Millet Derneği Düzyazı Yarışması

Millet Derneği tarafından, toplumun tüm kesimlerinin, özellikle de gençlerin, edebiyata olan ilgisini artırmak, insanımızın özgün düşünme, çözümleme ve yorumlama yetilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlarıyla Millet Derneği Düzyazı Yarışması düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

Millet Derneği Düzyazı Yarışması

Düzenleyen:Millet Derneği
Kategori:Yazı Yarışması, Öykü Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:24 ŞUBAT 2024
Sonuç Açıklanma Tarihi:NİSAN 2024
Ödüller:Birincilik Ödülü: 12.000
İkincilik Ödülü: 8.000
Üçüncülük Ödülü: 5.000

Yarışmanın Konusu ve Amacı

Konusu: “Bugünden Yarına Köprü: Türkçe”                                        

Amacı: Toplumun tüm kesimlerinin, özellikle de gençlerin, edebiyata olan ilgisini artırmak, insanımızın özgün düşünme, çözümleme ve yorumlama yetilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bununla birlikte  ‘Bugünden Yarına Köprü: Türkçe’ konusu etrafında Türk Dili alanında toplumun akıl ve vicdanında sağduyu ve farkındalık oluşturmaktır.

Edebiyat Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma düzyazı (deneme, makale, öykü, mektup vb. nesir türleri) dalında yapılmaktadır. Şiir türünde katılım değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya katılacak olan eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekir. Eser sahipleri, eserin bu şartı sağladığını onaylamış olur.
 • Eser içerisinde kaynak belirtilerek alıntı yapılabilecektir. Ancak, eserin bir bütün olarak özgün olması zorunludur. Eser sahipleri, yarışmaya katılım sağlayarak, eserin kendisine ait olduğunu onaylamış olur.
 • 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereği, ödül alsın veya almasın yarışmaya gönderilen tüm eserlerin her türlü kullanım hakları -bedelsiz olarak- yarışmayı düzenleyen Millet Derneği’ne ait olacaktır. Eserlerin başkasına ait, alıntı veya kopya olmaması gerekir. Eserlerle ilgili her türlü hukuki sorumluluk eser sahibine (küçükler için velisine) aittir. Yarışmaya katılan eserler kesinlikle geri verilmeyecek ve eser sahibi bu konuda hiçbir hak iddia edemeyecektir. Yarışmaya katılan herkes bu şartları kabul etmiş sayılır.
 • Yarışmaya sadece bir adet eser ile katılım sağlanabilecektir. Birden fazla eser ile katılınması durumunda eser sahibinin tüm eserleri değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 • Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından; Millet Derneği yönetici ve yazarları, Seçici Kurul (Jüri) üyeleri ve bunların birinci derece yakınları, Yarışmanın düzenlendiği takvim yılı içerisinde benzer bir yarışmada ödül kazanmış olanlar, Millet Derneği’nin düzenlediği daha önceki şiir ve düz yazı yarışmalarında ilk üç dereceye giren eser sahipleri hariç herkes katılabilir. Yaş sınırlaması yoktur.
 • Eser metinleri; Microsoft Word programında, A4 sayfa düzeninde, Times New Roman yazı stilinde, 12 punto büyüklüğünde ve 1.15 satır aralığında yazılmalı ve 4 sayfayı geçmemelidir.

Yarışma Eser Teslim Şekli

Yarışmaya başvuru ancak Millet Derneği′nin yarisma.milletdernegi@gmail.com adresine mail gönderilmesi yolu ile mümkündür. Yarışmacılar; ad – soyad, yaş, telefon (gsm, ev, iş), adres ve e-mail Millet Eğitim Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma ve Hayır Derneği Molla Gürani Mah. Oğuzhan Cd Erseven Sk No:1 K:5 Fatih İstanbul, Tel: 0505 500 6756 adreslerini içeren bilgileri, eserleri ile birlikte göndereceklerdir. Son başvuru tarihinden sonra gelecek eserler kabul edilmeyecektir.

 • Yarışma sonuçlarının ilan edileceği platformlar: milletdernegi.com ve Millet Derneği sosyal medya
 • hesapları olacaktır.
 • Jürinin, yarışmacıların kimliklerinden etkilenmemesi için eserler jürinin değerlendirmesine sunulurken yarışmacıların kimlik bilgileri gizlenecek olup, bunun yerine her birine bir rumuz verilecektir.

Seçici Kurul

 • Prof. Dr. Ali Fuat ARICI (YTÜ)
 • Prof. Dr. Suat UNGAN (KTÜ)
 • Prof. Dr. Selahattin TURAN (Uludağ Ünv)
 • Dr. Abdullah DEMİRCİ 
 • Dr. Gülbike YILDIRIM
 • Selami YILDIRIM
 • Kamil BÜYÜKER
 • Mehmet ABDULLAHOĞLU
 • Aykut ÇİÇEKLİ
 • Süheyla ABANOZ

Yarışma İletişim

Millet Eğitim Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma ve Hayır Derneği

Molla Gürani Mah. Oğuzhan Cd Erseven Sk No:1 K:5 Fındıkzade FATİH – İSTANBUL

Tel: 0505 500 6756

Millet Derneği Düzyazı Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 12.000

İkincilik Ödülü: 8.000

Üçüncülük Ödülü: 5.000

Jüri tarafından önerilir ise mansiyon ödülleri verilebilecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 24 ŞUBAT 2024

Sonuçların İlan Tarihi: NİSAN 2024

Ödül Töreni Yeri/ Tarihi: İstanbul / Mayıs 2024                          

Millet Derneği Düzyazı Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://milletdernegi.com/duyurular/millet-dernegi-duzyazi-yarismasi-duyurusu/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap