İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışmalar

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Türkiye’de sinemanın gelişimini destekleyerek nitelikli filmlerin Türkiye’de ticari dağıtımını teşvik etmek amaçlarıyla İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışmalar düzenleniyor. Bu yıl 41.’si düzenlenen İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleşecek para ödüllü yarışma başvuruları devam ediyor.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışmalar

Düzenleyen:İstanbul Kültür Sanat Vakfı
Kategori:Film Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Yönetmeni veya yapımcılarından en az biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Türkiye filmleri sahibi herkes.
Son Başvuru Tarihi:21 OCAK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:NİSAN 2022
Ödüller:En İyi Film’in Yapımcısına Altın Lale Ödülü ve İKSV Ödülü: 200.000 ₺
Onat Kutlar Jüri Özel Ödülü: 50.000₺ (İKSV tarafından filmin yapımcısına)
En İyi Yönetmen Ödülü: 50.000₺ (Anadolu Efes tarafından)
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 10.000 ₺
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 10.000 ₺
En İyi Senaryo Ödülü: 10.000 ₺ (Alametholistic tarafından)
En İyi Özgün Müzik Film Müziği Bestecisine: 5.000 ₺ (LU Records tarafından)
Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü: 30.000 ₺ (Lale Kart tarafından)
+ FIPRESCI En İyi Film Ödülü
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Festival Hakkında

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ve Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu (FIAPF) tarafından konulu, yarışmalı bir etkinlik olarak resmen tanınan İstanbul Film Festivali’nin 41.si sinema salonlarında fiziksel olarak 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde; Uluslararası Yarışma festival kapsamında yapılacaktır.

Yarışma Amacı

Festivalin amacı, Türkiye’de sinemanın gelişimini destekleyerek nitelikli filmlerin Türkiye’de ticari dağıtımını teşvik etmektir.

Danışma Kurulu

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Yarışma Programı

41. İstanbul Film Festivali aşağıda belirtilen bölümlerden oluşur:

a) Yalnızca “Sinemaya Yeni Bakışlar” temasına uyan filmlerin katıldığı Uluslararası Yarışma;
b) Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıklarının yer aldığı Türkiye Sineması 2021-2022;
c) Festivalin özel temaları üzerine yarışma dışı, bilgilendirici bölümler. (Bu bölümlerde uzun metrajlı kurmaca filmler ve belgeseller gösterime sunulur.)
d) Özel Bölümler

Yarışma Amacı

Ulusal Yarışma’nın amacı Türkiye’de sanat değeri yüksek filmlerin yapımını özendirmek, gelişmesini desteklemek; ülke sinemasının nitelikli yapıtlarını izleyiciye ulaştırmak; bu filmlerin uluslararası sinema yazarları, festival yöneticileri, dağıtımcı kuruluş ve televizyon temsilcilerine gösterilmesini sağlamak; bu yolla ülke sinemasının dış tanıtımına katkıda bulunmaktır.

Ödül Kategorileri

Ulusal Yarışma’ya katılan filmlerin değerlendirilmesi sonucunda jüri En İyi Film’e Altın Lale Ödülü verir. Jüri ayrıca Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik dallarında da onursal nitelikte birer ödül verir.

Katılım Koşulları

Yarışmaya 1 Ocak 2021’den sonra çekilmiş uzun metrajlı kurmaca Türkiye filmleri katılabilir. “Türkiye filmi” tanımından “yönetmeni veya yapımcılarından en az biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan film” anlaşılır.
b) Filmler en az 60 dakika uzunluğunda olmalı; gösterim kopyaları DCP formatında olmalıdır.
c)            i. İstanbul sınırları içinde, vizyonda veya kamuya açık herhangi bir film gösterim etkinliğinde gösterilmiş uzun metrajlı filmler yarışma için değerlendirilmez.
                ii. Türkiye sınırları içinde bir festivalde, “Ulusal Yarışma” kapsamında En İyi Film Ödülü’ne layık görülmüş filmler yarışmaya alınmaz.
                iii. DVD ve benzeri baskısı satışa sunulmuş; online, VOD ya da Türkiye’de streaming gösterime açılmış filmler programa alınmaz.

Başvuru Şekli ve Süreci

Festivale katılabilmek için filmin yasal hak sahibi olan yapımcısı başvuruda bulunur. Filmin birden fazla yasal sahibi varsa, başvuru formunda diğer yasal hak sahiplerinin adı/unvanı ya da ek olarak yazılı onayı yer almalıdır. Festivale istenen sayıda filmle başvurulabilir.

Festivale başvuran filmlerin kamuoyuna tanıtılması ve festival kataloğunda yer alması amacıyla, aşağıdaki belgelerin 21 Ocak 2022 günü saat 17.00’ye kadar https://vp.eventival.eu/iff/2022 adresindeki başvuru sistemi üzerinden teslim edilmesi gereklidir.

A) Filmin online öngösterim linki (en az 3 ay geçerli)
B) Filmle ilgili teknik jenerik bilgileri (künye)
C) Katalogda yer alacak Türkçe ve İngilizce kısa özet (elektronik ortamda)
D) Varsa press book, elektronik basın dosyası vb. diğer malzemeler
E) Filmden fotoğraflar (katalogda kullanılacak, yüksek çözünürlükte, elektronik ortamda))
F) Yönetmeninin fotoğrafı (yüksek çözünürlükte, elektronik ortamda)
G) Dijital afiş
H) (Gösterim kopyası altyazılı değilse) Altyazı çevirisi için diyalog listesi, İngilizce altyazı listesi
I) Quicktime, mp4 ya da mov formatında, 16:9 ve en az 1920x1080p altyazısız fragman ve festivalin internet sitesinde kullanılmak üzere online fragman linki.

Başvuran, başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu teyit eder. Festivale katılım için onayı başvuru formuyla teyit edilen yönetmen ya da başvuran, festivalden önce yapılacak olan basın toplantısıyla birlikte festival programı açıklandıktan sonra filmini festivalden çekmemeyi taahhüt eder.

Gösterim ve Kopyalar

Festivalde Türkiye yapımı filmler İngilizce altyazılı olarak gösterilir. Yapımcı, filminin kopyasını İngilizce altyazılı sağlayamadığı takdirde festival, çevirisini yaptırarak filme elektronik İngilizce altyazı hazırlar.

Programa katılması kesinleşen filmlerin gösterim kopyalarının son teslim günü, 25 Mart 2022’dir. Filmler Şişhane, Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No: 5’te bulunan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda Festival Yönetimi’ne teslim edilir. Festival bittikten sonraki hafta içinde filmler yine aynı yerden alınır. DCP kopyalar festivale üzerlerinde filmin adı okunaklı yazılmış, orijinal korunaklı, sert kapaklı kutularında yollanmalıdır.

Jüri

Programa alınacak filmler, başvurular arasından Türkiye Sineması Danışma Kurulu ve Festival Yönetimi tarafından belirlenir. Programa alınacak filmlerin nihai kararı festival yönetimi tarafından verilir. Festival, filmlerin seçimiyle ilgili açıklama yapmama hakkını saklı tutar. Yarışmanın yapılabilmesi için en az 6 filmin katılımı gereklidir. Son başvuru tarihi olan 21 Ocak 2022’ye kadar katılması kesinleşen film sayısı 6’ya ulaşmazsa yarışma yapılmaz; başvuran filmler festivalde yarışma dışı gösterilir.

Yarışmada gösterime sunulacak filmler, İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması Danışma Kurulu’nca belirlenen bir jüri tarafından değerlendirilir. Jüri, Türkiye’den ve dünyadan film yapımcıları, yönetmenler, sinema yazarları, oyuncular, film eleştirmenleri, sinema tarihçileri, öğretim üyeleri ve sinemayla ilgili sanat dallarının önde gelen kişilerinden oluşur.

Jüri Başkanı, Festival Yönetimi’nce atanır. Jüri, çalışma düzenini kendisi belirler. Jüri üyeleri, gösterim düzeni Festival Yönetimi’nce saptanan yarışma filmlerini festival süresi içinde, sinemalarda resmi ya da özel gösterilerde, tek tek ya da toplu olarak izler.

Festival Yönetimi, jüri karar toplantısında oy hakkı olmayan bir gözlemci bulundurur.

Jüri Başkanı, kararın duyurulmasından önce, tüm üyelerce imzalanmış tutanakları Festival Yönetimi’ne teslim eder.

Sigorta

Festival tarafından seçilen filmlere ait kopyaların festivale tesliminden kopyayı sağlayan kuruluşa gönderilmesine kadar geçen süre içindeki sigortasından festival sorumludur. Festival, kopyaların kaybı ya da hasarı halinde, filmin sahibinin başvuru formunda belirttiği değer tutarını tazmin etmekle yükümlüdür. Katılımcının, başvuru formunda bu miktarı belirtmediği durumlarda, sigorta şirketi kopyaya 2.500 Amerikan Doları değer biçecektir.

Yetki

Festival Yönetimi, gösterim için gerekli ve yeterli teknik özelliklere ve hukuki niteliklere sahip olmayan filmleri festival dışı bırakma hakkına sahiptir.

41.İstanbul Film Festivali programına katılan filmlerin hak sahipleri, yapımcıları ve yönetmenleri, bu yönetmeliğin kurallarını kabul etmiş sayılırlar.

Bu genel yönetmelik maddelerinde yer almayan diğer konular hakkındaki kararlar, FIAPF’ın film festivalleriyle ilgili uluslararası yönetmelikleri doğrultusunda, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na aittir.

Yönetmelikte değişiklik hakkı festival yönetimine aittir.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışmalar Ödülleri

  • En İyi Film’in yapımcısına Altın Lale Ödülü ve İKSV tarafından 200.000 TL verilir.
  • Jüri Özel Ödülü, Onat Kutlar anısına verilir. Seçilen filmin yapımcısına İKSV tarafından 50.000 TL tutarında para ödülü verilir.
  • Jürinin değerlendirmesi sonucunda uygun bulunan yönetmene, En İyi Yönetmen Ödülü ile Anadolu Efes tarafından 50.000 TL tutarında para ödülü verilir.
  • Jüri, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında ilke olarak başrolleri değerlendirir. Seçilen En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu’ya 10.000’er TL değerinde para ödülü verilir.
  • Jürinin En İyi Senaryo dalında seçtiği filmin senaryo yazarına Alametholistic tarafından 10.000 TL tutarında para ödülü verilir.
  • Jürinin En İyi Özgün Müzik dalında seçtiği film müziğinin bestecisine LU Records tarafından 5.000 TL tutarında para ödülü verilir.
  • Akçeli ödüller paylaştırılmaz.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’ne, festivalin Uluslararası ve Ulusal Yarışmaları’nın yanı sıra, “Türkiye Sineması” bölümünde yer alan Türkiye yapımı uzun metrajlı tüm kurmaca ilk filmler aday olabilir. Jürinin En İyi İlk Film Ödülü’ne layık gördüğü filmin yönetmenine Lale Kart tarafından 30.000 TL tutarında para ödülü verilir.
c) Ödül kazanan filmlerin yönetmen, yapımcı ve dağıtımcıları, medya ve tanıtım evraklarında ve filmin sonraki gösterimlerinde (jenerikte), filmin festivalde kazandığı ödüle yer vermeyi taahhüt ederler.
d) Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) üyelerinden oluşan jüri, Ulusal Yarışma’ya katılan filmleri değerlendirerek en iyi filmi seçer. Bu filme FIPRESCI Ödülü verilir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 21 OCAK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: NİSAN 2022

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışmalar Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://film.iksv.org/tr/yonetmelikler/ulusal-yarisma

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.231 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap