Genç Kitaplar Vefa Temalı Kısa Film Yarışması 2023

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, verilen sözlere sahip çıkmanın ne kadar kıymetli bir sorumluluk olduğu bilincini görsel, dramatik ve sinematografik bir metotla toplumun istifadelerine sunup bu doğrultuda Ahde Vefa kavramının etkinliğini ve toplumdaki işleyişini belirtmek amacıyla Genç Kitaplar Vefa Temalı Kısa Film Yarışması 2023 düzenleniyor. Ödüllü video yarışması başvuruları devam ediyor.

Genç Kitaplar Vefa Temalı Kısa Film Yarışması 2023

Düzenleyen:Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı
Kategori:Kısa Film Yarışması, Video Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:T.C vatandaşı olan lise öğrencileri ile üniversitelerin herhangi bir
bölümünde öğrenimini devam ettiren öğrenciler
Son Başvuru Tarihi:10 EYLÜL 2023 Saat: 23:59
Sonuç Açıklanma Tarihi:30 EYLÜL 2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 30.000
İkincilik Ödülü: 20.000
Üçüncülük Ödülü: 15.000

Yarışmanın Amacı ve Konusu

Vefa, sevgide devamlılık demektir. Vefa demek, ihtiyaç hâlinde ona yardım etmektir. Arkadaş, öldükten
sonra, onun çoluk çocuğunu, yakınlarını sevmek, onlarla ilgiyi kesmemek de vefadandır. Müslüman vefakâr olur. Vefakâr olmanın, yani sırf Allah rızası için sevmenin mükafatı büyüktür. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kıyamette hiç bir himayenin bulunmadığı zaman, Allahü teâlânın himayesinde bulunacak yedi kişiden biri,
birbirini [sırf Allah rızası için] sevenlerdir.) [Buhari]

Vefa, dostlukta, bağlılıkta sebat etmektir. Arkadaşa yaptığı iyiliği az görmek, onun yaptığını çok bilmek
vefadandır. Vefa demek, gerek hayatta iken ve gerekse öldükten sonra sevgi ve ilgiyi devam ettirmek demektir. Ölen bir kimseye az bir vefa göstermek, hayatta yapılan çok iyiliklerden daha makbuldür. Çünkü insan, hayattaki arkadaşına bir iyilik edince, belki bir karşılık bekleyebilir. Öldükten sonra yapılacak iyiliğe riya karışması zor olur. Ölüler için dua ve istigfar edilir. Yapılan iyiliklerin sevabı bağışlanır. Hayattaki akrabalarına, dostlarına iyilik edilir. Peygamber efendimiz, ihtiyar bir kadına ikramda bulundu. Sebebini soranlara, (Bu kadın, Hatice hayatta iken bize gelir giderdi. Ahde vefa, dindendir) buyurdu.

Âlimler, “Evlada hizmet, babasına hizmet demektir” buyurmuşlardır. Evlada hizmet babayı sevindirdiği gibi, evlada düşmanlık da babayı üzer. Diğer yakınlarının durumu da böyledir. Arkadaşının dostu ile düşman olmamak veya düşmanı ile dost olmamak da vefadandır. Arkadaş vefat ettikten sonra da, onun yakınlarına ilgi göstermek, sağlığında ilgi göstermekten daha kıymetlidir. Arkadaşın yanında, “Şu benim, şu senin” dememeli! İbrahim bin Şeyban hazretleri, “Bu benim kalemim, diyenle arkadaşlık etmezdik” buyururdu. “Bunu senin için yaptım!” demek de onu minnet altında bırakmak olur, soğukluğa sebep olur. Âlimler, “Çağırdığımız zaman nereye, diye soranla arkadaşlık etmezdik” buyurmuşlardır. Arkadaşın kusurlarını görmemek, mürüvvetten, vefadandır. Arkadaşın dost ve akrabalarını arayıp sormak vefakârlığın şartlarındandır. Onların haklarına riayet, arkadaşa
ikram etmekten daha kıymetlidir.

Vefasızlık şeytanın hoşuna gider. Mesela arkadaşlar arasındaki sevginin azalması, kırgınlığın zuhur etmesi
şeytanı çok sevindirir. Şeytanı sevindirmemek, onun oyununa gelmemek için vefakâr olmalı, arkadaşın
kusurlarını fazilet, hakaretlerini de iltifat kabul etmeli. İki arkadaştan biri, diğerine sert bakınca, şeytan sevinip oynar. Allahü teâlâ, (Şeytan, aralarını bozmaması için, kullarım güzel konuşsun!) buyuruyor. (İsra 53)

Bizler de Ahde Vefa’yı dostluğun,kardeşliğin, akrabalık ilişkilerinin bir nişanesi olarak kültürümüzde yeniden canlandırmak amacıyla Vefa temalı kısa film yarışmasını düzenlemekteyiz. Amacımız; verdiğimiz sözlere sahip çıkmanın ne kadar kıymetli bir sorumluluk olduğu bilincini görsel,dramatik ve sinematografik bir metodla toplumun istifadelerine sunup bu doğrultuda Ahde Vefa kavramının etkinliğini ve toplumdaki işleyişini berkitmek.

Vakfımız eski mütevelli heyeti başkanıi Güneysulu işadamı Ahmet Gür adına düzenlediğimiz bu yarışmada ,
gençlerin VEFA’ya bakışlarını merak ediyor, onların gözünden neler çağrıştırdığının örneklerini birer örnek olarak sunmak istiyoruz.

Katılım Koşulları

 • Yarışmaya kurmaca türünde kısa filmler katılabilir. (Animasyon ve çizgi film dahil)
 • Yarışmaya başvuracak olan filmlerin başka bir yarışmaya katılmış olmaları engel değildir.
 • Daha önce bir TV kanalında ve sosyal medya ortamında gösterilmiş olan filmler katılım sağlayamazlar. Katılım olduğu takdirde bu filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Film sahiplerine filmlerinin seçildiğine dair mail veya SMS yoluyla bilgi iletildikten sonra filmlerini geri çekemezler.
 • Katılacak olan filmlerin süresi 10 dakikayı geçmemelidir. Süreyi geçen filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya gönderilmiş olan filmin herhangi bir CD, DVD, MP3-MP4 kopyası olmamalı.
 • Yarışma konusu dışında olduğu kabul görülen filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya katılacak kısa filmler en az 1080P Full Hd formatta, 1920×1080 çözünürlükte olmalı ve dosya uzantısı H264/MP4 fotmatında olmalıdır.
 • Yarışmaya katılım başvuru formu yönetmen tarafından doldurulmalıdır. Eğer birden fazla yönetmen var ise filmde belirtilmelidir. Başvuruda sadece bir yönetmen ismi bulunmalıdır. Bu bağlamda ödüle layık görülen filmin ödülü de başvuru formunda bulunan yönetmene verilecektir.
 • Yarışmaya gönderilen eserlerde hiçbir reklam unsuru, ticari ilişkiyi belirten logo,yazı,söylem gibi ifadeler bulunmamalıdır. Bu gibi unsurların tespiti halinde film değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 • Gönderilen eserlerin telif hakkı vakfımıza ait olacaktır. Filmin yönetmeni eserle ilgili hiçbir hak talebinde bulunmamakla birlikte vakfımız eserlerden bazı kesitleri veya tamamını sosyal medyada , TV kanallarında paylaşabilecektir.
 • Yarışma 10 Nisan 2023 günü saat 10:00 itibariyle başlayacaktır. Son başvuru tarihi ise 10 Eylül 2023 saat 23:59 olarak belirlenmiştir. Bu tarih aralığı dışında gönderilen filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Ön Başvurular 10 Haziran 2023 tarihinde başlayacak olup bu tarihten itibaren başvuru formları eksiksiz olarak doldurulmalı ve teslim edilmelidir. Başvuru formuyla birlikte filmin sinopsisi, yönetmenin adı-soyadı-telefon numarası ve iletişim bilgileri, yönetmenin T.C. kimlik numarası, yönetmene ait öğrenci belgesi muhakkak iletilmelidir.
 • Yarışmaya başvuracak filmlerin “YouTube” a çevrimdışı olarak yüklenmesi ve YouTube linkinin tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir. Bu kapsamda genckitaplar@gmail.com mail adresimizle bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Vakfımız şartnamede her türlü değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Şartnamede yer almayan hususlar konusunda takdir vakfımıza aittir. Yarışmaya başvuran tüm yarışmacılar şartnamedeki tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.

Yarışmaya Katılabilecek Film Türleri

 • Yarışmaya sadece kurmaca kısa film türündeki eserler katılabilir.
 • Kurmaca filmler animasyon veya çizgi film türünde de olabilir.
 • Belgesel türündeki filmler değerlendirilmeyecektir.

Değerlendirme

 • Yarışma konusu ve temaya uygunluk
 • Konuyu anlatım yetkinliği (fikir, amaca uygunluk, tutarlılık,kurgu, görsel zenginlik vb.)
 • Özgün üslup
 • Mesajın özü ve algılanma kolaylığı
 • Sinematografik ve estetik yaklaşım
 • Teknik (ses,görüntü,ışık vb.) unsurların etkili ve doğru kullanımı

Genç Kitaplar Vefa Temalı Kısa Film Yarışması 2023 Ödülleri

Filmler seçici kurul tarafından değerlendirildikten sonra , seçici kurulun ortak puanlamasıyla birlikte ilk 3’e kalan filmlere ödül verilecektir.

Değerlendirme neticesinde ;

 1. olmaya layık görülen filme: 30.000
 2. olmya layık görülen filme: 20.000
 3. olmaya layık görülen filme: 15.000 ₺

ödül verilecektir.

Ödül almaya layık görülen filmlerin ödülleri sadece filmin yönetmenine, yani başvuruyu yapmış olan kişiye,
verilecektir. Bu hususta vakfımız ödül ücretini sadece ödül almaya layık görülen kişi adına açılmış bir banka hesabına transfer edebilir. Yönetmen harici diğer kişilerin banka hesaplarına para transferi yapılmayacaktır.

Yarışma Takvimi

Yarışma Balangıç Tarihi: 10 NİSAN 2023

Eserlerin Gönderimi İçin Son Gün: 10 EYLÜL 2023 Saat: 23:59

Seçici Kurulun Filmleri Değerlendirmeye Başlaması: 11 EYLÜL 2023

Seçici Kurulun Finale Kalan Filmleri Belirlemesi: 20 EYLÜL 2023

Finale Kalan Filmlerden Ödül Almaya Layık Görülen İlk 3 Filmin İlan Edilmesi: 30 EYLÜL 2023

Ödül Töreni ve Gala: 8 EKİM 2023

Genç Kitaplar Vefa Temalı Kısa Film Yarışması 2023 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.genckitaplar.com/ii-kisa-film-yarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.215 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap