Nasreddin Hoca Şenliği Bisiklet Ödüllü Bilgi Yarışması

Akşehir Belediyesi tarafından 61. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği kapsamında 7’den 70’e herkesin katılabileceği bisiklet ödüllü bir bilgi yarışması düzenleniyor. Yarışma sitesindeki sorular yanıtlanarak başvuru yapılabilen yarışma Nasreddin Hoca Şenliği Bisiklet Ödüllü Bilgi Yarışmasıbaşvuruları devam ediyor.

 

Nasreddin Hoca Şenliği Bisiklet Ödüllü Bilgi Yarışması

  Düzenleyen: Akşehir Belediyesi
  Kategori: Bilgi, Kültür, Diğer
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir: 7’den 70’e herkes.
  Son Başvuru Tarihi: 7 TEMMUZ 2020 Saat 23:59
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 2020
  Ödüller: Kazanan 5 Kişiye Bisiklet Ödülü

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı

Başvuru Şekli

1 – Yarışma sitesinde bulunan aşağıdaki metni okumak.

2- Metnin altında yer alan soruları yanıtlamak.

3- Ad-Soyad ve telefon numarasını girerek formu göndermek.

Yarışma Başvuru Adresi: https://www.aksehir.bel.tr/v2/duyurular/tum-duyurular/33-kultur-ve-sosyal-isler-mudurlugu/854-bisiklet-odullu-bilgi-yarismasi-uluslararasi-aksehir-nasreddin-hoca-senligi?fbclid=IwAR1N1RxTqZdZyC7cSPvvq7jMGXTmbMgOlvXptRowlYOX9ZlvEnqjOh11ArY

Yarışma Metni

Kıvrak zekası, nüktedan kişiliği, engin hoşgörüsü ve insanlara verdiği sevgi ve barış mesajlarıyla Milli Kültürümüzün en önemli şahsiyetlerinden biri olan Nasreddin Hoca, felsefesi, her çağa ve zamana uyarlanabilecek sözleri ve davranış biçimiyle insanlığa ışık tutmaya devam ediyor.

Akşehirliler ise Nasreddin Hoca’nın anısını yaşatmak, Gülmece Başkenti adını layıkıyla taşıyabilmek için 61 yıldır Nasreddin Hoca Şenliği’ni düzenliyorlar.

İlk yıllarda 21-22 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Nasreddin Hoca Şenlikleri, 1959 yılından beri düzenlenmektedir. 1974 yılından itibaren Karikatürcüler Derneği ile ortaklaşa düzenlenen “Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması” ile uluslararası bir kültürel etkinliğe dönüşmüştür.

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri, ülkemizin en köklü festivallerinden biridir.

Akşehir, 5-10 Temmuz tarihleri arasında dünyanın pek çok ülkesinden bilim, sanat ve edebiyat insanlarına kucak açarak, farklı kültürel zenginlikleri Nasreddin Hoca’mızın felsefesiyle buluşturuyor.

Şenliklerimiz; canlılığın, üreticiliğin yeteneklerini cömertçe kitlelere sunmanın, kendini özgürce ifade etmenin ve keşfetme zevkinin bir arada yaşandığı ender platformlardan biridir.

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri, 6 gün boyunca gece-gündüz kültür ve sanatla halkı kaynaştıran; Nasreddin Hoca’mızı her yönüyle tanıtan, anlatan, Nasreddin Hoca adına düzenlenen en kapsamlı etkinliktir.

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri’nde her yıl bir ünlü, Temsili Nasreddin Hoca olma görevini üstlenmektedir. Temsili Nasreddin Hoca’lık görevini şimdiye kadar başarıyla yerine getiren bazı sanatçılarımız; Erol Günaydın, Halit Akçatepe, Abdullah Şahin, Levent Kırca, Mert Ali Başarır, Hasan Kaçan, Emin Olcay, Rasim Öztekin, Deniz Oral, Engin Noyan, Kadir Çöpdemir, Hüseyin Goncagül, Ahmet Yenilmez, Metin Şentürk ve Şoray Uzun gibi ünlülerdir.

Ülkemizin popüler sanatçılarının konserlerinden tutun da nitelikli tiyatro etkinliklerine; karikatür sanatından, görkemli sergilere; çocuklarımıza yönelik etkinliklerimizden, hanımlara yönelik el sanatları atölye çalışmalarına; film gösterimlerinden, yarışmalara kadar her tür etkinliğin şenliğimizde zengin bir mozaik oluşturmaktadır.

Şenlik içerisinde ülkemizin kültür yelpazesi içerisinde bulunan yerli halk oyunları gruplarının yanı sıra Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, KKTC, Özbekistan gibi Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere ABD, Gürcistan, Tacikistan, Tataristan, Ürdün, Bosna Hersek, Kuzey Osetya, Litvanya, Belarus, Ekvator, Endonezya, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya, Hindistan, Bangladeş, İspanya, Kolombiya, Moldova, Letonya, Sırbistan, Acaristan, Yunanistan, Estonya, Hırvatistan, Polonya, Çekya, Arnavutluk, Meksika ülkelerinin halk oyunları dansları yer almıştır.

Nasreddin Hoca; Dünya’nın Ortası Akşehir’den insanlığa  seslenmiştir. Göle çaldığı umut mayası, tekke deresine gerdirmek istediği hasırı, ters bindiği eşeği, cübbesi ile kavuğu ve asırlardır ayakta kalan türbesiyle Akşehir’in tamamlayıcısı ve vazgeçilmez bir parçasıdır.

Yüzyıllardır Hoca’nın torunları, O’nu daha doğru bir şekilde tanıtabilmenin ve geleneğini yaşatmanın misyonunu üstlenmişlerdir. Ve istiyorlar ki; Nasreddin Hoca, tüm insanlığa tarihsel yaşam yolculuğunda kalender, renkli ve bilge kişiliğiyle yol gösterici olsun. O’nun iyimserliği doğrultusunda, kapkara bulutlar yerini güneşe, kavgalar yerini barışa, sevgisizlik ise yerini sevgiye bıraksın!..”

Yarışma Soruları

Soru 1: Ülkemizin en köklü organizasyonlarından biri olan Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği ilk olarak hangi yıl düzenlenmiştir? *

A) 1964

B) 1974

C) 1987

D) 1995

E) 1959

Soru 2: Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği uluslararası vasfını hangi yılda kazanmıştır? *

A) 1970

B) 1952

C) 1974

D) 1968

E) 1991

Soru 3: Uzun yılardır 5-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği düzenlenmeye başladığı ilk yıllarda hangi tarihlerde gerçekleştirilmiştir? *

A) 5-10 Ağustos

B) 3-5 Ocak

C) 21-22 Haziran

D) 15-30 Kasım

E) 10-15 Mart

Soru 4: Aşağıdaki isimlerden hangisi Temsili Nasreddin Hoca’lık görevini üstlenmemiştir? *

A) Levent Kırca

B) Kadir Çöpdemir

C) Mert Ali Başarır

D) Cüneyt Arkın

E) Şoray Uzun

Soru 5: Aşağıdaki ülkelerden hangisi Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’ne katılmamıştır? *

A) Özbekistan

B) Kolombiya

C) Hindistan

D) Venezuela

E) Makedonya

*Yarışmaya herkesin 1 katılım hakkı vardır. 1’den fazla aynı isimle yapılan katılımlar çekiliş esnasında elenmektedir.

Nasreddin Hoca Şenliği Bisiklet Ödüllü Bilgi Yarışması Ödülleri

Kazanan 5 Kişiye Bisiklet Ödülü

Yarışma Takvimi

Son Katılım Tarihi: 7 TEMMUZ 2020

Nasreddin Hoca Şenliği Bisiklet Ödüllü Bilgi Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.aksehir.bel.tr/v2/duyurular/tum-duyurular/33-kultur-ve-sosyal-isler-mudurlugu/854-bisiklet-odullu-bilgi-yarismasi-uluslararasi-aksehir-nasreddin-hoca-senligi?fbclid=IwAR1N1RxTqZdZyC7cSPvvq7jMGXTmbMgOlvXptRowlYOX9ZlvEnqjOh11ArY

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap