GSB Gençler Arası Tiyatro Yarışması 2021

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlerin sosyal ve kişisel gelişimlerine katkı sunmak, gençlerin sanatsal yeteneklerini ortaya koymalarına imkan tanımak, değerler ve gönüllülük konularında farkındalık oluşturmak amaçlarıyla GSB Gençler Arası Tiyatro Yarışması 2021 düzenleniyor. Ödüllü tiyatro yarışması başvuruları devam ediyor.

GSB Gençler Arası Tiyatro Yarışması 2021

Düzenleyen:Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Kategori:Tiyatro Yarışması, Gençlik Yarışmaları, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye 
Kimler Başvurabilir:14-29 yaş aralığındaki tüm gençler en az 3, en fazla 15 oyuncudan
oluşan ekipler.
Son Başvuru Tarihi:30 HAZİRAN 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi:22 TEMMUZ 2021
Ödüller:Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar 
İkincilik Ödülü: Akıllı Telefon
Üçüncülük Ödülü: Akıllı Saat
İlk 20 ekibe 250 ₺ değerinde kitap çeki.

Yarışma Katılma Şartları

Yarışmaya 14-29 yaş aralığındaki tüm gençler en az 3, en fazla 15 oyuncudan oluşan ekipleriyle başvurabilir. Ekipler; yönetmen, oyuncular ve diğer sahne arkası görevlileriyle en fazla 20 kişi olmak zorundadır.

Yarışma Kategorileri

Yarışma “Değerler Eğitimi” ve “Gönüllülük” konularında “Komedi ve Dram” türlerinde düzenlenecektir. (yarışma tek kategoride düzenlenecek olup, komedi ve dram türü diye kategori ayrımı olmayacaktır)

Yarışma Başvurusu

Yarışma başvuruları gencizbiz.gsb.gov.tr adresi üzerinden alınacak olup başvuru tamamlandıktan sonra herhangi bir güncelleme/değişiklik yapılamayacaktır.

Özel Esaslar

  • gencizbiz.gsb.gov.tr adresine linki yüklenecek videolar; mp4, mpeg, avi, mov formatlarında olacak ve dosya boyutu 2 GB’yi aşmayacaktır.
  • Performansların video formatında olması zorunlu olup ses kayıtları kabul edilmeyecektir.
  • Performanslara ait videoların ses ve görüntü kayıtları iyi, anlaşılabilir olacak ve sorunlu/kötü ses ve görüntü yapısına sahip videolar kabul edilmeyecektir.
  • Kötü görüntü; dip netlik, netlik, beyaz ayarı, ışık düzenlemesi yapılmadan çekim yapılması, 480 P’den az çözünürlük olması ve performans sergileyen yarışmacıların görüntülenmemesi yada flu bir şekilde görüntülenmesini ifade eder.
  • Kötü ses; dip sesi (seste olmaması gereken gürültü, farklı sesler) ve abartılı ses efektleri olan, performans sergileyen yarışmacının sesinin net olarak algılanmadığı, ses kalitesinin 256 kbps’den az olduğu durumları ifade eder.
  • Yarışma kapsamında sahnelenecek eserlerin süresi en az 8, en fazla 15 dakika olmak zorundadır. Ana ve ara dekor taşımaları ile oyun sonrası yapılan selamlama süreye dâhil edilmez. Sürenin aşılması durumunda ise ilk 4 dakikada her bir dakika için 5’er puan kesme cezası uygulanır. Bu sürenin de aşılması durumunda ekip diskalifiye edilir.  
  • Yarışma için çekilecek videolarda kurgu teknikleri serbest olup sahnelenen oyunun tek bir mekanda icra edilme zorunluluğu vardır.

Komedi: Kişilerin, olay ve adetlerin gülünç, eğlendirici yönlerini göstermek amacıyla ders vermeyi ve hoşça vakit geçirtmeyi amaç edinen tiyatro çeşididir. 

Dram: Günlük olayların ve/veya hayali durumların, öncelikle düşündürme aynı zamanda güldürü unsuru/unsurları içeren bir şekilde anlatan tiyatro çeşididir.

  • Jüri değerlendirmesi sonucunda en yüksek puanı alan 7 ekip Türkiye Finali’nde yarışmaya hak kazanacaktır.
  • Burada yer alan hükümler Gençler Arası Tiyatro Yarışması Talimatı’nın sadece bazı maddeleri olup, yarışmaya başvuran tüm katılımcılar Gençler Arası Tiyatro Yarışması Talimatı’nda yer alan tüm hükümleri kabul etmiş sayılacaktır. Söz konusu talimat gençlik merkezlerinden temin edilebilecektir.
  • Türkiye Finaline katılmaya hak kazananlar 22 Temmuz 2021 tarihinde Bakanlık resmi sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

GSB Gençler Arası Tiyatro Yarışması 2021 Ödülleri

Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar 
İkincilik Ödülü: Akıllı Telefon
Üçüncülük Ödülü: Akıllı Saat

İlk 20 ekibe 250 ₺ değerinde kitap çeki.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 30 HAZİRAN 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: 22 TEMMUZ 2021

GSB Gençler Arası Tiyatro Yarışması 2021 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://e-genc.gsb.gov.tr/EGenc/Content/NewsDetail?contentId=64

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap