“Nahita’dan Niğde’ye Kültür Kareleri” Fotoğraf Yarışması

492

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından, Niğde ve çevresinin doğal, tarihi ve kültürel özelliklerini yansıtan fotoğraflar çekilmesi ve görsel hafıza oluşturulması amaçlarıyla “Nahita’dan Niğde’ye Kültür Kareleri” Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

 “Nahita’dan Niğde’ye Kültür Kareleri” Fotoğraf Yarışması

Düzenleyen:Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen 18 yaş ve üzeri herkes.
Son Başvuru Tarihi:10 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:16 ŞUBAT 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: Tam Altın
İkincilik Ödülü: 3 Çeyrek Altın
Üçüncülük Ödülü: 2 Çeyrek Altın
Mansiyon Ödülü: Çeyrek Altın (3 Adet)

Yarışmanın Amacı

Antik adı Nahita olan Niğde şehrinde 10.000 yıl öncesinden başlayıp günümüze kadar devam eden yaşamın simgesi olan kültür varlıklarını amatör ve profesyonel fotoğrafçılarımızın fotoğraf karelerinden anlatmak ve onları görsel olarak belgelendirerek kalıcı hale getirmek amaçlanmıştır.

Yarışmanın Konusu

Yarışmanın konusu “Nahita’dan Niğde’ye Kültür Kareleri” olup, Niğde ve çevresinin doğal, tarihi ve kültürel özelliklerini yansıtan, görsel estetik ve yaratıcılık sergileyen fotoğraflar beklenmektedir. Fotoğraflarda herhangi bir manipülasyon yapılmamalıdır.

Kategori ve Bölümler

Yarışmaya renkli veya siyah beyaz fotoğraflarla katılmak mümkündür. Renkli veya siyah-beyaz fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

Fotoğraf Yarışması Genel Katılım Koşulları

a) Yarışmaya katılım ücretsizdir.

b) Yarışmaya katılım bireyseldir.

c) 18 yaş üstü herkesin katılımına açıktır, ancak seçici kurul üyeleri ile birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

d) Yarışmaya en fazla 3 (üç) adet renkli veya siyah-beyaz fotoğrafla dijital olarak katılım sağlanacaktır.

e)Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF (Değişebilir görüntü dosyası biçimi) verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması zorunludur. Seçici Kurul, gerek görmesi halinde asıl /ham dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.

f) Yarışmaya gönderilen fotoğrafların daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül (derece/mansiyon/sergileme/satın alma) almamış olması gerekmektedir.

g) Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu, telif hakkının başka kurum, kuruluş veya kişiye verilmediğini, gerekli izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

h) Yarışmaya gönderilen fotoğraf ve üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

Telif (Kullanım) Hakları

a) Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

b) Yarışmaya katılarak ön elemeyi geçen ve ödül alan fotoğraflar Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Niğde Belediyesi arşivlerinde kalacaktır. Anılan fotoğraflar, yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren hiçbir yer ve muhteva sınırı olmadan düzenleyen kurumların tanıtımlarında ve yayınlarında yarışmanın amacına uygun olarak, münhasıran ve bedelsiz olarak kullanılabileceği gibi yarışma sonuçlarının duyurusu için internet, görsel ve yazılı basın organlarında eser sahibinin ismiyle birlikte kullanılabilir. (kolaj vb grafiksel çalışmalarda isim kullanılamamaktadır); kurumlarımız tarafından kitap olarak basılabilir. Bu süre içinde eserlerin kullanım hakkı eser sahibine de ait olacaktır. Katılımcı bu şartlarla ilgili olarak kurumumuzdan ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını kabul etmektedir.

c) Yarışmanın kurallarına göre, eserlerin çoğaltılması, eser sahibi tarafından açıkça yasaklanmadığı sürece, basılı veya dijital kataloğa girmesine izin verilir. Bu konuda telif hakkı ile ilgili kurallara uyulmalıdır. Düzenleyen kurumlar fotoğrafların başka amaçlar için kullanılmasına hiçbir koşul altında izin vermez.

d) Eserler elektronik ortamda kopyaları alınarak eğitim-tanıtım-fotoğraf sanatını destekleme amaçlı tasarım, afiş, gösteri ve yayınlarda katılımcının ismi belirtilerek kullanılabilecektir.

Eserlerin İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi

a) Fotoğraflar belirtilen Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’ne ait e-mail (gsfyarisma@ohu.edu.tr) adresine gönderilecek olup alternatif hiçbir gönderi (kargo, elden teslim vb. ) kabul edilmeyecektir. Katılımcılar şartname ekinde yer alan Eser Bilgi ve Telif Hakkı formunu doldurup, eserle birlikte göndereceklerdir.  

b) Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve birden fazla eserle başvuru varsa, tek bir mailde yapılmalıdır.

c) Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde tarih, katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo vb. bilgiler bulunmamalıdır.

d) Elektronik posta (gsfyarisma@ohu.edu.tr) sistemine yüklenen fotoğrafların EXIF bilgileri (DPI, piksel bilgileri gibi) bozulmamış olmalıdır. Aksi halde sistemde yaşanacak problemlerden düzenleyen kurumlar sorumlu değildir.

e) Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, 300 dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 2 Mb (Siyah-Beyaz için 1 Mb)’den küçük olmamalı, 10 Mb’yi de geçmemelidir. Fotoğrafçı bu konuyu test ederek fotoğrafını göndermelidir.

f) Katılımcılar fotoğraflarını, 6 haneden oluşan sayı ve rakamlar içeren rumuzunu (Örnek: H4Y83) ile kaydetmelidir. Birden fazla fotoğraf gönderilmesi halinde aynı rumuza sayı numarası eklenmelidir (Örnek: H4Y83-1, H4Y83-2 ). İletişim bilgileri yalnızca başvuru formunda yer almalıdır.

g) Yarışmada ödül alan ve sergilemeye kabul edilen eserlerin baskı ve sergilenmesi ile ilgili süreçler yarışmayı düzenleyen kurumların sorumluluğunda olup katılımcıların baskı alarak yollamalarına gerek yoktur.

Seçici Kurul

Dr. Öğr. Üyesi Deniz ÖZESKİCİ – Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü

Dr. Öğr. Üyesi Semal ÖCAL – Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü

Öğr. Gör. Hilmi Ege SOYLU – Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı

Yarışma İletişim – Sekreterya

Adres: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, Merkez Yerleşke NİĞDE

E-mail: gsfyarisma@ohu.edu.tr

Telefon 1: 0 388 225 3114  – Dekanlık Özel Kalem

Telefon 2: 0 388 225 2556 – Arş. Gör. Hülya GÜCÜKO

“Nahita’dan Niğde’ye Kültür Kareleri” Fotoğraf Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: Tam Altın
İkincilik Ödülü: 3 Çeyrek Altın
Üçüncülük Ödülü: 2 Çeyrek Altın
Mansiyon Ödülü: Çeyrek Altın (3 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 10 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 16 ŞUBAT 2022

Ödül Töreni ve Sergi Tarihi: 20 ŞUBAT 2022

“Nahita’dan Niğde’ye Kültür Kareleri” Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.ohu.edu.tr/guzelsanatlarfakultesi/manset/23023

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

close

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.549 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Yorum Yap