İFSAK Uluslararası Fotoğraf Yarışması

İstanbul Suadiye Rotary Derneği tarafından dört ayrı kategoride gerçekleştirilecek olan ve tüm amatör-profesyonel fotoğrafçıların katılımına açık olan İFSAK Uluslararası Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. Düzenlenen fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

İFSAK Uluslararası Fotoğraf Yarışması

  Düzenleyen: İstanbul Suadiye Rotary
Derneği
  Kategori: Fotoğraf Yarışması, Proje Yarışması, Diğer Yarışmalar
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı.
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan tüm amatör veya profesyonel fotoğrafçılar

  Son Başvuru Tarihi: 17 OCAK 2021 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 07 ŞUBAT 2021
  Ödüller: FIAP: ULUSLARARASI FOTOĞRAF SANATI FEDERASYONU (Fédération Internationale de l’Art Photographique)
FIAP Altın Madalya
FIAP Gümüş Madalya
FIAP Broz Madalya
FIAP Mansiyonu (6 adet)
FIAP En İyi Fotoğrafçı Ödülü (Toplamda en fazla kabul ve ödül alan fotoğrafçıya verilecektir).
PSA: AMERİKAN ULUSLARARASI FOTOĞRAF FEDERASYONU (Photographic Society of America Worldwide)
PSA Altın Madalya
PSA Gümüş Madalya
PSA Bronz Madalya
PSA Mansiyonu (6 adet)
GPU: ULUSLARARASI GLOBAL FOTOĞRAF FEDERASYONU (Global Photographic Union)
GPU Altın Madalya
GPU Mansiyonu (2 adet)
İFSAK – İSTANBUL FOTOĞRAF VE SİNEMA AMATÖRLERİ DERNEĞİ
İFSAK Altin Madalya (ilk 3 Bölüm için)
İSTANBUL SUADİYE ROTARY KULÜBÜ
İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Altın Madalya
İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Gümüş Madalya
İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Bronz Madalya
İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Özel Ödül
   

- Advertisement -

Yarışmanın Adı

İstanbul Suadiye Rotary – İFSAK 1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması

Yarışmanın Tanımı

İstanbul Suadiye Rotary – İFSAK 1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması, tüm amatör ve profesyonel fotoğraf tutkunlarına ve Uluslararası Rotary üyelerine, Rotaractlara ve Interactlara açık, TFSF, FIAP, GPU ve PSA onaylı,
ayrıca ROTARY ve iFSAK Özel Ödülü de olan bir yarışmadır.

Yarışma Kategorileri

İSTANBUL SUADİYE ROTARY KULÜBÜ – İFSAK 1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması, Sayısal (Dijital) kategoride ve 4 (dört) bölümden oluşmaktadır (baskı kabul edilmeyecektir).

 • Sayısal: Serbest Renkli / Digital: Open Color > DC (PID Color)
 • Sayısal: Serbest Siyah-Beyaz / Digital: Open Monochrome > DM (PID Monochrome)
 • Sayısal: Konu: Doğa (Renkli veya Siyah-Beyaz) / Digital Theme: Nature (Color or Monochrome) > TH (PID Color)
 • Sayısal: Konu: Rotary Fırsatlar Yaratır (Renkli veya Siyah-Beyaz) / Digital Theme: Rotary Opens Opportunities (Color or Monochrome) > RF (PID Color)

Başvuru Koşulları

 • Yarışma, TFSF, GPU, PSA ve FIAP kurallarına uygun olarak yürütülecektir.
 • Yarışmaya katılmadan önce yarışma kurallarını ve koşullarını ve talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olunuz. Lütfen yarışmaya gönderdiğiniz fotoğrafların kriterleri karşıladığından emin olunuz.
 • Yarışmaya katılım, tüm amatör veya profesyonel fotoğrafçılara açıktır. Salon Başkanı, Jüri üyeleri ve TFSF temsilcisi ile birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • Katılımcılar, yarışmanın her bir bölümüne 4 (dört) fotoğrafa kadar girebilirler. Aynı fotoğrafın veya aynı fotoğrafın renkli ve / veya siyah-beyaz sürümleri birden fazla bölüme gönderilemez.
 • Katılımcılar dijital fotoğrafların yanı sıra analog fotoğraflarda taranan görüntülerle yarışmaya katılabilirler. Girişler, fotoğrafik emülsiyonda katılımcı tarafından yapılan veya dijital olarak elde edilen fotoğraflar (ışık hassasiyeti ile nesnelerin görüntü yakalamaları) olarak ortaya çıkmalıdır.
 • Bir görüntünün birden çok bölümdeki kabullerinin aynı “yıldız yolu” için uygun olduğu durumlarda, görüntü sadece bir bölüme görüntü girilebilir.
 • Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. Kural ihlali yapan kişilere “TFSF Ulusal ve Uluslararası Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi”nin 13. Maddesi’ndeki yaptırımlar uygulanır. Katılımcının ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. İptal edilen ödülün yeri boş bırakılır. Durum FIAP’a bildirilir. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.

Diğer Koşullar

 • TFSF tarafından kısıtlanan ve FIAP’ın kırmızı listesinde yer alan fotoğrafçılar bu yarışmaya katılamazlar. Halihazırda PSA tarafından yaptırım uygulanan hiçbir katılımcının girişleri kabul edilmeyecektir.
 • Katılımcı, bir görüntü sunması nedeniyle, işi kendisine ait olarak onaylar (Görüntüler, başkası tarafından üretilen öğeleri içermeyebilir (örneğin, küçük resim, görüntü veya başkaları tarafından internetten indirilen eser). Takma isimler kabul edilmez. Katılımcı, girdiği materyalin tamamını veya bir kısmını yarışmayla ilgili medyada yayınlanmak ve / veya sergilenmek üzere Suadiye Rotary tarafından ücretsiz olarak çoğaltmasına izin verir. Bu, bir web sitesinde düşük çözünürlüklü yüklemeleri içerebilir. Not: Görüntülerinin çoğaltılamayacağını veya kullanılamayacağını belirten katılımcılar “Ödül almaya uygun kabul edilmezler” veya yarışmanin görsel-işitsellerine dahil edilmezler ve yarışmanın düzenleyicileri tarafından diskalifiye edilmeleri söz konusu olabilir.
 • Yarışma, telif haklarının kötüye kullanımından sorumlu değildir.
 • Bölüm kısıtlamalarına tabi olan Değiştirme ve Bilgisayar Üretimi (özellikle Doğa, Fotoğraf Gezisi ve Foto Muhabirliği) görüntüler, eser sahibi tarafından elektronik olarak veya başka bir şekilde değiştirilebilir. Altta yatan fotoğrafın izleyicinin anlayabileceği bir şekilde kalması koşuluyla, görüntüleri iyileştirmek veya görüntüleri yaratıcı bir şekilde değiştirmek için ayarlamalara izin verilir.
 • Görüntüler tamamen bir bilgisayarla oluşturulamaz ve eser sahibinin tek çalışması olmalıdır.
 • Görüntünün tüm kısımlarının gönderilen tüm eserlerin telif hakkını elinde tutan eser sahibi tarafından fotoğraflanmış olması gereklidir.
 • Kabul edilen görsellerin yeniden kullanımı: Bir görsel PSA tarafından tanınan yarışmada kabul edildikten sonra, herhangi bir özdeş görsel veya neredeyse aynı görsel, medya, format veya başlıktan bağımsız olarak, gelecekteki aynı Bölüm Yıldız derecelendirmesinin herhangi bir bölümüne girilemez veya yeniden girilemez, o yarışmadaki sınıf; başka bir dile çeviri dahil olmak üzere başka herhangi bir
 • PSA tarafından kabul edilen bir yarışmaye giriş için yeniden isimlendirilemez.
 • TFSF ve FIAP onaylı bir yarışmaya katılarak, katılımcı TFSF ve/veya FIAP üyesi olup olmadığına bakılmaksızın, yarışmaya gönderilen fotoğrafların FIAP kurallarına ve tanımlarına göre belirlenebileceğini önceden kabul etmiş sayılacaktır. TFSF ve/veya FIAP, bu araştırmayı sahip olduğu tüm imkan ve teknikleri kullanarak yapabilir. Katılımcının kendisinden talep edilen gerekli bilgileri sağlamaması, fotoğraf makinesiyle çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya sorunun çözümü için TFSF ve/veya FIAP ile işbirliği yapmaması durumunda, katılımcı TFSF ve/veya FIAP tarafından kuralı ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklanır ve adı her şekilde ifşa edilir.
 • Olası araştırmaları kolaylaştırmak için yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin bozulmadan saklanması tavsiye edilir
 • Düzenleyici kurum, ödül alan ve / veya kabul edilen fotoğrafların orijinal dosyalarını talep edebilir.
 • Yarışma sonucunda tüm katılımcılar e-posta ile bilgilendirilecektir.
 • Tüm kazananların ödülleri posta ile adreslerine gönderilecektir. Gönderilen ödüller postada hasar görür veya kaybedilirse SUADİYE ROTARY KULÜBÜ veya IFSAK sorumlu tutulamaz.

Yarışmada

 • Yarışma herkese açıktır, ancak düzenleyici kurumun bu fotoğraf yarışması kurallarına ve koşullarına uymadığını düşündüğü uygulamaları kabul etmeme hakkı vardır.
 • Bir katılımcının fotoğrafları toplu bir şekilde jüriye gösterilmeyecektir. Katılımcının dört fotoğrafı juriye her bölüm için ayrı ayrı gelecektir. Bu dağıtım sırasında fotoğrafların katılımcı tarafından gönderilme sırası dikkate alınacaktır.
 • Yarışmadan sonra fotoğraflarının sergilenmesini veya bir fotoğraf gösterisinde gösterilmesini kabul etmeyen katılımcılar yarışmadan elenecektir.
 • Her fotoğrafın bir adı olmalıdır. Bir fotoğraf PSA onaylı bir yarışmaya kabul edildikten sonra, fotoğraf makinasında veya fotoğrafın çoğaltılmış kopyasında veya fotoğraf PSA’nın Division Star derecelendirme sınıfında (çeviri dahil) başka bir yarışmaya başka bir isimle katılamaz.
 • Aynı fotoğrafın renkli ve Siyah-Beyaz versiyonları aynı isimle adlandırılmalıdır.
 • Bir fotoğrafa “Adsız” veya “Başlıksız” veya “İsimsiz” denilemez.
 • PSA’nın Yıldız sınıflandırmasına katılacak bir fotoğraf, yarışmanın sadece bir bölümüne girilmelidir.
 • PSA, şikayetleri, şüpheli durum bildirimlerini, şartnamedeki kuralların ihlallerini gözden geçirme ve gerekirse PSA gereksinimlerine uymadığını kabul etme ve ödülleri iptal etme hakkını saklı tutar. PSA ayrıca bu tür durumları FIAP’a bildirir. Katılımcı bu koşulları ve bu yarışmaya katılarak her türlü soruşturmaya yardımcı olmayı kabul etmiş sayılır.
 • Covid-19 özel şartları nedeniyle jürinin oylama tarihinde, jürinin bir odada toplanması sakıncalı ise, oylama çevrimici olarak, bu şartlara uygun yarışma yazılımımız kullanılarak yapılacaktır.
 • Şartnamede belirtilmeyen konularda ya da anlaşılamayan durumlarda, yarışmanın Salon Başkanı ve TFSF Yönetim Kurulu’nun kararları ile TFSF U/UA Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi geçerli olacaktır
 • Katılımcılar; http://www.photocompentries.net/?org=ifsak adresine üye olmak ve fotoğraflarını yüklemekle yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar.
 • Bu şartname, yarışmacının yarışma fotoğraflarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Katılımla birlikte yarışmacılar bu şartname hükümlerini okumuş ve kabul etmiş sayılır. Yarışmacıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.

Telif Koşulları

 • Ödül ve kabul alan fotoğraflar SUADİYE ROTARY arşivinde saklanacaktır. Bu fotoğraflar sahiplerinin isimleri belirtilmek kaydı ile her türlü haber yayını, tanıtım amaçlı ve sosyal sorumluluk projelerinde kullanım hakkına sahip olunacak ve telif ücreti ödenmeyecektir (Fotoğraflarla kolaj vb. grafiksel çalışmalarda isim kullanılamamaktadır).
 • Eserlerin kullanım hakkı eser sahibi ile SUADİYE ROTARY’nin olacaktır
 • Görüntünün tüm tarafları başvuran tarafından fotoğraflanmış olmalı ve başvuran, gönderdiği tüm eserlerin telif hakkı sahibi olmalıdır.
 • Katılımcı, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (“FSEK”) ve diğer ilgili yasal mevzuat uyarınca eser sahibi olduğunu ve bizzat meydana getirdiği, başta gönderdiği fotoğraf olmak üzere her türlü eserin (“Eser”) tüm haklarının tarafına ait olduğunu; Eser’in özgün bir çalışma olduğunu; mevzuat kapsamında tek başına eser sahibi olduğunu; Eser’in İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Derneği’nin, Rotary 2420 Bölge Federasyonu’nun, İFSAK’ın ve TFSF’nin sosyal medya üzerinde kullandığı (Facebook, Instagram, Twitter ve benzeri her türlü sosyal medya mecraları) hesaplarının tamamı veya bir kısmında ve/veya İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Derneği tarafından tek taraflı olarak belirlenecek her türlü mecrada kullanılmasına muvafakat ettiğini peşinen kabul, beyan ve taahhüt etmektedir. Katılımcı, bu tür kullanımlar için herhangi bir telif ücreti veya başkaca bir hak talebinde bulunmayacaktır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve gerekli tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Şu kadar ki; Katılımcı, üçüncü şahısların Eser üzerinde herhangi bir hakkı olmadığını, üçüncü kişilerden gelebilecek her türlü talebin doğrudan muhatabı olduğunu ve üçüncü kişilere karşı sorumlu olduğunu/olacağını; İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Derneği’nin veya İFSAK’ın bu sebeple
 • herhangi bir sorumluluk altında kalması, herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalması, Eser’i kullanması sebebiyle herhangi bir şekilde zarara uğraması durumunda, İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Derneği’nin veya
 • İFSAK’ın tüm zararını derhal, nakden ve defaten tazmin edeceğini işbu şartnameyi okuyup kabul ederek yarışmaya katılmak suretiyle gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt etmektedir. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Derneği veya İFSAK sorumlu olmayacaktır.
 • Yarışmanın amacına uygun olarak, gönderilen eserlerin basılı veya dijital bir katalogda kullanılmasına katılımcı izin vermektedir. Katılımcının bu izni vermediğini özel olarak bildirmesi halinde, telif hakları kanunlarına göre hareket edilir.
 • Yarışmanın kurallarına göre, eserlerin çoğaltılması, eser sahibi tarafından açıkça yasaklanmadığı sürece, basılı veya dijital kataloğa girmesine izin verilir. Bu konuda telif hakkı ile ilgili kurallara uyulmalıdır. Hiçbir koşul altında, SUADİYE ROTARY fotoğrafların başka amaçlar için kullanılmasına izin vermez.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.
 • Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
 • Yarışmada ödül, mansiyon ve kabul alan fotoğrafların listeleri, https://tr.suadiyerotary.org/photo-contest1 ve www.ifsak.org.tr internet sitelerinde ve Suadiye Rotary’nin Sosyal Medya (Facebook, Instagram, twitter vb.) yayınlanacak ve belirlenecek olan alanların kapasitesine bağlı olarak yarışma sergilenecektır. Ayrıca yarışmada ödül ve mansiyon alan fotoğraflar ile kabul alan fotoğrafların listeleri www.tfsfonayliyarismalar.org sitesinde ve TFSF’nin Sosyal Medya (Facebook, instagram, twitter vb) hesaplarında yayınlanacak ve TFSF yayını E-Almanak 2021’de yer alacaktır.
 • Yarışmada ödül ve kabul alamayan fotoğraflar Sonuç Bildirim Tarihinden itibaren sistemden 90 (doksan) gün sonra silinecektir.
 • Fotoğraflar jüriye tümüyle karartılabilir bir salonda; 4096 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü bir projeksiyon makinesi ile en az 1, en fazla 2.5 m diyagonal uzunlukta bir ekranda veya ultra HD 4K 4096 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü 42/55 inçlik bir LCD monitörde sunulacaktır.

Seçici Kurul

 • Nevzat Çakır Fotoğraf Sanatçısı (AFIAP) – Türkiye
 • Merih Akoğul Fotoğrafçı, Yazar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi
 • İstanbul Modern Müzesi Fotoğraf Bölümü Danışmanı, Küratör – Türkiye
 • Ani Çelik Arevyan Fotoğraf Sanatçısı – Türkiye
 • Özlem Gün Bingöl Fotoğraf Sanatçısı (AFIAP )- Türkiye
 • Alev Mehmet Özgül Fotoğraf Sanatçısı ( AFIAP) – Türkiye

Organizasyon

“İstanbul Suadiye Rotary Kulübü – İFSAK 1. Uluslararası Fotoğraf Yarışması”, İstanbul Suadiye Rotary Derneği tarafından İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) desteğiyle düzenlenmektedir.

İFSAK Uluslararası Fotoğraf Yarışması Ödülleri

FIAP: ULUSLARARASI FOTOĞRAF SANATI FEDERASYONU (Fédération Internationale de l’Art Photographique)
• FIAP Altın Madalya
• FIAP Gümüş Madalya
• FIAP Broz Madalya
• FIAP Mansiyonu (6 adet)
• FIAP En İyi Fotoğrafçı Ödülü (Toplamda en fazla kabul ve ödül alan fotoğrafçıya verilecektir).
PSA: AMERİKAN ULUSLARARASI FOTOĞRAF FEDERASYONU (Photographic Society of America Worldwide)
• PSA Altın Madalya
• PSA Gümüş Madalya
• PSA Bronz Madalya
• PSA Mansiyonu (6 adet)
GPU: ULUSLARARASI GLOBAL FOTOĞRAF FEDERASYONU (Global Photographic Union)
• GPU Altın Madalya
• GPU Mansiyonu (2 adet)
İFSAK – İSTANBUL FOTOĞRAF VE SİNEMA AMATÖRLERİ DERNEĞİ
• İFSAK Altin Madalya (ilk 3 Bölüm için)
İSTANBUL SUADİYE ROTARY KULÜBÜ
• İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Altın Madalya
• İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Gümüş Madalya
• İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Bronz Madalya
• İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Özel Ödül *

 • İstanbul Suadiye Rotary Kulübü Derneği Birinci Özel ödülü: Hotel Club Phokaia Foça İzmir / Türkiye (www.mwphokaia.com) 2021 yılı içinde Haziran veya Eylül ayları içinde (Temmuz- Ağustos hariç), en az bir ay öncesinden yapılacak rezervasyonlarda Otelin oda uygunluğuna göre standart odada 7 gece tam pansiyon (Kahvaltı, öğlen ve Akşam yemeği – içki dahil değildir) iki kişilik konaklama. şeklindedir ve sahiplerine bir davet yazısıyla teslim edilecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 17 OCAK 2021 Pazar, saat 23.59 (TSI)
Seçici Kurul Toplantısı: 30 OCAK 2021 Cumartesi
Sonuç Bildirimi: 07 ŞUBAT 2021 Pazar
Ödül Töreni ve Yarışma Tarihi: 27 ŞUBAT 2021 Cumartesi saat 16:00’da (Sergi Salonu daha sonra bildirilecektir)
Ödüllerin Postalanacağı Tarih: 27 MART 2021 Cumartesi
PSA’ya EDAS raporu Gönderilme Tarihi: 1 MART 2021 Pazartesi
Dijital Katalog Yayını: 17 NİSAN 2021 Cumartesi

İFSAK Uluslararası Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.ifsak.org.tr/istanbul-suadiye-rotary-ifsak-1-uluslararasi-fotog%cc%86raf-yaris%cc%a7masi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap