Nevşehir Belediyesi Kapadokya Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2021

Nevşehir Belediyesi tarafından, “manzara” temalı Nevşehir Belediyesi Kapadokya Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2021 düzenleniyor. Bu yıl 9.’su düzenlenen ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Nevşehir Belediyesi Kapadokya Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2021

Düzenleyen:Nevşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:29 ARALIK 2021 Saat: 23.00
Sonuç Açıklanma Tarihi:8 OCAK 2022
Ödüller:FIAP Altın madalya
TFSF Altın Madalya
FIAP Gümüş madalya
TFSF Gümüş Madalya
FIAP Bronz madalya
TFSF Bronz Madalya
FIAP Mansiyon (6 adet)
TFSF Mansiyon (3 Adet)

Kapadokya Özel Ödülü: (Kapadokya’da çekilen bir fotoğrafa verilecektir.)
FIAP En İyi Fotoğrafçı/FIAP Best Author (Blue Badge) (Tüm bölümlerde toplamda en fazla
kabul + ödül alan fotoğrafçıya verilecektir);
Kabul (En fazla 30 adet) : 150 ₺
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Konusu

Yarışmanın konusu “Manzara”dır.

Yarışma Kategori-Bölümleri

Yarışma, dijital (sayısal) kategoride Renkli fotoğraf olmak üzere tek bölümlüdür.

FIAP’ın Geleneksel Fotoğraf (TRAD) Tanımı

Geleneksel Fotoğraf, minimal düzeltmelerle orijinal görüntünün içeriği ve mekânın gerçekliği değiştirilmeyen, doğal görünen fotoğraftır. Kadrajlama (cropping) dışında orijinal fotoğraf üzerinde düzenleme, değiştirme, ekleme ve çıkarmalar kesinlikle yapılamaz.

Kamerada veya çekimden sonra HDR (High Dynamic Range) veya focus-stacking teknikleri ile yapılmış fotoğraflar kesinlikle yasaktır.

Fotoğraf Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • “Kapadokya 9.Uluslararası Fotoğraf Yarışması”, Dünyadaki tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açıktır. Salon Başkanı, jüri üyeleri ve TFSF temsilcisi ile birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • Haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar ile FIAP Kırmızı Listesi’nde yer alan katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
 • Düzenleyici kurum; jüri değerlendirilmesinden önce FIAP Kırmızı Liste’de olup bu yarışmaya katılan kişileri tespit ederek eleme yoluna gidecektir.
 • Her katılımcı en fazla 4 adet Sayısal Renkli fotoğraf ile yarışmaya katılabilir.
 • Fotoğraflar belge niteliği taşıyacağından fotoğraflarda renk, kontrast, kırpma gibi temel düzenlemeler dışında düzenleme yapılmasına müsaade edilmeyecektir. Gönderilecek fotoğraflar FIAP’ın Geleneksel Fotoğraf (TRAD) tanımına uymalıdır.
 • Deneysel çalışmalar kabul edilmeyecektir.
 • Daha önce yapılan Nevşehir Belediyesi Kapadokya Fotoğraf Yarışmalarında ödül ve sergileme almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
 • Katılımcılar gönderdikleri fotoğrafların telif haklarına sahip olmalıdırlar. Fotoğraflarını göndermekle bu haklarını teyit etmiş sayılırlar. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda Nevşehir Belediyesi sorumlu olmayacaktır.
 • Fotoğrafçı yarışmaya katılımı ile gönderdiği fotoğrafların kendisine ait olduğunu kabul etmiş sayılır. Aksi bir durumun tespiti halinde katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi kural ihlali yapmış sayılır.
 • Kural   ihlali   yapan   kişilere   “Türkiye   Fotoğraf   Sanatı   Federasyonu   (TFSF)

Ulusal/UluslararasıYarışmaDüzenlemeYönergesi”

(TR:http://www.tfsf.org.tr/indir/yarismalar/TFSF_Yarisma_Duzenleme_Standartlari_Yonergesi -YG_002-9-24_05_2016.pdf,

ENG:http://www.tfsf.org.tr/en/download/contest_regulatory_standards.pdf)’nin13.

Maddesindeki yaptırımlar uygulanır. Katılımcının ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. İptal edilen ödülün yeri boş bırakılır. Durum FIAP’a bildirilir. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.

 • Yarışmacı, TFSF ve FIAP patronajlı bir yarışmaya katılmakla, TFSF ve FIAP üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde TFSF ve FIAP kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır. TFSF ve FIAP elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF ve FIAP ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF ve FIAP tarafından yasaklanır ve ismi her şekilde teşhir edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir.
 • Nevşehir Belediyesi ve TFSF; ödül ve/veya sergileme kazanan fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.
 • Fotoğraflar jüriye tümüyle karartılabilir bir salonda; 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü bir projeksiyon makinesi ile en az 1, en fazla 2.5 m diyagonal uzunlukta bir ekranda veya ultra HD 4K 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü 42/55 inç’lik bir LCD monitörde, katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmaksızın kodlanmış olarak sunulacaktır.
 • Yarışma sonucu Nevşehir Belediyesi’nin www.nevsehir.bel.tr ile TFSF’nin http://tfsfonayliyarismalar.org adreslerinde duyurulacak; ayrıca katılımcıların tümüne e-posta ile bildirilecektir.
 • Tüm ödül alanların ödülleri adreslerine gönderilecektir. Gönderilen ödüllerin postada zarar görmesi halinde Nevşehir Belediyesi ve TFSF sorumluluk taşımayacaktır.

Yayın ve Telif (Kullanım) Hakkı

 • Yarışmada ödül ve sergileme alan fotoğrafların birer kopyası, Nevşehir Belediyesi arşivine alınacak ve gerekli görüldüğü durumlarda fotoğraf sahibinin ismi belirtilerek, kendi yayınlarında tanıtım amaçlı (takvim, ajanda, post kart vs) kullanılabilecektir. Ayrıca telif ödenmeyecek, kullanım hakkı eser sahibiyle birlikte Nevşehir Belediyesi’nin olacaktır.
 • Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
 • Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer görülen fotoğraflar, Nevşehir Belediyesi’nin http://www.nevsehir.bel.tr ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu – TFSF’nin http://www.tfsfonayliyarismalar.org sayfasında yayınlanacak; ayrıca TFSF yayını olan Almanak 2021’de kurumumuza ait sayfalarda da yer alacaktır.
 • Yarışmada ödül ve sergileme alan fotoğrafları içeren bir sayısal Katalog hazırlanarak
 • Mart 2022’den itibaren http://www.nevsehir.bel.tr sayfasından indirilebilecektir. Yarışmada ödül ve sergileme alan fotoğrafları içeren bir sayısal Katalog hazırlanarak her katılımcıya gönderilecektir.
 • http://tfsfonayliyarismalar.org web adresine üye olmak ve fotoğraflarını yüklemekle yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Bu şartname, yarışmacının yarışma fotoğraflarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Katılımla birlikte yarışmacılar bu şartname hükümlerini okumuş ve kabul etmiş sayılır. Yarışmacıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.

Yapıtların İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi

 • Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e- posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.
 • Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ adresinden üyelik ve fotoğraf gönderme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.
 • İlgili sayfaya fotoğrafları yükleyebilmek için önce üye olunması gerekmektedir. Üyeliğin kesinleşmesi üye olunduktan sonra sistemden e-posta adresinize gelecek aktivasyon linkinin tıklanması ile olacaktır.
 • Daha önce üye olanlar eski kullanıcı adı ve şifrelerini kullanacaklardır.
 • Yarışmaya başvuran her katılımcının web sitesi üzerinden yarışmaya başvururken aşağıdaki metni kabul ettiğini gösteren bir kutucuğu işaretlemesi gerekmektedir.

“I hereby expressly agree to FIAP document 018/2017 « Conditions and regulations for FIAP Patronage » and FIAP document 017/2017 « Sanctions for breaching FIAP regulations and the red list ». I am particularly aware of chapter II « Regulations for International photographic events under FIAP patronage » of FIAP document 018/2017, dealing under Section II.2 and II.3 with the FIAP participation rules, the sanctions for breaching FIAP regulations and the red list.”

 • Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.
 • Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.
 • Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, 72-300 DPI çözünürlükte, 8-
 1. sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’yi de geçmemelidir.
 • Her bir fotoğraf dosyasının ismi maksimum 31 karakter olmalıdır. İsimlendirmede Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü, ç, ı, ğ, ö, ş, ü karakterleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi (_) kullanılabilir.
 • İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/iletisim adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir.
 • Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için düzenleme kurulu sorumlu olmayacaktır.

Jüri Üyeleri

Asil Jüri Üyeleri

 • Beyhan ÖZDEMİR Doç. Dr. 9 Eylül Üni. GSF Öğretim Üyesi
 • Furkan FERALAN Nevşehir Belediyesi Başkan yardımcısı
 • Sami TÜRKAY KAFSİD Başkanı
 • Serpil SAVAŞ BUFSAD Başkanı
 • Nimet GÖNENÇ ÇINAROĞLU UFAD Başkanı AFIAP Yedek Üyeler
 • Erdem ZENGİN AKFOD Başkanı
 • Ali ÖZTÜRK NİFAD Başkanı
 • Yunus TOPAL Hacı Bayram Veli Üni. GSF Öğretim Görevlisi

Not: Jüri en az 3 kişi ile toplanacaktır.

 • TFSF Temsilcisi: Emrah AKYILDIZ
 • Yarışma, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF 2021/055) /Photographic Arts Federation of Turkey ve Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP 2022/025) tarafından onaylanmıştır.
 • Bu yarışma; TFSF ve FIAP’ın şartlarıyla uyumludur. Kabul ve ödüller FIAP unvan başvurularında kullanılabilir.
 • Yarışma sürecinde ve salonda TFSF Yarışma Temsilcisi bulunacaktır.

Yarışma İletişim

Emine Açık

E-posta: nevsehirfiapyarisma@gmail.com

Telefon : +90 384 214 28 03

Nevşehir Belediyesi Kapadokya Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2021 Ödülleri

FIAP Altın madalya TFSF Altın Madalya FIAP Gümüş madalya TFSF Gümüş Madalya

FIAP Bronz madalya TFSF Bronz Madalya FIAP Mansiyon (6 adet) TFSF Mansiyon (3 Adet)

Kapadokya Özel Ödülü: (Kapadokya’da çekilen bir fotoğrafa verilecektir.)

FIAP En İyi Fotoğrafçı/FIAP Best Author (Blue Badge) (Tüm bölümlerde toplamda en fazla

kabul + ödül alan fotoğrafçıya verilecektir);

Kabul (En fazla 30 adet) : 150 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 29 ARALIK 2021 Saat: 23.00
Sonuç Açıklanma Tarihi: 8 OCAK 2022

Sergi Açılışı ve Ödül Töreni: MART 2022

Katalog ve Ödüllerin Gönderileceği Tarih: NİSAN 2022

Nevşehir Belediyesi Kapadokya Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2021 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/yarisma/detay/nevsehir-belediyesi-kapadokya-9-uluslararasi-fotograf-yarismasi-tr

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap