Konak Belediyesi “Kadın Öyküleri” Kısa Öykü ve Şiir Yarışması

Konak Belediyesi tarafından, edebiyat dünyasına yeni yetenekler kazandırmak, olağanüstü bir süreçten geçtiğimiz bu günlerden geleceğe eserler bırakmak, kentin kültür sanat hayatına hareketlilik kazandırmak ve kadın yazarların edebiyat dünyasına katılmalarını teşvik etmek amaçlarıyla Konak Belediyesi “Kadın Öyküleri” Kısa Öykü ve Şiir Yarışması düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

Konak Belediyesi “Kadın Öyküleri” Kısa Öykü ve Şiir Yarışması

Düzenleyen:Konak Belediyesi
Kategori:Öykü Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
Kimler Başvurabilir:18 yaş üstü kadın katılımcılar.
Son Başvuru Tarihi:6 EKİM 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:6 KASIM 2023
Ödüller:Öykü Birincilik Ödülü: 10.000 ₺+Plaket
Öykü İkincilik Ödülü: 8.000 ₺+Plaket
Öykü Üçüncülük Ödülü: 6.000 ₺+Plaket
Öykü Jüri Özel Ödülü: 5.000 ₺+Plaket
Şiir Birincilik Ödülü: 10.000 ₺+Plaket
Şiir İkincilik Ödülü: 8.000 ₺+Plaket
Şiir Üçüncülük Ödülü: 6.000 ₺+Plaket
Şiir Jüri Özel Ödülü: 5.000 ₺ +Plaket

Yarışmanın Amacı

Konak Belediyesi “Kadın Öyküleri” Kısa Öykü ve Şiir Yarışması; edebiyat dünyasına yeni yetenekler kazandırmak, olağanüstü bir süreçten geçtiğimiz bu günlerden geleceğe eserler bırakmak, kentin kültür sanat hayatına hareketlilik kazandırmak ve kadın yazarların edebiyat dünyasına katılmalarını teşvik etmek amacıyla 2021 yılında ilki yapılan ve her yıl düzenli olarak yapılması planlanan, bu yıl da öykü ve şiir yarışması olarak düzenlenen bir etkinliktir.

Yarışmaya Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya başvuru ücretsiz olup yurt dışı katılımına açık olacaktır.
 • Yarışma 18 yaş üstü ve SADECE KADIN katılımcılara açıktır.
 • Yarışmaya, Konak Belediyesi çalışanları, birinci derece yakınları, jüri üyeleri ve birinci derece yakınları katılamazlar.
 • Yarışmaya katılım bireyseldir. Ortaklaşa yazılan eserler kabul edilmeyecektir.
 • Yarışmaya her katılımcı yalnızca bir eserle katılabilir. Birden fazla eser gönderenler değerlendirme dışı tutulacaktır.
 • Yarışmaya katılımlar e-mail yoluyla kabul edilecektir.
 • Yarışmaya katılan kişiler, şartnameyi kabul etmiş sayılır.

Yarışmaya Katılacak Eserlerin Özellikleri

 • Yarışma dili Türkçedir. Farklı bir dille yazılan eserlerin çevirisi yapılmayacak olup değerlendirme dışı tutulacaktır.
 • Yarışmanın konusu “Kadınlar, Gelecek ve Demokrasi ” olarak belirlenmiştir.
 • Yarışmaya gönderilen eserler kısmen veya tamamen yayınlanmamış, başka bir yarışmaya gönderilmemiş ve ödül almamış olmalıdır.
 • Yapıtlar özgün olacak, herhangi bir yapıtı çağrıştırmayacak, bir yapıttan kopya bulundurmayacaktır. Özgün olmadığına kanaat getirilen eserler değerlendirme dışı tutulacaktır.
 • Yarışmaya katılacak Kısa Öyküler, Word belgesi A4 boyutunda, en fazla 3 sayfa olacak şekilde, Times New Roman yazı fontu ve 12 (on iki) punto ile, 1,5 satır aralığı bırakılarak yazılacaktır.
 • Yarışmaya katılacak şiirler Word belgesi A4 boyutunda, Times New Roman yazı fontu ve 12 (on iki) punto ile, 1,5 satır aralığı bırakılarak yazılacaktır. Sayfa –satır sınırı yoktur.
 • Dil bilgisi, yazım kuraları ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir.

Eser Teslimi

 • Eserler yalnızca konakoykuyarisma@gmail.com mail adresinden kabul edilecektir.
 • E-mail’in konu kısmına “Kısa Öykü Yarışması Başvurusu”  yazılacaktır. İçerik kısmına da rumuz (En az 6 harfli, anlamlı veya anlamsız harf ve sayılardan oluşmalıdır. Rumuz eser sahibinin adını ve soyadını içeremez), eser sahibinin adı, soyadı, eserin ismi, eser sahibinin ikametgah adresi ve telefon numarası yazılmalıdır.
 • Ek dosya olarak; ismi verilmiş eser dosyası ve Ek-1 deki Başvuru Formu doldurulup eklenmelidir.
 • Eser son gönderim tarihi 6 Ekim 2023’dir.

Eserin Değerlendirilmesi

 • Yarışmaya gönderilen yapıtlar şartnameye uygunluk açısından ön jüri değerlendirmesinden geçer. Ön jüri değerlendirmesi teknik inceleme olup şartname kuralarına uygun olup olmadığına bakılacaktır.  (Ön jüri Konak Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün personellerinden görevlendirilir)
 • Şartnamede belirtilen hususlar dışında düzenlenen başvurular değerlendirmeye girmeden elenecektir. Ön değerlendirme sonucunda uygun görülen yapıtlar Jüri’ye gönderilir.
 • Jüri, incelemelerini 31 Ekim  2023  tarihine kadar tamamlar.
 • Seçici kurul tarafından her eser 100 (yüz) üzerinden puanlanır. Puanlamalar gizli olarak yapılır. Tüm katılımcıların puanlaması ve sıralaması yapılır. Eşit puan almış eserler teknik ve içerik olarak yeniden değerlendirilip bir sıralama yapılacaktır.
 • Ödül alan eserler ve jürinin uygun gördüğü eserler Konak Belediyesi tarafından kitap olarak basılacaktır. Konak Belediyesi yarışmaya katılan eserlerin, yayın yer ve zamanını tayin etme, kısmen veya tamamen yayınlama yetkisine sahiptir. Konak Belediyesi yarışmaya katılan eserleri, süre ile sınırlı olmaksızın yayma; süresiz olarak her türlü mecrada umuma iletme (dijital ortam dâhil), eğitim ve kültür kuruluşlarına gönderme hakkına sahiptir.
 • Sonuçlar 6 Kasım 2023 günü Konak Belediyesi sosyal medya hesaplarından ve web sayfasından açıklanacak, ödül töreni 20-26 Kasım 2023 haftasında düzenlenecektir.
 • Ödül almaya hak kazananların ücretleri kişisel hesaplarına yatırılacaktır.
 • Ödül almayı hak edenler, Herhangi bir nedenle şartnameye uymadıkları anlaşılması ya da kendisine hiçbir şekilde ulaşılmaması durumunda tutanak tanzim edilerek söz konusu ödül, sıralamaya göre bir sonraki katılımcıya verilir.

Jüri Üyeleri

Öykü

Esra KAHYA – Yazar

Handan GÖKÇEK ( CANDAN ) – Yazar

Nilüfer Yıldız  ŞENDUR- Editör/Yazar

Nalan YILMAZ         Yazar

Ayşe Başak KABAN – Yazar

Şiir

Hülya Deniz ÜNAL  – Şair

Emel İRTEM – Şair

Elif SOFYA   – Şair

Yarışma İletişim

Mail: konakoykuyarisma@gmail.com

Yarışma Koordinatörü: Aslı Yapağılı

İletişim Numarası: 0507 4722107

Web Adresi: www.konak.bel.tr

Konak Belediyesi “Kadın Öyküleri” Kısa Öykü ve Şiir Yarışması Ödülleri

Öykü Birincilik Ödülü: 10.000 ₺+Plaket
Öykü İkincilik Ödülü: 8.000 ₺+Plaket
Öykü Üçüncülük Ödülü: 6.000 ₺+Plaket
Öykü Jüri Özel Ödülü: 5.000 ₺+Plaket
Şiir Birincilik Ödülü: 10.000 ₺+Plaket
Şiir İkincilik Ödülü: 8.000 ₺+Plaket
Şiir Üçüncülük Ödülü: 6.000 ₺+Plaket
Şiir Jüri Özel Ödülü: 5.000 ₺ +Plaket

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 6 EKİM 2023

Sonuç Açıklanma Tarihi: 6 KASIM 2023

Konak Belediyesi “Kadın Öyküleri” Kısa Öykü ve Şiir Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.konak.bel.tr/haber/yarismalar

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.165 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap