İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması 2023

İFSAK Sinema Birimi tarafından, çarpıcı öykülerin, görsel belgelerin, deneysel anlatımların, amatör yaklaşımın yaratım ortamı olan kısa metraj filmleri ve belgeselleri desteklemeyi, bunların daha fazla görünür olması amaçlarıyla İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması 2023 düzenleniyor. Ödüllü kısa film yarışması başvuruları devam ediyor.

İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması 2023

Düzenleyen:İFSAK Sinema Birimi
Kategori:Kısa Film Yarışması, Video Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:15 ARALIK 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi: OCAK 2024
Ödüller:Her kategoride en iyi üç film belirlenecektir. Jüri özel ödülü ya da mansiyon verilmesi jürinin inisiyatifindedir.
Ödül alan yönetmenlere birer “İFSAK BAŞARI PLAKETİ” verilir.

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Yarışma; çarpıcı öykülerin, görsel belgelerin, deneysel anlatımların, amatör yaklaşımın yaratım ortamı olan kısa metraj filmleri ve belgeselleri desteklemeyi, bunların daha fazla görünür olmasını amaçlar.

Ülkemizde 20 Ocak 1963’te, “Robert Kolej Sinema Kulübü” kurulmuş ve amatör sinemada bir hareketlilik baş göstermişti. 1967-1970 yılları arasında dört kez yapılan “Hisar Kısa Film Yarışması” bu alana olan ilgiyi arttırmıştı. Ne yazık ki bu girişim fazla soluklu olmamış ve kesintiye uğramıştı. Böyle bir ortamda “İFSAK Sinema Birimi” kolları sıvadı ve çalışmaya başladı. İFSAK çatısı altındaki ilk kısa film yarışmasının düzenlenmesine 24 Haziran 1977’te karar verildi ve yarışmanın son katılım tarihi 15 Eylül 1978 olarak belirlendi.

İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması, başladığı günden bugüne ulusal düzeyde düzenlenmekte ve ülkemizdeki birçok kısa film etkinliğine örnek oluşturmaktadır. İFSAK yarışması çoğu dünya çapında önemli yapıtlar vermiş değerli sinemacılarımızın ilk çalışmalarına gösterim olanağı sunmuş, o yıllardan bugüne arşivlenen filmler sayesinde ülkemizin en kapsamlı kısa film arşivinin oluşmasına katkı sağlamıştır.

Yarışma Başvuru Koşulları

 • Yarışmada filmler Kurmaca, Belgesel, Canlandırma ve Deneysel olmak üzere dört kategoride ayrı ayrı değerlendirilecektir.
 • Süresi 20 dakikayı aşmayan Kurmaca, Canlandırma, Deneysel filmler ve 30 dakikayı aşmayan Belgesel filmler, sayı ve konu sınırlaması gözetmeksizin yarışmada yer alabilir. Süre sınırlamasına %10 oranında bir zaman payı eklenebilir.
 • Yarışmaya 01 Ocak 2022 tarihinden sonra çekilmiş filmler kabul edilecektir.
 • İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması’na önceki yıllarda başvuran filmler tekrar katılamazlar.
 • Filmlerin Türkçe veya Türkçe altyazılı olması gerekmektedir.
 • Yurtdışından gelen konuk ve yönetmenlerin, gösterim sırasında, ulusal yarışmamıza katılan filmleri izleyebilmeleri için, yarışmaya başvuracak filmlerin İngilizce altyazılı olması arzulanan bir özelliktir ancak zorunlu bir koşul değildir.
 • Yarışmada ön elemeyi geçen filmler İFSAK arşivinde saklanır.
 • Yarışmaya katılan filmlerin, yönetmenine ya da yapımcısına önceden haber vermek ve onay almak koşuluyla, ticari amaç gözetmeksizin çeşitli gösterimlerde yer alması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
 • Filmlerin gösterimi sırasında 3. şahıslardan doğacak telif hakları sorunu, eser sahibinin sorumluluğundadır.
 • Ön jüri başvuru koşullarına uymayan filmleri yarışma dışı bırakma hakkına sahiptir.
 • Ön jüri ve jürinin kararı kesindir.
 • Yarışmaya İFSAK Yönetim Kurulu üyeleri ve birinci derece yakınları katılamaz.
 • Başvuru formuyla birlikte tanıtım kitini (1 adet yönetmen fotoğrafı, film ve yönetmen bilgilerini içeren en fazla 50 kelimelik özet, filmden 2 adet görüntü fotoğrafı, filmin tanıtım fragmanı) ifsakkisafilmyarismasi@ifsak.org.tr e-posta adresine eksiksiz olarak gönderilmelidir.

Yarışma Formatı

Orijinal formatı ne olursa olsun, filmin (HD 1080p) 1920×1080 piksel çözünürlüğünde full HD kopyası (indirilebilir URL’si ve şifresi) gönderilmelidir.

Ön Jüri

Bahar KILIÇ ADİLÇE (Akademisyen. Yönetmen)

Deniz TORTUM (Yönetmen, senaryo yazarı, multimedya sanatçısı)

Gönül GÖZEN (İFSAK Sinema Birimi üyesi)

Yarışma İletişim

Telefon: +90 (212) 292 42 01
E-Posta: iletisim@ifsak.org.tr
İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32/2 34433 Beyoğlu / İstanbul

İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması 2023 Ödülleri

Her kategoride en iyi üç film belirlenecektir. Jüri özel ödülü ya da mansiyon verilmesi jürinin inisiyatifindedir.
Ödül alan yönetmenlere birer “İFSAK BAŞARI PLAKETİ” verilir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 ARALIK 2023

Sonuçların Açıklanma Tarihi: OCAK 2024

İFSAK Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması 2023 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.ifsak.org.tr/44-ifsak-ulusal-kisa-film-ve-belgesel-yarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap