İstiklal’in 100. Yılı Afiş Tasarım Yarışması

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilerin teknoloji konularındaki becerilerini kullanarak eser üretmeye teşvik etmek ve İstiklal Marşı’mızın ruhuna uygun görseller ortaya çıkmasını sağlamak amaçlarıyla İstiklal’in 100. Yılı Afiş Tasarım Yarışması düzenleniyor. Ödüllü afiş tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

 

İstiklal’in 100. Yılı Afiş Tasarım Yarışması

  Düzenleyen: Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü 
  Kategori: Tasarım Yarışması, Kültür – Sanat Yarışmaları, Lise Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Aydın  
  Kimler Başvurabilir:

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel tüm ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler.

  Son Başvuru Tarihi: 1 MART 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 12 MART 2021
  Ödüller:
 
Birincilik Ödülü: Android Tablet
 
İkincilik Ödülü: Grafik Çizim Tableti 
 
Üçüncülük Ödülü: Kulaklık
   

Yarışma Konusu

İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un yazdığı milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan, İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. Yıldönümünü kutluyoruz.

Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken halkımız kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken, Mehmet Akif ERSOY milletimize cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşımızı yazmıştır. “Doğduğumdan beridir aşığım istiklale” diyen Mehmet Akif ERSOY, “İstiklal Marşı” adını verdiği şiirini İstiklal Harbinde kanının son damlasına kadar mücadele eden Kahraman Ordumuza ithaf etmiştir.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kapsamında Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm resmi ve özel ortaöğretim kurumu öğrencilerine yönelik olarak “İstiklal’ in 100. Yılı” adlı bilgisayar destekli afiş tasarım yarışması düzenlenmiştir.

Yarışma Amacı

Bu yarışmayla Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerimiz tarafından çağımızın gereği olan bilişimle üretim becerileri kullanılarak İstiklal Marşı’nın ruhuna uygun bağımsızlığın, özgürlüğün ve hürriyetin öneminin anlatılması amaçlanmaktadır. Bu amaç ile Milli Eğitim Bakanlığı 2023 vizyon belgesinde belirtilen öğrencilere bilişimle üretim becerileri kazandırmaya yönelik olarak, kodlama ve 3D tasarım etkinlikleri yürütülmesi hedefine katkı sağlanacaktır.

Afiş Tasarım Yarışması Başvuru Genel Koşulları

 • Yarışmaya Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel tüm ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler katılabilirler.
 • Başvurular bireysel olarak yapılacaktır. Her yarışmacının bir danışman öğretmeni olması zorunludur. Bir danışman öğretmen bir ya da daha fazla öğrenciye danışmanlık yapabilecektir.
 • Yarışmaya katılan yarışmacılardan “12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” konusunda afiş tasarımı yapmalarıbeklenmektedir.
 • Yarışmacılar ödül almamış ya da sergilenmemiş kendilerine ait özgün bir (1) adet eserle yarışmaya katılacaklardır.
 • Başvurular danışman öğretmen tarafından https://forms.gle/UVAb6QerdkhyhdDE7 adresindeki başvuru formu doldurularak yapılacaktır. Başvuru formuna Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE WEB sitesinden de (aydinarge.meb.gov.tr) ulaşılabilir. Bu formda belirtilen tüm alanlar doldurulacaktır.
 • Katılan eserler A3(297 x 420 mm) boyutunda dikey olarak çalışılmalıdır. Eserlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan, vb.) kullanılabilir.
 • Afişler, Mac veya Windows ortamında, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Corel Draw programlarından biriyle hazırlanmış olmalıdır. İlgili programa ait formatta kaydedilen dosya yarışmacı tarafından hazırda tutulacaktır. Gerekli görülmesi durumunda düzenleme kurulu tarafından dosyanın orijinal formatı yarışmacıdan istenecektir.
 • Afişler en az 200 dpi çözünürlükte hazırlanmalıdır.
 • Afişlerde (CMYK) ofset baskı teknolojisi ile elde edilebilen renkler kullanılmalıdır. Afişlerde kulanılan fontlar convertlenerek kaydedilmelidir.
 • Yarışmacılar, yarışmaya gönderdikleri eserlerin Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından fiziki ve dijital ortamlarda paylaşılmasına izin verdiğini kabul eder.
 • Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara katılım sertifikası verilecektir.
 • Eserlerin tamamında ya da herhangi bir bölümünde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve diğer ilgili mevzuatta yer alan hüküm ve ifadelerden herhangi birine sözlü, yazılı ve görsel aykırılık bulunmamalıdır. Bu konudaki sorumluluk danışman öğretmene aittir.
 • Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu yarışma şartnamesinde değişiklik yapma, salgın sürecini de dikkate alarak yarışmayı iptal etme hakkına sahiptir.
 • Bu şartnamede belirtilmeyen hususlarda karar verme yetkisi düzenleme kuruluna aittir.
 • Yarışmacının yapmış olduğu hatalı başvurular değerlendirilmeye alınmaz.

Düzenleme Kurulu

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme-2 Şubesi AR-GE Birimi personeli yarışmanın düzenleme kurulunu oluşturmaktadır.

Değerlendirme Kurulu ve Değerlendirme İş ve İşlemleri

Değerlendirme kurulu bilişim teknolojileri öğretmeni, görsel sanatlar öğretmeni, grafik tasarım öğretmeni, teknoloji tasarım öğretmeni, ADÜ İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi olmak üzere 5 kişiden oluşmaktadır.

Eserler, aşağıdaki değerlendirme kriterleri doğrultusunda değerlendirme kurulu tarafından değerlendirilecek, sonuçlar düzenleme kuruluna bildirilecektir.

Değerlendirme kriterleri şunlardır:

 • Verilen temanın stratejik çözümleme gücü
 • Konuya olan yaklaşımın yaratıcılığı ve özgünlüğü
 • Görsel tasarımında kullanılan Tipografik ve imgesel çözümün başarısı

Başvuru Şekli

Afişler en fazla 10 MB boyutunda pdf formatında kaydedilerek, https://forms.gle/XWJ5GKrXRxoMeNA4A linkindeki form kullanılarak son başvuru tarihine kadar yüklenmelidir.

Başvuru formuna yüklenecek pdf dosyasının 10 MB’tan büyük olmaması tavsiye edilmektedir. 10 MB’tan büyük olması durumunda bir depolama alanına (google drive vb.) yüklenerek ilgili dosyaya ulaşılabilecek (paylaşım ayarlarının herkese açık şekilde ayarlandığından emin olunuz) link formda belirtilen alana girilmelidir.

Başvuru formunda kişisel bilgiler doldurulmalıdır. Eserin hikayesi, konusu 500 karakteri geçmeyecek şekilde başvuru formunda ilgili bölüme yazılmalıdır.

Yarışmaya katılacak öğrencilerin velileri tarafından Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE WEB sitesi duyurular bölümünde bulunan “İstiklal’in 100. Yılı Afiş Tasarım Yarışması Veli İzin Belegesi” doldurarak imzalanacaktır. İmzalanan bu belgetaranarak ya da okunaklı olacak şekilde fotoğrafı çekilerek başvuru formu doldurulurken sisteme yüklenecektir.

Danışman öğretmen tarafından Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE WEB sitesi duyurular bölümünde bulunan Danışman Öğretmen Beyan Belgesi doldurularak imzalanacaktır. İmzalanan bu belge taranarak ya da okunaklı olacak şekilde fotoğrafı çekilerek başvuru formu doldurulurken sisteme yüklenecektir.

Yarışma Sonuçları ile ilgili işlemler

Yarışma sonuçları düzenleme kurulu tarafından 12 Mart 2021 tarihinde Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE WEB (aydinarge.meb.gov.tr) sitesinde ilan edilecektir.

Yarışma neticesinde başarılı çalışmalar Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal medya hesaplarında ve web sitelerinde sergilenecektir.

Yarışma İletişim

Tel: 0(506) 872 3457, 0(555) 761 5516

E-posta: caglararge09@gmail.com – hbozcanarge@gmail.com

İstiklal’in 100. Yılı Afiş Tasarım Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: Android Tablet  

İkincilik Ödülü: Grafik Çizim Tableti 

Üçüncülük Ödülü: Kulaklık

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 1 MART 2021

Sonuç Açıklanma Tarihi: 12 MART 2021

İstiklal’in 100. Yılı Afiş Tasarım Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://aydin.meb.gov.tr/www/istiklalin-100-yilinda-afis-tasarim-yarismasi/icerik/2490

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap