik Üniversitesi, fotoğraf sanatçısı)
 • Banu Tunçağ (212 Photography Festival direktörü)

Eserlerin Değerlendirilmesi

Yarışmaya gönderilecek eserler üç farklı kritere göre değerlendirilecektir:

 1. Konuya uygunluk: Çekilen fotoğrafın ilan edilen konuya uygun olup olmadığının değerlendirilmesi.
 2. Yaratıcılık: Çekilen fotoğrafın konuyu klişelerden uzak ve yaratıcı bir biçimde yorumlayıp yorumlayamadığının değerlendirilmesi.
 3. Estetik boyut: Çekilen fotoğrafın teknik açıdan yeterli olup olmadığının değerlendirilmesi ve estetik güzellik açısından kullanılan estetik yaklaşımın esere değer katıp katmadığının belirlenmesi.

Değerlendirme kriterlerinin ağırlığı konusunda Seçici Kurul’un karar verme hakkı saklıdır.

Yarışma İletişim

Yarışma ile ilgili her türlü sorunuzu cd.sad@ozyegin.edu.tr adresine e-posta göndererek sorabilirsiniz.

Ödüller

Birincilik Ödülü: Apple iPad

İkincilik Ödülü: Apple iPad

Üçüncülük Ödülü: Apple iPad

Mansiyon Ödülleri: 4 adet Özyeğin Üniversitesi Lise Yaz Okulu bursu (1 tam, 1 yarım, 2 çeyrek burs)

Yarışmaya gönderilen fotoğraflar arasından Seçici Kurulun seçeceği ilk 30 fotoğraf Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Sergi Salonu’nda sergilenecektir.

Yarışma Takvimi

Son Katılım Tarihi: En yakın zamanda ilan edilecektir.

Sonuçların Açıklanması: En yakın zamanda ilan edilecektir.

Ödül Töreni, Sergi Açılışı ve Etkinlikler: En yakın zamanda ilan edilecektir.

Etkileşimi Yakala Liseli Öğrencileri Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://cod.ozyegin.edu.tr/etkilesimi-yakala-2020/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap