İSKİ “Görünmeyen Hazine Su” Temalı Fotoğraf Yarışması

İSKİ Genel Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından, hızlı nüfus artışı, çevre kirliliği ve iklim değişikliği gibi sebeplerden dolayı su ihtiyacının her geçen gün arttığı İstanbul’da; su kaynaklarının korunmasına dikkat çekilmesi ve öğrenciler arasında su kullanma bilinci konusunda farkındalık oluşturulması amaçlarıyla İSKİ “Görünmeyen Hazine Su” Temalı Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

İSKİ “Görünmeyen Hazine Su” Temalı Fotoğraf Yarışması

Düzenleyen:İSKİ Genel Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:İstanbul
Kimler Başvurabilir:İstanbul ilindeki resmi-özel Ortaokul ve Lise öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:24 ŞUBAT 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:22 MART 2023
Ödüller:Oartaokul Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Plaket
İkincilik Ödülü: 4.000 ₺ + Plaket
Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺ + Plaket

Lise Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Plaket
İkincilik Ödülü: 4.000 ₺ + Plaket
Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺ + Plaket
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Konusu

Görünmeyen Hazine Su

Yarışma Amacı

Ülkelerin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasını teşvik etmek amacıyla 1993 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir karar ile 22 Mart Dünya Su Günü uluslararası bir gün ilan edilmiş olup, dünyada ve ülkemizde her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Birleşmiş Milletler-Su Örgütü (UN-Water) tarafından organize edilen bu ekinlikler her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilmektedir. 2022 yılı Dünya Su Günü teması “Yeraltısuyunu Görünür Yapmak” olarak belirlenmiştir.

Bu yarışma ile; hızlı nüfus artışı, çevre kirliliği ve iklim değişikliği gibi sebeplerden dolayı su ihtiyacının her geçen gün arttığı şehirlerin başında gelen İstanbul’da; su kaynaklarının korunmasına dikkat çekilmesi ve öğrenciler arasında su kullanma bilinci konusunda farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

Hedef Kitle

Yarışmanın hedef kitlesi, İstanbul ilindeki resmi-özel Ortaokul ve Lise öğrencileridir.

Fotoğraf Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma İstanbul’daki tüm resmi /özel lise ve resmi /özel ortaokul öğrencilerinin katılımına açık olacaktır.
 • Yarışmanın konusu ‘’Görünmeyen Hazine Su’’ olup, bu konunun dışında gönderilecek fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar; uzun kenarı en fazla 100 cm, kısa kenarı 70 cm; uzun kenarı en az 50 cm, kısa kenarı 35 cm’i geçmeyecek şekilde 300 DPİ çözünürlükte JPEG olarak, fotoğrafı çeken öğrencinin “Adı SOYADI” şeklinde kaydedilecektir.
 • Fotoğraflar renkli veya siyah-beyaz olarak sunulabilecektir. Fotoğrafların kenarlarında boşluk veya paspartu kullanılmayacaktır.
 • Fotoğraf üzerinde herhangi bir yazı, işaret, slogan, katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih ve benzeri bilgiler bulunmayacaktır.
 • Fotoğraflarda ışık gölge müdahalesi dışında dijital müdahale olmayacaktır. Birden fazla fotoğrafın montajıyla (kolaj) oluşturulan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklendiği veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı fotoğraflar değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.
 • Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların çekim tarihi 01.01.2023 tarihinden eski olmamalıdır. Bu tarihten önce çekilmiş fotoğraflar değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.
 • Her öğrenci yarışmaya en fazla bir fotoğraf ile katılabilir.

Başvuru Şekli

 • Fotoğraflar; yarışma şartnamesinin son sayfasında bulunan Yarışma Katılım Forumu ile beraber egitim@iski.gov.tr adresine mail yoluyla gönderilecektir. Mail haricinde hiçbir gönderi (kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.
 • Gönderilen mailde öğrencinin adı-soyadı, okulu, sınıf, numarası, okul adresi ve telefonu, velisinin adı soyadı, velisinin (kendi açık rızasıyla) cep telefonu mutlaka yazılacaktır.
 • Dereceye giren eserler sergileneceğinden, kaliteli ve büyük boyutlarda baskıya olanak tanıması için fotoğrafların; en az 50×70 cm’lik baskıya uygun şekilde gönderilmesi gerekmektedir. Eser Sahibi bu konuyu test ederek fotoğrafını göndermelidir.
 • Fotoğraflar en geç 24 Şubat 2023 Cuma günü saat 24.00a kadar mail yoluyla gönderilmiş olmalıdır. Bu tarihten sonra gönderilen fotoğraflar değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.

Değerlendirme

Jüri Üyeleri

S.N.Jüri ÜyeleriGörevi
1Suat YILDIZİSKİ Genel Müdür Yardımcısı
2Kurtuluş GEMİCİOĞLUİSKİ İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı
3Özlem KARACAİSKİ Eğitim Şube Müdürü
4Ahmet VURALİSKİ Kurumsal İletişim Şube Müdürlüğü
5Orhan Cem ÇETİNFotoğraf Sanatçısı
 • Jüri değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esas alınır.
 • Jürinin kararı kesindir, itiraz edilemez, değiştirilemez.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğrafların daha önceden başka bir yarışmaya gönderilmemiş ve herhangi bir süreli yayında yayımlanmamış olması şarttır.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflardan kısmen veya tamamen alıntılanmış olanlar değerlendirme dışında tutulacaktır. Bahsedilen fotoğraf ödül alınmışsa iptal edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların özgün olmamasından kaynaklı her türlü hukuki sorumluluk fotoğraf sahibi ve velisine aittir. Fotoğrafı gönderen yarışmacının ve velisinin bu şartı kabul ettiği varsayılacaktır.
 • Yarışmaya katılan fotoğrafın benzerinin başka yarışmacılar tarafından sunulabileceği kabul edilmeli. İSKİ’nin bu durumu açıklama veya bilgilendirme yükümlülüğü yoktur.
 • Millî Eğitim Temel Kanununa aykırı siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan fotoğraflar yarışma dışı kalacaktır.
 • Ödül Töreni 22 Mart 2023 tarihinde İSKİ Genel Müdürlüğü Yusuf Ziya ERDEM Konferans Salonunda yapılacaktır. Mücbir sebeplerden dolayı etkinliklerin ertelenmesi durumunda Ödül töreninin yer ve saati www.iski.istanbul adresinden duyurulacaktır.
 • Yarışma sonuçlarına itirazlar egitim@iski.gov.tr adresine dilekçe ile yapılacaktır.

Telif Hakkı

 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflar iade edilmeyecek, baskı ve kopyaları, bütün telif haklarıyla İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından eser sahibinden izin alınmak koşuluyla satın alınmış gibi işlem görecektir.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafın kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Fotoğrafı ödül alan veya sergilemeye değer bulunan katılımcılardan, bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan bu yarışma ile elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
 • İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, ödüle ya da sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların orijinalini ve üzerinde değişiklik yapılmış halini; seminer, sempozyum, fuar vb. eğitim ve tanıtım faaliyetlerinde ayrıca afiş, katalog, broşür, ilan panoları, billboard vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve sergileme, yazılı ve görsel medyada yayınlama hakkı da dahil olmak üzere, fotoğraf sahibinin ismi ile birlikte 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.

Yarışma İletişim

Düzenleyen: İSKİ Genel Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü

Adres: İSKİ Genel Müdürlüğü A Blok 7.Kat No:702 Güzeltepe Mahallesi Osmanpaşa

Caddesi No:7 PK: 34060 Eyüpsultan / İSTANBUL

E-mail: egitim@iski.gov.tr

İletişim : 0212 301 17 55 – 17 63 – 1767

İSKİ “Görünmeyen Hazine Su” Temalı Fotoğraf Yarışması Ödülleri

Oartaokul Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Plaket
İkincilik Ödülü: 4.000 ₺ + Plaket
Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺ + Plaket

LiseKategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Plaket
İkincilik Ödülü: 4.000 ₺ + Plaket
Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺ + Plaket

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 28 ŞUBAT 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi: 22 MART 2023

İSKİ “Görünmeyen Hazine Su” Temalı Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/haberler1/haberler-detay/iski-den-gorunmeyen-hazine-su-temali-fotograf-yarismasi1

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap