İyi ki Üsküdar Var Fotoğraf Yarışması

Üsküdar Belediyesi tarafından Üsküdar sınırları içerisindeki doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerin fotoğraf sanatı aracılığıyla yaygınlaştırılması ve görsel hafızaya katkı sunması amacıyla İyi ki Üsküdar Var Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

 

İyi ki Üsküdar Var Fotoğraf Yarışması

  Düzenleyen: Üsküdar Belediyesi
   Kategori: Fotoğraf Yarışması, Kültür-Sanat Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye 
  Kimler Başvurabilir:

Üsküdar’ı fotoğraflayarak sosyal medya üzerinden fotoğraflar paylaşabilecek amatör veya profesyonel olarak fotoğrafla ilgilenen herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 30 HAZİRAN 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺
İkincilik Ödülü: 4.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺                                Dördüncülük ve Beşincilik Ödülü: 2 kişilik kahvaltı ve Üsküdar temalı eserlerden oluşan hediye paketi

   

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı

Yarışmanın amacı; Üsküdar sınırları içindeki doğal güzellikler, kültürel değerler, tarihi mekânlar ve şehir dokusu gibi unsurların fotoğraflanarak Üsküdar için görsel bir arşiv oluşturmak ve bunu geleceğe miras olarak bırakmaktır.

Yarışmanın Organizasyonu

Bu sanat yarışması, Üsküdar Belediyesi organizasyonunda gerçekleştirilmektedir.

Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya gönderilecek olan eserlerde “Üsküdar” teması belirgin bir şekilde işlenmelidir.
 • Yarışmacılar Profesyonel Fotoğraf Makinesi veya Cep Telefonu ile çektikleri fotoğraflarla yarışmaya katılabilirler.
 • Yarışmaya kabul edilecek olan eserler (Tarihler) 2021 yılı içerisinde fotoğraflanmalı, #iyikiüsküdarvar etiketi ile sosyal medyada paylaşılmalı ve uskudarkultur@uskudar.bel.tr adresine iletişim bilgilerinin de yer aldığı bir e posta ile gönderilmelidir.
 • Instagram ve Twitter üzerinden katılan yarışmacılar ilgili platformlarda Üsküdar Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne ait Instagram: uskudarkultursanat ve Twitter: uskkultursanat sosyal medya hesaplarını etiketleyerek paylaşımlarını gerçekleştirmelidir.
 • Yarışmaya katılacak olan fotoğrafların katılımcılar tarafından sosyal medya hesaplarına yarışmanın duyurulduğu tarihten itibaren yüklenmiş olması gerekmektedir. Eski tarihli yüklenen fotoğrafların düzenlenerek etiket eklenmesi sonucunda yapılan başvurular geçersiz kabul edilecektir.
 • Katılımcılar kendi sayfalarında #iyikiüsküdarvar etiketi ile paylaşım yaparak yayınladıkları fotoğrafların kendilerine ait olduğunu beyan eder.
 • Yarışma sonucunda #iyikiüsküdarvar etiketi ile yapılan paylaşımlar, paylaşım gerçekleştiren kişilere ait olmalıdır. İnternet ortamından edinilen veya farklı kişilere ait fotoğraflar ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Böyle bir durumda tüm sorumluluk katılımcıya ait olacaktır.
 • Fotoğrafların içeriğinde yer alan öğeler dolayısıyla oluşabilecek tüm mağduriyet ve olası bir hak ihlali durumunda sorumluluk katılımcıya ait olacaktır.
 • İnsanlı veya insansız hava aracı (drone) vb çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya insansız hava araçlarının (Drone) kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.
 • Katılımcıların yarışmaya başvurduğu fotoğraflarının tüm yayın ve reklam hakları Üsküdar Belediyesi’ne aittir. Yarışmaya katılan tüm kişiler paylaşılan fotoğrafların Üsküdar Belediyesi tarafından basılı ve dijital yayınlarda ve reklam materyallerinde süresiz ve sınırsız olarak kullanılabileceğini kabul eder.
 • Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahaleler kabul edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu yöndeki değerlendirme ve inceleme Üsküdar Belediyesi tarafından fotoğrafçılardan kurulacak olan Değerlendirme Kurulu’nca gerçekleştirilecektir.
 • Yarışmaya katılan tüm yarışmacılar sonuçların sosyal medya hesapları kilitli veya erişim sıkıntısı bulunan hesaplar olmamalıdır. Tüm yarışmacıların sosyal medya iletişim kanalları yarışma sonuçları açıklandığı tarihte açık olmalıdır.
 • Katılan tüm yarışmacılar Üsküdar Belediyesi tarafından belirlenen yarışma şartlarını okumuş ve onaylamış kabul edilirler.
 • Üsküdar Belediyesi, yarışma koşullarında değişiklik yapma ve yarışmayı iptal etme hakkına sahiptir.

Yarışmacı Beyanı

İşbu yarışmaya şartnamesini okuduğumu, anladığımı, yarışma sürecindeki tüm hak ve yükümlülüklerimden haberdar olduğumu ve bu şart ve kurallara uyacağımı aksi hâlde beni Üsküdar Belediyesi’nin yarışmanın her aşamasında yarışmadan çıkarmaya yetkili olduğunu ve böyle bir durumda Üsküdar Belediyesi’nden herhangi bir maddi ve/veya manevi talepte bulunmayacağımı, yarışma şartnamesini ihlal etmem durumunda Üsküdar Belediyesi’nin her türlü zararını tazmin edeceğimi, Fikri ve Sınai Mülkiyete ilişkin mevzuat kapsamındaki herhangi bir hakkı, herhangi bir üçüncü kişi veya kuruluşlara ait olan ve/veya herhangi bir üçüncü kişi ya da kuruluşun Fikri ve Sınai Mülkiyete ilişkin mevzuat kapsamındaki herhangi bir hakkını ihlal edebilecek nitelikte olan fotoğrafla yarışmaya katılmayacağımı, aksi hâlde tüm hukuki ve cezai sorumluluğun tarafıma ait olduğunu, bu sebeple üçüncü kişiler tarafından yöneltilecek her nevi talep ve iddiaların tek muhatabı olduğumu ve bu sebeple Üsküdar Belediyesi nezdinde doğabilecek tüm zararı, Üsküdar Belediyesi tarafından tarafıma iletilecek ilk yazılı talep akabinde derhal karşılayacağımı, etiketlediğim fotoğrafın Üsküdar Belediyesi tarafından oluşturulacak her nevi yazılı, basılı belge, dergi, kitapçık vb. materyal içerisinde yer alabileceğini, bu belge, dergi, kitapçık vb. materyallerin Üsküdar Belediyesi tarafından üçüncü kişilere dağıtılabileceğine muvafakat ettiğimi, bu durumun şahsıma ait herhangi bir hakkın ihlali anlamına gelmeyeceğini peşinen kabul ve taahhüt ederim.

Telif Hakkı

Yarışmacılar, yarışma başvurusuna konu edilen fotoğraflara ilişkin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamındaki her nevi hakları (5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 14. maddesinde düzenlenen umuma arz etme hakkı, 21. maddesinde düzenlenen işleme hakkı, 22. maddesinde düzenlenen çoğaltma hakkı, 23. maddesinde düzenlenen yayma hakkı, 24. maddesinde düzenlenen temsil hakkı ve 25. maddesinde düzenlenen işaret ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkını) ve bu hakların kullanım yetkileri ile olması hâlinde Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamındaki başvuru ve telife ilişkin hak ve yetkilerini Üsküdar Belediyesi’ne herhangi bir bedel talep etmeksizin devreder. Fotoğraflar, Üsküdar Belediyesi tarafından her nevi yazılı, görüntülü, basılı belge, dergi, kitapçık vb. materyalde kullanılabilecektir. Üsküdar Belediyesi tarafından fotoğrafların üçüncü kişilere dağıtımı yapılabilecektir.

Değerlendirme Kriterleri

 • “İyi ki Üsküdar Var” fotoğraf yarışmasında değerlendirilecek eserlerin Üsküdar sınırları içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Üsküdar temasının işlenmesi yarışma için en önemli kriterdir. Üsküdar’ın her noktasından çekilmiş fotoğraflar yarışmaya katılabilir.
 • Üsküdar’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin yanı sıra sosyal yaşantısına ait anlar da yarışma başvuru temaları arasındadır. Sosyal yaşantıya ait anlarda paylaşılacak olan fotoğraflarda siyasi mesajlara veya bir bölümünü aşağılayıcı herhangi bir içeriğe yer verilemez.

Yarışma Sekreteryası

E-posta: uskudarkultur@uskudar.bel.tr

İyi ki Üsküdar Var Fotoğraf Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 5.000 TL

İkincilik Ödülü: 4.000 TL

Üçüncülük Ödülü: 3.000 TL

4. ve 5. kişilere: Nevmekân Sahil, Nevmekân Bağlarbaşı, Nevmekân Selimiye veya Tebessüm Kahvesi’nde geçerli olmak üzere 2 kişilik kahvaltı ve Üsküdar temalı eserlerden oluşan hediye paketi

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 30 Haziran 2021
Sonuç Bildirim Tarihi: Belirtilmemiştir.

İyi ki Üsküdar Var Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.uskudarkultursanat.com/yarismalarimiz/iyi-ki-uskudar-var-fotograf-yarismasi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap