İTÜ 250. Yıl Logo Yarışması

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından, Türkiye’nin ve dünyanın lider teknik üniversitelerinden biri olma hedefiyle 250. Yılına yaklaştığı süreçte, köklü geçmişini ve modern geleceğe dönük yüzünü yansıtacak “250. Yıl” temalı İTÜ 250. Yıl Logo Yarışması düzenleniyor. Ödüllü logo tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

İTÜ 250. Yıl Logo Yarışması

Düzenleyen:İstanbul Teknik Üniversitesi
Kategori:Logo Tasarım Yarışması, Grafik Tasarım Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması,
Dijital Yarışmalar
Kapsadığı Şehir:Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:1 EYLÜL 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi:20 EKİM 2021
Ödüller:Birincilik Ödülü: 25.000₺ + Ödül Blgesi
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

İlklerin ve başlangıçların üniversitesi olan İstanbul Teknik Üniversitesi; köklü geçmişi, bilgi birikimi ile Türkiye’nin ve dünyanın lider teknik üniversitelerinden biri olmaya devam ediyor. İTÜ, çizdiği vizyon çerçevesinde, “dünyanın en iyisi” olma hedefiyle 250. yılına doğru yol almaktadır.

Ülkemizde teknik alanda birçok ilkin ardında İTÜ’nün imzasını görmek mümkündür. İlk televizyon yayınının yapılması, ilk üniversite radyosunun kurulması, ilk kez bir üniversitede bilgisayar kullanılması, ilk yerli haberleşme uydusu, ilk yerli helikopter ve ilk yerli insansız otomobilin yapılması gibi teknoloji ve mühendislik alanında Türkiye’deki birçok ilk İTÜ tarafından gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi olarak, 2023 yılında gireceğimiz 250. yaşımızı kutlamak amacıyla bir dizi faaliyet şimdiden başlamış bulunuyoruz. “250. Yıl Logo Yarışması” da etkinliklerin başlangıç noktalarından birini oluşturmaktadır.

“250. Yıl” logosu ile, İTÜ’nün köklü geçmişine vurgu yaparken modern ve geleceğe dönük yüzünü de ortaya koymayı hedeflemekteyiz. Bu amaçla tasarlanacak olan logoda, İTÜ’nün kurumsal renkleri kullanılabileceği gibi, kurumsal logomuzdan belli oranda esinlenilebilir. “250. Yıl” logosu, İTÜ’nün kuruluşunun 250. yıldönümü olan 2023 yılı boyunca kurumsal logo ile birlikte tüm mecralarda kullanılacaktır.

Başvuru Şekli ve Eser Teslimi

Başvurular 10.03.2021–01.09.2021 tarihleri arasında online katılımla sağlanacaktır.
Yarışma başvurusu www.250yil.itu.edu.tr web sitesinde yer alan “250 Yıl Logo Yarışması” kısmından yapılmaktadır.
Başvurular yalnızca dijital ortamda gerçekleştirilecektir.

Logo Tasarım Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Her aday, yarışmaya daha önce ödül almamış ve sergilenmemiş tasarımlarla katılabilir. Adaylar, daha önce yayınlanmış ve 1 Eylül 2021 tarihine kadar üçüncü şahıslarla paylaşılmayacak, başka yarışmalara gönderilmeyecek ve üçüncü şahısların haklarını ihlal eden tasarımlarla yarışmaya katılamaz. Bu nitelikteki ve yarışmanın “250. Yıl” temasına uygun olmayan, logoda 250.yıl ibaresi yer almayan tasarımlar değerlendirmeye alınmaz. Logonun Türkçe ve İngilizce versiyonları ile başvurulması gereklidir.
 • Adaylar, yarışmaya gönderdiği tasarımın kendisine ait, özgün bir tasarım olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Tasarımı ödül alan adayın, bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılırsa, bu yarışma ile elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanım geri alınır.
 • Tasarlanan logonun teknik olarak İTÜ kısaltması ve elips ile beraber kullanımı olan İTÜ logosu ile uyumlu olması beklenmektedir. Ek-1 belgesinde İTÜ kısaltmalı elips logo kullanımı belirtilmiştir. Diğer kullanım detayları ile ilgili bilgi “İTÜ Logo Kullanım Esasları”nda belirtilmiştir (www.itu.edu.tr/hakkimizda linkindeki Kurumsal Kimlik dokümanlarından erişilebilir).
 • Tasarımlar; 20×20 cm boyutlarında düz beyaz zemin üzerine kenarlardan 5’er cm boşluk kalacak şekilde 10×10 cm.’lik alanda sınırlı kalarak %100, %50 ve %20 oranında küçültülmüş olarak, varsa dikey ve yatay kullanım gibi alternatif kullanım seçenekleri ile vektörel PDF formatında teslim edilmelidir. Logonun siyah beyaz ve negatif kullanımları ile hareketli mecralarda uygulamaları düşünülerek tasarlanması beklenmektedir.
 • Ödül almayan tasarımlar iade edilmez. Yarışma ilanının hemen ardından tüm tasarımlar imha edilecektir.
 • Ödül alacak tasarıma Seçici Kurul karar verir.
 • Seçici Kurul’un kararları kesindir ve itiraza açık değildir.

Diğer Hususlar

 • Yarışma sonunda ödül alan tasarım, bütün telif haklarıyla birlikte İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından alınmış gibi işlem görür. İTÜ; ödül alan ve sergilemeye değer görülen tasarımı etkinliklerinde, eğitim faaliyetlerinde, afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve gösterme, üç boyutlu ve hareketli varyasyonlarının hazırlanması, medyada yayınlama hakkı da dahil olmak üzere 5486 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan tüm telif haklarına bir bedel ödemeksizin sahip olacaktır.
 • Katılımcı, herhangi bir katılım koşulunu ihlal etmesi durumunda diskalifiye edilir ve kazandığı ödülden feragat etmiş kabul edilir.
 • Başvurusunu tamamlayan her aday, yukarıda belirtilen yarışmaya katılım şartlarını kabul etmiş sayılır.
 • Yarışmada verilecek ödülleri için, ilgili mevzuat uyarınca diğer kurum ve kuruluşlardan izin alınması gerekmemektedir. Ödül üzerinden ortaya çıkacak vergiler yarışmayı kazanan kişiye aittir.

Seçici Kurul

 • Oğuz Haşlakoğlu İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı
 • Yeşim Demir Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü
 • Berna Erbilek Marka Danışmanı
 • Bülent Fidan Marka Danışmanı
 • Ali Gürevin Grafik Tasarımcı

Raportör

Münire Şanlı
Emine Seçil Şimşek

Yarışma İletişim

İrtibat Tel: 0 212 285 66 77                                                                             
İrtibat E-posta: 250yil@itu.edu.tr
İrtibat Kurulacak İlgililer: Münire ŞANLI ve Emine Seçil ŞİMŞEK

İTÜ 250. Yıl Logo Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 25.000₺ + Ödül Blgesi

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 1 EYLÜL 2021

Sonuç Açıklama Tarihi: 20 EKİM 2021

Ödül alan tasarım, www.250.yil.itu.edu.tr web sitesinden en geç 20.10.2021 tarihinde duyurulacaktır.

İTÜ 250. Yıl Logo Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://250yil.itu.edu.tr/etkinlikler/logo-yarismasi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap