İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Türkiye’de sinemanın gelişimini destekleyerek nitelikli filmlerin Türkiye’de ticari dağıtımını teşvik etmek amaçlarıyla İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma düzenleniyor. Bu yıl 41.’si düzenlenen İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleşecek para ödüllü yarışma başvuruları devam ediyor.

İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma

Düzenleyen:İstanbul Kültür Sanat Vakfı
Kategori:Film Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:Yapımcılar, yönetmenler, dağıtımcılar, ulusal film kuruluşları, yabancı elçilikler ve ilgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:21 OCAK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:NİSAN 2022
Ödüller:Şakir Eczacıbaşı Altın Lale Ödülü
Filmin Yönetmenine: 10.000 €
Filmin Türkiye Dağıtımcısına: 50.000 ₺
Jüri Özel Ödülü’nü Kazanan Filmin Yönetmenine: 5.000 €
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Festival Hakkında

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ve Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu (FIAPF) tarafından konulu, yarışmalı bir etkinlik olarak resmen tanınan İstanbul Film Festivali’nin 41.si sinema salonlarında fiziksel olarak 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde; Uluslararası Yarışma festival kapsamında yapılacaktır.

Yarışma Amacı

Festivalin amacı, Türkiye’de sinemanın gelişimini destekleyerek nitelikli filmlerin Türkiye’de ticari dağıtımını teşvik etmektir.

Danışma Kurulu

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Yarışma Programı

41. İstanbul Film Festivali aşağıda belirtilen bölümlerden oluşur:

a) Yalnızca “Sinemaya Yeni Bakışlar” temasına uyan filmlerin katıldığı Uluslararası Yarışma;
b) Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıklarının yer aldığı Türkiye Sineması 2021-2022;
c) Festivalin özel temaları üzerine yarışma dışı, bilgilendirici bölümler. (Bu bölümlerde uzun metrajlı kurmaca filmler ve belgeseller gösterime sunulur.)
d) Özel Bölümler

Uluslararası Yarışma Başvuru Koşulları

a) DCP formatında, en az 60 dakika uzunluğunda, “sinemaya yeni bakışlar” temasına uygun kurmaca filmler yarışmada gösterilmeye aday olabilir.
b) Yarışma filmlerinin seçimi ve programlanması konusunda son karar Festival Yönetimi tarafından verilir. Yapımcılar, yönetmenler, dağıtımcılar, ulusal film kuruluşları ve yabancı elçilikler film önerebilirler.
c) Yarışmaya kabul edilen tüm filmler özgün kopyalarıyla sunulacak, sinemada İngilizce ve Türkçe altyazılarıyla gösterileceklerdir.
d) 1 Ocak 2021’den önce gösterime giren filmler ve Türkiye’de ticari dağıtıma çıkmış veya VOD veya streaming platformlarda gösterime açılmış filmler yarışmaya kabul edilmez.
e) Yarışma filmleri yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış benzeri kişilerden oluşan uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilir.
f) Jüri, En İyi Film seçilen yapıtın yönetmenine Şakir Eczacıbaşı anısına Altın Lale Ödülü’nü verir. Bu ödül paylaştırılamaz. Jüri ayrıca, gösterilen özel bir başarı için, bir yönetmene Jüri Özel Ödülü verebilir. Bu ödül paylaştırılamaz.
g) Uluslararası Yarışma, Eczacıbaşı Topluluğu’nun vereceği para ödülüyle desteklenmektedir.

Yarışma Kapsamı ve Katılım

Filmler, festivalin yarışma dışı bölümlerinde gösterilmek üzere de seçilebilir. Yapımcılar, yönetmenler, dağıtımcılar, ulusal film kuruluşları ve yabancı elçilikler film önerebilirler. DVD ve benzeri baskısı satışa sunulmuş; Türkiye’de online, VOD ya da streaming gösterime açılmış filmler resmi bölümlere alınmaz.

Sigorta

Festival tarafından seçilen filmlere ait kopyaların festivale tesliminden, kopyayı sağlayan kuruluşa gönderilmesine kadar geçen süre içindeki sigortasından festival sorumludur. Festival, kopyaların kaybı ya da hasarı halinde, film şirketinin katılım formunda belirttiği değer tutarını tazmin etmekle yükümlüdür. Katılımcının, katılım formunu 21 Ocak 2022 tarihine kadar festival bürosuna yollamadığı durumlarda, sigorta şirketi kopyaya 2.500 Amerikan Doları değer biçecektir.

Taşıma

a)Festival programında yer alan filmlerin gösterim kopyaları ön kontrol, çeviri ve basın gösterileri için, gösterim tarihinden iki hafta öncesinden İstanbul’a gelmiş olmalıdır.
b) Kopyaların geliş-dönüş navlunları, Türkiye’deki depolama, gümrük, sigorta ve işlem masrafları festival tarafından karşılanacaktır. Dönüş navlunları, film ancak kopyayı sağlayan kuruluşa iade ediliyorsa festival tarafından karşılanır.
c) Filmler, festivalin bitiminden sonraki iki hafta içinde, belirtilen adrese gönderilecektir. Taşımayla ilgili ayrıntılar alıcıya ayrıca bildirilecektir. Festival, filmlerin yollandığı havaalanındaki depolama masraflarından sorumlu değildir.
d) Kopyalar doğrudan festival bürosuna yollanmalıdır.
e) Gönderenin adresi her filmin üzerinde belirtilmelidir. Katılımcı, filmin adını, nakliye tarih ve türünü belirten bir gönderi notunu posta, e-posta’yla festival bürosuna yollamalıdır.
f) DCP kopyalar festivale üzerlerinde filmin adı okunaklı yazılmış, orijinal korunaklı, sert kapaklı kutularında yollanmalıdır.

Festival Hakları

Festival Yönetimi, gösterim için gerekli ve yeterli teknik özelliklere ve hukuki niteliklere sahip olmayan filmleri festival dışı bırakma hakkına sahiptir.

Bu genel yönetmelik maddelerinde yer almayan diğer hususlar hakkındaki kararlar, FIAPF’ın film festivalleriyle ilgili uluslararası yönetmelikleri doğrultusunda, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından verilir.

Yönetmelikte değişiklik hakkı festival yönetimine aittir.

41. İstanbul Film Festivali’ne katılanlar, bu yönetmelik koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma Ödülleri

Şakir Eczacıbaşı Altın Lale Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine: 10.000 Avro;

Bu ödülü kazanan filmin Türkiye dağıtımcısına: 50.000 TL;

Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine: 5.000 Avro.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 21 OCAK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: NİSAN 2022

İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://film.iksv.org/tr/yonetmelikler/uluslararasi-yarismalar

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.167 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap