Gelinlik Tasarım Yarışması

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ), Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) işbirliğiyle; IF Wedding Fashion İzmir 2021 Fuarı etkinlikleri kapsamında Gelinlik Tasarım Yarışması düzenliyor. Tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Gelinlik Tasarım Yarışması

  Düzenleyen:

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ), Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) işbirliğiyle.

  Kategori: Tasarım Yarışmaları, Diğer
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

18-40 yaş aralığında ilgili liselerden mezun ya da ilgi duyan diğer kişiler.

  Son Başvuru Tarihi: 20 KASIM 2020 Saat: 17.00
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 1 ARALIK 2020
  Ödüller:

Birincilik Ödülü:  12.500 ₺ 

+ IF WEDDING FASHION İZMİR 2022’de Performans Defilesi Organizasyon Hakkı

İkincilik Ödülü: 10.000 ₺ 

Üçüncülük Ödülü: 7.500 ₺

   

Tasarım Yarışması  Konusu ve Amacı

Gelinlik Tasarım Yarışması , Türkiye’de gelinlik sektörüne genç tasarımcılar katmak ve sektöre ivme kazandırmak amacıyla düzenlenen bir tasarım yarışmasıdır. Genç tasarımcılar kostüm dikim süresince kazanacağı deneyim ile birlikte 1yıl boyunca dikeceği abiye-gelinlik kostümlerinin defilesini yapma fırsatını yakalayacaktır.

Bu kapsamda, anılan yarışmanın amaçları arasında;

 • Sektörü yeni tasarımlar ile güçlendirmek,
 • Sektörde, uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek özgün tasarımları ortaya çıkarmak ve teşvik etmek, sektörün rekabet gücünü artırmak,
 • Gelinlik sektöründe yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak, yer almaktadır.

Gelinlik Tasarım Yarışması Teması

Uyanış

Koronavirüs pandemisi  çoğu insanın yaşamında görülen en büyük küresel değişimin itici gücü haline geldi. Bu süreçte, yeni tüketici davranışları oluştu. Tüm endüstriler gibi moda endüstrisi de yaratıcılık isteyen bir geleceğe uyum sağlamak için çalışıyor.

Bu dönemde zorunlu bir durma yaşadık. Tasarımcılık mekanik bir iş değil, duygu ve hisler ön planda oluyor. İçinde bulunduğumuz sosyal ve ekonomik değişimler, global olarak baktığımızda modayı da etkilemektedir.

Pandemi sürecinde içimize döndük ve kendimizi sorguladık. Geniş kitlelere hitap eden tasarımcılar kendilerine önemli bir misyon edinerek bu süreci iyi değerlendirerek bunu bir uyanış olarak değerlendirdi. Bizlere verilen bu fırsatı iyi değerlendirerek neye uyandığımızı sorguladık. Bu süreçte sakinlik ve pratiklik ön plana çıktı. İlişkiler güçlendi. Uyanış için mükemmel bir zamanlama oldu.

Duyguların ön planda olduğu tasarım camiası bu uyanış ile moda endüstrisini nasıl yönlendirecek. Belki de sürdürülebilirlik artık bilinçli bir yaşam eylemi olacak.

Tüketici, iyi hissettirecek tasarımlar görmek istiyor. Gelinlik ise daha özel, o gün çok özel hissetmeli. İnsan zihnindeki özgürlüğün ve farkındalığın uyanışını, aydınlanmasını yaşıyoruz. Siz uyanış sürecinde nereye vardınız?

Yarışma Katılım Koşulları

Yarışmaya katılacak olanların taşıması gereken asgari koşullar aşağıdaki gibidir:

 • En az lise veya dengi okul (ilgili okullar) mezunu olmak,
 • Öğrenim durumunu belgelemek (giysi tasarım sertifika programına katılan, tamamlayan, meslek liselerinin ilgili bölümlerinde öğrenci/mezun, meslek yüksekokulu ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim alan/mezun)
 • 18 yaşını doldurmuş ve 40 yaşını aşmamış olmak (Yarışmacının ödül törenine kadar 40 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.),
 • Jüri üyeleri, yarışma raportörleri, İZFAŞ çalışanları ile bu kişilerin birinci dereceden yakını (eş ve kayın hısımlar da dahil) olmamak,
 • Daha önce İZFAŞ ve EGSD tarafından düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışmalarının herhangi birinde ilk üç dereceye girmemiş olmak,
 • Moda sektöründe tanınmış bir isim veya marka, sektöre yönelik ürünlerle ilgili kendi adına kayıtlı bir iş yerine sahip olmamak,
 • Sektör ile ilgili bir kurum ya da kuruluşta eğitimci olmamak.

Yarışmacıların Yükümlülükleri

 • Yarışmaya katılan her proje için “özgünlük “ şartı aranmaktadır. Proje konusu eserin daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir. Jüri ve kurum ispatladığı durumda, yarışmadan uzaklaştırma ve tek taraflı fes etme hakkına İZFAŞ tam yetkilidir. Teslim edilen ürün Türk Patent Enstitüsü’nce daha önce korumaya alınmamış ve tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır. Seçici kurul tarafından kopya olduğu anlaşılan tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Tasarımın kopya olduğu anlaşılan eserlere ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi iade edecektir. Oluşacak her türlü sorunun hukuki yaptırımı ve süreçlerin maddi yaptırımı yarışmacıya ait olup, doğabilecek sorunlardan İZFAŞ ve EGSD sorumlu tutulamaz.
 • Yarışmaya katılan herkes şartnamede belirtilen koşulları kabul etmiş sayılır.
 • Herhangi bir yerde yayınlanmış veya herhangi bir kuruluşa ait tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya katılan projelerin daha önce herhangi bir yarışmaya gönderilmemiş olması zorunludur.
 • Yarışmaya katılan tüm kişiler, taahhütname (EK1) ile katılım koşullarını harfiyen kabul ettiğini ve uygun koşulları yerine getirdiklerini kabul ve beyan etmiş sayılırlar.
 • Başvuru formunun katılımcı tarafından imzalanmasıyla birlikte bu form, yarışmacı ve İZFAŞ arasında yapılmış bir anlaşma olarak kabul edilecektir.
 • Yarışma sonrası, dereceye giren finalistler verilecek ödüller dışında İZFAŞ, EGSD ve destekleyen diğer kurumlardan hiçbir talepte bulunamazlar.
 • Tasarım rumuzu en az 4 harf birleşiminden oluşmalı (örnek: ABCD) ve paftaların arka köşesine yazılmalıdır.

Yarı Final Sonrası Süreç Hakkında Yükümlülükler

 • Yarı finale kalan tasarımların telif hakları 1 yıl süre ile İZFAŞ’ ta olacaktır. Arşiv, sergi, yayımlamak vb. sebepler ile İZFAŞ talep ettiği takdirde geri teslim edilecektir. Telif hakkı şimdiden verilmiş kabul edilir.
 • Yarı finale kalan yarışmacılar, belirtilen materyaller dışında (kumaş, taş, özel üretim ve kesim teknikleri, özel taş, özel ayakkabı ve üretimleri vb…) gibi tasarım için gerekli gördüğü özel malzemeleri, yarışmacı kendi temin etmektedir.
 • İZFAŞ’ ın dikim için sponsor atölyesi bulması durumunda, tasarımların yarı finale kadar tamamlanması ve takibinin yapılması yarışmacının sorumluluğundadır.
 • İZFAŞ’ ın sponsor bulduğu atölyede diktirmek istemeyenler, yazı ile başvuru yaparak İZFAŞ’ a bildirmekle yükümlüdür. İstediği yerde üretim hakkı tüm masrafları ile yarışmacıya aittir.
 • Yarı finalistler gelinliklerini, daha önceden e-posta yolu ile duyurulan saatte ve duyurulan yere getirmekle yükümlüdürler. Zamanında ve uygun koşullarda getirilmeyen gelinliklerin teslim alınmayacağı gibi finalde de yarışmayacaktır. Maddi ve manevi tüm sorumluluklar yarışmacıya aittir.
 • Tasarımlarını şehir dışından getirecek olan yarışmacılar kargo gönderimlerini kendi karşılayacaktır. Yarışma sonrası fuarda sergilenen gelinliklerin talep durumunda geri gönderimi karşı ödemeli olarak kargolama, İZFAŞ’ a ait olacaktır.
 • Yarışmacılar yukarda belirtilen tüm maddeleri ve üretim aşamasında İZFAŞ ve EGSD’ nin herhangi bir sorumluluk taşımadığını baştan kabul etmektedir.
 • Final defilesi bitiminde ilk 15 tasarım sergiye konulmak üzere belirtilen yere getirilecek ve tasarımın sorumluluğu ( cansız mankene giydirme, tasarımın zarar görmesini önleme, vb…) yarışmacıya ait olacaktır.
 • Yarışmacı kendi tasarımını sergi alanına getirip cansız mankene kendi giydirmekle, fuarın son gününe kadar sergilenmesi ve son günü teslim almak ile sorumludur, teslim alınmaz ise sergilenme süresinden itibaren 10 iş gününden sonra İZFAŞ hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.
 • Yarışmacılar, İZFAŞ tarafına gönderilen paftaları yarışma bittikten 20 iş günü içinde geri almalıdırlar, 20 iş günü sonunda dosyalar imha edilecektir.

Yarışmacılardan İstenenler

Katılımcılar başvuru dosyasında yarışmanın ilk elemesinde kullanılacak tasarım paftasına yer vermelidir. Yarı Finale kalan yarışmacılardan dikili ürünler daha sonra ayrıca talep edilecektir.

Yarışmacıların Dosyalarında Bulunması Gerekenler:

 • Tasarımın ilham kaynağından ürün haline gelmesini açıklayan ve içeriğinde görünen bölümlerde şantuk, tafta, saten, dantel, tül, organze, iplik, kumaş, boyar madde, aksesuar ve yardımcı malzeme v.b. renk, teknik çözümleme vs. bilgilerinin yer aldığı genel konsept içindeki en fazla 3 farklı tasarımdan oluşan A3 boyutunda sunum paftası.
 • Yarışmacının, tasarımında anlatmaya çalıştığı duygu/düşünceyi ifade eden en fazla 100 kelimeden oluşan A3 boyutunda kavramsal yaklaşım paftası.

(Kavramsal yaklaşım tercih doğrultusunda fotoğraflarla da desteklenebilir.)

 • Kullanılacak kumaş ve tamamlayıcı aksesuar örneklerinin yer aldığı bir adet A3 boyutunda pafta.

Tasarımların Sunumu ve Teslim Şekli:

 • Yarışmacılar, madde 5.1. belirtilen şekilde hazırlanmış tasarımlarını tasarım ile aynı rumuzu taşıyan ve üzerinde büyük harf ile “12. Gelinlik Tasarım Yarışması” ibaresi yazılı A3 boyutunda karton ya da plastik proje çantası içinde teslim edeceklerdir.
 • Çantanın içine ayrıca, tasarım ile aynı rumuzu taşıyan ve üzerinde büyük harf ile yazılmış “12. GELİNLİK TASARIM YARIŞMASI” ibaresi yazılı Kimlik Zarfı koyacaklardır. Kimlik zarfının içinde aşağıdaki bilgi ve belgeler olacaktır:

– İnternetten temin edilecek yarışma başvuru formu ve ıslak imzalı taahhütname,

– Nüfus cüzdan fotokopisi,

– Son mezun olduğu kuruma ait diploma ya da halen öğrenci ise belgesi,

– Yarışmacının fotoğraflı özgeçmişi,

– Tasarımın PDF formatında kaydedildiği CD,( arka fonu beyaz olmalıdır.)

Projelerin Teslim Süresi ve Yeri

Projeler en geç, 20.11.2020 tarihi saat 17.00’a kadar elden veya kargoyla aşağıda yer alan adrese teslim edilecektir.

İletişim Bilgileri:

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri A.Ş. (İZFAŞ)

Zafer Mahallesi, Sakarya Caddesi, 35410 Gaziemir/İzmir

Tel: 0 232 497 10 58

E-posta: tugce.demiroz@izmirfair.com.tr

Yarışma ile ilgili tüm iletişimlerde yukarıdaki iletişim bilgileri kullanılacaktır. Postada meydana gelebilecek gecikmelerden İZFAŞ sorumluluk kabul etmeyecektir.

Yarışma Değerlendirme Aşaması

 • Seçici Kurul tarafından 30 Kasım’ da yapılacak ön eleme sonucunda 15 yarı finalist belirlenecektir. Belirlenen yarı finalistler, e-posta ile bilgilendirileceklerdir.
 • Yarı finale kalan yarışmacılarla 03.12.2020 tarihinde bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. Finalistlerin bu toplantıya katılımı zorunludur.
 • Yapılacak olan finalist bilgilendirme toplantısında verilecek olan protokol yazısının imzalanması üzerine yarışmacı, protokol yazısında belirtilen yarışma kurallarına uyacağını kabul ve taahhüt etmiş kabul edilir.
 • Yarı finale kalan yarışmacılar seçilen tasarımlarını İZFAŞ tarafından temin edilen materyallerle ve İZFAŞ’ ın gösterdiği dikim yerinde yarı final tarihine kadar tamamlamakla yükümlüdür. İZFAŞ’ ın gösterdiği dikim yerinde gelinliklerin dikilmesini istemeyen yarı finalistler, yazı ile başvuru yaparak durumu İZFAŞ’a bildirmeleri durumunda her türlü masrafları kendileri tarafından karşılanmak üzere istedikleri yerde dikim yaptırabilirler.
 • Yarı finalistler gelinlikleri daha önceden e posta ile duyurulan yarı finalin yapılacağı mekana, duyurulan saatte getirmek zorundadır. Yarı finalistler tarafından zamanında ve uygun koşullarda getirilmeyen gelinlikler teslim alınmayacağı gibi finalde de yarışmasına izin verilmeyecektir. Bu durumda oluşacak her türlü maddi ve manevi sorumluk yarışmacıya aittir. Yarışmacı İZFAŞ ve EGSD’ nin bu konuda her hangi bir kusurunun olmadığını kabul ve taahhüt etmektedir.

Değerlendirme Esasları

Sunulan tasarımların değerlendirilmesinde kullanılacak temel esaslar aşağıdaki gibidir:

 • Tasarımcının yaratıcılık düzeyi,
 • Tasarımın özgünlüğü ve yeniliği,
 • Tasarımın giyilebilirliği,
 • Ürün tasarımının uygulama tekniklerinin geliştirilebilirliği ve uygulanabilirliği,
 • Ürün tasarımında malzeme seçimi ve malzeme tasarım uyumu,
 • Ürünün katma değerini arttırıcı ve teknik özelliklerini geliştirici özelliği,
 • Ürünün yarışma genel konseptine (temaya) uygun olması,
 • Kullanılan aksesuarların tasarımlarla uyumu.

Gelinlik Tasarım Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü:  12.500 ₺ + IF WEDDING FASHION İZMİR 2022’de Performans Defilesi Organizasyon Hakkı

İkincilik Ödülü: 10.000 ₺ (Ödül EGSD tarafından verilmektedir.)

Üçüncülük Ödülü: 7.500 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 20 KASIM 2020 Saat: 17.00
Sonuç Açıklanma Tarihi: 1 ARALIK 2020

Yarı Final: 17 ARALIK 2020

Final ve Ödüllendirme: 19 ARALIK 2020

Gelinlik Tasarım Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://ifwedding.izfas.com.tr/index.php/tr/fuar-hakkinda/tasarim-yarismalari/12-gelinlik-tasarim-yarismasi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap