“Hayal Melodileri” Resim Yarışması

Opera sanatına olan ilgiyi arttırmak, sanat eğitimi alan öğrencilerin sanatsal üretimlerine destek vermek ve ülkenin sanat ve kültür hayatına çeşitlilik getirerek katkıda bulunulması amacıyla ödüllü “Hayal Melodileri” Resim Yarışması, düzenlenmektedir.

 

Hayal Melodileri Resim Yarışması

  Düzenleyen: www.3nokta.com
  Kategori: Kültür-Sanat
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir: Üniversitelerin sanat eğitimi bölümlerinde veya Eğitim Fakülteleri’nin Resim-İş Öğretmenliği Bölümü lisans öğrencileri ve tüm bu bölümlerin lisansüstü programlarında eğitim gören lisansüstü öğrenciler.
  Son Başvuru Tarihi: 03 Şubat 2020
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 28 Şubat 2020
  Başvuru & Detaylı Bilgi: http://www.3nokta.com/kategori/hayal-melodileri/yarisma/
  Ödüller:

Birinci: 10.000 ₺, İkinci 7.000 ₺, Üçüncü 5.000 ₺, Jüri Özel Ödülü ve Halk Jürisi Ödülü

 

Hayal Melodileri Resim Yarışması Katılım Koşulları

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Yarışmaya sadece Türkiye’deki üniversitelerin sanat eğitimi veren fakültelerinin sanat eğitimi veren bölümlerinde veya Eğitim Fakülteleri’nin Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde eğitimini sürdüren lisans öğrencileri ve tüm bu bölümlerin lisansüstü programlarında eğitim gören lisansüstü öğrenciler katılabilir.
 • Aday, başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yasal olarak ikamet ediyor olmalıdır.

Teknik Koşullar

Yarışmanın Teması: “Hayal Melodileri” Resim Yarışması’nın temelamacıoperasanatına olan ilgiyi arttırmak, sanat eğitimi alan öğrencilerin sanatsal üretimlerine destek vermek ve ülkenin sanat ve kültür hayatına çeşitlilik getirerek katkıda bulunmaktır. Bu amaç çerçevesinde katılımcının operanın kendisini ya da opera içinde geçen bir bölümü, bir melodiyi veya aryayı, (anlamını bilerek ya da bilmeyerek) resimsel ifadeye dönüştürmesi beklenir.

 • Bu yıl ilki düzenlenecek yarışmada konu Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasıdır. Katılımcılardan, Mozart’ın meşhur operası “Sihirli Flüt” operasının kendisini ya da operada yer alan herhangi bir bölümü, şarkıyı veya melodiyi resimsel ifadeye dönüştürmesi beklenir. Mozart’ın “Sihirli Flüt” operasına ait bilgiler www.3nokta.com ve “Hayal Melodileri” isimli kitapta bulunabilir.
 • Katılımcı, eseri hazırlarken dinlediği opera bölümünü belirterek, eseri oluştururken yaşadığı duygu ve düşüncelerinin yer aldığı “eseri açıklayıcı kısa metni”, resim ile birlikte yarışma kuruluna teslim etmelidir. Bu metin en az 50 kelime en fazla 150 kelime olmalıdır. “Açıklayıcı kısa metin” göndermeyen eserler değerlendirmeye tabii tutulmazlar. Açıklayıcı kısa metin örnekleri “Hayal Melodileri” isimli kitapta bulunabilir.
 • Her aday, yarışmaya daha önce ödül almamış ve sergilenmemiş en fazla 1 (bir) adet eser ile katılabilir. Adaylar, daha önce yayınlanmış, başka yarışmalara gönderilmiş ve üçüncü şahısların haklarını ihlal eden eserlerle yarışmaya katılamaz. Bu nitelikteki ve yarışmanın “Hayal Melodileri” temasına uygun olmayan eserler değerlendirmeye alınmaz.
 • Adaylar, yarışmaya gönderdiği resimlerin kendisine ait ve özgün bir eser olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Eseri ödül alan veya sergilemeye değer bulunan adaylardan, bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan bu yarışma ile elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
 • Yarışmaya tuval veya sıkıştırılmış ahşap malzemeler (duralit, sunta, kontraplak vb.) üzerine yağlıboya, akrilik veya karışık teknikle yapılmış eserler ile katılım mümkündür. Kâğıt üzerine yapılmış veya cam ile çerçevelenmiş eserler kabul edilmeyecektir.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin kısa kenarı 50 cm’den küçük, uzun kenarı 120cm’den büyük olmamalıdır.
 • Yarışmaya katılacak eserler, sergilenmeye uygun ve asılabilmeleri için gerekli aksamları hazır bir biçimde teslim edilmelidir.
 • Eserlerin ön yüzünde, adayın kimliğini belirten ad, imza vb. işaretler bulunmamalıdır. Eserlerin arka yüzünde, katılımcının adının, soyadının, eserin adının, tekniğinin ve boyutlarının yazılı olduğu bir etiket bulunmalıdır.

Eserlerin Teslim ve İadesi

Eserler en geç 03.02.2020.günü mesai saati sonuna kadar “Hayal Melodileri” resim yarışmasının aşağıda belirtilen adresteki merkezi idare ofisine elden veya posta/kargo yoluyla teslim edilmelidir.

Adres: MersYapı San. Tic. A.Ş. / Hayal Melodileri Resim Yarışması: Barbaros Mh. Uphil Court Towers A-129 / 34746 Ataşehir- İstanbul.Tel: 0 216 688 10 96

Postada geciken eserlerden dolayı sorumluluk kabul edilmeyecektir.

Ödül almayan ve sergilenmeyecek eserler, ödül almayan ancak sergilenmeye hak kazanan eserler, sergileme süresinin bitiminde 13.03.2020-23.03.2020 tarihleri arasında sanatçılara iade edilecektir. Posta ve kargo ile yollanan eserler, üzerinde yer alan adrese aynı şekilde iade edilecektir. Elden teslim edilen eserler ise belirtilen süre zarfında yine elden iade edilecektir. Bu süre zarfında geri alınmayan eserlerden ve oluşacak her türlü zarardan www.3nokta.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Tüm katılımcılar bu husustaki taleplerinden ekte yer alan “Katılım Formu”na imza attıkları anda peşinen feragat etmiş sayılacaklardır.

Değerlendirme

 • Ödül alacak ve sergilenecek eserlere belirlenen Seçici Kurul karar verir.
 • Ödüller Seçici Kurul tarafından belirlenecek şart ve koşullarda verilecektir ve Seçici Kurul ödüllerin tamamını ya da bir kısmını dağıtıp dağıtmamak konusunda bağımsızdır.
 • Seçici Kurul’un kararları kesindir ve itiraza açık değildir. Ödül alan veya sergilemeye layık görülen eserler www.3nokta.com web sitesinden 28.02.2020 tarihinde duyurulacaktır.

Yarışma Takvimi

Başvuru İçin Son Tarih: 3 Şubat 2020   

Sonuçların İlanı: 28 Şubat 2020          

Ödül Töreni: 4 Mart 2020

Sergileme ve Ödül Töreni

Yarışmanın ödül töreni ve serginin açılışı 4 Mart 2020 Çarşamba günü saat 19.00’da İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsünde yapılacaktır. Sergi bir hafta boyunca ziyaretçilere açık olacaktır.

Hayal Melodileri Resim Yarışması Ödülleri

Birinci: 10.000 TL

İkinci: 7.000 TL

Üçüncü: 5.000 TL ödül verilir.

Jüri Özel Ödülü ve Halk Jürisi Ödülü

Hayal Melodileri Resim Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.3nokta.com/kategori/hayal-melodileri/yarisma/

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap