İstiklal Marşı Resim Olsa Nasıl Çizilir Resim Yarışması

Genç Memur-Sen tarafından, 2021 yılının TBMM tarafından İstiklal Marşı Yılı olarak belirlenmesi münasebetiyle gençlerin İstiklal Marşı’na olan duygu ve düşüncelerini anlatabilmeleri, İstiklal Marşı’nın zihinlerinde oluşturduğu hislerin yansıtılması amaçlarıyla İstiklal Marşı Resim Olsa Nasıl Çizilir Resim Yarışması düzenleniyor. Para ödüllü resim yarışması başvuruları devam ediyor.

İstiklal Marşı Resim Olsa Nasıl Çizilir Resim Yarışması

  Düzenleyen: Genç Memur-Sen
   Kategori: Resim Yarışması, Tasarım Yarışması, Ortaokul Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye 
  Kimler Başvurabilir:

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm ortaokul kademesinde eğitim alan öğrenciler.

  Son Başvuru Tarihi: 15 HAZİRAN 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 15 EKİM 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: 7.000 ₺ 
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 3. 000 ₺ 

Mehmet Akif İnan Özel Ödülü: 1. 000 ₺ 

   

Yarışmanın Konusunu

Yarışmanın konusunu “İstiklal Marşı Resim Olsa Nasıl Çizilir” temasıyla ortaokul kademesindeki öğrencilerimizin İstiklal Marşı’na yönelik çizecekleri resimler oluşturmaktadır.

Yarışmanın Hedefi

2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olarak belirlenmesinden hareketle Türkiye genelinde tüm ortaokullarda eğitim gören öğrencilerimizin, bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşımıza yönelik duygularını aktarmalarına imkan verecek bir resim yarışması düzenlenmektedir.

“İstiklal Marşı Resim Olsa Nasıl Çizilir?” temasıyla gerçekleştirilen yarışma sonucunda çizilen resimler; ortaokul düzeyindeki çocuklarımızın zihinlerinde İstiklal Marşı’nın nasıl yer ettiğini, İstiklal Marşı’nı okurken ne hissettiklerini, İstiklal Marşı’mızı onların dünyasından görmemizi sağlayacak eserlerin ortaya çıkmasını mümkün kılacaktır.

Yarışmanın Amacı

Ülkemizin üzerinde bulunduğu coğrafya tarihin her döneminde çeşitli işgalcilerin, sömürgecilerin, zalimlerin hedefi haline gelmiştir. Ancak aziz milletimiz bu işgalcilere, sömürgecilere, zalimlere geçit vermeyen, boyun eğmeyen, tüm dünyaya meydan okuyan nice destanlar yazmışlardır.

100 yıl önce merhum Mehmet Akif ERSOY tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mız milletimizin tarih boyunca aynı inançla vermiş oldukları mücadelenin ruhunu temsil etmektedir. Milyonların hep bir ağızdan okudukları İstiklal Marşı her bir mısraında tarih, mücadele, inanç ve vatan aşkını ifade ederek milletimizin varlığına ve birliğine karşı her türlü tehdit karşısında hilalin altında birleşerek destanlar yazmaya devam edeceğinin tüm dünyaya en gür sesle beyanıdır.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılı İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yılıdır. Bu nedenle 2021 İstiklal Marşı Yılı olarak TBMM tarafından kabul edilmiştir. Buradan hareketle söz konusu yarışma; ortaokullarda eğitim alan öğrencilerimizin milletimizin bağımsızlık sembolü olan İstiklal Marşı’nın anlam ve önemini hatırlamaları ve İstiklal Marşı hususunda hissettikleri duyguları resimler yoluyla aktarmalarına imkân verecektir.

Resim Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm ortaokul kademesinde eğitim alan öğrenciler katılım sağlayabilir.
 • Her öğrenci yarışmaya tek bir resimle katılım sağlayabilir.
 • Öğrenciler yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihine kadar çizmiş oldukları resimleri http://gencmemursen.org.tr adresinden “İstiklal Marşı Resim Olsa Nasıl Çizilir?” Resim Yarışması sekmesinden giriş yaparak başvuru formunu doldurup çıktısını aldıktan sonra eseri ile birlikte Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86, Kat : 3 Genç Memur-Sen Genel Merkezi 06400 Altındağ/ANKARA adresine posta veya kargo yarışmaya başvuruda bulunabilirler.
 • Yarışma katılımcıları yarışmaya gönderdikleri eserin telif haklarının, eserin her ne şekilde olursa olsun yazılı, işitsel veya görsel olarak yayımı halinde Genç Memur-Sen’e ait olduğunu peşinen kabul etmiş sayılır. Yarışma düzenleyicileri uygun gördüğü eserleri yayımlama hakkını saklı tutar. Eserin kısmen ve/veya tamamen yayımlanması halinde yarışmacılara ayrıca ödemede bulunulmaz.
 • Yarışmaya katılan tüm öğrenciler bu şartname esaslarını kabul etmiş sayılır.
 • Bütün yarışmacıların başvuru ekinde yer alan “veli rıza onay formunu” da velilerine imzalatarak başvuru formu ve eserlerinin yer aldığı posta/ kargoya eklemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Diğer Koşullar

 • Yarışmacı resmin arkasına başvuru sahibinin adını soyadını yazmalıdır. Ayrıca boş bir kâğıda; başvuru sahibinin adı soyadı, okulu, ilçesi ve il bilgilerini belirterek resmin orijinali ile birlikte teslim etmelidir.
 • Bütün yarışmacıların başvuru ekinde yer alan “veli rıza onay formunu” da velilerine imzalatarak başvuru formu ve eserlerinin yer aldığı posta/ kargoya eklemiş olmaları gerekmektedir.
 • Resimler 35*50 cm boyutlarda resim kağıdına, istenilen teknikle yapılabilecektir. (Karakalem, renkli kuru kalem, , pastel kalem, sulu boya, yağlı boya, akrilik boya vb.)
 • Yarışmaya katılımda gönderilen eser daha önce herhangi bir yarışmada, etkinlikte vb. çalışmalarda kullanılmamış olmalıdır. Aksi taktirde katılımcı tüm haklarından feragat etmiş kabul edilecektir.
 • Yarışmacılar belirlenen ödüller dışında herhangi bir hak talep etmeyeceklerdir.
 • Yarışma şartlarına uymayan eserler dereceye girse bile iptali ve değişimi noktasındaki her hak genel koordinasyon kurulu nezdinde saklıdır.

Eserlerin Değerlendirilmesi

Yarışma takvimine göre son başvuru tarihi olan 15.06.2021’e kadar öğrencilerin çizmiş oldukları resimler http://gencmemursen.org.tr adresinden “İstiklal Marşı Resim Olsa Nasıl Çizilir? Resim Yarışması” sekmesinden giriş yaparak başvuru formunu doldurup çıktısını aldıktan sonra eseri ile birlikte Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86, Kat : 3 Genç Memur-Sen Genel Merkezi 06400 Altındağ/ANKARA adresine posta veya kargo yolu ile Genç Memur-Sen Genel Merkezine ulaştırılacaktır. Genç Memur-Sen Genel Merkezi tarafından oluşturulan değerlendirme jürisi tarafından çizilen resimler değerlendirilecektir. Değerlendirme işleminden önce öğrencilerin isim, okul, ilçe vb. bilgileri kapatılarak değerlendirme yapılacaktır.

Jüri üyeleri her bir resmi ayrı ayrı değerlendirecektir ve bu değerlendirme sonucunda resme verilen puanların ortalaması hesaplanarak birinci, ikinci, üçüncü ve Mehmet Akif İNAN özel ödülünü almaya hak kazanan eserler belirlenecektir. Değerlendirme işleminden sonra değerlendirme jürisi tarafından sonuç tutanağı hazırlanıp Genç Memur-Sen Genel Merkezine teslim edilecektir.

Yarışma İletişim

Genç Memur-Sen

0312 230 48 98 – 230 09 72-73

/gencmemursen

www.gencmemursen.org.tr

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86, 06400 Altındağ/ANKARA

İstiklal Marşı Resim Olsa Nasıl Çizilir Resim Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 7.000 ₺ 
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 3. 000 ₺ 

Mehmet Akif İnan Özel Ödülü: 1. 000 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 HAZİRAN 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: 15 EKİM 2021

Ödül Töreni ve Sergi: 27 ARALIK 2021

İstiklal Marşı Resim Olsa Nasıl Çizilir Resim Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://gencmemursen.org.tr/istiklal-marsi-resim-olsa-nasil-cizilir

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap