Kitap Kurtları Yarışıyor TÜGVA Kitap Okuma Yarışması

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından, öğrencilerin sosyal gelişimine katkıda bulunmak, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerin düşünme kabiliyetlerini geliştirmek, öğrencilerin anlama ve algılama düzeylerini yükseltmek, öğrencilerin hızlı düşünme ve kendini ifade edebilme yetisini geliştirmek, edebi kültüre sahip olan eserlerin incelenmesiyle öğrencinin bakış açısının gelişmesine katkıda bulunmak ve değerlerimize katkı sağlayan ve dünyaca kabul görmüş yazarların görüşlerini öğrenciye aktarmak amaçlarıyla Kitap Kurtları Yarışıyor TÜGVA Kitap Okuma Yarışması düzenleniyor. Ödüllü TÜGVA Kitap okuma yarışması başvuruları devam ediyor.

Kitap Kurtları Yarışıyor TÜGVA Kitap Okuma Yarışması

Düzenleyen:Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)
Kategori:Kitap Okuma Yarışması, Edebiyat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Türkiye geneli 81 ilde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ve özel okullarda okuyan 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:19 ŞUBAT 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:12 NİSAN 2023
Ödüller:5 ve 6. Sınıflar ile 7 ve 8. Sınıflar olmak üzere 2 ayrı kategorinin her birinde
Birincilik Ödülü: Balkan Turu + iPad Pro / Danışman Ödülü: 7.500 ₺
İkincilik Ödülü: iPad Pro / Danışman Ödülü: 6.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: Elektrikli Scooter / Danışman Ödülü: 4.500 ₺
Dördüncülük Ödülü: 6.000 ₺ / Danışman Ödülü: 3.000 ₺
Beşincilik Ödülü: 3.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.500 ₺
Altıncılık Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺
Yedincilik Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺
Sekizincilik Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺
Dokuzunculuk Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺
Onunculuk Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Konusu

5. ve 6.sınıf öğrencileri ile 7. ve 8.sınıf öğrencileri için belirlenecek 5 adet kitap, bireysel olarak veya danışman öğretmen öncülüğünde, en az beşer öğrenciden oluşan ekipler halinde okunacaktır.

Öğrenciler ilk olarak internet üzerinden yapılacak olan ön eleme sınavına tabi tutulacaklardır. Bu sınavı geçerek yarışmaya katılmaya hak kazanan öğrenciler, belirlenecek olan sınav merkezlerinde, okudukları kitaplardan ikinci bir sınava alınacaklardır. Bu sınavda dereceye giren öğrenciler ve bu öğrencilerin danışman öğretmenleri ödüllendirilecektir.

Yarışmanın Amacı

 • Öğrencilerin sosyal gelişimine katkıda bulunmak,
 • Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak,
 • Öğrencilerin düşünme kabiliyetlerini geliştirmek,
 • Öğrencilerin anlama ve algılama düzeylerini yükseltmek,
 • Öğrencilerin hızlı düşünme ve kendini ifade edebilme yetisini geliştirmek,
 • Edebi kültüre sahip olan eserlerin incelenmesiyle öğrencinin bakış açısının gelişmesine katkıda bulunmak,
 • Değerlerimize katkı sağlayan ve dünyaca kabul görmüş yazarların görüşlerini öğrenciye aktarmak.

Yarışma Kategorileri

Kategoriler ve Sorumlu Olunan Kitaplar

Yarışma 5-6.sınıf ve 7-8.sınıf Ortaokul seviyelerinde olmak üzere 2 kategoride yapılacaktır. Kategorilerin detaylı açıklaması aşağıdadır

5 ve 6.Sınıflar Kategorisi

Bu yarışma Türkiye geneli 81 ilde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ve özel okullarda okuyan 5-6. Sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrenciler 5. 6. Sınıflar kategorisinde ilan edilen kitaplara yönelik sınava katılacaklardır.

5 ve 6.sınıflar için Kitap Listesi

 KitapYazar
1Kardeş Şehir KudüsSema Çelem
2Kayıp Rüyanın PeşindeAlara Uçar
3Cingöz Damla İş BaşındaŞeyma Karagöl
4Siber KahramanlarFeyza Şahin
5Buz ÇetesiYücel Öztürk

7 ve 8.Sınıflar Kategorisi

Bu yarışma Türkiye geneli 81 ilde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ve özel okullarda okuyan 7-8. Sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrenciler 7-8. Sınıflar kategorisinde ilan edilen kitaplara yönelik sınava katılacaklardır.

7 ve 8.sınıflar için Kitap Listesi

KitapYazar
1Piri Reis ve Acayip HaritasıMetin Özdamarlar
2Ormanı Yemek YasakTuğba Coşkuner
3Toprak AnaCengiz Aytmatov
4Bir Sorum Var NasılMehmet Yaşar
5Yeryüzü YıldızlarıMahmut Öztürk

TÜGVA Kitap Kurtları Yarışıyor Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılım gönüllülük esasına göre olup katılımcılardan hiçbir ad altında ücret talep edilmeyecektir.
 • Yarışmaya katılmak için https://formlar.tugva.org/Ortaokul/KitapKurduYarismasi adresinde yayınlanmakta olan KİTAP KURDU yarışma başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.
 • Öğrenciler bireysel başvuru yapabileceği gibi en az 5 kişi ile oluşturulacak olan okuma ekipleriyle danışman öğretmen bünyesinde de yarışmaya katılabilirler.
 • Danışman öğretmen; TÜGVA gönüllüsü, Millî Eğitim Bakanlığı Kadrolu/Sözleşmeli vs. öğretmeni veya öğrenci ebeveynleri olabilecektir.
 • Başvuru formunu doldurarak yarışmaya başvuran yarışmacılar 1. Kademe Sınavı’na (Online) katılacaklardır. 1. Kademe Sınavı’ndan 20 puan ve üzeri puan alan yarışmacılar 2. Kademe Sınav’ına (Yazılı) girmeye hak kazanırlar.
 • Sınava katılım ücretsiz olmakla beraber yarışmacılar kitaplarını kendileri temin edecektir.
 • Yarışmacılar yazılı sınavlara başvuru formunda beyan ettikleri ilin merkez ve ilçelerinde açılacak sınav merkezlerinde girebileceklerdir.(Başvuru yoğunluğuna göre yakın ilçelere yönlendirilebileceklerdir).
 • Yazılı sınavlar için yarışma sınav merkezleri, başvuru yoğunluğuna göre belirlenebilecektir. İllerdeki TÜGVA ve Milli Eğitim Müdürlükleri sınav merkezi açmaya ve sınav merkezi açılamayan ilçelerdeki yarışmacıları, il/ilçe sınav merkezine yönlendirme konusunda yetkilidir.
 • Yarışma Sınav Merkezleri, yarışmacılara e-posta, SMS veya tugva.org sitesinden yapılacak duyuru ile bildirilecektir. Her hâlükârda sınav merkezleri hakkındaki gelişmeleri yarışma sitesinden takip etmek, yarışmacının sorumluluğundadır.
 • Engelli yarışmacılar başvuru formunda belirtmiş oldukları engel durumlarına göre uygun sınav merkezlerine yerleştirilecektir. Engel durumlarına göre yarışma kurulu tarafından belirlenecek olan gözlemci eşliğinde sınava katılabilecektir.

Yarışmanın Yapılacağı Yerler ve Tarihleri

Yarışma Sınav Merkezleri

Online Sınavlar: 1. Kademe Sınava (Online) katılacak yarışmacılar interneti olan herhangi bir bilgisayar, tablet PC veya akıllı telefondan yarışmaya katılabilecektir. Online sınava erişim www.tugva.org sayfasında yer alacaktır. Web sitesi üzerinden, 24-25-26 Şubat 2023’de yapılacaktır.

Yazılı Sınavlar: Türkiye Gençlik Vakfı ile Millî Eğitim Bakanlığının ortak olarak belirleyeceği, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, eğitim ve öğretimi aksatmayacak şekilde, Türkiye Gençlik Vakfı İl Temsilciliği bulunan illerde gerçekleştirilecektir. Yarışmaya yeterli katılımın olmadığı illerde sınav düzenlenmeyecek katılımcılar sınav düzenlenecek en yakın ildeki sınav salonlarına yönlendirilecektir.

Online sınavdan 100 puan üzerinden 20 puan ve üzeri alan öğrenciler Türkiye sınırları içerisindeki sınav merkezlerinde, 12 Mart 2023’de 11:00’ da (TSİ) tüm merkezlerde aynı anda yapılacaktır.

TÜGVA Kitap Okuma Yarışması Gerçekleştirilmesi ve Değerlendirilmesi

Online Sınav

24-25-26 Şubat 2023’de herhangi bir zamanda interneti olan bir bilgisayar, tablet PC veya akıllı telefondan www.tugva.org web sitesi üzerinden sisteme giriş yapılarak yarışmaya katılım sağlanabilecektir.

Herhangi bir nedenden dolayı (İnternet gitmesi, hat düşmesi, şarj bitmesi) bağlantı sorunu yaşayan yarışmacılar sorunu giderdikten sonra sisteme tekrar giriş yapmaları halinde sınavlarına kaldıkları yerden devam edebileceklerdir. Bu süre zarfında kaybedilen zaman yarışmacının sınav süresine artı olarak eklenmeyecektir.

Sınava belirtilen günlerde herhangi bir zamanda başlanabilir, sınava başlama zamanının belirtilen saatler içerisinde geç veya erken olması puan hesaplanmasına bir etkisi olmamaktadır. Sınav süresi sisteme giriş yapıldığı andan itibaren 30 dakikadır.

Sorular 4 çoktan seçmeli seçenekli olacaktır. Sınav sonucunda 100 üzerinden 20 Puan ve üzeri alan yarışmacılar 2. Yazılı sınava giremeye hak kazanacaktır. Online sınavda alınan puanın Yazılı sınava hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu sınavda herhangi bir derece vs. yayınlanmayacaktır ve herhangi bir ödül bulunmamaktadır.

Online Sınavda toplamda 5 soru yer alacaktır.

Yazılı Sınav

Yarışmacılar yazılı sınavlara başvuru formunda beyan ettikleri ilin merkez ve ilçelerinde açılacak sınav merkezlerinde girebileceklerdir. Yarışma Sınav Merkezleri, yarışmacılara SMS yolu ile bildirilecektir. Her hâlükârda sınav merkezleri hakkındaki gelişmeleri yarışma sitesinden takip etmek, yarışmacının sorumluluğundadır.

 • Her bir kitaptan, kitap başına 20 soru olacak şekilde toplamda kitaplardan 100 soru sorulacaktır
 • Sorular 4 çoktan seçmeli şekilde olacaktır.3 yanlış 1 doğru götürecektir
 • Yarışmacılar, yarışma günü sınav saatinden 30 dakika önce sınav salonunda hazır olacaklardır.
 • Yarışmacılar, sınav salonunda düzenleme kurulunun belirlediği sıraya göre oturacaklardır.
 • Sınav değerlendirmesinde “Değerlendirme Yönergesi” dikkate alınacaktır.
 • Sınava resmi kimlik belgeleri (Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Geçici Kimlik Belgesi) ile katılacaklardır.
 • Yazılı sınav sonrası kitapçıklar katılımcılarda kalacak, sadece optik cevap formları toplanacaktır.
 • Cevap anahtarları 15 iş günü sonra www.tugva.org adresinden yayınlanacaktır.
 • Katılımcılar sınava girerken yanlarında hiçbir elektronik araç ve gereç, cep telefonu, bilgisayar, tablet, mp3 çalar, USB bellek, akıllı kol saati veya bunların muadili bir eşyaya müsaade edilmeyecektir.
 • Sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartname, program, değerlendirme, ödüllendirme dâhil her türlü kural ve organizasyon değişikliklerinde Milli Eğitim Bakanlığı yetkilidir. Bakanlıktan izin alınması koşulu ile Yarışma Düzenleme Kurulu uygun gördüğü şartlarda yarışmanın iptaline, ertelenmesine veya bir sınav merkezinin sınavının iptaline karar verebilir.
 • Yarışmacılar, yazılı sınavdan sonra cevap anahtarının tugva.org sitesinde yayınlanması itibariyle 7 gün içerisinde sorular ile ilgili itiraz hakkına sahiptir.

Soru Miktarı

Online Sınav Soru Sayısı

5 Soru

(4 Seçenekli Çoktan Seçmeli Soru Tipi)

Her soru 20 puan

Yanlış Doğru Götürmeyecektir.                        

*20 Puan alan Yazılı sınava katılabilecektir.

Soru Miktarı

Yazılı Sınav Soru Sayısı

100 Soru

(4 Seçenekli Çoktan Seçmeli Soru Tipi) 3 Yanlış 1 Doğru Götürecektir.

Sınav Değerlendirme Yönergesi

 • Online sınavda her soru 20 puan olup, 100 üzerinden 20 puanı aşan öğrencilerimiz yazılı sınava girmeye hak kazanacaktır.
 • Yazılı sınavda soruların güçlük derecesine göre puanlama yapılacaktır. Soruların güçlük değerine göre verilecek puan, sınav kitapçığının giriş sayfasında yer alacaktır. En fazla puanı alan ilk 3 kişi Türkiye genelinde belirlenecektir. Ayrıca iller bazında da ilk 3 derecesi belirlenecektir.
 • Sınav sonuçlarına göre yapılacak sıralamada, puan eşitliği durumunda yaşı küçük olan (gün-ay-yıl) derecelendirmede öne geçer.

*Türkiye Gençlik Vakfı Kitap Kurdu Kitap okuma yarışmasıyla ilgili değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Yarışma Sonuçları

Sınav sonuçları en geç 12/04/2023 tarihinde www.tugva.org adresinde açıklanacaktır.

Yarışmacılar, sonuçların açıklanması itibariyle 7 gün süre içerisinde sınav sonuçlarına itiraz hakkına sahiptir.

Yarışma İletişim

Yürütücü Adı: TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı)

Adres: Defterdar Mahallesi Savaklar Caddesi No:45, 34050 Eyüp Sultan/İstanbul

Telefon: 0212-5587474

Faks: 0212-5587483

E-Posta: kitapkurdu@tugva.org

Web Sitesi: www.tugva.org

Kitap Kurtları Yarışıyor TÜGVA Kitap Okuma Yarışması Ödülleri

5 ve 6. Sınıflar ile 7 ve 8. Sınıflar olmak üzere 2 Ayrı Kategorinin Her Birinde

Birincilik Ödülü: Balkan Turu (Ailesinden 2 kişiyle beraber) + iPad Pro / Danışman Ödülü: 7.500 ₺
İkincilik Ödülü: iPad Pro / Danışman Ödülü: 6.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: Elektrikli Scooter / Danışman Ödülü: 4.500 ₺
Dördüncülük Ödülü: 6.000 ₺ / Danışman Ödülü: 3.000 ₺
Beşincilik Ödülü: 3.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.500 ₺
Altıncılık Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺
Yedincilik Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺
Sekizincilik Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺
Dokuzunculuk Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺
Onunculuk Ödülü: 1.000 ₺ / Danışman Ödülü: 1.000 ₺

 • Derecelendirme: Ortaokul 5-6 ve 7-8 olarak 2 Kategoride derecelerin Türkiye geneli ve il geneli olarak değerlendirmesi şeklinde olacaktır.
 • Danışman öğretmen ödülünde danışmanlığının yaptığı en az 5 öğrencinin yazılı sınava girme şartı aranır.
 • Türkiye geneli ödülleri, www.tugva.org adresinde sonradan duyurulacak olan yer, tarih ve saatte yapılacak ödül programında sahiplerine takdim edilecektir. Dereceye girenlerin yol ücretleri öğrenci ailelerine aittir.
 • İl geneli ödülleri Türkiye Gençlik Vakfı İl temsilcilikleri tarafından Haziran-Temmuz-Ağustos ayları içerisinde kazananlara takdim edilecektir. Ödül takdim merkezleri İl temsilcilikleri tarafından duyurulacaktır. (İl ödüllerinin verilmesi TÜGVA İl temsilciliklerinin inisiyatifindedir.)
 • Dereceye girenlere telefonla bilgilendirme yapılacak olmakla birlikte yarışmacılar ödül kazanıp kazanmadıklarının takibini kendilerinin yapması gerekmektedir. (Kayıt aşamasında telefon bilgisinin doğru girilmesi yarışmacının sorumluluğundadır. Aksi takdirde ödüllerden hak iddia edemeyeceklerdir.)
 • Sınav sonuçlarına göre yapılacak sıralamada, puan eşitliği durumunda yaşı küçük olan (gün-ay-yıl) derecelendirmede öne geçer.
 • Danışman öğretmen ödülünde danışmanlığını yaptığı en az 5 öğrencinin yazılı sınava girme şartı aranır. Birden fazla dereceye giren öğrencisinin olması durumunda yalnızca en üst ödülü alır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 19 ŞUBAT 2023

Online Sınav: 24 – 25 – 26 ŞUBAT 2023
Kitap Kurtları Yarışıyor TÜGVA Kitap Okuma Yarışması Sınav Tarihi: 12 MART 2023

Sonuç Açıklanma Tarihi: 12 NİSAN 2023

Kitap Kurtları Yarışıyor TÜGVA Kitap Okuma Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://tugva.org/kitap-kurdu/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap